قیمت آبیاری قطره‌ ای در بازار چقدر است؟

برای اطلاع از "هزینه آبیاری قطره‌ ای" با پاسخ به چند سوال کوتاه، از متخصصان به رایگان قیمت بگیرید

متوسط قیمت
در حال بروز رسانی قیمت ...

شما در کدام شهر به آبیاری قطره‌ ای نیاز دارید؟

آبیاری قطره‌ ای را به متخصصش بسپار

کارشناسان معتقدند سیستم آبیاری قطره ای یکی از بهینه‌ترین سیستم‌های آبیاری است. آبیاری قطره ای جزو پرطرفدارترین و کم هزینه ترین روش های آبیاری است. آبیاری قطره ای درختان میوه، آبیاری قطره ای خانگی متناسب با کاربردشان به روش‌های مختلفی اجرا می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد اگر سیستم آبیاری قطره ای به درستی طراحی و اجرا شود، 30 الی 50 درصد بیش‌تر از سایر روش‌ها به صرفه‌جویی در مصرف آب کمک می‌کند. 

 

هزینه راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای قیمت هر متر آبیاری قطره ای ابیاری قطره ای هزینه اجرای آبیاری قطره ای برای هر هکتار

 

آبیاری فضای سبز اماکن مسکونی مشکلاتی را به همراه دارد که استفاده از روش‌های سنتی رسیدگی به گل‌ها و درختان توجیه پذیر نیستند. به همین دلیل روش‌های جایگزین مانند سامانه‌های آبیاری به گلدان‌ها و باغچه‌ها توصیه می‌شود؛ که باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه مصرف آب خواهد شد. در "خدمت از ما" می‌توانید از میان متخصصان برتر، فرد مناسب برای پیاده‌سازی آبیاری قطره ای خانگی یا زراعی را انتخاب کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا به مزایای استفاده از روش آبیاری قطره ای درخت و باغ، هزینه راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای و ... بپردازیم.

 

آبیاری قطره ای |  قیمت هر متر آبیاری قطره ای

راه انداری سیستم آبیاری قطره هزینه اجرای آبیاری قطره ای برای هر هکتار هزینه آبیاری قطره ای

 

 

هزینه راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای چقدر است؟

هزینه راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای بر اساس قیمت هر متر آبیاری قطره ای، محل پروژه، مساحت اجرای پروژه و وسایل موردنیاز محاسبه می‌شود. به همین دلیل محاسبه و برآورد قیمت آبیاری قطره ای پس از بازدید حضوری کارشناس از پروژه دقیق‌تر خواهد بود. شما در "خدمت از ما" می‌توانید به رایگان هزینه راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای را از متخصصانش بپرسید. 


 

روش محاسبه آبیاری قطره ای خانگی

روش محاسبه آبیاری قطره ای یعنی طراحی سیستم آبیاری قطره ای بر اساس آب مورد نیاز گیاه و در نظر گرفتن شرایط خاک و نور. انجام محاسبات و طراحی سیستم آبیاری، نیازمند دانش و مهارت متخصصان است؛ که بر اساس نیاز گیاه سیستم آبیاری را به گونه‌ای طراحی کنند که هزینه‌ها به حداقل برسد؛ و در عین حال سیستم کاملاً بهینه عمل کند.

 

آبیاری قطره ای |  قیمت هر متر آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای خانگی هزینه راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای آموزش آبیاری قطره ای درختان میوه آبیاری قطره ای درختان

 

آبیاری قطره ای باغچه منازل (آبیاری قطره ای خانگی) چیست؟

آبیاری قطره ای یا همان Drip irrigation روشی است که در آن آب با فشار کم از روزنه یا وسیله‌ای به نام قطره چکان از شبکه خارج و به صورت قطراتی در پای گیاهان در گلدان ریخته می‌شود. به طور کلی آبیاری قطره ای به کلیه روش‌های آبیاری اطلاق می‌شود که در آن آب به میزان کم و حدود ۱ تا ۱۰ لیتر در ساعت و به آرامی در نزدیک گیاه تخلیه شود.

به همین دلیل آبیاری قطره ای به آبیاری با حجم کم نامیده شده است. برای اجرای سیستم آبیاری قطره ای یک روف گاردن لوکس نمی‌توان از کالاهایی استفاده کرد که یک کشاورز جهت آبیاری یک مزرعه چند هکتاری از آن استفاده می‌کند. در نهایت آبیاری قطره ای گلدان در آپارتمان همان پروسه‌ای است که به وسیله آن گیاهان را در گلخانه آبیاری می‌کنند.

 

ابیاری قطره ای |  هزینه اجرای آبیاری قطره ای برای هر هکتار

آبیاری قطره ای خانگی نحوه اجرای آبیاری قطره ای درختان آبیاری قطره ای درخت

 

طرز کار سیستم آبیاری قطره ای چگونه است؟

روش آبیاری قطره‌ ای این‌گونه است که آب از یک شبکه لوله کم فشار به صورت یک الگوی از قبل تعیین شده، پخش می‌شود. وسیله خروج آب به خاک قطره چکان نام دارد. قطره‌چکان‌ها از طریق یک نازل باریک یا مسیر جریان طویل، فشار موجود در شبکه لوله را کاهش می‌دهند و موجب کاهش دبی تخلیه تا حدود لیتر بر ساعت می‌شوند. آب بعد از خروج از قطره چکان توسط نیروهای کاپیلارتی و ثقل در نیمرخ خاک جریان می یابد؛ بنابراین سطحی که به وسیله هر قطره چکان ‏خیس می شود با عوامل محدودکننده جریان افقی آب محدود می‌شود. 


 

آبیاری قطره ای چگونه به صرفه جویی در هزینه‌ها کمک می‌کند؟

در سیستم آبیاری قطره ای خانگی می‌توانید میزان جریان آب را کنترل کنید. برخی قطره چکان‌ها به صورت لوله‌های اسپاگتی هستند و چند خروجی دارند. این امر برای افزایش سطح خیس شده با حداقل هزینه است. 


 

انواع روش های آبیاری قطره ای

  • آبیاری قطره ای با بالبر
  • آبیاری قطره ای موضعی
  • آبیاری قطره‌ ای نواری یا تیپ
  • آبیاری قطره ای با آرایش دو ردیفه
  • آبیاری قطره‌ای با آرایش لوپ یا حلقه‌ای
  • روش آبیاری قطره ای با آرایش یک ردیفه
  • آبیاری قطره ای موضعی زیر سطحی

 

هزینه آبیاری قطره ای

ابیاری قطره ای سیستم آبیاری قطره ای قیمت اجرای سیستم آبیاری قطره ای قیمت آبیاری قطره ای هزینه آبیاری قطره ای باغ

 

فواید آبیاری قطره ای چیست؟

افزایش رشد و عملکرد محصول با آبیاری قطره ای، محدود شدن رشد و تکثیر علف‌های هرز، تسهیل در تأمین کود و مواد شیمیایی برای گیاهان و ... تنها بخشی از فواید آبیاری قطره ای هستند. در ادامه به شرح فواید بیش‌تر می‌پردازیم.

 

1. صرفه جوئی در میزان آب و هزینه ها با آبیاری قطره ای خانگی

آبیاری قطره ای آسان‌ترین راه آب دادن به هر گیاه مانند درختان و گیاهان خانگی است. یک سیستم آبیاری قطره ای به علت کاربرد موثر آب مزایای ‏آگرونومیکی، آگروتکنیکی و اقتصادی منحصر به فردی دارد. سیستم های قطره ای به آب کمتری نسبت به سایر سیستم‌های متداول آبیاری نیاز دارد. مثلاً‌ در باغات درختان جوان، آبیاری با ‏سیستم قطره ای تنها نصف آب مورد نیاز آبیاری بارانی یا سطحی مصرف می‌کند. با مسن‌تر شدن درختان، صرفه جوئی آب با سیستم ‏قطره ای کاهش می یابد. اما همچنان برای باغداران آبیاری قطره ای به علت کمبود و قیمت بالای آب، اهمیت دارد.

 

هزینه آبیاری قطره ای |  آبیاری قطره ای خانگی

طرح-آبیاری-قطره-ای باغ روش آبیاری قطره ای اجرای آبیاری قطره ای لوازم آبیاری قطره ای خانگی آبياري قطره اي باغ

 

2. عملیات زراعی آسان‌تر با آبیاری قطره ای زراعی

از آنجا که بیشتر سطح خاک هرگز با آبیاری قطره ای خیس نمی شود، رشد علف هرز کاهش می‌یابد. همچنین کودها را می‌توان در آب آبیاری تزریق نمود؛ که با این کار نیازی به نیروی کارگر برای پخش آن‌ها روی زمین نیست. برای این منظور ‏کودهای بسیار محلولی در بازار موجود بوده و انواع جدید آنها کودپاشی از طریق سیستم آبیاری قطره ای را گسترده ساخته است. به علت کنترل بیشتر ‏روی محل و زمان پخش کود با سیستم آبیاری قطره ای، کارایی کود پاشی افزایش یافته است‏‎. همچنین چون با آبیاری قطره ای خاک کمتری خیس می شود.


 

3. بالا بردن راندمان آبیاری در حدود 90% با آبیاری قطره ای

سیستم‌های آبیاری قطره‌ ای را می‌توان طوری طراحی کرد که در هر نوع توپوگرافی به نحو مؤثر قابل استفاده باشد. در اراضی صخره‌ای، حتی اگر فاصله بین درختان نامنظم و اندازه آنها متفاوت باشد، می‌توان آبیاری قطره‌ ای را به نحوی مؤثر به کار گرفت زیرا آب بسیار نزدیک به هر درخت پخش می‌شود.


 

4. به کارگیری آ‌ب شور با آبیاری قطره ای

آبیاری‌های مکرر رطوبت خاک را در حدی نگه می‌دارد که بین دو حالت خیلی خشک و خیلی تر نوسان نمی‌کند و بیشتر قسمت‌های خاک از هوای کافی برخوردار است. خیس ماندن خاک بین آبیاری‌ها، نمک‌های موجود در محلول را رقیق‌تر نگه می‌دارد. به همین جهت در سیستم قطره‌ ای می‌توان از آب با شوری بیشتری نسبت به سایر روش‌های آبیاری استفاده کرد.‌

 

هزینه راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای

فواید آبیاری قطره ای آبياري قطره اي آبیاری قطره ای باغچه منازل نقاشی آبیاری قطره ای انواع آبیاری قطره ای

 

معایب آبیاری قطره ای چیست؟‏‎

هزینه نسبتاً بالا آبیاری قطره‌ ای، گرفتگی قطره چکان‌ها، ایجاد شوری موضعی و پخش نامنظم و لکه لکه‌ای رطوبت خاک از معایب اصلی سیستم‌های آبیاری قطره‌ ای بشمار می‌آیند.

 

گرفتگی در خروجی با آبیاری قطره ای

چون خروجی قطره چکان‌ها بسیار ریز هستند، ذرات معدنی یا آلی موجب گرفتگی آن‌ها می‌شوند. گرفتگی باعث کاهش دبی تخلیه، غیر یکنواختی پخش آب و در نتیجه صدمه به گیاه می‌شود. در برخی موارد، ذراتی در آب آبیاری موجود است و قبل از ورود به شبکه لوله‌ها تصفیه نمی‌شود. در موارد دیگر، ذرات در داخل خط لوله یا با تبخیر آب از روزنه قطره چکان‌ها بین آبیاری‌ها وارد آب می‌شوند. اکسید آهن، کربنات کلسیم و بقایای جلبک و میکروب‌ها در بعضی سیستم‌های آبیاری تشکیل شده‌اند. تصفیه شیمیایی آب منجر به حذف یا کاهش مشکل گرفتگی قطره چکان‌ها می‌شود.


 

‎یکنواختی در آبیاری قطره ای

بیشتر قطره چکان‌های قطره‌ ای دارای فشار سرویس پائینی هستند (3 تا 20 پی اس آی). اگر مزرعه دارای شیب تندی باشد، دبی قطره‌چکان در خلال آبیاری تا حدود 50 درصد پیش بینی شده تغییر کرده و بعد از بستن آب، قطره چکان‌های پایین‌تر همچنان به تخلیه آب ادامه می‌دهند. برخی گیاهان بیشتر و گیاهان دیگر کمتر آب دریافت می‌کنند.


 

تجمع نمک‎ با آبیاری قطره ای

نمک‌ها در سطح خاک تجمع یافته و خطر بالقوه‌ای برای گیاه فراهم می‌سازد زیرا بارانهای سبک املاح را به ناحیه ریشه گیاه منتقل می‌سازد. بنابراین وقتی بعد از دوره تجمع نمک، باران می‌آید، آبیاری بایستی طبق برنامه ادامه یابد تا به اندازه 5 سانتی‌متر باران وارد خاک شود و نمک‌ها را از ناحیه ریشه گیاه خارج سازد.‌

در خلال آبیاری قطره ای نمک‌ها در زیر سطح خاک و پیرامون حجم خیس شده خاک با قطره‌چکان نیز تجمع می‌یابد. خشک شدن خاک بین آبیاری‌ها موجب حرکت معکوس آب خاک و انتقال نمک از پیرامون ناحیه خیس شده به طرف قطره چکان می‌گردد حرکت آب بایستی همیشه دور از قطره‌چکان باشد تا از صدمات ناشی از نمک جلوگیری شود.

 

آموزش آبیاری قطره ای درختان میوه

سیستم آبیاری قطره ای ابیاری قطرهای ابياري قطره اي هزینه لوله کشی آبیاری قطره ای قطره ای آبیاری قطره ای باغچه

 

اسید شویی در آبیاری قطره‌ ای

اسید در سیستم‌های اجرای آبیاری قطره ای به منظور شستشوی رسوبات تثبیت شده درون لوله‌ها و قطره چکانها که ناشی از مواد شیمیایی محلول در آب آبیاری قطره ای است کاربردهای فراوانی دارد. این نوع رسوبات یا از آب آبیاری ناشی شده یا به دلیل بکارگیری و تزریق کودهای محلول نامرغوب در آب آبیاری بوجود می‌آید. جهت تزریق اسید به درون سیستم آبیاری قطره ای همان لوازمی بکار می‌رود که در هنگام تزریق کود از آن‌ها استفاده می‌شود.

 

در مورد آبیاری قطره ای بیش‌تر بخوانید:

اگر در مورد آبیاری قطره ای اطلاعات کامل و کافی ندارید پیشنهاد می کنم حتما موارد پایین رو مطالعه کنید:

 

تجهیزات آبیاری قطره ای زراعی

پمپ آبیاری قطره ای منبع آب، ایستگاه کنترل مرکزی(شامل ایستگاه پمپاژ و ایستگاه فیلتراسیون) که خود ایستگاه شامل پمپ و متعلقات آن بوده و ایستگاه فیلتراسیون نیز از فیلتر سیکلون یا فیلتر شن که بستگی به نوع منبع آب دارد استفاده می شود. فیلتر سیکلون یا هیدروسیکلون برای چاه های آب و فیلتر شن برای استخرهای ذخیره آب می باشد. تناک کود، فیلتر توری یا دیسکی، لوله اصلی، لوله آبرسانی لوله های جانبی، قطره چکان و اتصالات لازم.

 

شرایط خاک برای آبیاری قطره ای

بعضی خاک‌ها دارای سرعت نفوذ نهایی کافی برای دریافت دبی تخلیه قطره چکان‌ها نبوده و تولید روان آب یا شرایط ماندابی می‌نمایند. با دبی تخلیه 1 گالن بر ساعت، خاک بایستی دارای سرعت نفوذ نهایی 5/0 اینچ بر ساعت باشد تا قطر دایره‌تر شده در اطراف قطره چکان از 2 فوت تجاوز نکند. معمولاً خاک‌های شنی، به ویژه با لایه‌بندی افقی اندک، برای آبیاری قطره‌ ای بسیار مناسب می‌باشند. این‌گونه لایه‌بندی برای آبیاری قطره‌ ای مفید است زیرا حرکت جانبی آب را افزایش داده و حجم بیشتری از خاک را مرطوب می‌سازد. تجربه نشان داده است که خاکهای دارای بافت متوسط مناسب آبیاری قطره‌ ای بوده، اما برخی خاک‌های بافت ریز روان آب تولید کرده‌اند.

امتیاز دهید

4.18 امتیاز از 146 رای

بهترین متخصصان نزدیک به خود را پیدا کنید
آبیاری قطره‌ ای

نظرات

مسعود فولادی
مسعود فولادی
5.0
20 خدمت موفق
آبیاری قطره‌ ای
عزیزی

در همه موارد عالی بودن و کاملا ازکار وتخصصشون راضی بودم

مسعود فولادی
مسعود فولادی
5.0
20 خدمت موفق
آبیاری قطره‌ ای
Hossein Soltani

بسيار عاليه و با سيليقه و در شرايط سخت و كاراي سخت كامل متخصص هستن و علم اين كار دارن 👌🏻

احمد عباسپوران
احمد عباسپوران
5.0
کمتر از 3 خدمت موفق
آبیاری قطره‌ ای
بهزاد بهبهانی

ضمن تشکر از سایت شما و متخصص مربوطه، ایشان خیلی عالی کار را انجام دادند با دقت بسیار اخلاق بسیار عالی و هزینه منصفانه. تشکر از زحمات و صبر و حوصله ایشان

مجله "خدمت از ما"

محلی برای حل چالش های روزمره
مشاهده مجله
مجله خدمت از ما
loading