هنر ترکیب رنگ برای نقاشی ساختمان

ثبت درخواست "نقاشی ساختمان"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
هنر ترکیب رنگ برای نقاشی ساختمان

طریقه ترکیب رنگ برای نقاشی ساختمان نمونه‌ای از کاربرد این هنر در زندگی روزمره است. دانش ترکیب رنگ برای نقاشی به شما کمک می‌کند با استفاده از رنگ‌های اصلی به ترکیب‌های بی‌نظیری برسید و بتوانید جلوه زیبایی به منزل خود ببخشید. لازمه رسیدن به رنگ دلخواه آن است که از فرمولاسیون ترکیب رنگ های ساختمانی تا حد خوبی آگاهی داشته باشید.

اگر بنا باشد برای ترکیب رنگهای ساختمانی فرمول نویسی کنیم، قطعا پایانی برای لیست فرمول‌ها وجود نخواهد داشت. دو نکته ای که در این زمینه اهمیت دارد اولا دانستن کلیات و نتایج حاصل از ترکیب رنگ‌های اصلی است؛ ثانیا در کنار آن، تجربه و یادگیری تجربی نیز نقش مهمی در این زمینه بازی می‌کند. این مطلب شما را با مقوله ترکیب رنگ برای نقاشی ساختمان بیشتر آشنا خواهد کرد.

 

اصول اولیه در ترکیب رنگ در نقاشی ساختمان

به طور کلی در علم رنگ شناسی و نه صرفا بحث ترکیب رنگ نقاشی ساختمان، سه رنگ اصلی وجود دارد. این سه رنگ، از قبیل زیر هستند:

  • زرد
  • قرمز
  • آبی

تمام ترکیب رنگ‌های موجود در جهان، حتی رنگ‌های سفید، مشکی و خاکستری که خنثی هستند، از ترکیبات مختلف این سه رنگ اصلی پدید می‌آیند. فورمول برخی از رنگ‌های شناخته شده را در ادامه مشاهده می‌کنید. البته این رنگ‌ها صرفا با همین ترکیبات ساده، رنگ‌هایی خام خواهند بود؛ ولی با کم و زیاد کردن نسبت‌ها و حتی ترکیب کردن همین رنگ‌های ترکیبی، به رنگ‌های پخته‌تر و زیباتر می‌رسیم.

  • زرد + قرمز = نارنجی
  • قرمز + آبی = بنفش
  • زرد + آبی = سبز

این موارد، سه جایگشت ممکن از رنگ‌های اصلی است و همان طور که ذکر شد نتیجه خامی به ما ارائه می‌دهند. با ترکیب مجدد آن‌ها، نتایج جالب‌تری را شاهد خواهیم بود. مثلا ترکیب قرمز و سبز، رنگ قهوه‌ای را می‌سازد. حال متفاوت بودن نسبت سبز و قرمز و یا متفاوت بودن انواع سبز و قرمر در این ترکیب، رنگ قهوه‌ای متفاوتی را خواهد ساخت.

به طور کلی برای روشن‌تر کردن رنگ‌ها، البته با همان فام رنگ و پیگمنت غالب، می‌توان مقداری سفید به آن اضافه کرد. مثلا اضافه کردن سفید به قرمز، قرمز موجود را کمی روشن‌تر می‌کند و اگر اضافه کردن سفید را ادامه دهیم، به نوعی صورتی می‌رسیم. به طور کلی همان طور که ذکر شد ترکیب رنگ برای نقاشی ساختمان، تا حدی یک مهارت تجربی است.

 

ترکیب رنگ های ساختمانی

 

برای تیره کردن هر رنگ می‌توان کمی مشکی به هر رنگ اضافه کرد. ولی برای این که رنگ، چرک‌مرده نباشد و البته راه بهتر این است که پیگمنت تیره هر رنگ را تشخیص داده و میزان آن را در ترکیب افزایش دهید؛ یا از ورژن تیره‌تر آن پیگمنت در ترکیب رنگ ساختمان استفاده کنید.

مثلا رنگ سبز از ترکیب آبی و زرد ساخته می‌شود. اگر به دنبال سبز تیره‌تر و لجنی‌تری هستید می‌توانید پیگمنت تیره در رنگ سبز که درواقع همان آبی است را به مقدار بیشتری در ترکیب رنگ نقاشی استفاده کنید و یا به طور کلی، از آبی تیره‌تری کمک بگیرید.

برای ساختن رنگ طوسی و خاکستری ساده‌ترین راه این است که نسبت‌های دلخواه از سفید و مشکی را مخلوط کنید. البته راه حرفه‌ای‌تری هم برای این منظور وجود دارد. در علم رنگ‌شناسی، مجموعه‌ای از رنگ‌ها هستند که با اصطلاحِ رنگ‌های مکمل شناسایی می‌شود. رنگ‌های مکمل اگر در کنار هم استفاده شوند (مثلا در ست کردن لباس یا رنگ دکوراسیون)، تعادل بصری در نگاه انسان ایجاد می‌کنند.

اما خصوصیت مهم‌تر رنگ‌های مکمل این است که ترکیب کردن هر جفت از آن‌ها، انواع طیف رنگ خاکستری را می‌سازد. اگر دقت کرده باشید، فام انواع طوسی و خاکستری با هم متفاوت است. خاکستری‌ها در طیف‌های سرد و گرم تقسیم می‌شود و این بستگی به نوع ترکیب رنگ در نقاشی بستگی دارد. رنگ‌های مکمل را در ادامه می‌بینید.

  • زرد و بنفش
  • آبی و نارنجی
  • سبز و قرمز

همان طور که ذکر شد، ترکیب این رنگ‌ها، یا رنگ‌هایی با پیگمنت غالب رنگ‌های ذکر شده، انواع خاکستری را می‌سازد. به طور کلی برای ست کردن رنگ‌ها در زندگی روزمره نیز می‌توانید از مبحث رنگ‌های مکمل کمک بگیرید. به یاد داشته باشید برای تیره کردن رنگ‌ها، در کنار روش‌های ذکر شده می‌توانید از اضافه کردن خاکستری به ترکیب رنگهای ساختمانی استفاده کنید.

 

ساخت رنگ‌های براق در ترکیب رنگ برای نقاشی

رنگ‌هایی با فام براق و دارای رفله درخشان، قابل ساخت با روش‌های معمول ترکیب رنگ نیستند. منظور از رنگ براق، رنگ‌های طلایی، نقره‌ای و مسی هستند. برای ساخت این رنگ‌ها باید پودر هر رنگ را از فروشگاه‌های رنگ ساختمانی تهیه کنید سپس این پودر‌ها (پودر طلایی، مسی یا نقره‌ای) را با روغن جلا مخلوط کنید تا به رنگ مورد نظر خود برسید.

جالب است بدانید با اضافه کردن انواع رنگ‌های مات معمولی به رنگ‌های براق، می‌توانید به رنگ‌های جدید با رفله‌های براق برسید. مثلا اضافه کردن مقدار خیلی کمی آبی روشن به رنگ نقره‌ای، به ترکیب رنگ نقرابی خواهید رسید. این بازی با رنگ‌های براق و غیر براق را بسته به خلاقیت خود می‌توانید ادامه دهید.

 

ترکیب رنگ های ساختمانی به چه مهارتی نیاز دارد؟

برای ترکیب رنگ در نقاشی ساختمان مهم‌ترین مهارت، مهارت تشخیص رنگ‌ها است. فرض کنید رنگ به خصوصی را در عکسی می‌بینید و تمایل دارید منزل خود را به همان رنگ نقاشی کنید. برای ساخت رنگ مذکور باید قدرت تشخیص داشته باشید که چه رنگ‌هایی در ترکیبی که مشاهده می‌کنید، وجود دارد.

 

ترکیب رنگ برای نقاشی

 

مثلا با دیدن یک رنگ باید بتوانید تشخیص دهید این رنگ در ترکیبات خود مقداری زرد یا سبز یا خاکستری دارد. فقط در این صورت می‌توانید رنگ مورد نظر را بسازید. همانطور که ذکر شد برای تشخیص ترکیبات رنگ علاوه بر دانش اولیه باید مقدار کافی تجربه داشته باشید. افراد تازه کار و مبتدی، عموما از پس این کار برنمی‌آیند.

پس پیشنهاد این است که اگر در این حوزه بی‌تجربه هستید به یک رنگ فروشی و یا یک نقاش ساختمان حرفه‌ای مراجعه کنید تا رنگ را برایتان بسازد یا رنگ‌های تشکیل دهنده آن را مشخص کند. اگر تصمیم دارید حتما به طور شخصی این کار را انجام دهید، با توجه به اصولی که در این مطلب بیان شد؛ با مقدار بسیار کمی از رنگ‌ها به تست و آزمایش بپردازید تا ترکیب رنگ ساختمان، بیش از حد هزینه‌بر نباشد.

سخن آخر

ترکیب رنگ برای نقاشی ساختمان یک هنر است که برای ماهر شدن در آن، در کنار دانش، به کسب تجربه کافی نیاز داریم. در این مطلب، از اصول پایه رنگ‌شناسی صحبت کردیم تا با شناخت رنگ‌های اصلی، به دانش اولیه ترکیب رنگ های ساختمانی دست پیدا کنید. البته مهارت ترکیب رنگها در نقاشی ساختمان بیش از این که تئوریک باشد، تجربی است و به تکرار و کشف و تمرین نیاز دارد.

در این مطلب صرفا سعی شد به نکات اولیه و اصلی در ترکیب رنگ برای نقاشی اشاره شود تا اگر در ابتدای این راه هستید بتوانید اولین قدم را بردارید. اگر مهارت و تجربه کافی در این کار را ندارید، بهتر است از یک نقاش حرفه‌ای و یا فروشگاه رنگ برای ترکیب رنگ در نقاشی ساختمان در کرج و سایر شهرها کمک بگیرید.

نقاشی ساختمان
برای سرویس نقاشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading