آموزش جامع نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش جامع نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

تميز كردن پنل داخلی كولر گازي، یکی از ضروری ترین اقداماتی است که در دسته سرویس کولر قرار می‌گیرد و لازم است که به صورت دوره‌ای انجام شود. امروزه تمایل افراد به شستشوی پنل داخلی کولر گازی در منزل افزایش یافته است، از طرفی داشتن اطلاعات کافی در خصوص نحوه شستشوی پنل داخلی کولر اسپلیت و اصول و نکات پیرامون آن بسیار مهم است.

در راستای همین موضوع، ما در این محتوا به آموزش کامل نحوه تميز كردن پنل كولر گازي پرداخته ایم. در ادامه با ما همراه باشید تا تمامی نکات و اصول لازم را بررسی کنیم.

 

اهمیت شستشوی پنل کولر گازی

شاید اگر از اهمیت و تاثیر مثبت شستشوی پنل داخلی کولر اسپلیت آگاه باشید، دیگر انجام این کار را به تعویق نیندازید، به همین دلیل در ابتدا از اهمیت این کار برای شما می‌گوییم تا دفعه بعد رد زمان درست و به صورت دوره ای به سراغ مرور این آموزش بیایید.

 

 • بهبود عملکرد دستگاه : هوای سرد تولید شده توسط واحد خنک کننده از طریق پنل داخلی کولر گازی عبور و به محیط وارد می‌شود؛ پس اگر پنل داخلی کثیف و آلوده باشد، جریان هوا ممکن است متوقف یا محدود شود که باعث کاهش عملکرد و کارایی کولر گازی می‌شود.
 • بهبود کیفیت هوا: پنل داخلی کولر گازی می‌تواند ذرات گرد و غبار و حتی باکتری‌ها را جمع‌آوری کند. اگر این پنل ها به طور منظم شسته نشوند، ممکن است هوای دستگاه آلوده شده و با گذشت زمان بوی نامطبوعی تولید کنند. شستشوی منظم پنل داخلی باعث بهبود کیفیت هوا می‌شود و میزان آلودگی و بوی نامطبوع را کاهش می‌دهد.

 • بهداشت و سلامتی: قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند در بخش داخلی کولر رشد کنند و اگر به صورت دوره‌ای شسته نشود، این آلودگی‌ها ممکن است به هوا منتقل شده و برای سلامتی افراد مضر باشند. 

 • افزایش طول عمر دستگاه: آلودگی‌ها و رسوبات درون پنل ممکن است باعث خرابی و کاهش عملکرد کولر گازی شوند. با شستشوی دوره‌ای پنل داخلی، دستگاه شما برای مدت طولانی‌تر به صورت صحیح کار خواهد کرد.

 

(محتوای پیشنهادی: نحوه شستشوی پنل خارجی اسپلیت)

 

نحوه تميز كردن پنل كولر گازي

 

آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر اسپلیت 

برای تميز كردن پنل كولر گازي کافی است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید، دقت داشته باشید که به همه اصول و مواردی که در ادامه ذکر می‌شود دقت و توجه ویژه داشته باشید. 

 

1- تهیه مواد و وسایل لازم جهت شستوی پنل

این مورد را جزء یکی از مراحل آوردیم تا به یاد داشته باشید که قبل از شروع شستشوی پنل، مواد و تجهیزات مورد نیاز را در صورت لزوم خریداری و تهیه کنید. اگر کولر گازی را در کنار آشپزخانه نصب کرده اید باید گفت به دلیل گرما و پخت و پز کویل ها چرب می شوند و باید از اسپری گاز پاک کن یا پاک کننده چربی زدا استفاده نمایید.

اما اگر کولر گازی در جایی دور از چربی و گرد و خاک زیاد نصب شده باشد تنها با یک برس و آب پرفشار و یک ماده شوینده معمولی، به راحتی می توانید پنل داخلی را تمیز کنید.

 

2- خاموش کردن کولر گازی

قبل از شروع عملیات شستشوی پنل داخلی کولر اسپلیت، مطمئن شوید که کولر گازی خاموش است و دو شاخه را از برق جدا کرده و یا فیوز برق را از جعبه فیوز قطع کرده‌اید؛ این کار برای جلوگیری از هرگونه آسیب به خود و دستگاه بسیار مهم است. 

 

3 - باز کردن قاب پنل داخلی:

پس از خاموش کردن کولر گازی، پوشش پنل داخلی را باز کنید. این عمل با استفاده از ابزارهای مناسب مانند پیچ گوشتی یا دستگاه‌های خاص که به شما توسط تولید کننده دستگاه داده شده است، انجام می‌شود. 

برخی از کولرهای گازی قابلیت باز کردن آسان دارند و شامل قفل یا قابلیت جداشدن سریع هستند. در این صورت، معمولاً با یک حرکت ساده می‌توان قاب را باز کرد.

در برخی از مدل‌ها، قاب پنل با پیچ یا بسته‌بندی‌های دیگر محکم شده است. در این صورت، باید از ابزارهای مناسب مانند پیچ گوشتی یا دستگاه‌های خاص استفاده کنید. پس از باز کردن قاب، به دقت بازبینی کنید و مطمئن شوید که هیچ قطعه یا سیمی بین قاب و بقیه قسمت‌های کولر گازی گیر نکرده باشد.

 

4 - پاک کردن گرد و غبار: 

با استفاده از یک مکنده (مثل جاروبرقی یا کمپرسور هوا) روی پنل داخلی کولر گازی را از گرد و غبار پاک کنید. این کار شامل پاکسازی سطوح داخلی پنل و لوله‌های هوا است. 

 

5-شستشوی فیلترهای کولر گازی و اسپیلت

بعد باز کردن قاب جلویی پنل، می‌بینید که دو عدد فیلتر درون کولر گازی می باشد. فیلترها را با استفاده از فشار آب کاملاً بشویید و سعی کنید گرد و غبار روی فیلترها باقی نماند.

برای شستشوی پنل داخلی کولر گازی، می‌توانید از آب و محلول شستشوی مناسب استفاده کنید. این محلول می‌تواند شامل آب گرم و موادی مانند مایع ظرف شویی باشد. با یک پارچه نرم و تمیز، محلول را روی سطوح پنل داخلی بریزید و آرام آرام آن را تمیز کنید. از استفاده از محلول‌های شیمیایی قوی و سفید کننده‌ها خودداری کنید، زیرا ممکن است به قطعات داخلی آسیب برسان

 

نحوه شستشوی پنل داخلی کولر اسپلیت

 

در صورتی که فیلترها چرب و یا خیلی کثیف بودند می توانید از پاک کننده استفاده کنید تا فیلترها به راحتی و به طور کامل تمیز شوند. بهتر است شستشوی فیلترها را هر 2، 3 هفته یکبار انجام دهید.

 

6- تمیز کردن سنسورهای کولر گازی 

در این مرحله از آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی باید، سنسور کولر گازی را خارج کرده و آن را تمیز کنید و سر جای خود قرار دهید. سنسور دمای محیط را بررسی می کند و فرمان روشن و یا خاموش شدن کولر گازی را به صورت خودکار به برد ارسال می کند. اگر این سنسور کثیف باشد فرمان اشتباه به برد انتقال یافته و در سیستم شما اختلال ایجاد خواهد شد.

 

7- شستشوی کویل‌ها در سرویس کولر گازی 

مرحله نهایدر ی شستشوی پنل داخلی کولر گازی، مربوط به شستن کویل‌ها می باشد. عملکرد کویل‌ها همانند رادیاتور برای ماشین بوده و برای برقراری ارتباط راحت با محیط پیرامون و جریان هوای خنک از کولر به محیط کویل‌ها باید کاملاً تمیز باشند. برای شستشوی کویل‌ها می توانید از آب پاش با بخارشوی استفاده کنید. سطح این تجهیزات را مرطوب کرده و سپس از مسواک یا برس نرم برای پاک کردن آلودگی استفاده کنید. 

 

8 - خشک کردن پنل کولر: 

بعد از تمام شدن شستشوی داخلی کولر، برای خشک کردن پنل، از یک پارچه تمیز و خشک استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که همه قطعات کاملاً خشک شده اند. در نهایت قاب پنل را مثل ابتدای کار در سر جای خود قرار دهید پیچ ها را ببنید و از هوای خوب و عملکرد عالی دستگاه لذت ببرید.

 

وسیله مخصوص شستن و سرویس پنل اسپیلت در منزل

 

شستن کولر گازی با جوهر نمک 

زمانی که میزان آلودکی و کثیفی بخش داخلی کولر گازی زیاد باشد، می توانید با جوهر نمک به طور مؤثرتری رسوبات و آلودگی‌ها را از سطوح پنل داخلی کولر گازی حذف کنید.

برای این کار کافی است که در یک ظرف مناسب، مقداری آب گرم بریزید و به آن مقداری جوهر نمک (سدیم کلراید) اضافه کنید. معمولاً یک قاشق چایخوری جوهر نمک برای هر لیتر آب کافی است.

محلول را به خوبی مخلوط کنید تا جوهر نمک در آب حل شود، سپس با یک پارچه نرم و تمیز، محلول جوهر نمک را روی سطوح پنل داخلی کولر گازی بریزید و چند دقیقه صبر کنید. حالا با کمک پارچه یا مسواک، تمامی جزئیات را بشویید و در آخر آن را به دقت تمیز و خشک کنید.

 

چرا پنل داخلی کولر گازی آلوده می شود؟

آلودگی کولر گازی به عوامل مختلف بسیار زیادی بستگی دارد و یکی از این عوامل محل نصب کولر گازی است. اگر کولرگازی در محلی قرار گرفته که رفت و آمد در آن زیاد است و یا کولر گازی در مسیر جریان باد یا گرد و غبار نصب شده به مراتب آلودگی در آن به مرور زمان بیشتر می‌شود. از این رو بهتر است از قرار دادن کولر گازی در آشپزخانه و یا نزدیک به در ورودی خودداری کنید.

 

نحوه شستشوی پنل داخلی کولر اسپلیت

 

با قرار گرفتن کولر در معرض گرد و خاک ذرات چربی روی کویل ها جمع شده و در این صورت نیاز به شستشوی پنل داخلی کولر اسپلیت پدیدار می‌شود.با آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی که در بالا بیان شد، به راحتی می‌توانید اقدامات لازم برای انجام این کار را در منزل اجرا کنید. 

 

وسیله مخصوص شستن و سرویس پنل اسپیلت در منزل

امروزه وسایل خاصی با عنوان کاور شستشوی کولر اسپیلت گازی با تجهیزاتی مثل طناب برای تنظیم فیت شدن دهنه کولر, دارای لوله اتصال برای خروج آب, کوچک و کم جا برای جابه‌جایی راحت تولید و ارائه داده می‌شود. 

این قبیل تجهیزات تا حد زیادی شستشوی پنل داخلی کولر را سهولت بخشیده و امکان انجام این کار در منزل را فراهم کرده است. در صورت تمایل به خرید وسیله مخصوص شستن و سرویس پنل اسپیلیت در منزل حتما مشخصات کولر‌تان را با نوع این وسیله تطبیق دهید. 

 

نحوه شستشوی پنل داخلی کولر اسپلیت

 

برای تمیز کردن پنل داخلی کولر گازی با استفاده از اسپری‌های چربی پاک کن، ابتدا باید روی کویل‌ها اسپری پاشیده و حدود یک ساعت صبر کنید تا چربی ها کاملاً شسته و نرم شوند، یک ساعت بعد با استفاده از بخار شور روی کویل‌ها آب بپاشید و در نهایت با استفاده از برس نرم آن ها را کاملاً تمیز نمایید. استفاده از بخار شور باعث می شود کویل ها تمیز شده و براق شوند.

 

10 نکته مهم در پروسه شستشوی پنل کولر گازی

همه موارد بیان شده در روش شسشتوی پنل داخلی کولر گازی و اسپیلت در منزل با رعایت یک سری نکات در قبل و بعد از شستن کولر همراه است. در این بخش به اصلی ترین نکات در تمیز و سرویس کردن انواع کولر گازی و اسپیلت به شرح ذیل اشاره خواهیم داشت. 

 1.  از دفترچه راهنمای کولر گازی مطالبی را در خصوص ویژگی و عملکرد قطعات پنل داخلی کولر گازی بدانید.
 2. برق کولر گازی را قطع کنید تا از خطرات احتمالی پیشگیری کنید.
 3. قبل از خارج کردن قطعات از محل قرارگیر آن عکس بگیربد تا هنگام جایگذرای درست نصب شوند.
 4.  آموزش های لازم را در خصوص نحوه شستشوی کولر اسپلیت، پنجره ای و ... مطالعه کنید.
 5. وسیله مخصوص شستن و سرویس پنل اسپلیت در منزل یا هر نوع کولر گازی را تهیه کنید.
 6. اگر اطلاعات و تجربه کافی در زمینه شستشوی پنل کولر گازی ندارید از سرویسکاران متخصص کمک بگیرید.
 7. مطمئن شوید که فیلترها کاملاً خشک شده اند.
 8.  سنسور و فیلتر را همانند قبل باید در سر جای خود قرار دهید.
 9. درب پنل را کاملاً محکم کنید.
 10.  پس از گذشت نیم ساعت از تمیز شدن پنل داخلی کولر گازی کولر را روشن کنید.

 

در این محتوا سعی کردیم نحوه شستشوی پنل داخلی کولر اسپلیت را به صورت مرحله به مرحله بیان کنیم. امیدواریم که این محتوا به شما در انجام این کار کمک کرده باشد. در صورتی که این کار برای شما مشکل است، می‌توانید از متخصصین و سرویسکاران "خدمت از ما" کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 1738 رای


سرویس کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس سرویس کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین