علت یکسره کار کردن کولر گازی + روش‌های برطرف کردن آن

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت یکسره کار کردن کولر گازی + روش‌های برطرف کردن آن

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که میان کولرهای گازی و آبی وجود دارد، نحوه کارکرد آن‌ها است. کولرهای آبی از زمان روشن شدن تا خاموش شدن بدون وقفه کار می‌کنند، اما در نوع گازی پس از مدتی روشن شدن، کولر خاموش شده و به اصطلاح اف می‌کند. آف کردن کولر گازی دلایل مختلفی دارد و مهم‌ترین آن‌ها این است که کولر گازی نیازی به یکسره کار کردن برای خنک کردن محیط ندارد.

تمام کولرهای گازی باید به هنگام رسیدن محیط به دمای تعیین شده برای مدتی اف کنند و اگر کولری این ویژگی‌ را نداشته باشد، باید به دنبال پیدا کردن دلیل آن باشید. اگر کولر شما نیز به صورت یکسره کار می‌کند، قطعا دچار مشکل و خرابی در یکی از قسمت‌ها شده و باید به دنبال عیب یابی و تعمیر آن باشید. در ادامه به بررسی علت یکسره کار کردن کولر گازی می‌پردازیم.

 

چرا کولر گازی یکسره کار می‌کند؟

برخی از افراد تصور می‌کنند آف کردن کولر گازی نشانه خرابی آن است و مدام سوال می‌کنند که چکار کنیم کولر اف نکند؟ اما نکته مهم در این زمینه این است که کولر گازی باید اف نکند و اف نکردن نشانه مشکل است. کولر گازی به دلایل مختلفی دچار مشکل شده و به صورت یکسره کار می‌کند. در این شرایط باید با عیب یابی مشکل آن را پیدا کرده و هرچه سریع‌تر برطرف کنید. در ادامه چند دلیل یکسره کار کردن کولر گازی بیان شده‌اند.

 

کثیف بودن فیلترهای کولر گازی

یکی از موارد رایجی که در کولرهای گازی رخ داده و می‌تواند منشا بسیاری از خرابی‌ها و مشکلات کولر باشد، کثیف بودن فیلترهای کولر گازی است. فیلترها پس از مدتی آلودگی و گرد و غبار محیط را جذب کرده و کارکرد صحیح خود را از دست می‌دهند. به این صورت نه تنها باعث یکسره کار کردن کولر شده بلکه می‌توانند مشکلات و خرابی‌های دیگری نیز ایجاد کنند.

زمانی که فیلترها کثیف می‌شوند، هوای ورودی به دستگاه کم می‌شود و دستگاه به توان بیشتری برای کار کردن نیاز دارد. این موضوع باعث بیشتر کار کردن دستگاه شده و به صورت اتوماتیک خاموش و روشن نمی‌شود. بهتر است به صورت منظم فیلترهای دستگاه را تمیز کنید.

 

علت یکسره کار کردن کولر گازی: کثیف بودن فیلترهای کولر گازی

 

مسدود شدن کویل‌های کندانسور

کویل‌های کندانسور بر روی یونیت خارجی قرار گرفته و به تبادل هوا کمک می‌کنند. این کویل‌ها در فضای بیرون قرار گرفته و به سرعت دارای آلودگی و گرد و غبار می‌شوند. یکی از مواردی که بر روی یکسره کار کردن کولر و افت نکردن آن تأثیر می‌گذارد، مسدود شدن کویل‌هاست.

برای تمیز کردن کویل‌های یونیت خارجی می‌توانید از آب با فشار زیادی استفاده کنید. تمیز کردن کویل‌های یونیت داخلی سخت‌تر است و در صورتی که تجربه‌ای در این زمینه ندارید، بهتر است از سرویس کار کولر گازی کمک بگیرید.

 

خراب شدن ترموستات کولر گازی

خرابی ترموستات، دلیل افت نکردن کولر گازی است. خرابی ترموستات یکی دیگر از دلایلی است که باعث می‌شود کولر گازی به صورت یکسره کار کرده و افت نکند. ترموستات وظیفه مهمی در کولر گازی انجام می‌دهد. ترموستات دما را به صورت منظم بررسی می‌کند و زمانی که دما از میزان تعیین شده بیشتر می‌شود، ترموستات باعث خاموش شدن کولر گازی می‌شود. ترموستات میکروسوئیچی است که به تأمین برق فن و کمپرسور کمک می‌کند.

 

چرا کولر آف نمی کند؟ بدلیل خرابی ترموستات کولر گازی

 

عدم تناسب سایز کولر با متراژ ساختمان

قبل از انتخاب و خرید کولر گازی حتما باید به متراژ ساختمان موردنظر توجه کنید. زمانی که کولر خریداری شده از فضا کوچک‌تر باشد، کولر به ناچار یکسره کار می‌کند. به این صورت نه تنها فضا خنک نمی‌شود، بلکه فشار بیش از اندازه به کمپرسور وارد شده و باعث داغ شدن و خرابی آن می‌شود. بزرگ بودن کولر نیز باعث ایجاد مشکل می‌شود، زیرا کولر کمتر از زمان استاندارد کار می‌کند و میزان رطوبت هوا افزایش می‌یابد. به این صورت برای کاهش رطوبت کولر به صورت یکسره کار می‌کند.

 

بسته نبودن مسیرهای خروج هوا

بسته نبودن مسیرهای خروج هوا نیز می‌تواند دلیل افت نکردن کولر گازی باشد. برای بهبود عملکرد کولر گازی باید تمام مسیرهای ورود و خروج هوا بسته باشند. باز بودن در و پنجره و یا وجود مسیر هوا در محیط باعث یکسره کار کردن کولر گازی می‌شود. قبل از روشن کردن کولر حتما از بسته بودن تمام مسیرها مطمئن شوید تا کولر عملکرد مناسبی داشته و به صورت یکسره کار نکند.

 

خرابی برد رله کولر گازی

یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که باعث خرابی کولر و اختلال در عملکرد صحیح آن می‌شود، خرابی رله کولر گازی است. رله به منظور تأمین ولتاژ قسمت‌های مختلف کولر در این وسیله قرار می‌گیرد و زمان یکه دچار خرابی شود، ولتاژ دائمی به کولر وارد شده و باعث می‌شود کولر به صورت دائمی کار کند. در صورتی یکسره کار کردن کولر گازی می‌توانید این قطعه را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض کنید.

 

یک دلیل یکسره کار کردن کولر گازی: خرابی برد رله کولر گازی

 

برد کنترل دما

علت یکسره کار کردن کولر گازی می‌تواند از برد کنترل دما باشد. برقی که به کمپرسور اعمال می‌شود، از طریق این برد کنترل شده و در صورتی خرابی آن، برق اعمالی به هیچ عنوان قطع نشده و کولر به صورت کاملا یکسره کار می‌کند. برد کنترل دما قطعه مهمی در کولر است و به راحتی امکان تعمیر آن وجود ندارد. به همین دلیل ابتدا تمام قطعات دیگر را بررسی کنید و در صورت سالم بودن آن‌ها به دنبال تعمیر یا تعویض این برد باشید.

 

سرویس نبودن کولر گازی

کولرهای گازی همانند هر وسیله برقی یا گازی دیگری در منزل نیاز به تعمیر و سرویس منظم دارد. معمولا در هر سال دوبار باید کولر گازی را سرویس کنید تا کولر به خوبی کار کند. در هنگام سرویس تمام بخش‌های کولر تمیز شده، قطعات معیوب تعمیر و تعویض می‌شوند و کارکرد صحیح کولر بررسی می‌شود. تمام موارد گفته شده می‌توانند بر یکسره کار کردن کولر موثر باشند و با سرویس منظم، از بروز مشکلات مختلف جلوگیری می‌‌شود.

سخن آخر

در این مقاله به چندین علت یکسره کار کردن کولر گازی پرداخته شد. این که چرا کولر آف نمی‌کند، دلایل مختلفی دارد که باید به طور دقیق بررسی شوند. برخی از موارد به سادگی توسط افراد قابل تشخیص و برطرف کردن هستند اما در برخی موارد لازم است تا از متخصص و تعمیرکار کولر کمک بگیرید. بررسی قطعات مهم‌تر و تعمیر یا تعویض آن‌ها کاری تخصصی است و باید با دقت بالایی انجام شود. در صورتی به با مشکل اف نشدن کولر روبرو شدید هرچه سریع‌تر برای رفع آن اقدام کنید.

3.7 امتیاز از 681 رای


سرویس کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین