آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو

ثبت درخواست " شارژ گاز کولر ماشین "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو

آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو برای هر راننده‌­ای واجب است. امروزه کولرها در خودرو بخشی لوکس به شماز نیامده و استفاده از آنها در روزهای گرم اجتناب­‌ناپذیر است. آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو هم می­‌تواند در زمان بروز مشکل به شما کمک کند، و هم در شرایط عادی برای استفاده بهینه از آن. در ادامه بر روی آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو تمرکز می‌­کنیم.

آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو

چه قصد آشنایی با قطعات کولر پراید را داشته باشید و چه قصد مراجعه به فروشگاه قطعات کولر خودرو، پیشنهاد می­‌کنیم این بخش را از دست ندهید.

 

1. کمپرسور در سیستم کولر خودرو

اولین و مهمترین بخش در آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو کمپرسور است. کمپرسور دستگاه حرکت‌­دهنده گاز مبرد در کولر اتومبیل است. کمپرسور در قطعات کولر پراید با گرداندن گاز در قسمت­‌های سیستم، شبیه به قلب قطعات سیستم کولر خودرو عمل می‌­کند. همچنین، کمپرسور در قطعات کولر پراید، فشار و در نتیجه دمای گاز کم فشار خارج شده از اواپراتور را نیز افزایش می‌­دهد. کمپرسور گاز کولر ماشین را از اواپراتور به داخل کندانسور، سپس به کپسول خشک‌­کننده، و مجددا به داخل اواپراتور هدایت می­‌کند.

کمپرسورهایی که در قطعات کولر پراید و سیستم کولر سایر خودروها به کار می­‌روند، باید از نظر وزن و حجم با قدرت موتور تناسب داشته باشند، تا هنگام نصب به راحتی در محل مورد نظر قرار گرفته، و بار اضافی به موتور اتومبیل تحمیل نکنند.

(محتوای پیشنهادی:  شارژ گاز کولر ماشین در محل)

 

2. کندانسور در قطعات کولر خودرو

در ادامه آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو به کندانسور می­‌رسیم. کندانسور در قطعات کولر پراید و سایر خودروها وظیفه تبادل حرارت را به عهده دارد. کندانسور گرمای جذب شده توسط اواپراتور از گاز مبرد داخل سیستم را به محیط خارج از کابین اتومبیل انتقال می­‌دهد.

 

آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو

 

3. کپسول خشک‌­کننده در کولر ماشین

حتما نام کپسول خشک­‌کننده را در فروشگاه قطعات کولر خودرو شنیده‌­اید. کپسول خشک­‌کننده در واقع منبع ذخیره گاز مبرد و جاذب رطوبت گاز است. معمولا این کپسول یک سوئیچ ایمنی دارد تا در مواقعی که فشار گاز از حد تعریف شده کمتر یا بیشتر می­‌شود، جریان برق کمپرسور را به طور خودکار قطع کند. هنگام آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو در مورد این بخش جالب است بدانید که روی این کپسول شیشه­‌ای جهت رویت گاز وجود دارد. این شیشه به ما اجازه می­‌دهد تا بتوانیم گردش و میزان گاز موجود در سیستم را کنترل کنیم.

4. شیر انبساط در قطعات کولر پراید

در ادامه آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو به شیر انبساط می­‌رسیم. این قطعه که احتمالا در فروشگاه قطعات کولر خودرو آن را دیده‌­اید، تعیین‌­کننده میزان صحیح گاز وارد شده از کندانسور به درون اواپراتور از طریق یک فیلتر است. شیر انبساط کولر خودرو فشار مبرد را نیز به طور ناگهانی کاهش می‌­دهد. هنگامی که کمپرسور شروع به کار می­‌کند، شیر انبساط باز شده و مبرد مایع با عبور از صافی مربوط به ورودی مایع پرفشار، به گاز پرفشار تبدیل می­‌شود. زمانی که اواپراتور به مبرد بیشتری نیاز دارد، شیر انبساط اجازه می­‌دهد تا مبرد کم فشار مورد نیاز به داخل کویل اواپراتور وارد شود. شیر انبساط کولر خودرو در قطعات کولر پراید، برقرارکننده تعادل میان بار گرما و خنک‌­کنندگی بهینه اواپراتور است.

(محتوای پیشنهادی: کولر دوال چیست)

 

قطعات کولر پراید

 

5. اواپرتور در قطعات کولر خودرو

یکی دیگر از قطعات اصلی سیستم کولر اتومبیل در آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو اواپراتور است. اواپراتور مجموعه‌­ای از قطعات است که وظیفه کاهش گرمای هوای کابین اتومبیل را به عهده دارد. یکی دیگر از وظایف مهم این قطعه، جذب رطوبت هوای داخل کابین است. جریان هوای سریع ایجاد شده توسط فن الکتریکی با عبور از سطح کویل اواپراتور، برودت ایجاد شده توسط کویل را از طریق کانال‌­ها و دریچه­‌های هوا به داخل کابین اتومبیل انتقال می‌­دهد.

ایجاد برودت توسط کویل اواپراتور باعث تقطیر رطوبت ایده­‌آل کابین شده، و قطرات آب ایجاد شده از طریق لوله مخصوصی به خارج از کابین اتومبیل منتقل می‌­شود. هنگام آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو باید بدانید که کولر اتومبیل 2 سوئیچ کنترلی دارد. یکی از آنها زمانی که فشار گاز کم یا زیاد باشد، کمپرسور را از مدار خارج کرده، و دیگری از ایجاد یخ در داخل محفظه اواپراتور جلوگیری می‌­کند. عدم کارکرد مناسب هر یک از این دو سوئیچ در قطعات کولر پراید، می­‌تواند باعث از کار افتادن کل سیستم شود.

 

6. دکمه AC کولر خودرو

دکمه AC کولر خودرو در سیستم وظیفه خاموش و روشن کردن کولر را بر عهده دارد که با شکل‌های متفاوت در خودروهای مختلف وجود دارد. معمولا یک LED وظیفه نمایش حالت روشن یا خاموش دکمه AC کولر خودرو را نمایش می‌دهد.

 

فروشگاه قطعات کولر خودرو

 

7. لوله­‌ها و شلنگ‌­ها در سیستم کولر خودرو

در ادامه آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو به مجموعه لوله و شلنگ می‌­رسیم. شلنگ‌­ها در سیستم کولر خودرو وظیفه ایجاد ارتباط بین اجزای مختلف سیستم را به عهده دارد، به گونه­ای که اجزا بتوانند در تمام شرایط کاری به خوبی وظیفه خود را انجام دهند. لایه داخلی شلنگ از نفوذ مبرد جلوگیری کرده، و ثبات فیزیکی و شیمیایی بسیار خوبی دارد. قسمت میانی شلنگ از الیاف بافته شده منسوج تشکیل شده است تا باعث افزایش مقاومت شلنگ در فشارهای بالا شود. لایه بیرونی هم از موادی با مقاومت بالا در برابر نفوذ رطوبت ساخته شده است.

اتصالاتی که در اجزای مختلف شلنگ­ها به کار می‌­روند، متناسب با نحوه اتصالات اجزای شلنگ به سایر قطعات کولر پراید و سایر خودروها انتخاب می­‌شوند. بر همین اساس، مهمترین انواع آنها فیتینگ‌­های اتصال سریع و اورینگ‌­دار هستند. در آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو باید توجه داشت که اتصالات باید به راحتی و به سرعت قابل وصل باشند، آب‌­بندی خود را در تمام شرایط کاری نیز حفظ کنند.

 

8. فن در آشنایی با اجزا و قطعات سیستم کولر خودرو

برای استفاده از فن الکتریکی، می­‌توان آن را روی کندانسور یا روی رادیاتور نصب کرد. اگر فن کندانسور جلوتر از رادیاتور ماشین نصب شده باشد، فن به گونه‌­ای نصب می‌­شود که هوا را از بیرون مکیده و روی سطح کندانسور بدمد (وضعیت رانشی). در صورتی که فن کندانسور در پشت کندانسور و در مقابل موتور نصب شود، هوا را از روی سطح کندانسور مکیده و به سمت موتور می‌دمد. به طور کلی، شرایط استفاده از فن الکتریکی نسبت به شرایط به کارگیری آنها متفاوت است.

4.5 امتیاز از 1413 رای


شارژ گاز کولر ماشین
برای سرویس شارژ گاز کولر ماشین از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین