رشد سریع زاموفیلیا

ثبت درخواست "نگهداری باغچه"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
رشد سریع زاموفیلیا

برای رشد سریع زاموفیلیا، این گیاه آپارتمانی محبوب، می­‌توان از روش­‌های ساده هم استفاده کرد. آشنایی با روش‌­های رشد سریع زاموفیلیا برای همه صاحبان این گیاه لوکس و همیشه سبز بسیار جالب است. در این مطلب، ابتدا انواع روش رشد سریع زاموفیلیا را به شما معرفی می‌­کنیم؛ و در ادامه به سایر سوالات رایج پیرامون این گیاه از جمله نحوه تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ، تقویت ریشه زاموفیلیا، شرایط نگهداری این گیاه و... خواهیم پرداخت.

روش رشد سریع زاموفیلیا

همان­‌طور که گفتیم، پیش از پرداختن به سایر مطالب ابتدا روش­‌های رشد سریع زاموفیلیا را بررسی می‌­کنیم. رشد سریع زاموفیلیا با روش‌­های زیر بسیار ساده بوده و بدون استفاده از هورمون رشد سریع گیاهان یا هورمون ریشه زایی زاموفیلیا انجام می­‌شود.

 

1. رشد سریع زاموفیلیا با آسپیرین

آسپیرین یکی از گزینه­‌های مناسب برای رشد سریع گیاه زاموفیلیاست. آسپیرین حاوی ماده­ای به نام اسید سالیسیلیک است که موجب افزایش رشد و تقویت زاموفیلیا طلایی و معمولی نسبت به تنش‌­های محیطی می‌­شود. برای رشد سریع زاموفیلیا، بهتر است از آسپیرین به صورت رقیق شده استفاده کنید. همچنین، توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد آسپیرین برای جلوگیری از عدم رشد زاموفیلیا ممکن است موجب صدمه به آن شود.

 

2. رشد سریع گیاه زاموفیلیا با کود آهن

کود آهن موجب افزایش سبزینگی، رشد و تقویت تقویت ریشه زاموفیلیا (و همچنین سایر گیاهان) می­‌شود. استفاده از کود آهن یکی دیگر از گزینه‌­های روش رشد سریع زاموفیلیاست. کود آهن موجب پر شدن برگ‌­ها، بلند شدن ساقه‌­ها و افزایش سبزینگی برگ‌­های زاموفیلیا طلایی و معمولی می‌­شود.

 

رشد سریع زاموفیلیا

 

3. تقویت ریشه زاموفیلیا با کود پتاس

یکی دیگر از موارد روش رشد سریع زاموفیلیا استفاده از کود پتاس است. کود پتاس یا پتاسیم موجب افزایش رشد، مقاومت و ایمنی گیاه می‌­شود. مهمتر از آن، ترکیب کود پتاس با کود فسفر موجب افزایش رشد و رشد سریع زاموفیلیا خواهد شد.

 

4. روش رشد سریع زاموفیلیا با کود فسفر

در حالت کلی، از کود فسفر برای افزایش ریشه‌­دهی گیاهان استفاده می‌­شود. از آنجا که زاموفیلیا ریزوم‌­دار است و ریشه ندارد، کود فسفر به خوبی می­‌تواند در رشد سریع زاموفیلیا موثر باشد و باعث پر برگ شدن آن شود. هرچه ریزوم‌­های زاموفیلیا داخل خاک رشد بیشتری داشته باشند، تعداد پاجوش‌­هایی که کنار ساقه ایجاد می‌­شود بیشتر خواهد شد.

 

5. احیا گیاه زاموفیلیا با کود نیتروژن

کود نیتروژن کمک فوق العاده‌­ای به رشد سریع گیاه زاموفیلیا و افزایش سبزینگی برگ گیاهان (در حالت کلی) می­‌کند. استفاده از کود نیتروژن برای گیاه زاموفیلیا موجب افزایش رشد طولی آن و سبزینگی برگ‌هایش می‌­شود.

 

تقویت ریشه زاموفیلیا

 

تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ

همان­‌طور که دیدید، کمک به رشد سریع زاموفیلیا بدون هورمون رشد سریع گیاهان و هورمون ریشه زایی زاموفیلیا امکان­‌پذیر است. اما علاوه بر روش­‌های تقویت ریشه زاموفیلیا و احیا گیاه زاموفیلیا، نحوه تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ نیز از سوالات رایج پیرامون این گیاه زیباست. در ادامه مراحل تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ را برای شما آورده­‌ایم:

  1. در مرحله اول، چند عدد از برگ‌­های شاداب و سبز گیاه را با یک تیغ استریل شده و تیز ببرید.
  2. ساقه برگ­‌ها را کوتاه کنید، و از قسمت پایین برگ آنها را در خاک پیت ماس قرار بدید. البته قبل از آن با آبپاش سطح پیت ماس را مرطوب کنید.
  3. در تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ برای اینکه برگ­‌ها سریع‌­تر در خاک ریزوم­‌دار شوند، روی سطح ظرف را با پلاستیک محافظ غذا بپوشانید تا شرایط گلخانه‌­ای را برای برگ‌­های زاموفیلیا طلایی یا معمولی شبیه­سازی کنید.
  4. روی پلاستیک سوراخ­‌های ریزی برای ورود هوا و تنفس برگ‌­ها ایجاد کنید. سطح پیت ماس را هم یک روز در میان کمی آبپاشی کنید تا رطوبت خاک از بین نرود.
  5. به برگ‌­ها اجازه بدهید روند عادی رشد خود را طی کنند. بین 2 الی 3 ماه شاهد به وجود آمدن ریزوم‌­ها خواهید بود و می‌­توانید تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ را با انتقال به گلدان کامل کنید.

علاوه بر تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ، تکثیر آن به روش قلمه برگ نیز امکان­‌پذیر است. برای تکثیر به این روش ابتدا باید چند برگ های سالم زاموفیلیا را جدا کنید. پس از جدا کردن، برگ‌­ها را در پودر هورمون ریشه زایی زاموفیلیا و یا پیت ماس قرار دهید و با درپوش پلاستیکی ظرف را بپوشانید تا برگ­‌ها بتوانند ریزوم دهند. پس از ریزوم‌­دهی می­‌توانید برگ‌­ها را به گلدان انتقال دهید.

 

رشد سریع گیاه زاموفیلیا

 

شرایط نگهداری گیاه زاموفیلیا

اکنون که با روش رشد سریع زاموفیلیا و تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ آشنا شدید، بد نیست روش نگهداری زاموفیلیا طلایی و معمولی را نیز با یکدیگر مرور کنیم. به­‌طور کلی، این گیاه مقاومت خوبی نسبت به تنش­‌های محیطی داشته، و جزو گیاهان سمی دسته بندی شده است.

 

آبیاری

زاموفیلیا از آن دسته گیاهانیست که به آبیاری بالا نیاز ندارد. در واقع، یکی از عوامل نابودکننده این گیاه آبیاری بیش از حد آن است. از آن جا که این گیاه ریزوم‌­دار است، به هیچ وجه نباید بیش از حد آبیاری شود. آب بیش از حد جلوی رشد سریع زاموفیلیا را گرفته، موجب پوسیدگی ریزوم­‌ها شده، و به گیاه صدمه جدی وارد می‌­کند.

میزان آب مورد نیاز این گیاه با توجه به دمای محیط هفته‌­ای یکبار است. همچنین، بایستی قبل از آبیاری خاک گلدان را بررسی کنید. در صورتی که خاک خشک شده بود، مجددا اقدام به آبیاری کنید.

 

خاک

برای تامین خاک مناسب زاموفیلیا معمولا ترکیب خاک­‌های کاکتوس پیشنهاد می‌­شود. خاک­‌های مخصوص کاکتوس سبک بوده و زهکش مناسبی دارد که از عوامل مورد نیاز گیاه زاموفیلیاست. ترکیب خاک باغچه، شن، خاک­‌برگ، کوکوپیت، و پرلایت از ترکیب­‌های بسیار عالی برای این گیاه است.

 

نور

برای کمک به رشد سریع گیاه زاموفیلیا بهتر است این گیاه را در مکانی با نور غیر مستقیم نگهداری کنید. نور بیش از حد موجب سوختگی و رنگ پریدگی برگ­‌های این گیاه زیبا می‌­شود. زاموفیلیا به مکانی با نور غیر مستقیم و فیلتر شده نیاز دارد.

 

دما و رطوبت

بهترین بازه دمایی برای نگهداری و تقویت ریشه زاموفیلیا بین 25 تا 18 درجه سانتی‌­گراد است. همچنین، گیاه زاموفیلیا به رطوبت بالایی نیاز ندارد. با این حال اگر مکان نگهداری آن گرم است، بهتر است از غبارپاشی روزانه با آب بدون کلر استفاده کنید.

 

تغذیه

برای تغذیه و کمک به رشد سریع گیاه زاموفیلیا می­‌توانید از کودهای کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی که دارای عناصر مورد نیاز رشد گیاه است استفاده کنید. کودهای کامل NPK با عناصر تغذیه‌­ای نیتروژن، فسفر و پتاسیم با درصد 20 20 20 بوده برای این گیاه مناسب است.

نگهداری باغچه
برای سرویس نگهداری باغچه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading