نحوه شارژ گاز کولر ماشین در محل

ثبت درخواست " شارژ گاز کولر ماشین "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه شارژ گاز کولر ماشین در محل

فصل گرما که از راه می‌رسد، شارژ گاز کولر ماشین در محل به یکی از سرویس‌های فوق محبوب پلتفرم‌های خدمات آنلاین تبدیل می‌شود. اما اگر اتومبیل‌تان برای شما چیزی فراتر از یک وسیله نقلیه است که بخش مهمی از زندگی خود را در آن می‌گذرانید (و در نتیجه از کولر آن هم زیاد استفاده می‌کنید)، شاید مایل باشید که شارژ گاز کولر خودرو در محل را همیشه خودتان انجام دهید.

به کمک «خدمت از ما»، در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید متخصصان شارژ گاز کولر ماشین سیار را در شهرتان پیدا کنید. اما اگر ترجیح می‌دهید خودتان اینکار را انجام دهید، یا اینکه صرفا کنجکاو هستید درباره مراحل و نحوه شارژ گاز کولر اتومبیل در محل اطلاعات بیشتری داشته باشید، این مطلب را از دست ندهید.

 

 

شارژ گاز کولر ماشین در محل؛ چه زمانی؟

به عنوان راننده، به راحتی می‌توانید روی زمان تعویض گاز کولر ماشین دست بگذارید، و متوجه شوید که چه زمان باید گاز کولر آن را شارژ کنید. کولرهای جمع‌وجور ماشین‌ها معمولا چندان به سرویس دوره‌ای نیاز ندارند.

وقتی از کور ماشین‌تان به صورت اصولی استفاده کنید، مشکلی به وجود نخواهد آمد. فقط هرازگاهی متوجه می‌شوید که کولر مثل قبل فضا را سرد نمی‌کند؛ و این نشانه کم شدن میزان گاز کولر ماشین و نیاز به شارژ گاز کولر خودرو در محل خواهد بود.

 

نحوه شارژ گاز کولر ماشین در محل

همین ابتدای کار لازم می‌دانیم که خطرات احتمالی شارژ گاز کولر اتومبیل در محل را یادآوری کنیم. شما بهتر از هرفرد دیگری درباره توانایی‌ها و تخصص‌تان اطلاع دارید؛ اما اگر برای اولین‌بار می‌خواهید شارژ گاز کولر ماشین در محل انجام دهید، بهتر است در جریان ریسک‌های این کار هم باشید.

مهمترین موردی که باید بدانید سمی بودن گاز کولر، و آسیب دیدن لوله‌های کولر در صورت بالا بودن فشار آن است. حالا که موضوع از سر راه برداشته شد، سراغ وسایل لازم و روش انجام اینکار می‌رویم.

محتوای پیشنهادی: کولر دوال چیست؟)

 

شارژ گاز کولر ماشین در محل

 

وسایل لازم برای شارژ گاز کولر ماشین

یک متخصص شارژ گاز کولر ماشین سیار با استفاده از ابزار و دستگاه‌‌های مدرن اینکار را برای شما انجام می‌دهد. شما هم به ابزار مشابهی نیاز دارید و با دست خالی نمی‌توانید دم کولر اتومبیل‌تان را دوباره خنک کنید. وسایلی که به آنها احتیاج دارید عبارت‌اند از:

 • شیلنگ مخصوص
 • رابط شیلنگ
 • گچ مانوفیلد
 • کپسول یک کیلویی گاز

شما همچنین می‌توانید از کپسول یک کیلویی گاز R134 همراه با گیج و شیلنگ استفاده کنید.

 

مراحل شارژ گاز کولر اتومبیل در محل

شارژ گازی کولر ماشین در دو حالت انجام می‌شود: یکی کاملا خالی بودن سیستم از گاز، که به شارژ و پر کردن کامل احتیاج دارد؛ و دیگری کمبود گاز که تنها به اضافه کردن گار احتیاج دارد.

توجه داشته باشید که چون حالت اول حتما باید توسط متخصص انجام شود، ما در این بخش شارژ گاز کولر ماشین در محل برای حالت دوم را توضیح می‌دهیم. مراحل اینکار به ترتیب زیر است:

 1. باید ببینید که آیا سیستم خودروی شما گاز دارد یا خیر. پس ابتدا باید در داخل موتور، لوله کولر و والو (شیر) کولر را پیدا کنید.
 2. حالا درپوش آن را (که معمولا به رنگ آبی است) باز کنید، و والو کولر را با انگشت یا یک وسیله مناسب فشار دهید.
 3. اگر گاز با فشار بیرون زد، سیستم گاز دارد و شما تنها باید به آن گاز اضافه کنید. اما اگر وقتی والو را فشار دادید گازی خارج نشد، سیستم هیچ گازی ندارد و باید توسط متخصص شارژ گاز کولر ماشین سیار کاملا پر شود.
 4. شیلنگ گیج را به والو وصل، و پیچ نزدیک به آن را کمی باز کنید تا هوای داخل شیلنگ خارج شود. اینکار را به این دلیل انجام می‌دهیم که هیچ‌چیز به جز گاز (اعم از هوا و رطوبت) وارد سیستم نشود.
 5. شیر کپسول را باز کنید تا مقداری گاز وارد سیستم شود. سپس شیر گیج را ببندید و ماشین را روشن کنید. حالا کولر را روشن کنید، و سرعت آن را روی آخرین درجه قرار دهید.
 6. گیج را چک کنید تا ببینید چه عددی را نشان می‌دهد. بازه مطلوب بین 35 تا 40psi  است. برای بیشتر خودروها مناسب است؛ هرچند که از عواملی مانند دمای محیط، فشار کمپرسور، خلوص گاز مبرد، دور فن خنک‌کننده و ... تاثیر می‌پذیرد.
 7. اگر عدد کمتری را دیدید، شیر گاز را آرام‌آرام باز کنید تا به عدد مدنظر برسید. اگر هم عدد بزرگتر بود، باید کمی از گاز سیستم را خالی کنید تا به کمپرسور کولر فشار نیاید.

وقتی گیج عدد صحیح را نشان داد، یعنی شارژ گاز کولر ماشین در محل را با موفقیت انجام داده‌اید!

نکته: اگر به خاطر نشت گاز مبرد مقداری از روغن موجود در سیستم خارج شده است، می‌توانید این مقدار را شارژ کنید. می‌توانید هم از اینکار صرف نظر کنید، چون در بیشتر مواقع نیازی به شارژ روغن نیست.

 

شارژ گاز کولر ماشین سیار

 

شارژ گاز کولر ماشین در محل؛ چه فوت و فن‌هایی؟

برای اینکه گاز کولر خودرویتان را مانند حرفه‌ای‌ها شارژ کنید، بد نیست اطلاعات اضافه بر سازمان زیر را هم در ذهن داشته باشید:

 

کولر خودرو چطور کار می‌کند؟

ابتدا کمپرسور گاز سرمازا را فشرده می‌کند تا مایع شود، و از طریق لوله آن را به کندانسور منتقل می‌کند. کندانسور گرمای مایع را می‌گیرد، و آن را در امتداد دریچه انبساط هدایت می‌کند. سپس شیر انبساط یا لوله روزنه مایع مبرد را دوباره به گاز تبدیل می‌کند، و آن را به گیرنده، خشک‌کن یا باتری منتقل می‌فرستد.

این بخش‌ها هم رطوبت گاز را از بین می‌برند، و آن را به اواپراتور منتقل می‌کند. اواپراتور هم گرمای هوای عبور داده شده را می‌گیرد، و دوباره آن را به داخل مبرد منتقل می‌کند.

 

گاز کولر ماشین چیست؟

گاز مبرد کولر خودرو مانند همان گاز سرمازایی است که در یخچال به کار می‌رود. البته این گاز انواع گوناگونی دارد، و شما هم برای شارژ گاز کولر خودرو در محل باید از گاز استاندارد اتومبیل‌تان استفاده کنید.

R134a، R22، R12 از شناخته‌شده‌ترین انواع گاز کولر ماشین هستند. برندهای ایسکون، هانی‌ول و گالکو هم بهترین گازها را برای کولر خودروها تولید می‌کنند.

 

اگر کولر نشتی داشته باشد چه؟

گاهی گاز کولر خودروی شما در اثر گذشت زمان کم نمی‌شود، بلکه یک نشتی وجود دارد. مهمترین دلایل وجود نشتی عبارت‌اند از:

 • استفاده طولانی‌مدت و فرسودگی قطعات
 • خرابی یا شکستی لوله‌ها و بست‌های کولر و ورود رطوبت به درون سیستم
 • تاثیر عوامل خورنده یا برخوردها و تصادفات بر سیستم به دلیل محبوس نبودن کولر خودرو و پراکندگی اجزای آن

اگر احتمال چنین سناریوهایی را می‌دهید، می‌توانید پیش از شارژ گاز کولر ماشین در محل با استفاده از لامپ فرابنفش، شناساگر الکترونیکی یا اسپری محلول مخصوص تشخیص نشتی، محل نشت را پیدا کنید. می‌توانید هم کار را به یک نکنسین شارژ گاز کولر ماشین سیار بسپارید.

 

بهترین شارژ گاز کولر ماشین سیار اینجاست!

امیدواریم با مطالعه این مطلب با زمان تعویض گاز کولر ماشین و روش شارژ گاز کولر خودرو در محل به خوبی آشنا شده باشید. همان‌طور که بالاتر گفتیم، با ثبت سفارش‌تان در اپلیکیشن یا وبسایت «خدمت از ما» می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز متخصصان شارژ گاز کولر ماشین سیار را پیدا کنید، و حدود هزینه را رایگان استعلام کنید.

4.3 امتیاز از 1711 رای


شارژ گاز کولر ماشین
برای سرویس شارژ گاز کولر ماشین از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین