مزایا و معایب رنگ آمیزی با غلطک چیست؟

ثبت درخواست "نقاشی ساختمان"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
مزایا و معایب رنگ آمیزی با غلطک چیست؟

رنگ آمیزی با غلطک چه مزایا و معایبی دارد؟

در این مقاله با نحوه رنگ آمیزی با غلطک و همچنین مزایا و معایب رنگ آمیزی با غلطک آشنا می‌شوید. برخی افراد به دنبال راه های آموزش رنگ آمیزی با غلطک طرح دار هستند. برخی نیز به دنبال رنگ کردن سقف با غلطک به دنبال استادکار ماهر هستند.

اما سوال اصلی اینجاست که تفاوت رنگ روغن و پلاستیک در هنگام رنگ آمیز با غلطک در چیست؟ همچنین بهترین راه برای شستن غلطک رنگ چیست؟ خوب است بدانید قیمت غلطک که برای رنگ آمیزی استفاده می‌شود با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال قیمت غلطک رنگی روغنی با قیمت غلطک رتگ دسته بلند کاملا متفاوت است با قیمت غلطک رنگ روغنی و پلاستیک. بنابراین در هنگام خرید غلطک رنگ توجه داشته باشید که برای کدام قسمت غلطک رنگ را احتیاج دارید.

معرفی انواع غلطک رنگ

غلطک‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام می‌توانند در مکان مشخصی به شما در نقاشی و رنگ آمیزی کمک کنند، در ادامه مدل های مختلف غلطک رنگ را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

غلطک‌های دستی در رنگ آمیزی چه کاربردی دارند

برای رنگ آمیزی سطوحی مانند دیوار و سقف استفاده از غلطک دستی رایج تر است. با توجه به اندازه دسته‌ای که دارند نیازی به استفاده از نردبان ندارید البته از ضعف‌های این مدل غلطک‌های رنگ میتوان به شره کردن رنگ در صورت استفاده بیش از حد رنگ اشاره کرد. سایز صفحه خود غلطک متفاوت است و برای سطوحی مانند دیوار از غلطک سه هشتم اینچ استفاده می‌شود اما پس از  ترمیم ترک سقف گچی و برای رنگ کردن سقف غلطک بزرگتر مانند یک دوم اینچ استفاده می‌شوند.

 

قیمت غلطک رنگ پلاستیک آموزش رنگ آمیزی با غلطک طرح دار رنگ كردن سقف با غلطك

 

از نمونه‌های مختلف غلطک‌های دستی برای رنگ آمیزی تجهیزات وابسته به انواع کابینت آشپزخانه کوچک مثل سوپرمارکت کابینت استفاده می‌شود. تغییر رنگ کابینت بدون دستگیره، بازسازی و رنگ آمیزی کابینت کلاسیک، و پوشش قسمت‌های ضرب دیده پس از نصب کابینت ام دی اف با این ابزار بر عمر استفاده از این وسایل دکوراتیو آشپزخانه افزوده و تعویض آن را به تعویق می‌اندازد. (قیمت کابینت آشپزخانه)

 

غلطک‌های بافت در رنگ آمیزی چه کاربردی دارند

این غلطک‌ها عموما از فوم تهیه شده‌اند و برای سطوح بزرگ مانند دیوارها و سقف استفاده می‌شوند. البته این غلطک‌ها چندبار قابل استفاده هستند ولی مقدار بیشتری رنگ را هدر می‌دهند. اما برای سطوح سخت مانند دیوارهای بیرونی و یا آجری و سیمانی بهترین گزینه این نوع غلطک‌ها هستند.

 

کاربرد غلطک‌های کوچک دستی در رنگ آمیزی با غلطک

این نوع از غلطک‌ها بیشتر برای نقاطی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دسترسی به آن‌ها سخت‌تر است مانند لبه کابینت ام دی اف و نمونه‌های دیگر، داخل کمد و لبه شیروانی غلطک‌های دستی برخلاف تصور اغلب چندین بار قابل استفاده هستند.

 

مزایا و معایب رنگ آمیزی با غلطک

 •  
 • غلطک‌های پشمی میزان رنگ بیشتری مصرف می‌کنند.
 • غلطک می‌‍تواند به راحتی نقاط دور از دسترس را رنگ کند و نیازی به استفاده از نردبان نیست.برای نگهداری و بازسازی رنگ انواع سنگ کابینت می‌توان از آن‌ها بهره برد. 
 • اگر در مصرف رنگ با غلطک دقت کافی نداشته باشید روی رنگ شره می‌کند و منظره نازیبایی را ایجاد می کند.
 • هزینه تهیه غلطک در برخی موارد از قلم مو خیلی کمتر است و همچنین برای رنگ با پیستوله به تجهیزات برقی نیاز است.
 • برای هر نوع رنگی باید پوشش مخصوص همان رنگ را برای غلطک تهیه نمایید در صورتی که قلم‌مو چنین حالتی را ندارد.
 • با غلطک با سرعت خیلی بیشتری نسبت به قلم مو می تواند رنگ آمیزی را انجام دهید و نتیجه نهایی آن نیز یک دست‌تر خواهد بود.
 • غلطک نمی تواند نقاطی مانند گوشه سقف‌ها و دیوار‌ها را پوشش دهد ولی با پیستوله و یا قلم مو می تواند به راحتی این نقاط را نیز رنگ آمیزی کرد.برای نقاشی دیوار آجری از این تجهیزات استفاده کاربردی می‌شود. 

 

آموزش رنگ زدن سقف با غلطک قیمت غلطک رنگ روغنی غلطک رنگ آمیزی برقی رنگ كردن ديوار با غلطك طرح دار

 

آموزش رنگ آمیزی با غلطک

به قسمت مهم ماجرا، یعنی رنگ آمیزی با غلطک رسیدیم. هر وسیله‌ای زمانی خدمت خود را درست انجام می دهد که به درستی از آن استفاده شود پس این قسمت را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

 1. -اولین کار خرید غلطک مناسب است، ترجیحا از غلطک یکبار مصرف استفاده نکنید و غلطکی که انتخاب می کنید صفحه فلزی داشته باشد. تا بتوان به دفعات از آن استفاده کرد. غلطک‌های یکبار مصرف کیفیت مرغوبی ندارند و نتیجه خوبی به شما ارائه نمی دهند، حتی ممکن است با شکستن غلطک حین کار مواجه شوید.
 2. بسته به فاصله‌تان با بلندترین نقطه‌ای که میخواهید رنگ کنید، دسته غلطک را انتخاب و خریداری نمایید. پیشنهاد می کنیم یک دسته با اندازه کوتاه‌تر نیز داشته باشید تا برای برخی نقاطی که دسترسی به آن‌ها سخت‌تر است اما ارتفاع بلندی ندارند از آن دسته کوتاه‌تر استفاده نمایید.
 3. جنس رویه‌ی غلطک را بر اساس جنس سطحی که می خواهید آن را رنگ کنید انتخاب نمایید. برای سطوح زبر از رویه‌ی قطورتر و برای سطوح نرم‌ از جنس نازک‌تر استفاده نمایید.
 4. اگر از رنگ‌های معمولی استفاده می کنید رویه‌ی غلطک را از جنس فوم طبیعی می توانید انتخاب کنید.
 5. غلطک را با آب بشویید و با یک دستمال اگر چیزی روی آن قرار دارد پاک کنید. معمولا بخشی از پرزهای غلطک کنده می شوند و طبیعتا نباید داخل رنگ بیافتند بخاطر همین اول باید آن را شست و آب آن را کامل گرفت. غلطک‌های خشک مقدار خیلی بیشتری طول می کشد تا رنگ را به خود جذب کنند و اول کار کیفیت پایین‌تری خواهند داشت، با این کار می خواهیم خشک بودن و کاستی‌های اولیه آن را به حداقل ممکن برسانیم.
 6. ظرف مخصوص غلطک رنگ را روی زمین قرار داده و تا جایی ترکیب مورد نظر رنگ را داخل آن بریزید که رنگ تا صفحه پایینی غلطک بیاید، بیشتر از این باعث می شود که رنگ شره کرده و یا از غلطک نشت کرده و خودتان را رنگی کند.
 7. رنگ آمیزی با غلطک را با فاصله از گوشه‌های دیوار و یا سطحی که می خواهید رنگ کنید شروع کنید. سعی کنید سطح را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنید و هر بار یک قسمت را به خوبی رنگ کنید.
 8. توجه کنید که برداشتن و دوباره گذاشتن غلطک روی سطح اشتباه است چون باعث می شود رنگ تکه تکه شده و اثر فرچه‌های غلطک روی رنگ بماند. به جای آن غلطک را با چرخاندن روی سطح تکان دهید و کم کم آن را جابه جا کنید.
 9. در صورت لزوم دوبار سطح را رنگ کنید. اگر از رنگ‌های بر پایه لاتکس استفاده می کنید بعد از ۴ ساعت خشک شده و می توانید رنگ دوم را روی سطح مورد نظرتان بزنید، اما اگر از رنگ‌های بر پایه نفت استفاده می کنید حداقل ۲۴ ساعت زمان لازم است تا آن خشک شده و رنگ سری دوم را بتوان روی آن زد.

 

تمیز کردن غلطک پس از رنگ آمیزی با غلطک چگونه است؟

در انتها باید غلطک را تمیز کنید تا برای دفعه بعدی بتوان از آن به خوبی استفاده کرد.

 • ابتدا غلطک را روی یک سطح بکشید تا اضافه رنگی که روی آن باقی مانده کامل برود سپس با یک کاردک سعی کنید رنگ‌های باقی مانده را از غلطک خارج کنید و تا حدودی آن را خشک کنید.
 • یک ظرف از ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی درست کنید و با دستکش غلطک را داخل آن ماساژ دهید تا رنگ آن تا حدودی خارج شده و آب و مایع جای آن را بگیرد. سپس ظرف را خالی کرده و با آب گرم غلطک را کامل شست و شو دهید.
 • در نهایت با استفاده از تینر غلطک را بشویید تا تمام رنگ‌هایی که روی آن باقی مانده پاک شود، توجه کنید که این ماده سمی است و میتواند به شما آسیب برساند پس باید با ماسک از آن استفاده کنید.

 

سخن آخر مزایا و معایب رنگ آمیزی با غلطک

استفاده از غلطک برای رنگ آمیزی مزایای قابل توجهی دارد که در این مقاله با آن ها آشنا شده اید. اما هیچ وسیله ای وجود ندارد که همه چیز را به طور کامل و یکسان در اختیارتان قرار دهد. به طور حتم استفاده از غلطک برای رنگ آمیزی دارای معایبی نیز هست که در همین مقاله با معایب استفاده از غلطک برای رنگ آمیزی نیز صحبت کرده ایم. با توجه به نیازتان می توانید انتخاب کنید که کدام یک برای شما مناسب تر است. 

 

نقاشی ساختمان
برای سرویس نقاشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading