علت ترک خوردن دیوار گچی و ترمیم انواع ترک های دیوار

ثبت درخواست " گچبری و گچ کاری "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت ترک خوردن دیوار گچی و ترمیم انواع ترک های دیوار

در بسیاری از موارد شاهد ترک های ایجاد شده روی دیوار هستیم که در دیوار های گچی این مورد بیشتر اتفاق میفتد. ممکن است حتی پس از بازسازی تازه منزل و همچنین در ساختمان های نوساز نیز شاهد ترک خوردن دیوار باشیم. برخی از این شکاف ها از ترک های مویی دیوار بوده و به راحتی ترمیم می شوند اما ممکن است برخی ترک های خطرناک ناشی از نشست ساختمان نیز باشد.

در این مطلب سعی کرده‌ایم هرچه بیشتر شما را آگاه کنیم تا دیوار خانه‌تان ترک نخورد و در صورت ترک برداشتن دیوار خانه نوساز و گچی، دغدغه‌ای نداشته باشید و برای ترمیم آن راه حل ساده‌ای پیش بگیرید. 

بررسی علت های ترک خوردن دیوار در خانه های نوساز و قدیمی

گاهی در ساختمان‌های قدیمی و حتی منازل نوساز، ملاحظه می‌کنیم که سطوح دیوار گچکاری شده، پس از خشک و سخت شدن، ترک می‌خورد و شکل بسیار بدی به دیوار منازل می‌دهد. حال علت ترک خوردگی دیوار گچی را می‌دانید؟ آیا می‌دانید که چرا دیوار گچی ساختمان‌های نوساز خیلی زود ترک برمی‌دارد؟ پس دلایل زیر را بخوانید. 

 

متناسب نبودن درصد وزن آب نسبت به گچ از علت های ترک دیوار نوساز

 یکی از دلایل اصلی ترک خوردن دیوار گچی، این است که اگر در موقع ساختن ملات گچ گچکاری مقدار گچی را که در آب می‌ریزیم از حد معینی کمتر باشد (درصد وزن آب نسبت به گچ زیاد باشد) بطوریکه نتواند پس از انبساط حجم آب مصرف شده در ملات را پر کند؛ گچ پس از خشک شدن تقلیل حجم پیدا کرده و ترک می‌خورد. این مورد در ساختمان های نوساز و یا هنگام بازسازی بیشتر به چشم می خورد و باید سریعا برای گچ کاری مجدد اقدام شود.

 

علت ترک خوردن دیوار خانه

 

وجود بخار آب ماقی مانده در لایه های گچی

دومین علت ترک خوردن دیوار گچی مخصوصا ساختمان‌های نوساز این است که اگر کلفتی ملاتی را که روی دیوار می‌کشیم، بیشتر از 7 تا 8 سانتیمتر باشد و آن را در یک نوبت بکشیم، لایه‌های رویی گچ در اثر مجاورت با هوا به سرعت خشک می‌شوند. در حالی که هنوز لایه‌های درونی مرطوب هستند و اگر این لایه‌ها هم بخواهند خشک شوند، یعنی آب آن ها تبخیر شود، ناچارا باید برای خروج بخار آب لایه‌های زیرین دست به کار شوید در غیر این صورت؛ بنابراین گچ ترک می‌خورد.

 

گچکاری در هوای سرد باعث ترک خوردن دیوار

جالب است بدانید که علت ترک برداشتن دیوار گچی مخصوصا دیوار منازل نوساز، این است که گچکاری در فصل سرما در هوای سرد انجام شده است. اگر در فصل سرما و درجات زیر صفر اقدام به گچکاری کنیم و آب ملات گچ قبل از انبساط و سخت شدن گچ یخ زده فعل و انفعالات شیمیایی برای سخت شدن در ملات متوقف می‌شود و پس از آنکه یخ ذوب شد گچ فاسد شده و دیگر به انبساط خود ادامه نمی‌دهد. در نتیجه در سطح گچکاری شده ترک خوردگی مشاهده می‌شود.

 

حرکت ملات در لایه ها دلیل ترک مویی گچ دیوار

علت دیگر ترک خوردن دیوار گچی، حرکت نسبی اجزای مجاور سفت کاری ساختمان است. همچنین افت ملات در لایه‌های زیرین و گیرش سریع ملات از عواملی هستند که ترک خوردن سطح گچکاری را موجب می‌شوند. که این ترک ها معمولا مویی بوده و خطری ایجاد نمی کندو این موارد با ترمیم و رنگ زدن دیوار گچی می تواند برطرف شود.

 

 نشست ساختمان در ترک دیوارهای قدیمی

علت دیگر ترک برداشتن دیوار گچی، به دلیل نشست ساختمان است. برخی ترک‌ها در گچکاری بر اثر نشت‌های ساختمان بوجود می‌آید، اگر این ترک‌ها مربوط به ترک‌های نامتقارن باشد، معمولا با زاویه 45 درجه نسبت به افق ظاهر می‌شوند و اگر مربوط به نشست های متقارن باشند، افقی‌اند.

 

ترک دیوار پشت بخاری و سایر لوله ها

در روی ستون‌های فلزی و یا بادبند‌ها و یا در محل قرار گرفتن لوله‌های دودکش در دیوارها معمولاً به علت انبساط و انقباض این اعضا ترک به‌وجود می‌آید که جهت پیشگیری از آن در دوره‌های آموزش گچکاری توصیه می‌شود روی تمام قسمت‌های فلزی و لوله بخاری‌ها با استفاده از توری مرغی قبل از گچ‌کاری پوشانده شود. همچنین ترک خوردن دیوار در پشت بخاری به دلیل چسباندن لوله بخاری به دیوار است که حرارت آن باعث ایحاد ترک در دیوار می شود. برای جلوگیری از این مورد، لوله بخاری را طوری نصب کنید که از دیوار فاصله داشته باشد یا می توانید لوله را با عایق حرارتی بپوشانید.

 

نشت آب در ساختمان و رطوبت باعث ترک های عمودی و افقی

جالب است بدانید علت شایعی که موجب ترک خوردگی دیوار گچی می‌شود؛ نشت آب درون دیوار و فرسوده شدن لوله ها و اجرای بد لوله کشی ساختمان است. برای رفع این مشکل باید به سراغ نشت یابی بروید. هر گونه نم و رطوبت در دیوارها موجب خرابی آن در بلند مدت می شود و بهتر است از رطوبت گرفتن دیوار خودداری شود.

 

ضعیف بودن برخی قسمت‌های دیوار گچی

دلیل شایع ترک برداشتن دیوار گچی در ساختمان های نوساز، ضعیف بودن قسمت‌هایی از دیوار گچی است. برخی از بخش‌های دیوار گچی ذاتا ضعیف‌تر و مستعد ترک خوردن هستند، مانند کناره‌های دیوار و چارچوب‌های در و پنجره و فضای بین کف و راه پله.

 

ارتعاشات و لرزش های سنگین در دیوار

همانطور که می‌دانید، حوادثی و عواملی از جمله زلزله، ساخت و سازهای عمرانی بزرگ نزدیک ساختمان شما، نصب تجهیزات سنگین و عوامل مشابه، ممکن است باعث ایجاد ارتعاش و لرزش و در نهایت ترک خوردن دیوار گچی شوند.

 

جمع شدگی سیمان از علت های ترک برداشتن دیوار خانه

استفاده از مصالحی مانند بتن که به مرور زمان تغییر شکل داده و دچار جمع شدی می‌شوند باعث ترک خوردن پوشش گچی روی آنها می‌شود.

 

روشی آسان برای ترمیم ترک دیوار گچی

ترک برداشتن دیوار خانه بر زیبایی ظاهر دکوراسیون شما تاثیر منفی ایجاد می‌کند، حال تا اینجا شما با دلایل ایجاد ترک روی دیوار گچی آشنا شدید، در ادامه می‌خواهیم به روش‌های ساده برای ترمیم ترک دیوار گچی بپردازیم.

 

وسایل مورد نیاز برای ترمیم ترک دیوار گچی

  • بتونه مخصوص
  • سمباده
  • کاردک
  • رنگ متناسب با دیوار

 

برای ترمیم ترک دیوار گچی دست به کار شوید

مرحله اول ترمیم دیوار گچی: برای از بین بردن ترک های دیوار، ابتدا باید با از یک کاردک کمک بگیرید و اقدام به کندن ترک دیوار کنید و عمق ترک را با خالی کردن اطراف آن بیشتر کنید. خب واضح است که در این بین حتما خاک زیادی از دیوار بیرون خواهد زد که باید آن را به وسیله ی دستمال دیوار را کاملا تمیز کنید. بعد از آن باید ترک های دیوار را با استفاده از مواد و وسایل خاصی بپوشانید.


مرحله دوم ترمیم دیوار گچی: برای ترمیم ترک دیوار، به مقداری بتونه نیاز دارید. بتونه برای پر کردن ترک ها لازم است. بعد از خشک شدن باید از سمباده برای صاف و یکسان کردن آن اقدام کرد.


مرحله سوم ترمیم ترک دیوار گچی: از کاردک هم برای برداشتن و خالی کردن ترک ها استفاده می شود. در این مرحله باید با استفاده از کاردک ناحیه مورد نظر کاملا تمیز شود و گچ و مواد اضافی از آن خالی شوند تا به صورت یکسان درآید. دقت داشته باشید که نباید هیچ فضای خالی باقی بماند و بعد از آن باید از سمباده استفاده شود.


مرحله آخر ترمیم دیوار گچی: قبل از اینکه بدانیم روش ترمیم ترک دیوار گچی چگونه است، باید از رفع مشکلی که باعث ایجاد ترک شده است، اطمینان حاصل کنید. بعد از صاف شدن محل مورد نظر در دیوار، باید از رنگ متناسب با رنگ دیوار استفاده کنید و دوباره آن را رنگ بزنید و در صورتی که رنگ متناسب با دیوار را نداشتید، بهتر است که کل دیوار را رنگ کنید تا صاف و بدون هر گونه ناهماهنگی در رنگ باشد.

 

علت ترک خوردن دیوار گچی

در این مطلب شما با 10 علت ترک خوردن دیوار گچی، علت ترک خوردن دیوار خانه نوساز در انواع ترک های مویی و عمیق آشنا شدیم، به خاطر داشته باشید که قبل از تصمیم به ترمیم ترک دیوار گچی خانه‌ خود اول به نوع ترک دقت کنید. اگر متوجه شدید که ترک روی دیوار منزل شما بیش از حد عمیق و باز است بهتر است از یک متخصص بنایی ساختمان کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 1320 رای


گچبری و گچ کاری
برای سرویس گچبری و گچ کاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین