انواع مدل مبل (25 سبک از کلاسیک تا مدرن)

ثبت درخواست " طراحی و ساخت مبل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
انواع مدل مبل (25 سبک از کلاسیک تا مدرن)

تاریخچه مبل‌ها به 200 سال قبل از میلاد و مصر باستان می‌رسد. برای فراعنه‌ی آن دوران (و قرن‌ها بعد، افراد بسیار ثروتمندِ هرجامعه)، صندلی‌ها و مبل‌های راحت و پرزرق و برق بهترین نقطه برای استراحت بود. به مرور زمان اما مبل‌ها راه خود را به تمام خانه‌ها باز کردند، و دیگر به قصرها و عمارت اشراف محدود نشدند.

در طی این سال‌ها، مبل‌ها اشکال مختلفی به خود گرفتند و برخی از سبک‌ها تا امروز ماندگار شدند. چه قصد خرید مبلمان جدید را داشته باشید چه بخواهید سبک‌های متفاوت را بهتر بشناسید، با ما همراه باشید تا انواع مدل مبل و خصوصیات مهم آنها را مرور کنیم.


فهرست عناوین


 

انواع مدل مبل

حدودا 20 مدل مبل داریم. البته که این اعداد در منابع مختلف، بسته به تقسیم‌بندی‌شان، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در ادامه 25 مدل مبل معروف و مهمترین ویژگی‌های آنها را معرفی کرده‌ایم.

 

مبل کوهان شتری (Camelback Sofa)

مبل کوهان یا تکیه‌گاه شتری یک گزینه‌ی کلاسیکِ جذاب از دهه 1700 است که به فضایی زیبایی بی‌مانندی می‌بخشد. با پشتیِ قوس‌دار متمایز، دسته‌های گرد و پایه‌های چوبی، این مبل انتخابی برازنده و مکملی بی‌نظیر برای دکوراسیون‌های سنتی و معاصر است.

انواع مدل مبل کوهان شتری با پارچه‌های گران‌قیمت و کنده‌کاری‌های چشمگیر تا پارچه‌های راحت‌تر مانند لنین ساخته می‌شود. اینطور بگوییم، این یک مبل همه‌کاره است که از آن خسته نمی‌شوید. برای اینکه مبلمان کوهان شتری‌تان را به یک سرمایه‌گذاریِ بادوام تبدیل کنید، مطمئن شوید که از کوسن‌های نرم و بزرگ، ساختار چوبیِ محکم و فوم‌های با تراکم بالا برخوردار باشد.

 

مبل کوهان شتری

 

مبل چسترفیلد (Chesterfield Sofa)

مبل‌های چسترفیلد با تودوزی‌های عمیقِ دکمه‌دار (لمسه‌دوزی) و دسته‌های گرد شده‌شان، ظرافت کلاسیکی را به نمایش می‌گذارند که فراتر از ترندها می‌رود. این مبل‌ها بیشتر از 200 سال است که موردعلاقه خانواده سلطنتی، اشراف و طبقه بالای جامعه بوده، و حالا سبک‌های رسمی تا کژوال آن به خانه‌ی ما هم آمده.

ارتفاع پشتی و دسته‌های مبلمان چسترفیلد یک ارتفاع دارند، و لبه بالایی آنها رول شده است. این مبل‌ها بیشتر با چرم، مخمل و کتان ساخته می‌شوند. چرم احتمالا نمادین‌ترین متریال برای این مدل است؛ یک چسترفیلد چرمیِ قهوه‌ای پررنگ یا قرمز تیره هیچوقت قدیمی نمی‌شود.

اگر بین انواع مدل مبل چسترفیلد را انتخاب کردید، مطمئن شوید که چارچوبی چوبی و محکم، فنرهای بادوام و لمسه‌کاریِ ممتازی دارد تا سال‌ها بتوانید از زیبایی و راحتیِ آن لذت ببرید.

 

مبل چسترفیلد

 

مبل لاوسون (Lawson Sofa)

طراحی راحت و دور از تجمل، مشخصه‌های اصلیِ مبلملن لاوسون هستند. مبل‌های لاوسون معمولا شکلی جعبه‌ای و جادار دارند، که فضای زیادی برای استراحت فراهم می‌کند. دسته‌های مربعی و پشتی‌های بزرگ آن‌ها اتمسفری خودمانی را در اتاق‌های نشیمن معمولی یا اتاق‌های خانوادگی ایجاد می‌کند.

این نوع مبل‌ها بسیار متنوع هستند و در دکورهای گوناگون، از سنتی تا مدرن، به خوبی جای می‌گیرند. طراحی ساده‌ی آنها تضمین می‌کند که به سرعت از مد نمی‌افتند. نهایتا اگر به راحتی و کارایی بیشتر از هرچیز دیگری اهمیت می‌دهید، مبل‌های لاوسون یک انتخاب عالی هستند.

 

مبل لاوسون

 

مبل کابریول (Cabriole Sofa)

مبل‌های کابریول با پشتی و دسته‌های خمیده خود ظرافتی بی‌مانند را به نمایش می گذارند. خطوط ظیفف و جزئیات پرزرق و برق‌شان هم عظمت فرانسه قرن 18 را تداعی می‌کند، یعنی جایی که در آن متولد شده‌اند. مبل‌های کابریول معمولا چارچوب کنده‌کاری‌شده‌ای دارند که بیشتر از چوب ماهون یا گردو ساخته می‌شوند. بازوها به شکل S ملایم به بیرون خم می‌شوند و به شکل طومار یا حتی سر حیوانات در می‌آیند.

تشکچه‌ها، پشتی‌ها و دسته‌های روکش‌دارِ انواع مدل مبل کابریول راحتی لازم را فراهم می‌کند، در حالی که کنده‌کاری‌های‌ تزئینی، منگوله‌ها و پاهای برگردان آنها ظاهری لوکس به فضا می‌دهد. این مبل‌ها برای صندلی‌های بال‌دار (Wingback Chairs) بزرگ، میزهای سنگی و مخصوصا مرمری، آینه‌های طلاکاری شده و لوسترهای کریستالی مکمل فوق‌العاده‌ای هستند.

برای خرید، دنبال نمونه‌های مرغوب از برندهایی باشید که در مبلمان سنتی تخصص دارند. اتصالات و چوب‌ها را هم از نظر کیفیت و دوام بررسی کنید. همچنین اگر جزئیاتِ تزئینی و دکوری مبل زیاد است، بهتر است برای روکش آن سراغ پارچه‌های ساده با رنگ خنثی یا طرح‌های غیر شلوغ بروید.

 

مبل کابریول

 

مبل تاکسیدو (Tuxedo Sofa)

مبلمان تاکسیدو با پشتی‌های بلند و متمایز، لمسه‌دوزی‌های عمیقِ دکمه‌دار و روکش‌های مخملی نرم با پرزهای بلند، ترکیبی از راحتی و پیچیدگی را تداعی می‌کنند. به خاطر همین ویژگی‌ها، مدل تاکسیدو برای افرادی که می‌خواهند مبل‌ها مهمترین بخشِ دکورشان باشند، کاملا مناسب است.

مبل‌های تاکسیدو پشتی بلندی دارند، گاهی اوقات با بال‌ها و دسته‌هایی که با آن هم‌ارتفاع هستند. در این صورت، مبل حالتی قاب‌شده و چارچوب‌دار با ظاهری لاکچری خواهد داشت. لمسه‌دوزی‌های عمیق با فاصله کم از یکدیگر هم سطحی با بافت پیچیده ایجاد می‌کند که به زیباییِ روکش می‌افزاید.

محبوب‌ترین روکش‌ها برای انواع مدل مبل تاکسیدو مخمل، ابریشم، بروکاد و چرم هستند؛ و رنگ‌های جواهری، متالیک و سایه‌های خنثی مکمل استایل مجلل آنهاست. این مبلمان با اثاثیه دیگری مانند صندلی‌های کابریول، عثمانی، لوستر و آینه‌های طلاکاری هم به زیباییِ هرچه تمام‌تر جفت می‌شوند.

با پارچه‌های نرم‌تر و رایج‌تر به راحتی می‌توان از جسارت این مبل‌ها کم کرد، و در دکورهای مینیمال‌تر و مدرن‌تر هم آنها را به کار برد.

 

مبل تاکسیدو

 

مبل بریج‌واتر (Bridgewater Sofa)

مبل‌های بریج‌واتر با پشتی یک‌تکه، دسته‌های گرد (که معمولا پایین‌تر از پشتی هستند) و بالشتک‌های عمیق‌اش، شما را لم دادن و استراحت کردن ترغیب می‌کند. این مدل اتمسفری معمولی و دوستانه را در محیط خلق می‌کند.

همزمان، بریج‌واتر برای پذیرایی از مهمان‌های عالی‌ست. چون طراحی کلاسیک و ظریف آن به ایجاد فضای مناسب برای موقعیت‌های خاص کمک می‌کند.

 

مبل بریج‌واتر

 

مبل میان‌سده (Mid-century Sofa) و میان‌سده مدرن (Mid-century Modern Sofa)

مبل‌های مدرن میان‌سده با طراحی ساده‌ی مینیمالیستی و خطوط صاف‌شان مشخص می‌شوند. این مبل‌ها که در اصل در دهه 50 و 60 محبوب شده‌اند، اخیرا بازگشت شکوهمندانه‌ای به خانه‌های امروزی داشته‌اند. ظاهر بی‌ادعا و پایه‌های مخروطی انواع سبک مبلمان میدسنتری حس و حالی سبک به آنها داده که اصلا فضا را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

این مبل‌های بیشتر با روکش‌های لینن، پشم و چرم ساخته می‌شوند، و رنگ‌های خنثی و خاکی از گذشته تا به امروز همچنان از رنگ‌های پرطرفدار برای آنها هستند. بسیاری از مدل‌های مبلمان میان‌سده دارای پشتی لمسه‌دوزی‌شده هستند، اگرچه برخی از آنها ظاهری یکدست و بدون تزئین دارند.

 

مبل میان سده

 

اگر قصد دارید حال و هوایی وینتیج به فضایی مدرن بدهید، این مبل‌ها فوق‌العاده هستند؛ طرح‌های ساده و در عین حال شیک آن‌ها مکمل دکوراسیون شما خواهد بود.

مبل میان‌سده مدرن هم علاوه بر داشتن بسیاری از ویژگی‌های مدل میان‌سده، برخی ویژگی‌های مبلمان معاصر مانند پایه‌های فلزی، پایه‌های سبک اسکی، بازوهای زاویه‌دار و اشکال بسیار هندسی را هم دارد.

 

مبل میان سده مدرن

 

مبل قطعه‌ای (Sectional Sofa)

اگر دنبال مدل متفاوتی هستید که همه‌کاره و جادار باشد، مبل سکشنال یک انتخاب عالی‌ست. این مبل‌ها از قطعات مجزایی تشکیل شده‌اند که می‌توانید آنها را به شکل‌های مختلف طبق نیازتان (یا فضایی که دارید) بچینید. مبل قطعه‌ای برای خانواده‌های پرجمعیت یا افراد علاقه‌مند به میزبانی بسیار ایده‌آل است.

انواع مدل مبل قطعه‌ای در طراحی‌های متنوع موجود هستند تا با هر دکوراسیونی مطابقت داشته باشند. سکشنال‌های معاصر دارای خطوط تمیز و حداقل جزئیات‌اند تا ظاهر شیک و مدرن‌شان حفظ شود. طراحی‌های کژوال (غیر رسمی) دارای کوسن‌ها و پارچه‌های نرم برای حداکثر راحتی هستند.

قطعه‌های این مبلمان معمولا شامل یک مبل راحتیِ دسته‌دار (سوفا)، صندلی لاوسیت، صندلی شزلون و صندلی گوشه‌ای است. شما می‌توانید آنها را به شکل L بچینید تا فضای نشیمن‌تان باز شود، یا آنها را به هم بچسبانید تا یک فضای بزرگ برای شب‌نشینی و فیلم دیدن داشته باشید.

بسیاری از سکشنال‌ها دارای صندلی‌های تکیه‌دار و جالیوانی هستند تا تجربه‌ای عالی برای افراد خلق کنند. اگر به فضای خواب اضافی احتیاج دارید، می‌توانید از مدل‌هایی که یک مبل تختخواب‌شو دارند استفاده کنید. برخی سکشنال‌های سطح بالاتر حتی صندلی‌های تکیه‌دار برقی و بالشتک‌های فوم حافظه برای راحتی ارگونومیک هم دارند.

 

مبل سکشنال

 

مبل ترک آرم (Track Arm Sofa)

بین انواع مدل مبل، این گزینه مینیمالیسم و ​​راحتی را با هم ترکیب می‌کند. با دسته‌ها و بالشتک‌های ساده و صاف خود، یک مبل ترک آرم شیک ظاهری شیک و بی‌سروصدا دارد که مکمل دکوراسیون معاصر است. در عین حال، کوسن‌های نرم آن شما را به ساعت‌ها استراحت دعوت می‌کند. البته اگر بخواهید، می‌توانید ظاهر میمنیمال این مبل را با کوسن‌های رنگارنگ و متضاد، شال مبل و پتوهای دکوری دگرگون کنید.

مبل‌های ترک آرم به معمولا دارای شکلی مربعی، با بازوهایی هستند که مستقیما از پشت مبل بیرون می‌آیند.  بالشتک‌های آن هم راحتی و پشتیبانی کافی را برای نشستن، دراز کشیدن و چرت زدن فراهم می‌کند، مخصوصا اگر ضخیم و با تراکم بالا باشند.

مدل‌های خیلی نرم توصیه نمی‌شوند، چون برای نشستن و استراحت طولانی‌مدت مناسب نیستند.

 

مبل ترک آرم

 

مبل پلتفرم (Platform Sofa)

اگر مبل‌هایی با ظاهر مینیمالیستی، جمع‌وجور و کم‌ارتفاع برای‌تان جالب است، مبل‌های پلتفرم را بررسی کنید. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، این مبل‌ها صرفا از یک بخش نشیمن و کوسن‌های راحت تشکیل می‌شوند؛ برخی مدل‌ها البته شاید یک پشتیِ بسیار کوتاه داشته باشند.

پارچه‌های این مبلمان هم معمولا ساده و خنثی‌ست، طوری که می‌تواند ظاهری جذاب، مینیمال و در عین حال کلاسیک را در هرمحیط رسمی یا غیررسمی خلق کند. طراحی ساده و کارآمد آنها اما در فضاهای معاصر بی‌نظیرتر از هرجای دیگر عمل می‌کند.

 

مبل پلتفرم

 

مبل مدولار (Modular Sofa)

می‌خواهید مبل‌هایتان دقیقا مطابق با نیاز شما باشند؟ مبل‌های مدولار، مانند مدل قطعه‌ای، به شما این امکان را می‌دهند که قطعات را در چیدمان‌های مختلف متناسب با فضا بچینید. با یک مبل ساده شروع کنید و اجزایی مانند صندلی گوشه‌ای، صندلی بدون بازو یا عثمانی را به آن اضافه کنید.

هرزمان که می‌خواهید چیدمان را تغییر دهید، می‌توانید ماژول‌ها را در عرض چنددقیقه دوباره مرتب کنید. این مبل‌ها همه‌کاره هستند و به هر دوکوراسیونی می‌آیند؛ اما در اصل برای خانه‎های با پلان باز ایده‌آل هستند.

 

مبل مدولار

 

مبل تخت‌خواب‌شو (Sofa Bed) و فوتون (Futon)

اگر در فضای کوچکی زندگی می‌کنید، شاید مبل تخت‌خواب‌شو همان چیزی است که دنبال آن می‌گردید. فوتون‌ها معمولا مانند یک تشک بزرگ هستند که تا شده‌اند، و می‌توان آنها را از مبل به تخت خواب تبدیل کرد.

بین انواع مدل مبل، این مدل‌های دومنظوره شاید شیک‌ترین و لوکس‌ترین نباشند، اما برای آپارتمان‌ها، استودیوها و اتاق های اضافه فوق‌العاده هستند. فقط مطمئن شوید که یک تشک باکیفیت و راحت را برای بهترین تجربه انتخاب می‌کنید.

 

مبل تخت‌خواب‌شو

 

مبل شزلون (Chaise Lounge Sofa)

شزلون یا چِیس یک مبل شیک است که نشیمنگاهی بلند برای استراحت و دراز کشیدن فراهم می‎کند، فوق‌العاده برای مطالعه، چرت زدن یا صرفا ریلکس کردن. مبل‌های شزلون در سبک‌های مختلف از مدرن گرفته تا سنتی موجود هستند، بنابراین می‌توانید گزینه متناسب با دکوراسیون منزل‌تان را پیدا کنید.

این صندلی‌ها برای فضاهای کوچک بسیار مناسب هستند، چون در مقایسه با مبل‌های سنتی فضای کمتری را اشغال می‌کنند. شما همچنین می‌توانید دوتا از این صندلی‌ها را به هم بچسبانید تا یک مبل موقت ایجاد کنید.

 

مبل شزلون

 

مبل تختی (Daybed Sofa)

مبل تختی (که بعضا به آن مبل تخت‌خواب روز هم گفته می‌شود)، به تلاقی بین مبل و تخت می‌ماند. این مدل‌ها معمولا دارای چارچوبی محکم، یک یا دو تشک و یک پشتی در یک طرف هستند. این مبل‌ها بسیار متنوع هستند، و می‌توان به عنوان مبل، صندلی یا تخت یدکی از آنها استفاده کرد. آنها یک نقطه عالی برای چرت زدن و استراحت در طول روز هستند.

طراحی ساده و در عین حال شیک مبل تختی به آن اجازه می‌دهد تا در بسیاری از سبک‌های طراحی داخلی جای خود را پیدا کند. با اضافه کردن بالش‌های مخملی، شال مبل و کوسن هم می‌توانید آنها را دلپذیرتر و جذاب‌تر کنید.

 

مبل تختی

 

مبل لاوسیت (Loveseat Sofa یا Snuggler Sofa)

مبل لاوسیت یا اصطلاحا مبل عشق در واقع یک مبل کوچک است که برای یک یا دونفر ساخته می‌شود. گفته می‌شود که صندلی‌های سایز بزرگ‌تر در اواخر قرن 17 برای قرار دادن لباس‌های بزرگ‌تر زنان رایج شد و سپس از آغاز قرن 18 با نام Loveseat فروخته شد.

این مبل‌ها برای راهروها، اتاق‌خواب‌ها، ادارات و تمام اتاق‌های نشیمن ایده‌آل هستند. فقط فراموش نکنید که بسته به سبکی که انتخاب می‌کنید، اندازه و ابعاد انواع مدل مبل Snuggler می‌تواند به شدت متفاوت باشد.

 

مبل لاوسیت

 

مبل رکامیر (Recamier Sofa یا Backless Sofa)

مبل رکامیر سنتی انتهای خم‌شده یا پیچ‌خورده‌ای دارد و وسط آن هیچ پشتی‌ای نیست. یک رکامیر می‌تواند در اتاق نشیمن که به صندلی اضافی احتیاج دارد (وقتی می‌خواهید فضا باز بماند) فوق‌العاده باشد.

این مبل نام خود را از پرتره‌ای معروف از ژولیت رکامیر گرفته است؛ یک فرد مهم فرانسوی که توسط ژاک لوئیس دیوید در سال 1800 نقاشی شد. مبلی که او روی آن نشست، از آن زمان به نام او نام‌گذاری شده است. شاید برایتان جالب باشد که مبل اصلی این پرتره را می‌توان امروز در موزه لوور پاریس دید.

همچنین، اگر برداشتی مدرن‌تر از رکامیر را جذاب‌تر می‌دانید، «مبل بدون پشتی» را جست‌وجو کنید.

 

مبل رکامیر

 

مبل دسته‌دار دونفره (Settee)

در برخی از نقاط دنیا،  کلمه Settee به هرنوع مبل اطلاق می‌شود. اما وقتی در دنیای طراحی می‌گوییم Settee، به نوع خاصی از مبل اشاره داریم. این مبل‌ها شبیه لاوسیت هستند، اما معمولا حالتی رسمی‌تر دارند و باریک‌تر هستند.

به خاطر همین ظاهر جمع و جورشان، این مبل قابل حمل‌تر است و می‌تواند برای قرار دادن در پای تخت، در ورودی یا حتی نشستن پای میز شام عالی باشد.

 

مبل دسته‌دار دونفره

 

مبل دسته انگلیسی (English Roll Arm)

مبل معروف سریال فرندز در کافه Central Perk خاطرتان است؟ آن مبل یکی از همین نمونه‌هاست. کاناپه‌های رول آرم انگلیسی در اوایل قرن 20 در خانه‌های روستایی بریتانیا رایج بودند.

این مبل با بازوهای گرد خود (که پایین‌تر از مبل‌های رول آرم سنتی است) مشخص می‌شود. همراه با بازوهای کم‌ارتفاع، نشیمن‌گاه کم‌ارتفاع، پایه‌های کوتاه و کوسن‌های گرد و تپل هم این مدل را بین انواع سبک مبلمان متمایز می‌کند.

این کاناپه‌ها همه‌کاره هستند و می‌توانند تقریبا با هرسبک طراحی هماهنگ شوند. اگر دوست دارید در آرامش شب در مبل‌تان فرو بروید و غرق شوید، بالشتک‌های بزرگ و نرم مبل دسته انگلیسی آن را به انتخابی عالی تبدیل می‌کند.

 

مبل دسته انگلیسی

 

مبل سلطنتی (Royal Sofa)

مبل سلطنتی یا استیل از هرنظر بیننده را با ماهیت لوکس و اشرافیِ خود تحت تاثیر قرار می‌دهد. در دنیا، مبل‌های استیل کشورهای ترکیه، فرانسه و مصر اوج زیباییِ این مبلمان را نشان می‌دهند.

بدنه‌های منبت‌کاری‌شده ورنگ‌شده با رنگ‌های مجلل مثل طلایی و نقره‌ای، پارچه‌های طرح‌دار و گران‌قیمت، و کوسن‌های پرتعداد با روکش‌های خیره‌کننده از مهمترین ویژگی‌های این مبلمان است.

ارتفاع نشیمن این مبل‌ها از مبل‌های راحتی بیشتر است. فوم آنها هم تراکم بالاتری دارد و خاصیت ارتجاعی آن کمتر است. اگر به خرید انواع مدل مبل سلطنتی علاقه‌مند هستید، توجه داشته باشید که این مبلمان فضای زیادی را می‌گیرند.

 

مبل سلطنتی استیل

 

مبل گوشه‌ای (Corner Sofa) و مبل اِل

نام مبل L شکل و مبل گوشه‌ای بارها در گفت‌وگوها به جای یکدیگر به کار می‌روند. با این حال، این دو مدل در صنعت مبلمان به طور متفاوتی گروه‌بندی می‌شوند؛ با وجودی که تفاوت چندانی بین آنها وجود ندارد. اما چون مبل‌های گوشه‌ای دو گوشه دارند و شکل‌شان شبیه حرف U است، با مدل L شکل متفاوت است؛ مدل‌های L تنها یک گوشه دارند.

مبل گوشه‌ای این نام را به خود گرفته است، چون برخلاف انواع مدل مبل معمولی دو، سه یا ... گوشه دارد. اما در مدل‌های اِل تنها یک گوشه وجود دارد. این تنها تفاوتی است که در اصل مدل‌های اِل و گوشه‌ای را از هم جدا می‌کند.

 

مبل گوشه‌ای

 

مبل بدون دسته (Armless Sofa)

همان‌طور که از نام‌شان مشخص است، این مبل‌ها یکی از دسته‌ها یا هردوی آنها را ندارند. این مبل‌ها از این نظر بین انواع سبک مبلمان بسیار محبوب هستند، که به افراد اجازه می‌دهند از فضایی که در اتاق برای نشستن هست، حداکثر استفاده را ببرند. این مبل‌ها افراد بیشتری را روی خود جای می‌دهند، اما در عین حال، فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

 

مبل بدون دسته

 

مبل ریلکسی (Relax Sofa)

این مبل‌های با پشتیِ بلند و فوق‌العاده راحت، امکان بالا آوردن پایین آن (بخشی که ساق پا موازی با آن قرار می‌گیرد، و عملکردهای اضافی مانند شارژ USB، چراغ مطالعه، جا لیوانی و فضای ذخیره‌سازی مخفی، سطح جدیدی از راحتی ره به خانه‌ها می‌آورند.

این مبل‌ها هم در مدل‌ها، ابعاد و ظاهرهای متفاوتی در بازار وجود دارند، اما در مقایسه با انواع مبل راحتی محبوبیت چشمگیری ندارند.

 

مبل ریلکسی

 

مبل عثمانی (Ottoman)

مبل‌ها یا صندلی‌های عثمانی (یا پاف) معمولا به عنوان میز قهوه استفاده می‌شود، و در کشورهای دیگر هم حکم زیرپایی را دارد. تاریخچه این مبل به امپراتوری عثمانی برمی‌گردد که یک قطعه مرکزی برای نشستن در فضایی بود که امروز آن را اتاق نشیمن می‌نامیم.

با گذشت زمان، این صندلی کوچک‌تر شده و بیشتر به عنوان یک مبلمان مکمل برای ست اصلی و بزرگ‌تر عمل می‌کند.

 

مبل عثمانی

 

انواع سبک مبلمان

مبل‌ها را می‌توان بر اساس سبک‌شان هم گروه‌بندی کرد. البته چنین طبقه‌هایی معمولا همپوشانی زیاد دارند. پس اگر نام یک مبل را در دو یا چندگروه دیدید، تعجب نکنید.

 

انواع مدل مبل کلاسیک؛ سفیران ظرافتِ بی‌زمان

اگر می‌خواهید مبلمانی با زیباییِ عملا جاودانه را به اتاق نشیمن‌تان اضافه کنید، سبک کلاسیک را در نظر بگیرید. این مبل‌های زیبا برای قرن‌ها وجود داشته و هرگز از مد نیفتاده‌اند.

از جمله مبل‌های کلاسیک می‌توانیم به اینها اشاره کنیم:

 • بریج‌واتر
 • لاوسیت
 • کابریول
 • دسته انگلیسی
 • کوهان شتری

انواع مدل مبل کلاسیک

 

انواع مدل مبل سلطنتی؛ درخشان‌ترین عضو دکوراسیون‌ها

اگر مایل‌اید مبمان‌تان چشمگیرترین عضو دکوراسیون‌تان باشند، به چنین مدل‌هایی فکر کنید. کنده‌کاری‌های ظریف و پیچیده، رنگ‌کاری‌های طلایی و نقره‌ای، پارچه‌های مخملی و ... از ویژگی‌های اصلیِ چنین مبل‌هایی‌ست.

انواع مدل مبل سلطنتی معمولا دو سبک دارند:

 • باروک
 • روکوکو

در بازار، این مبل‌ها را بیشتر با توجه به رنگ و متریال روکش‌شان گروه‌بندی می‌شوند، مثلا مبل استیل طلایی یا مبل استیل مخمل.

انواع مدل مبل سلطنتی

 

انواع مبل راحتی (مدل های مبل اسپرت)؛ دنج آرامِ دکور مدرن

طراحی انواع مبل راحتی یا همان اسپرت معمولا ساده و مینیمال است. این مبلمان با اشکال ساده، گاها ریزه‌کاری‌های فلزی و رنگ‌ها یا طرح‌های پویا، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ظاهری جذاب اما بی‌سروصدا داشته باشند. صندلی‌های همه‌کاره و جادار آنها همچنین مکانی عالی برای ریلکس کردن است.

 • ترک آرم
 • انواع مبل‌های چرم
 • مبل بدون دسته
 • مبل ال شکل
 • مبل گوشه‌ای

انواع مبل راحتی اسپرت

 

انواع مدل مبل مدرن؛ شوالیه‌های استایل در بازار

مبل های مدرن با طراحی شیک و مینیمالیستی، و تمرکزشان روی راحتی و کارایی‌شان مشخص می‌شود. طراحی آنها اغلب دارای خطوط تمیز، رنگ‌های خنثی و اشکال هندسی ملموس هستند. برخی از این مبل‌ها عبارت‌اند از:

 • سکشنال
 • مدولار
 • لاوسون
 • میان‌سده مدرن
 • لاوسیت
 • ترک آرم

انواع مدل مبل مدرن

 

انواع مدل مبل ترک؛ ترکیب بی‌نقص هنر و کیفیت

بین انواع مدل مبل ترک، مبل‌های راحتی بسیار معروف هستند که با پارچه‌ها و سایر متریال مرغوب ترک ساخته شده و به همین نام هم معروف شده‌اند. مبل‌های اِل، مبل‌های راحتی کلاسیک، مبل‌های سلطنتی و نمونه‌های تخت‌خواب‌شو از رایج‌ترین انواع مدل مبل ترک هستند.

پارچه‌های عالی، چوب‌های مرغوب، طراحی‌های اصیل، دوخت‌های تمیز، لمسه‌دوزی استادانه و فوم باکیفیت از جمله مواردی است که این مبل‌ها را در بازار از سایر نمونه‌ها متمایز می‌کند. "کاس"، "زبرانو" و "انزاهوم" هم از معروف‌ترین برندهای مبلمان ترک هستند.

انواع مدل مبل ترک

 

اسامی مبلمان ایرانی

وقتی گفته می‌شود اسامی مبلمان ایرانی، بهترین پاسخ برندهای معروفِ کشور در این زمینه است. صندلی‌های مخصوص شاهان در ایران باستان هم موجود بوده است، اما مبل (آنطور که حالا می‌شناسیم) تقریبا از دوره قاجار توسط پادشاهان به ایران وارد شد. مبل‌های مدرنی که اکنون در بازار موجودند، تقریبا 50-60 سال است که در کشور تولید می‌شوند.

تعدادی از برترین شرکت‌های مبلمان ایرانی را در ادامه می‌بینید:

 • امپریال؛ مجموعه‌ای با بیش از 50 سال سابقه فعالیت در بازار که از برترین تولیدکنندگان مبلمان کلاسیک با طرح‌های روز دنیا (به ویژه ایتالیا و آلمان)، اداری و سرویس خواب محسوب می‌شود
 • نقشینه؛ تولیدکننده‌ای با بیش از 40 سال سابقه که محصولات خود را (با 2 سال ضمانت فنی) با چوب مرغوب جنگلی و بهترین یراق‌آلات و اتصالات می‌سازد
 • سیب؛ اولین طراح و تولیدکننده مکانیزم‌های موجود در بازار در زمینه مبلمان تخت خواب‌شو در کشور با بیش از 30 سال سابقه
 • صبا؛ شرکتی با بیش از 25 سال سابقه و بالای 30 نمایندگی در سراسر کشور، که محصولات منحصربه‌فرد خود را با 3 سال گارانتی و 12 سال خدمات پس از فروش عرضه می‌کند
 • چوب و هنر؛ که علاوه بر تولید مبلمان خانگی، در زمینه اجرای پروژه‌های بزرگ مبلمان برای هتل‌ها و فضاهای لوکس اقامتی هم حرفی برای گفتن دارد
 • نیلپر (مارسی)؛ که علاوه بر مبلمان خانگی، در زمینه عرضه مبلمان کودک و نوجوان، اداری، آزمایشگاهی، رستورانی و آموزشی هم فعالیت دارد

اسامی مبلمان ایرانی

 

در پایان

امیدواریم حالا با مهمترین سبک‌ها و مدل‌های مبلمان در بازار آشنا شده باشید. به خاطر داشته باشید که در «خدمت از ما»، شما به برترین سازنده‌ها و تعمیرکارهای انواع مبلمان، دوزندگان کاور مبل و ... در شهرتان دسترسی دارید.

همان حالا می‌توانید از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت درخواست‌تان در هریک از این زمینه‌ها را رایگان ثبت کنید، با پاسخ به چندسوال کوتاه از چند متخصص قیمت بگیرید، کیفیت کار آنها را با بررسی نظرات و امتیازات مشتریان قبلی‌شان بسنجید و بهترین گزینه را استخدام کنید.


طراحی و ساخت مبل
برای سرویس طراحی و ساخت مبل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین