ترموستات کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
ترموستات کولر گازی

ترموستات کولر گازی برای کنترل دمای هوا در این وسیله سرمایشی تعبیه شده است. ترموستات کولر گازی پنجره ای بخش اصلی از این وسیله بوده که ایراد وارده به آن در عملکرد اصلی کولر تاثیر مستقیم دارد. 

در واقع ترموستات کولر گازی به عنوان یک کنترل کننده تنظیم درجه کولر گازی پنجره ای عمل می‌کند. بنابراین تنظیم ترموستات کولر گازی اهمیت زیادی در عملکرد صحیح کولر گازی دارد. هزینه‌های بالای ناشی از بی توجهی به سلامت همین قطعه، بر اهمیت تعمیر به موقع ترموستات کولر گازی در صورت خرابی افزوده است. 

 

شکل ترموستات کولر گازی، تعویض ترموستات کولر گازی پنجره ای، تست ترموستات کولر گازی، قیمت ترموستات کولر گازی پنجره ای، نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره ای، تنظیم درجه ترموستات کولر گازی پنجره ای، ترموستات کولر گازی اسپلیت، ترموستات کولر گازی باید روی چند باشد بیشترین حجم بررسی را در بین کاربران به خود اختصاص داده است.

 

انواع ترموستات کولر گازی 

ترموستات کولر گازی از قطعات بسیار مهمی بوده که عملکرد اصلی کولر یعنی به جریان انداختن هوای خنک در محیط را کنترل می‌کند. این قطعه در انواع مختلفی طراحی و در سیستم داخلی کولر گازی تعبیه شده است. در این بخش با انواع ترموستات کولر گازی برای آشنایی بهتر با روند عملکرد آن آشنا می‌شویم. 

 

ترموستات مکانیکی کولر گازی 

ترموستات مکانیکی، یکی از انواع ترموستات‌ها بوده که در سیستم داخلی در کولر گازی استفاده می‌شود. ترموستات مکانیکی قطعه‌ای است که بر اساس اصل انبساط مایع کار می‌کند. این ترموستات که ترموستات مویین هم نامیده می شود، شامل یک سنسور، لوله مویین و دیافراگم است.

 

ترموستات کولر گازی پنجره ای

 

با بالارفتن دمای سنسور، مایع از لوله مویین به دیافراگم منتقل شده و در اثر انبساط کاری کلید فنری مدار باز و بسته می‌شود. به دنبال اقدامات انجام شده تمامی روند خنک کننده‌گی این وسیله سرمایشی به درستی اجرا می‌شود. 

 

ترموستات الکترونیکی کولر گازی

روند عملکرد ترموتستات الکتریکی که در نوع پیشرفته کولرهای گازی تعبیه شده تا حدودی با نوع مکانیکی آن تفاوت دارد. ترموستات الکتریکی با دریافت دما از سنسور، فرمان قطع و وصل را صادر می کند. این قطع و وصل به وسیله جریان الکتریکی منتقل شده به رله مینیاتوری، انجام می‌گیرد.

 

نحوه عملکرد ترموستات کولر گازی پنجره ای

همانطور که گفتیم، ترموستات کولر گازی پنجره ای وظیفه تنظیم کردن دمای محیط را دارد. حالا این عملکرد به چه صورت است؟

در ترموستات، به کمک ریموت یک بازه مشخص برای دما تنظیم می کنند، حالا ترموستات وظیفه دارد که وقتی دمای محیط به اندازه تنظیم شده رسید، جریان برق را قطع کند و زمانی که دمای محیط با دمای تعیین شده، 2 تا 4 درجه تغییر کرد، مجدد مدار برق را وصل می‌کند.

برای درک بهتر قطع و وصل شدن جریان برق باید به نحوه اتصال ترموستات کولر گازی پنجره ای به کمپرسور اشاره کرد. کمپرسور و ترموستات کولر گازی، به صورت سری به هم وصل شدن، هنگامی که دمای محیط به اندازه مورد نظر برسد، ترموستات کولر گازی قطع می شود و در نتیجه، جریان برق به کمپرسور هم نمی‌رسد و همین امر باعث خاموش شدن دستگاه می‌شود.

 

محل نصب ترموستات کولر گازی

در هنگام بررسی وضعیت ترموستات کولر گازی و در صورت نیاز به تعویض این قطعه آگاهی کامل از محل جایگذاری آن از اهمیت بالایی برخوردار است. عدم نصب ترموستات کولر گازی پنجره ای در محل مناسب مشکلات خاصی در روند عملکرد این قطعه را به دنبال دارد. بنابراین در نصب ترموستات کولر گازی به این نکات توجه کنید.

 • محل قرار گیری ترموستات نیز باید در جایی باشد که در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.
 • ترموستات نباید در معرض باد و پنجره ها قرار گرفته باشد.
 • ترموستات نباید در مجاورت درهای اتاق نصب شود.
 • تنظیم بودن ترموستات و درست کار کردن آن اهمیت ویژه ای دارد . چرا که در صورت معیوب بودن ترموستات و عدم تعویض به موقع آن، کمپرسور کولر گازی دچار آسیب جدی می شود.

(محتوای پیشنهادی: روش تست کمپرسور کولر گازی)

 

ترموستات کولر گازی

 

ایرادات ناشی از خراب بودن ترموستات کولر گازی

یکی از عیب‌های متداولی که در اثر خرابی ترموستات کولر گازی پنجره ای بوجود می‌آید، این است که کولر گازی یکسره کار می کند و سرمای محیط بیش از اندازه می‌شود. این ایراد می تواند ناشی از جوش خوردگی کانتکت های ترموستات کولر گازی باشد.

وقتی ترموستات خراب باشد، قادر به تشخیص دمای محیط و قطع کردن جریان برق نیست در نتیجه یکسره کار کردن کمپرسور، هم دمای محیط به شدت پایین می‌آید و هم باعث خراب شدن و سوختن کمپرسور در طول زمان می‌شود.

 

نحوه تست ترموستات کولر گازی پنجره ای

اگر با ایراداتی که در بالا بررسی شد روبرو شدید، اول باید مطمئن شوید که مشکل از خراب بودن ترموستات کولر گازی است، اگر با تست آن که در ادامه بیان می‌کنیم از سالم بودن ترموستات مطمئن شدید، باید به سراغ بخش های دیگر جهت عیب یابی کولر گازی بروید. برای تست ترموستات کولر گازی پنجره ای، باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. ابتدا لوله مویین ترموستات را بررسی کنید که دچار شکستگی نباشد. اگر مشکلی در این مرحله نبود به سراغ بخش های بعدی بروید، اما اگر لوله مویین دچار شکستگی بود آن را تعویض کنید.
 2.  ولوم ترموستات را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید؛ سپس از یک مولتی متر کمک بگیرید و آن را روی حالت اهم بگذارید.
 3. ترموستات کولر گازی را روشن کنید و سیم های مولتی متر را به فیش های نرموستات وصل کنید، به صورتی که عقربه های مولتی متر منحرف شود.
 4. حالا برای تشخیص سالم بودن ترموستات، کافی است بخش بالب آن را درون ظرف یخ قرار دهید ( این ظرف مثل محیط با درجه دمای کم عمل می‌کند). ترموستات باید خاموش شود و عقربه های مولتی متر به جای اول خود برگردند.
 5. در مرحله بعد، ولوم ترموستات کولر گازی پنجره ای را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. در این حالت ترموستات باید روشن و عقربه های مولتی متر، مجددا منحرف شود.

 

درجه ترموستات کولر گازی پنجره ای

 

بعد از انجام دادن تمامی مراحل بالا و عملکرد ترموستات به همان شکلی که بیان شد، می‌توانید از سالام بودن ترموستات کولر گازی مطمئن شوید، در غیر این صورت بهتر است اقدام به تعویض آن کنید و از یک متخصص سرویس کولر گازی کمک بگیرید.

شناخت ایرادات ناشی از خرابی ترموستات کولر گازی تا حد زیادی در تشخیص سریع خرابی این قطعه و رفع آن تاثیرگذار است. از آنجایی که سالم بودن ترموستات کولر گازی با جریان هوای خنک و مطبوع در محیط ارتباط مستقیم داشته بنابراین شناخت ایرادات مرتبط با این قطعه در نگهداری طولانی مدت کولر گازی نقش بسزایی دارد. 

 


در خدمت از ما، به رایگان قیمت نصب کاشی و قیمت نصب سرامیک را دریافت کنید؛ و به بهترین متخصصین نقاشی ساختمان و نقاشی ساختمان تهران، دسترسی پیدا کنید. 


 

نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی

ترموستات ها دارای نقطه‌های دقیق قطع و وصل هستند. انواع ترموستات‌ برای تنظیم داری یک نقطه تنظیم (set point) و یک تفاضل (differential) هستند.

یعنی در صورتی که دمای محیط به دمای وصل برسد، کمپرسور کولر گازی روشن می‌شود و در صورتی که دمای محیط به دمای قطع برسد نیز فرمان خاموش شدن کمپرسور صادر می‌شود. اختلاف این دو دما نیز دمای تفاضل نامیده می شد.

به طور مثال اگر دمای تفاضل روی 2 درجه سانتی گراد باشد و نقطه تنظیم روی 25 درجه سانتی گراد تنظیم شود، کولر با رفتن روی 27 درجه سانتی گراد روشن شده و با آمدن روی دمای 23 درجه خاموش خواهد شد.در صورتی که دمای تفاضل کولر گازی کم باشد کمپرسور زیاد روشن و خاموش شده و عمر کولر گازی کوتاه می‌شود.

 

اگر برای تنظیم و تعمیر ترموستات کولر گازی، بررسی و عیب یابی آن به دنبال یک تکسین ماهر می‌گردید روی ما حساب کنید ."خدمت از ما"در تلاش است بهترین خدمات را برای شما فراهم کند.

 

تاثیر تنظیم بودن دمای اتاق با دمای ترموستات کولر گازی

اندازه گیری میزان درجه ترموستات کولر گازی پنجره ای با بررسی دمای اتاق امکان پذیر است. این بدین معناست که اگر تصور می‌کنید خنکی دمای محیط با درجه تنظیم شده روی وسیله سرمایشی تناسب ندارد، قبل از درخواست سرویسکار حتما دمای محیط را با یک دماسنج اندازه گیری کنید. 

 

درجه ترموستات کولر گازی پنجره ای

 

اگر دما یکسان بوده با تمیز کردن جعبه ترموستات به جریان بهتر هوای خنک در محیط کمک کنید. در صورتی که با وجود اجرای تمامی این اقدامات همچنان با مشکل جریان هوای مطبوع در محیط رو به رو هستید با افراد متخصص برای بررسی و تعمیر ترموستات کولر گازی پنجره ای در ارتباط باشید. 

 

بهترین دما برای تنظیم ترموستات کولر گازی پنجره ای؟

به طور کلی برای تنظیم درجه دمای کولر گازی، باید آن را به دو حالت که بر پایه زمان است تقسیم بندی کرد. بهتر است برای تنظیم دمای ترموستات کولر گازی پنجره ای، به شکل زیر عمل کنید.

 • بهترین دما برای کولر گازی پنجره ای در طول روز: بهترین درجه دما برای تنظیم ترموستات کولر گازی، با در نظر گرفتن گرمترین ساعات روز، 25 درجه سانتی گراد می‌باشد.
 • بهترین دما برای کولر گازی در هنگام خواب: به دلیل خنک تر شدن هوا در طول شب، بهترین دما برای تنظیم ترموستات، 29 درجه سانتی گراد می‌باشد.

 

در حالت کلی خدماتی مانند تعویض ترموستات کولر گازی پنجره‌ای، تنظیم درجه ترموستات کولر گازی در انواع برندها، تست ترموستات کولر گازی پنجره‌ای، تنظیم درجه ترموستات کولر گازی پنجره‌ای و در نهایت تعویض ترموستات کولر گازی اسپیلت در انواع برندها در راستای سرویس و تعمیر کولر گازی پنجره ای در انواع مختلف انجام می‌شود. 

اما گاهی اوقات افراد به دلیل فنی بودن، تمایل دارند که این کار را خودشان در خانه انجام دهند؛ به همین دلیل ما در این محتوا به بررسی نحوه تنظیم درجه دما و تست سلامت ترموستات کولر گازی پنجره ای پرداختیم. امیدواریم که بعد از خواند ن این مطلب، به راحتی موارد بالا را انجام دهید.

سرویس کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading