علت خنک نکردن کولر گازی (اسپلیت)

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت خنک نکردن کولر گازی (اسپلیت)

علت خنک نکردن کولر گازی را باید سریعا رفع کرد؛ مخصوصا اگر در تابستان با آن مواجه شویم. اگر اهل سرویس منظم دستگاه‌تان نباشید، دلیل خنک نکردن کولر گازی می‌تواند شما را غافلگیر کند. یکی از دلایلی که افراد دیر به یاد رفع علت سرد نکردن کولر گازی می‌افتند، استفاده فصلی از این دستگاه است.

با شروع فصل بهار و تابستان که افراد شروع به سرویس و راه‌اندازی کولر گازی‌شان می‌کنند؛ برخی اسپلیت‌ها به درستی خنک نمی‌کنند. اگر برایتان این سوال پیش آمده علت خنک نکردن اسپلیت چیست، در این نوشته از "خدمت از ما" به علت خنک نکردن کولر گازی از جمله علت خنک نکردن کولر گازی پنجره‌ای، پرداخته شده است. 

خنک نکردن اسپلیت؛ مشکلی رایج

یکی از مشکلاتی که در استفاده از کولر گازی رخ می‌دهد، خنک نکردن کولر گازی است. در میان افرادی که درخواست سرویس و تعمیر کولر گازی خودشان را در "خدمت از ما" ثبت می‌کنند، از عدم توانایی کولر برای خنک کردن محیط گلایه دارند. و همان‌گونه که می‌دانید در تابستان نبود کولر، تحمل شرایط را سخت خواهد کرد.

در نتیجه، توصیه ما این است که قبل از خرید کولر گازی، ابتدا تحقیق کنید و بهترین برند از نظر کیفیت و عملکرد را انتخاب نمایید. اما ممکن است حتی بهترین کولر هم دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر داشته باشد، بروز علت خنک نکردن کولر گازی یکی از مشکلات رایج در این وسیله است.

قبل از این که به بررسی مهمترین علت خنک نکردن کولر گازی بپردازیم، اکیدا توصیه می‌کنیم که به محض حس کردن گرم بودن باد کولر، حتما دستگاه را خاموش کنید؛ چرا که ممکن است دستگاه بسوزد. تا زمانی که علت خنک نکردن کولر گازی و علت کم و زیاد شدن باد کولر اسپیلت را کشف نکرده و مشکل همچنان پابرجا وجود دارد، به هیچ عنوان به فکر استفاده از کولر نباشید و ابتدا دلیل خنک نکردن کولر گازی را پیدا کنید.

 

علت خنک نکردن کولر گازی پنجره ای

 

علت خنک نکردن انواع کولر گازی

عوامل مختلفی در خنک نکردن کولر گازی موثر هستند که حتی برخی از آن ها منجر به سوختن موتور خواهند شد. این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید علت خنک نکردن کولر گازی را یافته و در صورت امکان، خودتان مشکل را رفع کرده و یا از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید:

 

  • اولین دلیل خنک نکردن کولر گازی: کثیف شدن فیلتر هوا

اولین علت خنک نکردن کولر گازی کثیف شدن فیلتر هوا کولر است. به محض که متوجه شدید باد کولر خنک نیست، ابتدا به سراغ پنل خارجی رفته و آن را باز کنید. فیلتر را به دقت بررسی نماید که آیا تمیز هست یا خیر. زمانی‌که هوا وارد کولر می‌شود، آلاینده‌ها  و ذرات معلق در هوا در فیلتر هوا به دام می‌افتد، تا هوای ورودی به داخل ساختمان تصفیه شود.

اگر حجم آلودگی‌ها در فیلتر زیاد شود، باعث می‌شود که جریان هوا در آن مسدود شود. در نتیجه، هوا به خوبی نمی‌تواند در داخل کولر جریان داشته باشد؛ همین موضوع منجر به خنک نکردن کولر گازی خواهد شد.

 


حدود قیمت نظافت منزل را مشاهده کنید.


 

  • دومین علت خنک نکردن اسپلیت: خرابی فن کولر گازی

 علت خنک نکردن کولر گازی معویب شدن فن کولر هم می‌تواند باشد که باید اقدام به تعمیر فن کولر گازی شود. نقش فن در دستگاه، جریان هواست تاهوای خنک به‌خوبی به داخل ساختمان هدایت شود. تصور کنید که موتور فن عمر مفید خود را از دست داده است. در نتیجه، فن به شدت آرام حرکت می‌کند، یا این که پره‌های فن به دلیل ورود حشرات به داخل پنل خارجی، تاب برداشته‌اند.

در چنین مواردی جریان هوا به درستی صورت نگرفته، و باعث می‌شود که شما ناچار به پیدا کردن دلیل خنک نکردن کولر گازی شوید.

 

  • سومین علت خنک نکردن کولر گازی: خرابی دماسنج یا ترموستات

ممکن است علت خنک نکردن کولر گازی خراب شدن دماسنج کولر باشد. کولر گازی به‌صورت اتوماتیک روشن و خاموش می‌شود. قبل از راه‌اندازی کولر باید دمای مدنظر را برای وسیله تعریف کنید، تا درصورت افزایش دمای محیط به بیش از مقدار تعریف‌شده، کولر روشن شود.

دماسنج و ترموستات آن سیگنال‌هایی را به کمپرسور ارسال می‌کنند، تا بتواند دمای محیط را تشخیص داده و در صورت لزوم کولر را روشن کند. تصور کنید که دماسنج خراب شده است. در نتیجه قدرت تشخیص دمایی کولر مختل شده و همین موضوع علت خنک نکردن کولر گازی خواهد بود.

 

  • چهارمین علت سرد نکردن کولر گازی: خرابی برد الکتریکی

عملکرد برد و دماسنج مکمل هم هستند. به این معنا که برد الکتریکی باید به کمک دماسنج، دمای محیط را تشخیص داده و سیگنال‌هایی را به کمپرسور بفرستد تا دستور روشن شدن کولر صادر شود. در صورتی که برد الکتریکی خراب شده باشد، خنک نکردن کولر گازی رخ می‌دهد. توجه داشته باشید که سریعا باید کولر را خاموش کنید تا از سوختن موتور کولر جلوگیری شود (علائم سوختن موتور کولر گازی). در غیر این صورت هزینه زیادی برای تعمیرات باید پرداخت شود.

 

  • پنجمین علت خنک نکردن اسپلیت: ایراد در خازن

در صورتی که خازن کولر دچار عیب شده باشد، کمپرسور کولر به کار نخواهد افتاد (طریقه نصب خازن کولر گازی پنجره ای). همین امر علت خنک نکردن کولر گازی خواهد شد؛ اما این سوال پیش خواهد آمد که چگونه می‌توان متوجه خراب بودن خازن شد؟

توصیه می‌کنیم ابتدا ظاهر خازن‌ها را بررسی کنید تا متوجه شوید آیا از نظر ظاهری، آسیبی دیده‌اند یا خیر. البته ممکن است که خازن ظاهرا سالم باشد ولی از کار افتاده باشد. در این صورت باید خازن را با ولتاژ مستقیم تست نمود. توجه داشته باشید که عمده خرابی قطعات در داخل کولر گازی، ناشی از تغییر ولتاژ برق در ساختمان است؛ به همین دلیل است که حتما باید کول برق را به محافظ وصل کنید.

 

دلیل خنک نکردن کولر گازی و اسپلیت

 

  • ششمین علت خنک نکردن کولر گازی پنجره‌ای: خرابی مقاومت گرمایی

در هر کولر گازی، یک قطعه به نام مقاومت گرمایی وجود دارد که با تنظیم دما و ارسال سیگنال به کمپرسور، به روشن شدن کولر کمک می‌کند. در صورتی که به دنبال دلیل خنک نکردن کولر گازی می‌گردید، و مطمئن هستید که هیچکدام از موارد فوق عیب ندارند، شک نکنید که علت از خرابی مقاومت گرمایی بوده و حتما باید آن را تعویض کنید.

 

  • هفتمین علت سرد نکردن کولر گازی: انتخاب نامناسب کولر

یکی از ساده‌ترین علت خنک نکردن کولر گازی این است که کولر انتخابی برای متراژ خانه مناسب نیست. زمانی که کولر نمی‌تواند هوای ساختمان را خنک کند، اغلب افراد گمان می‌کنند که دلیل خنک نکردن کولر گازی یک مشکل فنی است. زمانی که تعمیرکار کولر را بررسی می‌کند، هیچ عیبی را یافت نکرده و به شما این اطمینان را می‌دهد که کولر گازی شما سالم است.

علت خنک نکردن کولر گازی سالم چیست؟

به سراغ قدرت موتور کولر و تطابق آن با متراژ ساختمان بروید. هر کولر، قدرت مشخصی دارد که براساس آن می‌تواند فضای مشخصی را خنک کند به همین دلیل است که در زمان خرید کولر گازی، فروشنده از شما در مورد مساحت ساختمان و ارتفاع دیوارها سوال خواهد کرد.

در صورتی که کولر برای خانه شما کوچک باشد، با علت سرد نکردن کولر گازی مواجه می‌شوید. قطعا در این زمان تنها راهکار، عوض کردن کولر و یا اضافه کردن یک کولر جدید به ساختمان است. لذا توصیه می‌شود که قبل از خرید هر برند از کولر گازی، قدرت موتور آن را به دقت بررسی کنید.

 


بهترین متخصصین اسباب کشی و اسباب کشی تهران را در "خدمت از ما" پیدا کنید.


 

  • هشتمین علت خنک نکردن اسپلیت: بالا بودن دمای محیط

گاهی کولر گازی شما هیچ عیبی پیدا نکرده، و از طرفی کولر خریداری شده برای مساحت ساختمان بسیار مناسب است. در چنین موارد علت خنک نکردن کولر گازی می‌تواند تغییرات شدید دمایی باشد. این حالت بیشتر در استان‌های جنوبی کشور، و در اواسط تابستان رخ می‌دهد.

برای مثال در اهواز، در بعضی از روزهای تابستان دما به حدی افزایش پیدا می‌کند که کولر گازی جوابگو نبوده و خنک نکردن کولر گازی به شدت برای افراد خانه یا محل کار، آزاردهنده و غیرقابل‌تحمل می‌شود. در این موارد توصیه ما بر این است که افراد برای خانه و یا محل کار خود یک کولر جدید خریداری کنند. چرا که اگر بخواهند همان کولر در طول روز و تمام وقت روشن بگذارید، احتمال سوختن موتور آن زیاد خواهد بود.

 

  • نهمین علت خنک نکردن کولر گازی پنجره‌ای: نشت مبرد

تغییرات دمایی مبرد یا میزان شارژ گاز کولر گازی است که سرمایش را ممکن می‌کند. بنابراین نشتی آن علت خنک نکردن اسپلیت خواهد بود. برای رفع علت سرد نکردن کولر گازی در این حالت، تنها باید گاز دستگاه را شارژ کرد. می دانید که انواع گاز کولر گازی وجود دارد. البته باید محل نشتی را هم پیدا و آن را تعمیر کرد. این کار کمی تخصصی و ظریف است، پس حتما از یک متخصص کمک بگیرید. برفک و یخ زدن لوله‌های دستگاه، زمان طولانی کارکرد دستگاه علایم دیگری هستند که به شما می‌گوید مبرد کم شده است.

 

هزینه سرویس کولر گازی چقدر است؟

در صورتی که تمایل به دریافت قیمت "سرویس کولر گازی" از متخصصین فعال شهرتان دارید، به رایگان می‌توانید درخواست خودتان را در «خدمت از ما» ثبت کنید؛ و با بررسی سوابق آن‌ها و قیمت پیشنهادی‌شان، بهترین متخصص را برای سرویس کولر گازی انتخاب کنید. 

سرویس کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading