نحوه شستن پنل بیرونی (کندانسور) کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه شستن پنل بیرونی (کندانسور) کولر گازی

از آنجایی که شستن پنل خارجی اسپلیت و کولر گازی نتایج و فواید زیادی را به دنبال دارد ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله از مجله "خدمت زا ما" به آموزش مرحله به مرحله نحوه شستشوی پنل خارجی اسپلیت بپردازیم.

قطعا بعد از تمیز شدن کندانسور کولر گازی، شاهد تغییراتی در عملکرد دستگاه از جمله بهبود عملکرد، کاهش مصرف انرژی، میزان خروجی باد خنک و... خواهید دید. به طور کلی شستشوی کندانسور کولر گازی و پنل بیرونی آن، بخشی از سرویس کولر گازی است که نباید از آن غافل شد.

 

نحوه شستشوی پنل خارجی اسپلیت (کندانسور)

به طور کلی برای اینکه شستن کولر گازی کار راحت‌تری باشد، بهتر است که در فصل سرما، کولر را در داخل منزل نگه دارید و یا اگر جابه‌جایی آن مشکل است، کولر گازی را به وسیله پلاستیک یا یک پارچه ضخیم بپوشانید که از ورود گرد و خاک و آب به داخل آن جلوگیری کنید. در ادامهشستشوی کندانسور کولر گازی به صورت مرحله به مرحله بررسی می‌کنیم.

برای شستشوی پنل خارجی اسپلیت مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 

1- خاموش کردن کولر و قطع کردن برق

هر زمان که با وسیله برقی کار می‌کنید، باید بدامید که این مرحله یکی از مهمترین مراحل کار است، قبل از شروع کار و برای اطمینان خاطر، کولر را خاموش و برق آن را قطع کنید.

 

2- شستشوی فن بیرونی کولر گازی

فن بیرونی کولر اسپلیت معمولاً در پشت پنل خارجی قرار دارد و مسئول مکش و باد دستگاه است. شستشوی منظم و صحیح فن بیرونی به رفع رسوبات، گرد و غبار و آلودگی‌ها کمک می‌کند و به عملکرد بهتر دستگاه کمک می‌کند.

برای شستشوی فن بیرونی، می‌توانید از یک پارچه نرم و خشک استفاده کنید تا آلودگی‌ها و گرد و بار را از بین ببرید. مهم است که در هنگام شستشو، از رسیدن هرگونه آب و رطوبت به فن بیرونی جلوگیری کنید تا احتمال خرابی یا صدمه دیدگی آن کاهش یابد.

 

3 - باز کردن یونیت خارجی کولر گازی

در مرحله بعد شما باید قاب و یونیت خارجی را باز کنید تا بتوانید مراحل شستشو را انجام دهید، اما متاسفانه نحوه باز کردن یونیت بیرونی کولر گازی به مدل و نوع کولر گازی وابسته است. هر کولر گازی ممکن است دارای طراحی و سیستمی متفاوت برای باز کردن یونیت بیرونی خود باشد. به همین دلیل، توصیه می‌کنم به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید و پس از انجام آن وارد مرحله بعد شوید.

 

4 - شستشوی کندانسور کولر گازی

شما می‌توانید بدون اینکه درب کندانسور کولر گازی را باز کنید، آن را  بشویید. همینطور می‌توانید درب آن را باز کنید و سپس شروع به شستن کنید، که خب نتیجه خیلی بهتر است.

کندانسور کولر گازی شامل بخش های مختلفی می‌باشد. یک بخش مربوط به کمپرسور و قطعات الکتریکی است که در سمت راست کندانسور قرار گرفته و باید قبل از شستشوی کولر گازی، آن بخش را کاملا با پلاستیک بپوشانید که آب به آن قسمت نرسد و یک قسمت دیگر که شبیه به رادیاتور است و دقیقا همین بخش باید تمیز شود.

برای شستن کولر گازی و همین بخش رادیاتوری شکل، شیلنگ آب را با فشار بالا و یا به وسیله کارواش خانگی، در صورت داشتن آن، به صورت مستقیم به طرف کندانسور گرفته و گرد و غبار و کثیفی آن را کاملا تمیز کنید.

 

5 - تمیز کردن جعبه برق کندانسور

بعد از تمیز شدن گرد و غبار، لازم است که جعبه برق کندانسور را چک کنید، و اگر کثیف بود آن را هم تمیز کنید. زیرا این قسمت هم بخشی از پنل خارجی است. 

 

6- مرحله آخر از شستشوی پنل خارجی اسپلیت

پس از شستشو، به کندانسور اجازه دهید کاملاً خشک شود. مهم است که قبل از بستن قاب پنل، کندانسور به طور کامل خشک شود. سپس مطمئن شوید که تمامی قطعات در جای مناسب قرار گرفته اند و پیچ های نگهدارنده را مثل اول کاملا محکم ببندید.

 یکی از دلایلی که باعث لرزش و سر و صدا در کولر گازی می‌شود، شل بودن پیچ‌ها است؛ که بعد از گذشت مدت زمانی از نصب کولر گازی، احتمال شل شدن آنها زیاد است. ما باید تا آن جایی که می‌شود تمامی پیچ ها را سفت کنیم تا از لرزش و سروصدا جلوگیری کنیم.

 

نحوه شستشوی پنل خارجی اسپلیت

 

لازم به ذکر است که هنگام سرویس کولر گازی تهران یا سرویس کولر گازی اصفهان و دیگر شهرها، با حضور سرویسکار در محل تمامی این مراحل انجام می‌شود.

 

اهمیت شستشوی کندانسور کولر گازی

اگر مزایای شستن کمپرسور کولر گازی و اسپیلت و تاثیر نتایج مثبت آن روی کولر را بداتید، قطعا به صورت دوره‌ای به انجام آن خواهید پرداخت، حالا با هم ببینیم تمیز کردن پنل خارجی چه تاثیرات مثبتی دارد: 

  • بهبود عملکرد دستگاه: با شستشوی منظم کندانسور، عملکرد سیستم بهبود می‌یابد و به طور کلی عملکرد کولر اسپلیت بهینه می‌شود.
  • جلوگیری یا از بین بردن سر و صدای کندانسور
  • کاهش مصرف انرژی
  • افزایش عمر کولر گازی
  • جلوگیری از پرداخت هزینه‌های زیاد برای تعمیر کولر گازی

 

در این مقاله سعی کردیم که نحوه شستشوی پنل خارجی اسپلیت و کولر گازی را به طور کامل توضیح دهیم و همچنین فواید و مزایای شستشوی کندانسور کولر گازی را با هم بررسی کردیم. باید به یاد داشته باشید که از مواد سفید کننده و الکل برای این کار استفاده نکنید، زیرا این مواد قابل اشتعال و بسیار خطرناک هستند. 

4.5 امتیاز از 1729 رای


سرویس کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین