آموزش بتونه کاری دیوار و مراحل ساخت بتونه

ثبت درخواست " نقاشی ساختمان "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش بتونه کاری دیوار و مراحل ساخت بتونه

بتونه کاری یک روش کاربردی برای پوشاندن ترک و آسیب دیدگی دیوار و دیگر سطوح در هنگام نقاشی و رنگ آمیزی برای جذب مناسب انواع رنگ است. عمده کاربرد و استفاده بتونه کاری در نقاشی ساختمان و برای پر کردن جای میخ و پیچ بر دیوار و ترمیم جای نم و رطوبت و ترک خوردگی بر دیوار و سقف است.

آموزش بتونه کاری دیوار و یادگیری نحوه صحیح ترکیب مواد لازم برای بتونه کاری سطوح مختلف از مراحل مهم استفاده از این روش است. بتونه کاری چوب، طرز ساخت بتونه همه کاره اکریلیک، روغنی، پلاستیکی، گچی و تهیه بتونه آماده دیوار را می‌توان در دسته موارد پر استفاده بتونه کاری برشمرد.

از دیگر موارد پرکاربرد در آموزش بتونه کاری می‌توان به بتونه کاری ماشین، کاربرد بتونه کاری برای ترمیم ترک سقف گچی، بهترین روش ساخت بتونه دیوار و چوب، ساخت بتونه همه کاره اشاره داشت.

در این مطلب سعی داریم علاوه بر معرفی روش ترمیمی بتونه کاری برای سطوح مختلف، به طور مختصر درباره آموزش بتونه کاری دیوار و همچنین انواع بتونه اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

انواع بتونه دیوار

 

بتونه کاری چیست؟

بتونه یک ماده‌ی خمیری شکل به رنگ سفید، قهوه‌ای روشن یا کرم رنگ است؛ این ماده‌ی اولیه از ترکیب چندین ماده خام برای پوشاندن ایرادات سطوح مختلف قبل از رنگ‌آمیزی تهیه و استفاده می‌شود. به عمل کشیدن بتونه بر سطح دیوار، چوب و انواع رنگ روغن، پلاستیک و اکریلیک قبل از نقاشی را بتونه کاری می‌گویند. عمل بتونه کاری در فرآیند بازسازی ساختمان، بسیار کاربرد دارد.

شما برای پوشاندن و یکدست کردن تمامی سطوح، پر کردن سوراخ‌ها و جای میخ و شکستگی و خرابی بخشی از دیوار و سطوح می توانید از بتونه استفاده کنید.

 

بتونه کاری چیست؟

 

بتونه کاری با توجه به سطوح مدنظر و میزان آسیب ایجاد شده مثل ترک، نم دیدگی، فرورفتگی و مواردی از این قبیل صورت می‌گیرد. درصد و نوع مواد اولیه استفاده شده بر اساس نوع بتونه کاری و سطوح مدنظر متفاوت می‌باشد. یکی از مراحل مهم بتونه کاریانتخاب بتونه مناسب می‌باشد. در ادامه علاوه بر معرفی مراحل بتونه کاری در سطوح مختلف به آموزش بتونه کاری دیوار نیز می‌پردازیم.

 

مراحل ساخت انواع بتونه

مراحل و مواد اولیه لازم برای تهیه بتونه مورد نیاز در بتونه کاری برای موارد مختلف با توجه به نوع رنگ آمیزی و سطوح مورد نظر متفاوت است. در واقع شما باید با توجه به نوع کار و سطح مورد نظر خود از بتونه مناسب استفاده کنید.

در ادامه به بررسی انواع بتونه، مراحل ساخت هر کدام و همچنین به بررسی اینکه کدام یک برای چه سطوحی مناسب‌تر است می پردازیم.

 

ساخت بتونه همه کاره اکریلیک

بتونه اکریلیک با هدف ایجاد دوام و کیفیت بیشتر در رنگ آمیزی صورت گرفته و بیشتر در فضاهای داخلی استفاده می‌شود. بتونه اکریلیک از چسبندگی بالایی برخوردار بوده و بر پایه آب می‌باشد. این نوع بتونه در مدت زمان کوتاهی حدودا بین 4 تا 6 ساعت خشک می‌شود.

ساخت بتونه همه کاره اکریلیک و استفاده از آن، به این دلیل اهمیت دارد که قابل استفاده روی تمامی سطوح، از جمله گچی، سیمانی و چوبی است و از روانی و کیفیت بالایی هنگام کار برخوردار است، که این موارد همه از مزایای بتونه همه کاره اکریلیک می‌باشد.

 

ساخت بتونه همه کاره اکریلیک

 

طرز تهیه بتونه اکریلیک ساده بوده و کافی است رنگ اكريليك را در مقداري مل اضافه کرده تا بتونه سفت شود. برای داشتن اطمینان بیشتر می‌توانید بتونه آماده اکریلیک را برای بتونه کاری از فروشگاه‌ها تهیه کنید.

 

بتونه روغنی

این سبک برای بتونه کاری دیوار و سطوحی که با رنگ روغنی رنگ آمیزی می‌شود کاربرد دارد. برای دانستن طرز تهیه بتونه روغنی، باید با مواد اولیه ساخت آن آشنا شوید، که شامل، رنگ روغنی براق به رنگ دلخواه، پودر بتونه (مل)، روغن بتونه، تینر و آب می‌باشد. برای ساخت آن به ترتیب زیر عمل کنید:

 1.  ابتدا رنگ روغنی را در ظرف مدنظر بریزید، توجه داشته باشید که حتما از رنگ روغنی براق استفاده کنید تا بتونه حالت چروک به خود نگیرد.
 2.  سپس مل یا پودر بتونه را به اندازه کافی اضافه کرده و با کاردک هم بزنید تا مل به خوبی در رنگ اضافه شود.
 3. سپس مقداری آب به ترکیب اضافه کنید، توجه داشته باشید که نسبت آب به رنگ اضافه شده به مل مساوی باشد.
 4. حال اگر بتونه تهیه شده خاصیت جسبندگی دارد مقداری تینر به آن اضافه کنید.

 

ساخت بتونه آماده

 

با مواد بدست آمده می‌توانید بتونه کاری سطوح دیوار و سطوح موردنظرتان را انجام دهید. در صورتی که بتونه به دست آمده به سرعت سفت شده و پوست پوست شد به آن روغن بتونه و کمی رنگ اضافه کنید.

 

بتونه پلاستیک

بتونه پلاستیک برای بتونه کاری دیوار‌هایی با رنگ پلاستیک کاربرد دارد. روش ساخت بتونه پلاستیک به این صورت بوده که مقداری رنگ پلاستیک را با پودر بتونه مخلوط کنید تا یک خمیر یک دست بوجود آید. چسبندگی این خمیر به دست آمده باید به اندازه‌ای باشد که توانایی پوشاندن درز و فرورفتگی‌های سطوح و دیوار را داشته باشد. اگر چسبندگی بتونه مناسب نیست با اضافه کردن مقداری چسب چوب در رنگ پلاستیک این مورد را برطرف کنید.

(مطلب پیشنهادی: نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک)

 

آموزش بتونه کاری دیوار گچی

 

بتونه کاری چوب

یکی از سبک‌های پر کاربرد پس از بتونه کاری دیوار، بتونه کاری چوب است. محلی که باید با آن پر شود. بتونه کاری در این حالت به نوع چوبی که سطح آن باید با بتونه پر شود، نوع رنگی که برای سطح چوب استفاده می‌شود ونوع آستر همرنگی که در تغییر رنگ زمینه چوب به کار می رود بستگی دارد.

برای تهیه بتونه چوب از مواد اولیه آب، مل، سیریش، دوده، اخرا و گل ماش استفاده می‌شود. این مواد با کاربرد ابزاری مثل لیسه و تخته بر روی سطح چوب برای بتونه کاری ترکیب می‌شوند.

 

بتونه کاری چوب

 

بتونه کاری کناف

تهیه بتونه برای کناف از دیگر روش‌های بتونه کاری می‌باشد. این سبک که با عنوان بتونه کاری کناف صورت می‌گیرد از ترکیب آب و پودر کناف تهیه می‌شود. بتونه کاری کناف برای درزگیری سطوح مختلف در هنگام کناف کاری سقف و دیوار کاربرد دارد.

 

بتونه کاری کناف

 

آموزش بتونه کاری دیوار با فیلم

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره داشتیم عمده ترین کاربرد بتونه و بتونه کاری در آماده سازی اولیه دیوار و یک سطح کردن آن برای جذب بهتر انواع رنگ در نقاشی ساختمان است. بهترین زمان برای بتونه کاری دیوار پس از خشک شدن رنگ اولیه دیوار است.

در این حالت بتونه سطوح آسیب دیده دیوار و درزها و ترک‌های ایجاد شده بر روی آن را پوشانده و سطح را برای رنگ آمیزی بعدی آماده می‌کند. در ویدیو زیر مراحل بتونه کاری به طور کمل نوضیح داده شده است.

 

برای زدن لایه دوم بتونه خصوصا در هنگام پر کردن سوراخ‌ و حفره‌های ایجاد شده در سطح دیوار از خشک شدن لایه ابتدایی اطمینان داشته باشید. با تهیه ابزار مورد نیاز (کاردک، کاغذ سنباده، سنگ سنباده، یک تکه پارچه و قدری آب) برای بتونه کاری دیوار اقدام به انجام این کار کنید.

بهترین روش اجرای بتونه دیوار

بهترین روش ساخت بتونه برای دیوار و رعایت مراحل بتونه کاری دیوار در پوشاندن صحیح و دقیق دیوار برای نقاشی آن تاثیر بسزایی دارد. در این قسمت مراحل انجام بتونه کاری را به ترتیب شرح داده ایم:

 1. باکاردک و سنباده تمام اثرات به جای مانده از رطوبت بر روی دیوار مثل برجستگی رنگ و گچ، پوسته پوسته شدن از سطح دیوار را بر دارید.
 2. سطح دیوار را با دستمال نم دار پاک کنید تا هیچ آلودگی و گرد و خاک و چربی روی آن باقی نماند.
 3. ابتدا یک دست رنگ بر روی دیوار بزنید و تا خشک شدن کامل آن حداقل یک شبانه روز صبر کرده و سپس کار بتونه کاری را شروع کنید.
 4. لایه ابتدایی بتونه را با کاردک را از بالا به پایین به درزهای دیوار بزنید.
 5. بهتر است از لحظه بتونه کاری تا مرحله بعدی کار 6 ساعت بگذرد.
 6. بعد از خشک شدن لایه ابتدایی با سنباده روی آن بکشید تا صاف و یک دست شود.
 7. در صورت نیاز، لایه دوم بتونه را مطابق مراحل اول بر روی دیوار بزنید.

 

ساخت بتونه همه کاره و بتونه آماده

 

تهیه بتونه و استفاده از روش بتونه کاری دیوار بر زیبایی و یک دستی نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان تاثیر بسزایی دارد. با توجه به سطوح مدنظر و رنگ انتخابی برای دیوار می‌توانید بهترین روش ساخت بتونه و بتونه کاری را انتخاب و از افراد متخصص در این زمینه راهنمایی بخواهید.

در این محتوا سعی کردیم که شما را با مزایا و کار بتونه کاری و مراحل ساخت بتونه همه کاره و انواع مختلف آن آشنا کنیم. در نهایت توجه داشته باشید که شما باید متناسب با کار و فضای مورد نظر خود مناسب ترین بتونه را انتخاب کنید.

 

4.5 امتیاز از 1318 رای


نقاشی ساختمان
برای سرویس نقاشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین