راهنمای جامع نگهداری کاج مطبق

ثبت درخواست " نگهداری باغچه "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
راهنمای جامع نگهداری کاج مطبق

نگهداری کاج مطبق به دلیل حساسیت بالای این گیاه، نیازمند رعایت چند نکته است. این گیاه سوزنی برگ زیبا، بومی مناطق نیوزلند و اقیانوسیه است.

رشد آن در طبیعت به طور فزاینده ای زیاد است و گاهی تا 60 متر هم رشد می‌کند. اما اگر آن را به عنوان گیاه آپارتمانی نگه می‌دارید ارتفاع آن معمولا به بیش از 1/5 متر نمی‌رسد. کاج مطبق یک درخت همیشه سبز است که نیاز به اکسیژن فراوان دارد و گرمای بالا را نیز تحمل نمی‌کند.

کاج مطبق به شرایط محیطی بسیار حساس است. کم و زیاد بودن نور، آبیاری، رطوبت و اکسیژن می‌تواند به سرعت این گیاه را از بین ببرد. حتی جابه‌جایی کاج مطبق در محیط خانه نیز ممکن است به آن آسیب برساند. برای نگهداری کاج مطبق به نکاتی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، توجه کنید.

شرایط محیطی مناسب برای نگهداری کاج مطبق

همانطور که ذکر شد، نگهداری کاج مطبق به دلیل حساس بودن آن، از اهمیت بالایی برخوردار است. برای فراهم کردن شرایط مناسب رشد این گیاه، باید به همه عوامل محیطی به خوبی توجه کنید.

لازم است بدانید رشد این گیاه در محیط منزل بسیار کم است. پس نگران رشد کم گیاه خود نباشید و روی حفظ سلامت آن تمرکز کنید. اگر نکات ساده ریز را به درستی رعایت کنید، یک کاج مطبق همیشه سالم خواهید داشت.

 

بهترین نکات و روش نگهداری کاج مطبق

 

خاک مناسب

کاج مطبق در طبیعت در خاک شنی رشد می‌کند. خاک‌های شنی قابلیت زهکشی بالایی دارند، به این معنی که آب را به خوبی از خود عبور می‌دهند. پس برای گلدان کاج مطبق خاک با زهکش زیاد تهیه کنید. بهتر است این خاک ترکیبی از کمپوست، ماسه نرم و خاک باغچه باشد.

آبیاری و تامین رطوبت

برای نگهداری از کاج مطبق در منزل، به طور متوسط باید هفته ای دوبار آن را آبیاری کنید. این گیاه نیاز به غرقاب شدن دائمی ندارد، ولی از آنجا که بومی جزیره ای با رطوبت بالا است نباید خاک آن خشک بماند. هر وقت تا عمق دو سانتی‌متری از سطح خاک خشک شد، آن را آبیاری کنید. میزان آبیاری به حدی باشد که مازاد آب خارج شده و در زیرگلدانی جمع شود.

علاوه بر رطوبت خاک، رطوبت محیطی نیز نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید. همانطور که گفته شد کاج مطبق بومی جزایر استرالیا و نیوزلند است، جایی که رطوبت محیط اغلب 50 درصد است. پس برای تامین رطوبت برگ‌های گیاه، حتما روزی یک بار غبارپاشی انجام دهید و به آن آب اسپری کنید.

آب و رطوبت کم، به سرعت روی گیاه تاثیر می‌گذارد و برگ‌های آن را زرد و زمخت و خشک می‌کند. پس آبیاری به موقع و تامین رطوبت کافی را هرگز فراموش نکنید. به جز اسپری کردن، می‌توانید با دستگاه بخور نیز، رطوبت لازم را فراهم آورید.

نور مطلوب

کاج مطبق، به 4-5 ساعت نور روز، به صورت غیر مسقیم نیاز دارد. نور کمتر و بیشتر از این حد باعث قهوه ای شدن برگ‌های گیاه می‌شود. برای تامین نور غیر مستقیم، می‌توانید گلدان آن را کنار پنجره ها (ترجیحا پنجره شمالی که نور غیر مستقیم دارد) و یا در پاسیو مسقف، قرار دهید.

کاج مطبق تا حدی رفتار آفتاب‌گردانی دارد، یعنی ساقه های آن به سمت آفتاب تمایل پیدا می‌کند. پس برای این که گیاهتان بعد از مدتی فرم عجیب غریبی به خود نگیرد، هر چند وقت یک بار گلدان آن را بچرخانید.

دمای مناسب

 کاج مطبق، دمای بالا را تحمل نمی‌کند. ماکسیمم دمایی که می‌توانید کاج مطبق را در آن نگه دارید، 24 درجه سلسیوس است. دما هوا از 2 درجه سانتی‌گراد نیز نباید کم‌تر باشد. همچنین لازم به ذکر است که کاج مطبق نوسانات دمایی را دوست ندارد و به آن حساس است. دمای بهینه برای آن، 16 درجه در روز و 13 درجه در شب است.

نحوه هرس کاج مطبق

هروقت برگی از گیاه خشک و قهوه ای شد، آن را با قیچی هرس جدا کنید. این کار باعث می‌شود که هم گیاهی زیباتر داشته باشید و هم ریشه آن را تقویت کنید. کاج مطبق نیازی به هرس سالانه زمستانه ندارد و تنها کاری که باید بکنید جدا کردن برگ‌های آسیب دیده است. این کار به رشد بیشتر گیاه کمک می‌کند.

 

اصول نگهداری کاج مطبق در منزل

 

کارهایی که در نگهداری کاج مطبق نباید انجام دهید!

تا به اینجا، بایدهای نگهداری کاج مطبق و نکات اصلی پرورش این گیاه بیان شد. در ادامه به سه کاری که در این زمینه، هرگز نباید انجام دهید اشاره خواهیم کرد. نبایدهای نگهداری این نوع کاج از قرار زیر هستند:

کاج مطبق را در مسیر جریان هوا قرار ندهید!

باد و جریان هوا، به هر نحو که باشد باعث ریزش برگ‌های این گیاه می‌شود. پس گلدان کاج مطبق را در مسیر کولر، انواع فن و چیلر، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، دریچه‌های تهویه هوا و حتی نزدیک در ورودی قرار ندهید.

همچنین اگر گلدان را کنار پنجره می‌گذارید، دقت کنید که پنجره ای باشد که نیاز چندانی به باز و بسته کردن آن نخواهید داشت. بهتر است درزهای پنجره را با استفاده از درزگیر بپوشانید، زیرا هوای رد و بدل شده از درزهای پنجره نیز ممکن است برای این گیاه مشکل ساز شود.

گلدان کاج مطبق را زیاد جا به جا نکنید!

ریشه‌های کاج مطبق بسیار ظریف و شکننده هستند و ممکن است با کوچک‌ترین ضربه و تکانی بشکند. این شکست باعث می‌شود که طی مدت کوتاهی گیاه کاملا خراب شود. پس تا جایی که امکان دارد یک جای ثابت انتخاب کنید و آن را حرکت ندهید، اگر مجبور به جابه‌جایی شدید، طی چند حرکت کوتاه و با هل دادن، گلدان را جابه‌جا کنید.

بیش از حد غبارپاشی نکنید!

اسپری آب برای تامین رطوبت برگ‌های گیاه کاج مطبق، امری ضروری است. اما این کار باید در حد نرمال و صرفا نمناک کردن برگ‌ها باشد. اگر در غبارپاشی زیاده‌روی کنید، این درخت دچار عفونت قارچی خواهد شد که اغلب قابل درمان نیستند.

حرف آخر

کاج مطبق، گیاه زیبا و بسیار پرطرفداری است که خیلی از ما آن را به عنوان گیاه آپارتمانی انتخاب می‌کنیم. بنا بر حساسیت بالای گیاه، لازم است نکاتی را پیرامون نگهداری کاج مطبق رعایت کنیم. ما در این مطلب به بیان شرایط محیطی مناسب برای نگهداری از کاج مطبق در منزل پرداختیم. همچنین به 3 مورد از نبایدهای نگهداری این گیاه اشاره کردیم که امیدواریم مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

4.5 امتیاز از 1123 رای


نگهداری باغچه
برای سرویس نگهداری باغچه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین