دلیل سوختن موتور کولر گازی چیست؟

تعمیر کولر گازی و اسپلیت
شما در حال مطالعه در مجله "خدمت از ما" هستید
دلیل سوختن موتور کولر گازی چیست؟

دلایل سوختن موتور کولر گازی چیست؟

دلیل سوختن موتور کولر گازی و علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی چیست؟ چگونه می‌توان از این کار پیشگیری کرد؟ این سؤالات از جمله پرسش‌هایی هستند که کاربران هنگام ثبت درخواست تعمیر کولر گازی با کارشناسان فنی "خدمت از ما" در میان می‌گذارند و ما هم در این مقاله به شرح این سوالات پرداخته‌ایم. ما در این مقاله به 7 دلیلی که باعث سوختن موتور کولر گازی می‌شود پرداخته‌ایم. پس اگر میخواهید در مورد دلایل سوختن موتور کولر گازی و کمپرسور بیشتر بدانید این مقاله را تا آخر بخوانید.

 

با موتور کولر گازی بیشتر آشنا شوید

 • موتور هر یک از لوازم خانگی قلب تپنده آن محصول است. یک یخچال فریزر امروزی و لوکس بدون دارا بودن موتور عملاً قابل استفاده نخواهد بود. یک ماشین ظرفشویی یا لباسشویی نیز حتی اگر مطابق آخرین متدهای روز دنیا طراحی شده باشد، بدون دارا بودن یک موتور قدرتمند قابل استفاده نیست و به عنوان یک شی تزیینی در گوشه آشپزخانه قرار می‌گیرد.
 • این موضوع برای کولر گازی که یکی از جدیدترین لوازم خانگی و پر کاربردترین آن‌ها هست هم صدق می‌کند. در صورتی که کولر گازی موتور قدرتمندی نداشته باشد، میزان باد سرد یا گرم منتشر شده از دستگاه به اندازه کافی نخواهد بود و نمی‌توان محیط را در عرض چند دقیقه با روش نگه داشتن کولر گازی خنک کرد.
 • به همین دلیل تولید کنندگان یک موتور قدرتمند برای این محصول در نظر گرفته‌اند. این موتور قادر است در عرض چند دقیقه گرمایش یا سرمایش لازم را برای منازل مختلف تأمین کند. حال تصور کنید که موتور کولر گازی از کار افتاد باشد، تنها در صورتی می‌توان این مشکل را برطرف کرد که دلیل سوختن موتور کولر گازی مشخص شود.

 

اولین دلیل سوختن موتور کولر گازی: روغن کاری نامناسب کمپرسور

یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن موتور کولر گازی روغن کاری نکردن نامناسب موتور است. اگر روغن‌کاری کمپرسور به خوبی انجام نشده باشد، موتور کولر گازی باید به مدت طولانی بدون روغن کار کند. همین موضوع سبب می‌شود که اجزای کمپرسور فرسوده و مستهلک شوند. با مستهلک شدن اجزای موتور کولر گازی، موتور دستگاه به مرور از کار خواهد افتاد.


 

دومین دلیل سوختن موتور کولر گازی: استفاده از روغن بی‌کیفیت برای روغن کاری

 • از دیگر عواملی که می‌تواند سبب خرابی کمپرسور شود، می‌توان به بی‌کیفیت بودن روغن استفاده شده برای روغن کاری کمپرسور اشاره کرد. در صورتی که روغن کیفیت لازم را نداشته باشد، پس از چند ماه کار کردن کمپرسور حالتی چسبناک پیدا خواهد کرد.
 • برای انتخاب روغن مناسب برای روغن کاری کمپرسور باید تخصص کافی درباره نحوه کار کردن کمپرسور داشته باشید تا بتوانید روغنی را انتخاب کنید که سبب ایجاد اختلال در عملکرد موتور کولر گازی نشود.
 • این موضوع یکی از انواع دلیل سوختن موتور کولر گازی است. اگر نمی‌خواهید موتور کولر گازی دچار مشکل شود، باید از تعمیرکاران خبره برای سرویس کولر گازی استفاده کنید.

 

سومین دلیل سوختن موتور کولر گازی: خراب بودن فن کولر گازی

 • کولر گازی به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع دارای فن‌های مختلف است. چه فن داخلی کولر گازی دچار مشکل شده باشد و چه فن بیرونی دستگاه خوب کار نکند، کمپرسور کولر گازی فشار زیادی را هنگام استفاده تحمل می‌کند و دیر یا زود خواهد سوخت.
 • تعمیرکاران "خدمت از ما" هنگام سرویس کولر گازی، وضعیت اجزای داخلی دستگاه را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند. در صورتی که فن‌های کولر گازی دچار مشکل شده باشد، تعمیرکاران آن‌ها را با نمونه‌های فابریک جایگزین می‌کنند.
 • بنابراین در صورتی که خدمات تعمیر کولر گازی را به موقع انجام دهید، نگرانی از بابت این که موتور کولر گازی صدمه ببیند و بسوزد نخواهید داشت؛ اما در صورتی که این کار را به فراموشی بسپارید، باید دیر یا زود منتظر باشید که کولر گازی به دلیل سوختن موتور یا صدمه دیدن قطعات مختلف خاموش شود. در این زمان باید هزینه‌ای چندین برابر بیشتر از هزینه نرمال برای تعمیر دستگاه در نظر داشته باشید.

 

دلیل سوختن موتور کولر گازی چیست؟

 

چهارمین دلیل سوختن موتور کولر گازی: بروز مشکل در سیم کشی کولر گازی

 • در صورتی که از درون کولر گازی بوی سوختن به مشام می‌رسد، این احتمال وجود دارد که گرد و خاک زیادی درون کولر گازی به مرور انباشته شده باشد و سبب تولید این بو شود. اگر پس از چند ماه کولر گازی را روشن کردید و این بو به مشام رسید، چند ثانیه منتظر بمانید. در صورتی که بو از بین برود، دستگاه مشکلی ندارد و می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.
 • اما در صورتی که بوی سوختگی همچنان به مشام می‌رسد و حتی بیشتر هم شده است. این احتمال وجود دارد که سیم‌های کولر گازی دچار اتصالی شده باشند. در صورتی که سیم‌ها اتصالی کرده باشند، موتور کولر گازی اولین قسمتی است که صدمه می‌بیند.
 • اگر دلیل سوختن موتور کولر گازی، اتصالی و بروز مشکل برای سیم کشی‌های درون دستگاه باشد. باید با تعمیرگاه مجاز تماس بگیرید و از کارشناسان فنی این مرکز برای برطرف کردن مشکل پیش آمده کمک بخواهید.

 

پنجمین دلیل سوختن موتور کولر گازی: نوسان برق شهری

 • یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن لوازم برقی و الکترونیکی که در اغلب منازل استفاده می‌شوند، بروز نوسان برق شهری است. در صورتی که برق شهر نوسان داشته باشد و ولتاژ آن در بازه‌های زمانی مختلف تغییر کند، این احتمال وجود دارد که موتور یخچال، لباسشویی، کولر گازی و ... نیم سوز شود یا به طور کامل از کار بیفتد.
 • اگر موتور کولر گازی به دلیل نوسان برق دچار مشکل شده باشد، باید آن را تعمیر کنید. در صورتی که مشکلی که برای موتور رخ داده قابل جبران نباشد، باید کاربر نسبت به تعویض موتور دستگاه اقدام کند.
 • تعمیرکاران نمایندگی پس از تعویض موتور و تعمیر کولر گازی به کاربران توصیه می‌کنند که حتماً از یک محافظ برق برای کنترل نوسان برق شهری استفاده کنند. این محافظ زمانی که برق دچار نوسان می‌شود به صورت اتوماتیک جریان برق را قطع می‌کند، به همین دلیل کولر گازی دچار مشکل نخواهد شد.

 

ششمین دلیل سوختن موتور کولر گازی: کم بودن گاز مبرد

 • از جمله مشکلاتی که می‌تواند برای کولر گازی‌های مختلف رخ دهد، کمتر شدن میزان گاز مبرد از حد نرمال است. این موضوع به این دلیل رخ می‌دهد که کاربران از گاز خنک کننده مناسب برای شارژ گاز کولر گازی استفاده نمی‌کنند یا این که سرویس و شارژ گاز کولر گازی را به موقع انجام نمی‌دهند.
 • کم بودن شارژ گاز کولر گازی سبب می‌شود که دستگاه خشک کار کند. این خشک کارد کردن به موتور کولر گازی فشار زیادی وارد خواهد کرد و همین موضوع سبب می‌شود که موتور دستگاه از کار بیفتد.
 • اگر دلیل سوختن موتور کولر گازی، کمبود شارژ گاز دستگاه باشد، باید پس از انجام تعمیرات کولر گازی نسبت به انجام شارژ گاز کامل یا تکمیلی دستگاه اقدام نمایید. همچنین باید حتماً سرویس کولر گازی را به موقع انجام دهید تا این مشکل دوباره رخ ندهد و مجبور نباشید چندین و چند بار تعمیر کولر گازی و تعویض موتور دستگاه را انجام دهید.

 

هفتمین دلیل سوختن موتور کولر گازی: نصب نامناسب دستگاه

 • یکی دیگر از دلایل سوختن موتور کولر گازی و از کار افتادن دستگاه، عدم توجه به نصب درست کولر گازی است. برخی از کاربران بدون توجه به نکاتی که در دستورالعمل ذکر شده، این محصول را نصب کرده و مورد استفاده قرار می‌دهند.
 • از جمله مشکلاتی که به دلیل نصب نامناسب دستگاه رخ می‌دهد و سبب آسیب وارد شدن به موتور کولر گازی و سوختن آن می‌شود، عدم بررسی میزان شارژ گاز دستگاه، سیم کشی نادرست کولر گازی و نامناسب بودن محل نصب کولر گازی و حبس شدن هوای خنک درون آن است.

4.83 امتیاز از 11 رای

تعمیر کولر گازی و اسپلیت

برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با تعمیر کولر گازی و اسپلیت

مطالب مرتبط با سرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading