پتینه و پتینه کاری

ثبت درخواست "نقاشی ساختمان"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
پتینه و پتینه کاری

پتینه و پتینه کاری؛ را کاربرد رنگ برای جلابخشی و برگرداندن زیبایی به ظروف و لوازم با جنس های مختلف می نامند. استفاده از رنگ های مخصوص برای رفع کهنگی چوب؛ پوشاندن لک ایجاد شده بر ظروف مسی و همین طور کاربرد آن در نقاشی ساختمان مدرن همگی تعریفی بر هنر پتینه و پتینه کاری است. 

پتینه کاری چیست؟ و اینکه پتینه و پتینه کاری را بیشتر می توان؛ یک حرفه در نظر گرفت یا هنر بستگی به نحوه کاربرد این فعالیت دارد. آموزش پتینه کاری مدرن و حرفه ای از رشته های هنری و پر طرفدار به شمار می‌آید و بسیاری از افراد امروزه به چشم یک شغل و حرفه به پتینه و پتینه کاری نگاه می‌کنند.

 

آموزش و هزینه آموزش پتینه کاری حرفه ای و مدرن امروزه متناسب با انواع پتینه کاری متفاوت است. عکس پتینه کاری و آلبوم پتینه کاری در مراکزی که انواع پتینه کاری را برای مصارف مختلف به کار می‌برند بعنوان نمونه کار از پتینه و پتینه کاری قابل ارائه و مشاهده می‌باشد. پتینه و پتینه کاری؛ امروزه در طراحی و دکوراسیون منزل هم حرفی برای گفتن دارد؛ و برای رنگ و تعمیر لوازم چوبی و یا تغییر شکل و رنگ انواع ظروف مسی و سفالی کاربرد دارد.

 

پتینه کاری چیست؟ آموزش پتینه کاری به چه صورت است؟

 

پتینه و پتینه کاری چیست؟

پتینه یک هنر و پتینه کاری یک حرفه سرچشمه گرفته از این هنر است؛ که بطور جداگانه در مورد اصالت و نوع انجام پتینه و پتینه کاری در این قسمت صحبت می‌کنیم:

 

پتینه چیست؟

هنر پتینه اصالتی ایتالیایی داشته و استفاده از تکنیک کهنگی در رنگ، طرح یک بنا و یا تغییر ظاهر ظروف بر اساس رنگ و طرح قدیمی و سنتی را هنر پتینه و حرفه پتینه کاری مینامند. اگر تمایل دارید یک حس نوستالژی در طراحی منزل خود ایجاد کرده و با استفاده از تجهیزات جدید یک قاب قدیمی و تصویری کهنه از لوازم و ساختار منزل خود به نمایش بگذارید، بهترین پیشنهاد اعمال پتینه و پتینه کاری در دکوراسیون داخلی و طراحی بنای منزل شماست.

 

پتینه چیست؟ هنر پتینه به چه معناست؟

 

در بعضی فرهنگ‌ها و دایره المعارف های معنایی هنر؛ خوردگی در فلز مس که به رنگ سبز خودنمایی می‌کند، را پتینه گویند، و حتی آن را بعنوان یک محافظ در برابر خوردگی فلز مس می‌دانند. ایجاد یک لایه روی طروف و سطوح برای قدمت و کهنگی بخشیدن به اجسام را نیز پتینه می‌گویند.

 

پتینه کاری چیست؟

پتینه کاری هنری با بهره گیری از بافت و رنگ های مختلف است، که با ایجاد یک سطح جدا کننده بین جسم اصلی و رنگی که قرار است، روی اجسام قرار گیرد؛ امکان ایجاد نمایی کهنه و فرسوده و بعبارتی اکسید شده در لوازم با جنس های مختلف را فراهم می‌آورد.

در این هنر نقش رنگ‌های پوشاننده؛ روشن کننده؛ و مات کننده در کهنه کاری و فرسوده نشان دادن لوازم در پتینه کاری بسیار پر رنگ است. در نهایت می‌توان گفت پتینه کاری هنری پر طرفدار است، که با رنگ‌های دکوراتیو و ابزارهای مختلف روی سطوح مختلف، بافت خاصی را ایجاد کرده و امکان دوباره استفاده کردن از ظروف قدیمی ایجاد می‌نماید.

 

پتینه کاری چیست؟ پتینه کاری چه کاربردی دارد؟

 

پتینه و پتینه کاری ( کاربرد پتینه کاری)

یکی از معانی مستقیم پتینه و پتینه کاری هنر کهنه کردن لوازم نو برای ایجاد یک سبک متفاوت در دکوراسیون منزل است؛ در اصل پتینه و پتینه کاری ساختمان را یک پوشش هنری بر سطح دیوار گویند، که انواع مختلف دارد. در پتینه و پتینه کاری از یک رنگ پس زمینه بعنوان رنگ اصلی استفاده می‌کنند، که غالبا رنگ اکریلیک دیوار؛ رنگ روغنی و پلاستیک است.

سپس طرح، نقوش درخواستی و مورد علاقه را که می‌تواند؛ بصورت برجسته یا فلت انجام گیرد، روی این سطح رنگ کاری شده ایجاد می‌نمایند. پتینه و پتینه کاری وابسته به طرح ایجاد شونده به دو نوع پتینه کاری مدرن و پتینه کاری کلاسیک تقسیم بندی می‌شود.

 

پتینه و پتینه کاری - کاربرد پتینه کاری

 

پتینه کاری کلاسیک

 اجرای پتینه و پتینه کاری، استفاده از این هنر قدیمی جلوه دادن لوازم جدید از موارد پر طرفدار بین افرادی است، که دکور آنتیک و کلاسیک را به دکور جدید ترجیح می‌دهند؛یکی از تکنیک‌های پتینه کاری کهنه جلوه دادن لوازم نو و جدید است؛ از این نوع پتینه کاری در آنتیک نمودن اکثر لوازم و اجسام خانه می‌توان بهره برد؛ 

برای هموار کردن سطوح لوازم چوبی، سفالی و حتی بخش هایی از کاغذ دیواری برای کشیدن طرح‌های پتینه کاری می‌توان از روغن مخصوص شاپان کاری استفاده نمود. هنر پتینه کاری در این مورد به راحتی؛ امکان ایجاد تغییر و هماهنگ نمودن لوازم و دکوراسیون منزل را برای شما فراهم آورده است.

 

پتینه و پتینه کاری - پتینه کاری کلاسیک

 

پتینه کاری مدرن

پتینه کاری مدرن؛ با تلفیق انواع طرح‌های جدید با روش‌های پتینه و پتینه کاری و کاربرد آنها در دکوراسیون منزل تاثیر بالایی داشته و طرفداران زیادی دارد. در انواع مدرن‌تر از پوشش ابر و باد و آسمان یا طرح فرشته به عنوان الگوی پوششی استفاده می‌شود و یا می‌توان با استفاده از تکنیک‌های رنگ آمیزی، طرح چوب یا پوششی نقره‌ای را روی سطح اجرا کرد. پتینه کاری را می‌توان روی هر سطحی اجرا کرد؛ از دیوار گچی و رنگ خورده و کاغذ دیواری شده گرفته تا سطوح چوبی وسایل خانه یا ستون‌ها.

 

پتینه و پتینه کاری - پتینه کاری مدرن

 

اگر با مواردی مثل علت زرد شدن کاغذ دیواری بعد از نصب و یکنواختی پس از اجرای کاغذ دیواری مشکل دارید، هنر پتینه یک انتخاب ایده‌آل برای تغییر دکوراسیون ساختمان است. انواع پتینه و پتینه کاری به تفکیک در ادامه توضیح داده می‌شود.

 

پتینه کاری ساختمان

پتینه و پتینه کاری ساختمان از گسترده ترین موارد کاربرد این هنر در دکوراسیون می‌باشد؛ استفاده از پتینه در ساختمان از تغییرات کوچک در رنگ دکوراسیون و نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن گرفته و تا نقوش ایجاد شده بر سقف با رنگ‌های مخنلف را در بر می‌گیرد. پتینه کاری ساختمان را هنر مانور رنگ و نقش روی سطوح، دیوار و سقف نیز می‌نامند.علاوه بر این می‌توان از این هنر برای  ترمیم ترک سقف گچی و پوشش لکه‌های ایجاد شده بر سطح دیوار در اثر نم بهره برد. 

 

پتینه و پتینه کاری - پتینه کاری کلاسیک ساختمان

انواع پتینه کاری - پتینه کاری ساختمان پتبنه کاری کلاسیک ساختمان

 

پتینه کاری در ساختمان نیز شامل دو حالت پتینه کاری مدرن و کلاسیک می‌شود؛ که در پتینه کاری مدرن با ایجاد طرح‌های جدید مثل ابرو باد؛ فرشته؛ آسمان و یا طرح‌های طبیعت قابل کاربری است. در مواردی از پتینه و پتینه کاری می‌توان در ایجاد نقوش پر زرق و برق روی گچ و کاغذ دیواری برای منقش کردن سقف و دیوار و حتی آسانسور در نوع مدرن بهره برد.

از این هنر مدرن می‌توان بعنوان جایگزینی مطلوب برای ایده‌های  کاغذ دیواری روی کاشی در فضاهای سرامیکی و کاشی کاری شده و همین طور  نصب کاغذ دیواری روی گچ برای ترمیم و پوشش دیوارهای گچی استفاده کرد. 

 

پتینه و پتینه کاری - پتینه کاری مدرن ساختمان

انواع پتینه کاری - پتینه کاری ساختمان- پتینه کاری مدرن ساختمان

 

پتینه کاری روی چوب

پتینه و پتینه کاری روی چوب، استفاده از رنگ‌های پوششی برای ایجاد سطح یک دست روی چوب است؛ در واقع در واقع پتینه روی چوب، تکنیک ترکیب چند رنگ و ایجاد لایه‌های رنگی متفاوت بر روی چوب قلمداد می‌شود. برای رنگ کاری روی چوب و ایجاد تغییررنگ و سبک در چوب پتینه کاری روی چوب یک روش مناسب و پیشنهادی می‌باشد. استفاده از رنگ ها و سبک‌های پتینه کاری در ایجاد ظاهر مناسب و زیبا روی چوب موثر می باشد. در نوسازی لوازم چوبی و پوششی لایه‌های خوردگی و زدگی چوب پتینه کاری در کنار شاپان کاری کاربرد دارد.

 

انواع پتینه کاری - پتینه کاری روی چوب

 

آموزش پتینه کاری حرفه ای و مدرن

شروع پتینه کاری برای هر جایی مثل ساختمان؛ پتینه روی دیوار؛ سقف و حتی کاغذ دیواری و یا پتینه کاری روی لوازم چوبی همگی مستلزم تهیه مواد اولیه پتینه کاری است. ایجاد یک زیرساخت مناسب روی تمامی موارد نامبرده برای رنگ کاری تمیز و با کیفیت تاثیر فراوان دارد.مرحله بعدی تهیه لوازم از یک جای با کیفیت و قابل قبول است، که نیازمند تهیه لیست از انتخاب نوع پتینه کاری؛ مشخص کردن فضا و اجسامی که قرار است، پتینه روی آن صورت گیرد؛ طرحی که برای انجام پتینه کاری انتخاب شده می‌باشد؛ تا بدانید دقیقا چه لوازمی را برای پتینه کاری تهیه نمایید.

 

آموزش پتینه کاری حرفه ای و مدرن - مراحل پتینه کاری

 

مرحله بعدی مسطح سازی جایی که تصمیم دارید، پتینه کاری را روی آن انجام دهید، با قلم مو و چسب چوب است؛ پس از اینکه چسب در حالت نیمه خشک قرار گرفت، خمیر مختص پتینه کاری را روی محل مورد نظر بکشید و با کاردک کل سطح اجسام را با خمیر بپوشانید.

در واقع امکان ایجاد نقوش با لوازم نقاشی و حتی ساده ترین حالت ممکن یعنی با حرکات دست روی لوازم را با این کار ایجاد نموده‌ایم. بعد از ایجاد نقش پتینه کاری تقریبا به اتمام رسیده؛ حال لوازم و سطوح پتینه کاری شده را در معرض هوای گرم خشک کنید.

 

در این قسمت به معرفی پنج تکنیک پتینه کاری می‌پردازیم:

پتینه کاری با پارچه

استفاده از تکه پارچه‌های زیاد برای رنگ کاری دیوار را پتینه کاری روی دیوار گویند، که در آن هر بار با آغشته کردن یک تکه پارچه به رنگ و زدن ضربه روی دیوار این کار صورت می‌گیرد؛ حالت دیگر لوله کردن پارچه و ایجاد نقوش روی دیوار با حرکت دادن پارچه با قسمت‌های مخالف تکنیک استفاده کرده از پارچه در پتینه کاری می‌باشد.

 

آموزش پتینه کاری - پتینه کاری با پارچه

 

پتینه کاری با اسفنج

این تکنیک یکی از ساده‌ترین و در عین حال زیباترین روش‌های ایجاد طرح روی دیوار بر اساس هنر پتینه کاری است. ابتدا زمینه دیوار را رنگ‌آمیزی کنید، و سپس یک تکه اسفنج را به رنگ آغشته کرده و به صورت ضربه‌ای به دیوار بزنید. توجه داشته باشید؛ که ابتدا اضافه‌های رنگ را توسط روزنامه بگیرید و سپس اقدام به رنگ‌آمیزی کنید.

 

آموزش پتینه کاری - پتینه کاری با اسفنج

 

پتینه کاری با بافت دار کردن دیوار

استفاده از پتینه کاری در بافت‌دار کردن دیوار به روش‌های مختلف صورت می‌گیرد. از جمله ترکیب پودر مل، روغن الیف، آب و رنگ روغنی ساختمان برای بدست آوردن؛ خمیری نسبتا شل برای بافت دار کردن دیوار است. البته می‌توانید مقدار آب و پودر مل را برای رسیدن به غلظت دلخواه تغییر دهید.

 

آموزش پتینه کاری - پتینه کاری با بافت دار کردن دیوار

 

پتینه کاری با تکنیک رنگ برداری

پتینه کاری در این حالت با نیز با استفاده از پارچه صورت می‌گیرد؛ با این تفاوت که در این حالت با پارچه اضافی رنگ خورده بر دیوار را جذب می‌کند. . ابتدا دیوار مورد نظر را آماده کرده و رنگی را با قلم مو به صورت نیمه رقیق بر روی دیوار بکشید. حالا یک دستمال نخی زبر را که به صورت مچاله در آورده‌اید را به دیوار خیس به صورت ضربه‌ای بزنید. به این ترتیب رنگ از روی دیوار برداشته شده و همزمان با انتقال رنگ، نقش مچاله شده پارچه روی دیوار باقی می‌ماند.

 

آموزش پتینه کاری - پتینه کاری با تکنیک رنگ برداری

 

 پتینه کاری با تکنیک راه راه کردن

این تکینک پتینه کاری نیز مختص دیوار است؛ بیشتر برای اتاق خواب در نظر گرفته می‌شود؛ ایجاد تنوع در قسمتی از اتاق خواب یک استایل زیبا به اتاق می‌دهد؛برای مثال می‌توان از این روش تنها برای دیوار سمت تختخواب استفاده کرد. این مدل پتینه کاری به دلیل در آوردن طرح خاص از نهایت کار نیاز به دقت و اندازه گیری قبل از کار دارد و ممکن است، انجامش برای شما سخت باشد؛ برای اعمال این تنکنیک روی دیوار اتاق از یک پتینه کار متخصص کمک بگیرید.

 

آموزش پتینه کاری - پتینه کاری با تکنیک راه راه کردن

 

چرا پتینه کاری را پیشنهاد می کنیم (مزیت پتینه کاری)

 پتینه کاری در قبال استفاده و بهره از هنر پتینه با قیمت مناسب تحول و زیبایی و در بشتر مواقع ایجاد نوستالژی در اوج مدرنیته را به شما ارمغان می‌دهد؛ مزیت پتینه کاری این است، که لوازم کهنه شما هنوز قابل استفاده می‌باشد؛ را مجدد نو وزیبا کند. امکان انجام این تکنیک رنگ کاری و نقوش کاری روی تمامی سطوح از دیگر مزیت‌های پتینه کاری است.

 

پتینه کاری و مزیت های پتینه کاری در دکوراسیون

 

 

چند نکته مهم در پتینه کاری 

  • اگر در پتینه کاری قصد دارید از روند  نقاشی با شابلون و اسپری برای رنگ کردن استفاده کنید، دقت داشته باشید که شابلون بر روی دیوار کشیده نشود، و تا زمانی که اسپری پاشی کاملا تمام نشده، شابلون را جا به جا نکنید. مطالعه  آموزش رنگ آمیزی با اسپری به بهتر صورت گرفتن این ایده کمک می‌کند. 
  • برای انتخاب طرح و نوع پتینه دقت کافی را داشته باشید؛ هماهنگی طرح پتینه کاری با دیگر لوازم خانه یک فاکتور مهم در پتینه کاری می باشد؛در این کار با افراد متخصص در زمینه دکوراسیون و پتینه کاری مشورت نمایید.
  • به هیچ عنوان بدون مشاهده چند نمونه کار از پتینه کاری به سراغ طراحی دکوراسیون داخلی نروید.

 

نقاشی ساختمان
برای سرویس نقاشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading