قیمت روف گاردن در بازار چقدر است؟

برای اطلاع از "هزینه روف گاردن" با پاسخ به چند سوال کوتاه، از متخصصان به رایگان قیمت بگیرید

متوسط قیمت (اجرت کار)
در حال بروز رسانی قیمت ...

شما در کدام شهر به روف گاردن نیاز دارید؟

روف گاردن را به متخصصش بسپار

به فضای سبز روی پشت بام روف گاردن (به انگلیسی: Roof garden) گفته می‌شود. در واقع روف گاردن (بام باغ یا بام سبز) بر روی سقف، تراس، کف لابی، سقف پارکینگ و ... قابل اجرا است، ولی بیشتر به اجرای فضای سبز بر روی پشت بام معروف است. اکنون اگر برای اجرای روف گاردون نیاز دارید از شخصی با‌تجربه مشورت بگیرید، که می‌توانید درخواست خودتان را در خدمت از ما، ثبت کنید. در قدم بعد، شما به لیستی از بهترین متخصصان، طراحان و مجریان برای اجرا و طراحی روف گاردون دسترسی خواهید داشت.

 

تصویر: روف گاردن (به انگلیسی: Roof garden)

 

روف گاردن، چیست؟

خیلی از افراد نمی‌دانند که معنای دقیق روف گاردن چیست، به همین علت در این مقاله علاوه بر آشنایی شما با بهترین متخصصان برای طراحی روف گاردن، به معنای دقیق روف گاردن، مزایای روف گاردن، معایب روف گاردن و ... پرداخته‌ایم.

همانطور که گفته شد، روف گاردون به اجرای فضای سبز روی سقف گفته می‌شود که بیشتر به معنای بام باغ و یا باغ در بام است. روف گاردن در واقع طراحی فضای سبز بر روی پشت بام است، تا بدین طریق طبیعت را وارد زندگی شهری کرد. بنابراین به هر نوع فضای سبزی که بر روی بام و سقف ساخته شود، روف گاردن (Roof Garden) گفته می‌شود، که شامل مجموعه‌ای از گیاهان سبز، چمن مصنوعی و طبیعی، آبنماها، آلاچیق، مبلمان باغی، سایبان و سایر امکانات دیگر با توجه به مساحت موجود است.

 انتخاب نوع طراحی روف گاردن به عوامل مختلفی اعم از سازه ساختمان، مساحت بام، ویژگی‌های اقلیمی و حتی سلیقه شما بستگی دارد، که با توجه به عوامل ذکر شده، انواع روف گاردن به نام‌های روف گاردن گسترده، روف گاردن متمرکز و روف گاردن پرتابل و روف گاردن مدولار خلاصه می‌شوند.

 

انواع روف گاردن

به طور کلی نمی‌توان گفت که کدام نوع روف گاردن (بام باغ) بهتر است چرا که نوع اجرای روف گاردن متناسب با محل، سلیقه و... انتخاب می‌شود. اجرای روف گاردن یا بام سبز به چهار دسته روف گاردن گسترده، روف گاردن متمرکز، روف گاردن ترکیبی و روف گاردن مدولار یا جعبه گیاه تقسیم می‌شود. در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد هریک می‌پردازیم.

 

  • روف گاردن گسترده:

در طراحی روف گاردن گسترده از بستر کاشت سطحی و کم عمق استفاده می‌شود. عموما ضخامت خاک برای کاشت گیاه در روف گاردن گسترده حداکثر 20 سانتی متر است. به همین خاطر در طراحی روف گاردن گسترده از گیاهانی که ریشه کوتاهی دارند استفاده می‌شود.

روف گاردن گسترده با نام‌های مقطع کم ارتفاع و اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می‌شوند. در مقایسه با انواع دیگر روف گاردن، هزینه اجرایی روف گاردن گسترده ارزان تر بوده و مقرون به صرفه می‌باشد.پس اگر به دنبال روف گاردن ارزان تر هستید این نوع مدل را برگزینید.

  • روف گاردن متمرکز:

 در طراحی روف گاردن متمرکز برخلاف روف گاردن گسترده، از حجم و ارتفاع زیاد خاک استفاده می‌شود. طراحی این نوع از روف گاردن نسبت به انواع دیگر گران قیمت تر بوده و برای ساختمان‌هایی با پشت بام وسیع، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

  • روف گاردن ترکیبی:

سیستم روف گاردن ترکیبی، از روش سیستم روف گاردن متمرکز و روف گاردن گسترده استفاده می‌شود. این نوع از روف گاردن دارای ظرفیت بیشتری است.

  • روف گاردن جعبه گیاه:

 در نوع روف گاردن جعبه گیاه، تمامی گل و گیاهان در جعبه‌های مخصوصی که کل پشت بام را می‌پوشاند، نگهداری می‌شود. در واقع در سیستم غیر مدولار محیط کاشت یک لایه پیوسته بر روی بام سبز است. 

 

قیمت روف گاردن چگونه تعیین می‌شود؟

اکثر افرادی که قصد اجرای روف گاردن دارند، در ابتدا به فکر قیمت آن می‌افتند و از ما در مورد هزینه اجرای روف گاردن سوال می‌کنند. اکنون باید بگوییم که هزینه اجرای روف گاردن به عوامل متعددی بستگی دارد. اکنون برای اطلاع از هزینه طراحی روف گاردن می‌توانید همین حالا قیمت بگیرید، ولی این را بدانید که طراحی روف گاردن یک کار پروژه‌ای است که ممکن است هزینه پیشنهادی اولیه بعد از کارشناسی، مقداری بالا و پایین رود.

در صورت تمایل جهت برآورد هزینه اجرای روف گاردن با تکمیل فرم سفارش، درخواست خود را مطرح نموده تا هر یک از متخصصان معرفی شده، قیمتی را طبق خواسته‌هایتان برآورد کنند. 

 

تصویر: باغ بام

 

هزینه اجرای روف گاردن به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه اجرای روف گاردن نیز بسته به محل پروژه، نوع روف گاردن، نوع گیاهان مورد استفاده، تعداد گلدان‌ها، تجهیزات، نوع کف و ... متغیر است. حال بهتر است در هنگام ارسال فرم سفارش، محل اجرای روف گاردن، مساحت تقریبی کف را ذکر کنید و اگر روف گاردن ساده و یا روف گاردن ارزان می‌خواهید حتما در فرم بیان کنید تا مطابق با خواسته شما قیمت گذاری شود. همچنین در نظر داشته باشید باید به صورت ماهانه، اقدام به نگهداری باغچه کنید.


 

مراحل طراحی و ساخت روف گاردن:

زیرسازی فضای پشت بام:

زیرسازی مهم‌ترین مرحله برای اجرای روف گاردن است. در واقع قبل از اجرای روف گاردن باید از بستر سقف اطمینان پیدا کرد.

کف سازی فضای پشت بام 
کف سازی روف گاردن به چند صورت سنگی، سرامیکی، چوبی و شن و قلوه سنگ تزئینی ارائه می‌گردد، که بیشتر مواقع ترکیبی اجرا می‌شود.

چمن کاری و ایجاد فضای سبز

تاثیر گذار‌ترین بخش ظاهری روف گاردن همان فضای سبز است که با چمن مصنوعی یا طبیعی ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است چند گیاه و گلدان فضای سبز را ایجاد کند. 

استفاده از تجهیزات جانبی پشت‌ بام
ایجاد آلاچیق، آتریوم، مبلمان، آبنما، چتر، شومینه، نورپردازی و... همه جزو تجهیزات جانبی هستند که نمای بسیار چشمگیری را به محیط می‌بخشند. قرارگیری هر یک از این تجهیزات باید با سلیقه صاحب خانه و استاندارد‌های معماری، مطابقت داشته باشد.

 

تصویر: روف گاردن چیست؟

 

نکات مهم برای ساخت روف گاردن

همانطور که متوجه شدید، محل اجرای روف گاردن لزوما بام ساختمان نیست. روف گاردن، برای لابی ساختمان‌ها، تراس، پاسیو و ... قابل اجرا است. پاسیو‌ها مکان بسیار مناسبی برای اجرای روف گاردن هستند. تراس‌ها، بـــه علت خصوصی بودن، یکی از اولین هدف‌های اجرای روف گاردن هستند. پوشیده بودن سقف تراس‌ها باعث ایجاد محیطی متفاوت با بام از نظر عملکرد هستند.


برای روف گاردن از گیاه مناسب بام سبز استفاده کنید.

ویژگی‌هایی مانند میزان تحمل گرما و نور مستقیم خورشید و رشد ریشه گیاه باید در زمان تهیه گیاه برای اجرای روف گاردن در نظر گرفته شود.


 ایده و طرحی برای روف گاردن داشته باشید.

برای ایده گرفتن می‌توانید از تصاویر روف گاردن استفاده کنید و ایده بگیرید. به طور کلی فضای سبز می‌تواند ترکیبی از چند گیاه و گلدان و یا خلق یک فضای شگفت انگیز با مبلمان و تجهیزات دیگر باشد.


برای اجرای روف گاردن از آبیاری اتوماتیک بهره ببرید.

بهتر است برای حفظ و نگهداری گیاهان و آبیاری گیاهان در زمان‌های مشخص از سیستم آبیاری باغچه اتوماتیک و قطره‌ای هوشمند استفاده شود، چرا که ممکن است رسیدگی و آبیاری از سوی فرد به فراموشی سپرده شود.


با نورپردازی فضای سبز پشت بام را لاکچری کنید.

یکی از عناصری که در طراحی لاکچری و زیبای روف گاردن بسیار مؤثر تاثیر گذار است، نورپردازی است که ممکن است هزینه بالایی داشته باشد.

 

تصویر: بام سبز


مزایای روف گاردن

روف گاردن مزایای متعددی دارد که یکی از برجسته‌ترین مزایای روف گاردن جذب آلاینده‌های محیطی و پاکسازی هوای اطراف محیط است. همچنین کنترل دما یکی دیگر از مزایای روف گاردن است که با تنظیم دمای اطراف محیطی دلچسب را ایجاد می‌کند. در واقع ساخت و طراحی روف گاردن یا همان بام سبز باعث کاهش جذب حرارت ساختمان می‌شود.همچنین با ساخت روف گاردن از آب ناشی از بارندگی بهینه استفاده می‌شود.


معایب روف گاردن

در کنار مزایای روف گاردن، لازم می‌دانیم که به معایب آن هم بپردازیم. یکی از شاخص ترین معایب روف گاردن آسیب به سقف و عایق بندی آن است. در واقع فشار ناشی از وزن خاک، وزن گیاهان، آبیاری گیاهان، استفاده از مبلمان و آلاچیق به سقف آسیب وارد می‌شود. این وزن می‌تواند در فصولی که بارندگی در آن‌ها زیاد است، افزایش پیدا کند. گیاهانی که دارای ریشه عمیق هستند می‌توانند به عایق به کار رفته در سقف آسیب برساند. پس پیشنهاد می‌شود که اجرای روف گاردن را به فردی متخصص بسپارید و با افراد متخصص مشورت نمایید.

4.5 امتیاز از 1760 رای

بهترین متخصصان نزدیک به خود را پیدا کنید
روف گاردن

نظرات

علیرضا کرمانی مامازند
علیرضا کرمانی مامازند
5.0 (از 6 نظر)
5 خدمت موفق
روف گاردن
امیرحسین وثاقتی

من هرجا قیمت گرفتم خیلی گرون تر بهم قیمت دادن فکر میکردم بخاطر کیفیت جنسا ارزون تره اما دیدم با همون متریال و ... برام کار اجرا کردن 👍

در این شهرها می توانید سفارش روف گاردن را ثبت کنید:

مجله "خدمت از ما"

محلی برای حل چالش های روزمره
مشاهده مجله
مجله "خدمت از ما"