علت خنک نکردن کولر گازی (اسپلیت)

علت خنک نکردن کولر گازی (اسپلیت)

با شروع فصل بهار و تابستان که افراد شروع به سرویس و راه اندازی کولر گازی‌شان می‌کنند؛ برخی اسپلیت‌ها به درستی خنک نمی‌کنند. اگر برایتان این سوال پیش آمده چرا، در این نوشته از "خدمت از ما" به علت خنک نکردن کولر گازی از جمله علت خنک نکردن کولر گازی پنجره‌ای، پرداخته شده است. 

 

خنک نکردن اسپلیت؛ مشکلی رایج

یکی از مشکلاتی که در استفاده از کولر گازی رخ میدهد، خنک نکردن کولر گازی است. در میان افرادی که درخواست سرویس و تعمیر کولر گازی خودشان را در "خدمت از ما" ثبت می‌کنند، از عدم توانایی کولر برای خنک کردن محیط گلایه دارند و همان گونه که می‌دانید در تابستان نبود کولر، تحمل شرایط را سخت خواهد کرد.

در نتیجه در ابتدا توصیه ما بر این است قبل از خرید کولر گازی، ابتدا تحقیق کرده و بهترین برند از نظر کیفیت و عملکرد را انتخاب نمایید؛ اما ممکن است حتی بهترین کولر هم دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر داشته باشد که خنک نکردن کولر گازی یکی از مشکلات رایج در این وسیله است.

 

علت خنک نکردن کولر گازی (به انگلیسی: Cause of A/C doesn't Cool)

 

علت خنک نکردن انواع کولر گازی:

عوامل مختلفی در خنک نکردن کولر گازی موثر هستند که حتی برخی از آن ها منجر به سوختن موتور خواهند شد. این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید علت خنک نکردن کولر گازی را یافته و در صورت امکان، خودتان مشکل را رفع کرده و یا از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید:

  • فیلتر هوای کولر کثیف شده است

اولین علت خنک نکردن کولر گازی کثیف شدن فیلتر هوا کولر است. به محض که متوجه شدید باد کولر خنک نیست، ابتدا به سراغ پنل خارجی رفته و آن را باز کنید. فیلتر را به دقت بررسی نماید که آیا تمیز هست یا خیر. زمانی که هوا وارد کولر می شود، آلاینده ها  و ذرات معلق در هوا در فیلتر هوا به دام می افتد تا هوای ورودی به داخل ساختمان تصفیه شود.

اگر حجم آلودگی‌ها در فیلتر زیاد شود، باعث می‌شود که جریان هوا در آن مسدود شده و در نتیجه هوا به خوبی نمی‌تواند در داخل کولر جریان داشته باشد؛ همین موضوع منجر به خنک نکردن کولر گازی خواهد شد.

 

  • فن کولر گازی خراب شده است

یکی دیگر از علت خنک نکردن کولر گازی این است که فن کولر دچار عیب شده است. نقش فن در دستگاه، جریان هوا است که هوای خنک به خوبی به داخل ساختمان هدایت شود. تصور کنید که موتور فن عمر مفید خود را از دست داده و در نتیجه فن به شدت آرام حرکت می کند و یا این که پره های فن به دلیل ورود حشرات به داخل پنل خارجی، تاب برداشته اند.

در چنین مواردی جریان هوا به درستی صورت نگرفته و باعث می شود که شما با مشکل خنک نکردن کولر گازی روبرو شوید.

 

  • دماسنج یا ترموستات کولر گازی دچار مشکل شده است

ممکن است علت خنک نکردن کولر گازی به خاطر خراب شدن دماسنج کولر باشد. کولر گازی به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می شود. قبل از راه اندازی کولر باید دمای مد نظر را برای وسیله تعریف کنید تا در صورت افزایش دمای محیط به بیش از مقدار تعریف شده، کولر روشن شود.

دماسنج و ترموستات آن سیگنال هایی را به کمپرسور ارسال می کنند تا بتواند دمای محیط را تشخیص داده و در صورت لزوم، کولر را روشن کند. تصور کنید که دماسنج خراب شده است در نتیجه قدرت تشخیص دمایی کولر مختل شده و همین موضوع یکی از علت خنک نکردن کولر گازی خواهد بود.

 

  • برد الکتریکی کولر خراب است

عملکرد برد و دماسنج مکمل است. به این معنا که برد الکتریکی باید به کمک دماسنج، دمای محیط را تشخیص داده و سیگنال هایی را به کمپرسور بفرستد تا دستور روشن شدن کولر صادر شود. در صورتی که برد الکتریکی خراب شده باشد، خنک نکردن کولر گازی رخ می دهد. توجه داشته باشید که سریعا باید کولر را خاموش کنید تا از سوختن موتور کولر جلوگیری شود در غیر این صورت هزینه زیادی برای تعمیرات باید پرداخت شود.

 

  • خازن کولر گازی را بررسی کنید

در صورتی که خازن کولر دچار عیب شده باشد، کمپرسور کولر به کار نخواهد افتد که همین امر یکی از علت خنک نکردن کولر گازی خواهد شد؛ اما این سوال پیش خواهد آمد که چگونه می توان متوجه خراب بودن خازن شد؟

در ابتدا توصیه می کنیم که ظاهر خازن ها را بررسی کنید تا متوجه شوید آیا از نظر ظاهری، آسیبی دیده است یا نه. البته ممکن است که خازن ظاهرا سالم باشد ولی از کار افتاده باشد. در این صورت باید خازن را با ولتاژ مستقیم تست نمود. توجه داشته باشید که عمده خرابی قطعات در داخل کولر گازی، ناشی از تغییر ولتاژ برق در ساختمان است؛ به همین دلیل است که حتما باید کول برق را به محافظ وصل کنید.

 

  • مقاومت گرمایی کولر دچار عیب شده است

در هر کولر گازی، یک قطعه به نام مقاومت گرمایی وجود دارد که با تنظیم دما و ارسال سیگنال به کمپرسور، به روشن شدن کولر کمک می کند. در صورتی که با مشکل خنک نکردن کولر گازی مواجه شده و مطمئن هستید که هیچکدام از موارد فوق عیب ندارند، شک نکنید که علت از خرابی مقاومت گرمایی بوده و حتما باید آن را تعویض کنید.

 

  • کولر انتخابی برای ساختمان مناسب نیست

یکی از ساده ترین علت خنک نکردن کولر گازی این است که کولر انتخابی برای متراژ خانه مناسب نیست. زمانی که کولر نمی تواند هوای ساختمان را خنک کند اغلب افراد گمان می کنند که سیستم داخلی دستگاه عیب پیدا کرده است. زمانی که تعمیرکار کولر را بررسی می کند، هیچ عیبی را یافت نکرده و به شما این اطمینان را می دهد که کولر گازی شما سالم است.

 

علت خنک نکردن کولر گازی سالم چیست؟

به سراغ قدرت موتور کولر و تطابق آن با متراژ ساختمان بروید. هر کولر، قدرت مشخصی دارد که براساس آن می تواند فضای مشخصی را خنک کند به همین دلیل است که در زمان خرید کولر گازی، فروشنده از شما در مورد مساحت ساختمان و ارتفاع دیوارها سوال خواهد کرد.

در صورتی که کولر برای خانه شما کوچک باشد، با مشکل خنک نکردن کولر گازی مواجه می شوید. قطعا در این زمان تنها راهکار، عوض کردن کولر و یا اضافه کردن یک کولر جدید به ساختمان است. لذا توصیه می شود که قبل از خرید هر برند از کولر گازی، قدرت موتور آن را به دقت بررسی کنید.

 

دمای محیط بیش از اندازه بالا است

البته کاهی نیز کولر گازی شما هیچ عیبی پیدا نکرده و از طرفی کولر خریداری شده برای مساحت ساختمان بسیار مناسب است. در چنین موارد علت خنک نکردن کولر گازی می تواند به دلیل تغییرات شدید دمایی باشد که این حالت بیشتر در استان های جنوبی کشور در اواسط تابستان رخ می دهد.

برای مثال در اهواز، در بعضی از روزهای تابستان دما به حدی افزایش پیدا می کند که کولر گازی جوابگو نبوده و خنک نکردن کولر گازی به شدت برای افراد خانه و یا در محل کار، آزار دهنده و غیر قابل تحمل می شود. در این موارد توصیه ما بر این است که افراد برای خانه و یا محل کار خود یک کولر جدید خریداری کنند چرا که اگر بخواهند همان کولر در طول روز و تمام وقت روشن بگذارید، احتمال سوختن موتور آن زیاد خواهد بود.

 

هزینه سرویس کولر گازی چقدر است؟

در صورتی که تمایل به دریافت قیمت "سرویس کولر گازی" از متخصصین فعال شهرتان دارید، به رایگان می‌توانید درخواست خودتان را در خدمت از ما، ثبت کنید؛ و با بررسی سوابق آن‌ها و قیمت پیشنهادی‌شان، بهترین متخصص را برای سرویس کولر گازی انتخاب کنید. 

3.40 امتیاز از 53 رای

سرویس کولر گازی و اسپلیت

برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با سرویس کولر گازی و اسپلیت

مطالب مرتبط با سرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading