کولر دوال خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

ثبت درخواست " شارژ گاز کولر ماشین "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
کولر دوال خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد کولر دوال در خودرو (Dual zone)

یکی از آپشن‌های پر کاربرد در خودروها، کولر دوال است؛ که احتمالا در زمان خرید خودرو جزو آپشن‌های موجود در خودرو باشد. وجود کولر دوال در این روزها در بسیاری از خودروهای خارجی مرسوم شده و دیگر مانند گذشته این آپشن فقط برای خودروهای لوکس نمی‌باشد.

شاید شما هم اسم کولر دوال پارس، کولر دوال پژو 405، کولر دوال 206، کولر دوال دنا و ... را شنیده باشید ولی در خودروهای ایرانی در مدل‌های قدیمی کولر دوال وجود ندارد. سانتافه یکی از خودروهای پرفروش خارجی ایران بوده که وجود کولر دوال سانتافه یکی از آپشن‌های خوب این خودرو می باشد.

 

کولر دوال خودرو چیست؟

کولر دوال خودرو، سیستم تهویه‌ای است که قادر به تفکیک بادهای خروجی بوده و سرنشینان می‌توانند دو نوع باد گرم و سرد را در زمان واحد، از آن دریافت کنند. به زبان ساده بگوییم که به وسیله کولر دوال یا تهویه دوگانه، راننده می‌تواند خنکای باد سرد را از کولر خودرو، دریافت کرده و سرنشین کناری؛ به صورت مجزا باد گرم را احساس کند. همچنین تنظیم درجه دما نیز امکان پذیر بوده و فن‌ها نیز به صورت جداگانه فعال خواهند بود.

این نوع سیستم تهویه اتوماتیک خودرو، در بیشتر خودروهای لوکس به ویژه خودروهای ژاپنی یافت می‌شود. همچنین می‌توان آن را به عنوان یک گزینه اضافی برای خودروی خریداری شده از کارخانه سفارش داده و طبیعتا هزینه اضافی آن را پرداخت کرد.

این نوع کولر بیشتر برای فصولی از سال چون بهار و پاییز که هوا را می‌توان نیمه سرد و نیمه گرم یافت، مناسب خواهد بود. در این مواقع ممکن است افراد احساسات متفاوتی در خصوص دمای داخل کابین خودرو داشته و نیاز آن‌ها به باد سرد یا گرم، متفاوت باشد.

(محتوای پیشنهادی: شارژ گاز کولر ماشین در محل)

 

قیمت کولر دوال خودرو

 

سایر مدل‌های کولرهای چندگانه خودرو

جالب است بدانید که ماجرای سیستم‌های تهویه پیشرفته و مدافع سلایق گوناگون، فقط در کولرهای دوال خودرو، ختم نمی‌شود؛ بلکه انواع کولرها یا سیستم‌های تهویه سه گانه و چهارگانه را نیز داریم. در ادامه به توضیح هرکدام از این سیستم‌ها می پردازیم.

 

سیستم تهویه سه گانه خودرو چیست

سیستم تهویه یا کولر سه گانه خودرو، تنظیم انواع دمای باد برای دو سرنشین جلو و سرنشین‌های عقب ماشین را داراست. این نوع سیستم تهویه در خودروهای بزرگ‌تر به ویژه SUV ها، کاربرد دارد. کنترل هوای اتوماتیک در سه منطقه، سبب می‌شود تا سفرهای خانوادگی با لذت بیشتری همراه شده و همه سرنشینان خودرو، رضایت داشته باشند.

 

سیستم تهویه چهارگانه خودرو چیست

در سیستم تهویه چهارگانه خودرو، دو سرنشین جلو و هر یک از سرنشینان صندلی‌های عقب، می‌توانند تنظیم باد در دمای متفاوتی داشته باشند. این سیستم پیشرفته می‌تواند در زمان واحد برای هر یک از سرنشینان خودرو، دمای متفاوتی تولید کرده و بادهای کاملا متضادی به فضای بیرونی پمپاژ کند.

 

مزایای کولر دوال خودرو

اصلی‌ترین مزیت استفاده از کولر دوال خودرو، تفکیک دماسازی و پمپاژ باد به فضای داخل کابین است. این سیستم‌های تهویه دوگانه دارای کیفیت بالایی نیز هستند و علی رغم عملکرد پیچیده‌شان، طول عمر قابل توجهی دارند.

 

کولر دوال سانتافه

 

معایب کولر دوال خودرو

قیمت بالا

همان طور که انتظار داریم، قیمت سیستم‌های تهویه دوگانه، نسبت به کولرهای معمولی خودروها که عادت به استفاده از آن‌ها داریم، بیشتر است. با این حساب خودروهایی که از این سیستم تهویه دوگانه بهره مند هستند، مقداری افزایش قیمت را بر دوش می‌کشند.

همین طور اگر بخواهید سیستم تهویه فعلی خودروی خود را با یک کولر دوال یا دوگانه، تعویض نمایید؛ متحمل هزینه افزون‌تری خواهید شد.

 

تنظیمات حساس

تنظیمات سیستم‌های تهویه دوگانه، به شکلی که باد مجزا با دمای متفاوت به سرنشینان بزند، مقداری پیچیده است. حداقل در چند بار اول، این کار را به سختی انجام خواهید داد و نمی‌توانیم امیدوار باشیم که به راحتی از پس آن بربیایید.

توجه داشته باشید که در این حالت معمولا تنظیم دریچه‌ها به سمتی که هوا جریان کلی داشته باشد، موضوعیت نداشته و هر سرنشین باید دریچه را به سمت خود بچرخاند تا هوای گرم و سرد به صورت مجزا پمپاژ شود.

 

سرویس‌های دوره‌ای

کولر دوال خودرو، مانند کولرهای معمولی که در ماشین‌ها دیده و عادت به استفاده از آن‌ها را داریم؛ نیاز به سرویس‌های دوره‌ای و آماده سازی فصلی دارند. برای داشتن بهره وری کامل از این کولرهای چندگانه، لازم است که پیش از شروع فصول گرم یا سرد سال، سرویس لازم به وسیله تعمیرکار و سرویس‌کار کولر خودرو را انجام دهید تا هر مشکل یا عیب احتمالی، برطرف شود.

 

کولر دوال پارس

در این محتوا به بررسی و توضیح کولر دوال پرداختیم و از مزایا و معایب آن صحبت کردیم. اگر برای تعمیر و شارژ گاز کولر ماشین از متخصصین فعال در "خدمت از ما" کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 1635 رای


شارژ گاز کولر ماشین
برای سرویس شارژ گاز کولر ماشین از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین