گچبری ساختمان

ثبت درخواست "گچبری و گچ کاری"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
گچبری ساختمان

گچبری یکی از تکنیک‌هاییست که همه ما آن را می‌شناسیم. گچبری دیوار، سقف، ستون و سایر اجزای ساختمان چنان نقش پررنگی در طول تاریخ داشته است، که تا امروز هم از یاد نرفته و کاربرد آن کم نشده. گچبری ساختمان و نمونه‌های رایج آن مثل گچبری پیش ساخته به‌ خوبی خود را با سایر متریال‌های ساختمان‌سازی وفق داده است، طوری‌که می‌توانیم گچبری دستی و گچبری سنتی را نیز درکنار مدل‌های مدرن‌تر گچ بری هم ببینیم.

در این مطلب قصد داریم گچبری ساختمان را به‌طور جامع بررسی کنیم. از معرفی آن شروع می‌کنیم، با انواع گچ بری آشنا می‌شویم، کاربردها، ابزار گچبری دیوار و ... را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

گچبری ساختمان چیست؟

تابه‌حال وقتی که به طرح‌های گچبری دیوار، سقف و یا گچبری دیوار پشت تلویزیون نگاه کرده‌اید، از خود پرسیده‌اید که گچ بری از کجا آغاز شده و چکونه به شکل امروزی آن درآمده است؟

گچ بری، به‌عنوان یکی از هنرهای ارزشمند معماری ایران، هنر بریدن، کندن و طراحی روی گچ است. گچبری دیوار (قاب بندی دیوار)، گچبری سقف، ستون‌ها و ... در اتاق‌ها و سایر قسمت‌های یک ساختمان کاربرد اصلی گچبری سنتی ایران و همچنین گچبری مدرن است.

این هنر که زیرشاخه معماری است، تقریبا در تمامی منطقه‌ها و دوره‌های زمانی به روش‌ها و شکل‌های متفاوت درحال اجرا بوده است. یکی از علت‌های محبوبیت گچبری ساختمان برای تزئین و زیباسازی، فرم‌پذیری و چسبندگی این ماده است.

 

گچبری دیوار ساده و شیک

 

جالب است بدانید که گچبری دیوار و گچبری سقف در کشورهای دیگر هم رایج بوده است. برای مثال، کلیساهای قدیمی در سراسر دنیا از گچبری کلاسیک برای سقف‌ها و ستون‌ها برای دادن شکوه بیشتر به این مکان‌ها استفاده کرده‌اند.

گچبری ساختمان همانند دیگر نمونه‌های طراحی و تغییر دکوراسیون مثل حکاکی روی شیشه، رنگ آمیزی کاشی، پتینه کاری و موارد مشابه نشانگر تلفیق هنر با معماری از گذشته تا به امروز است. 

 

روش‌های گچبری دیوار، سقف و ستون

با درنظر گرفتن پیشینه گچبری سنتی ایران و جهان، روش‌های انجام این هنر را می‌توانیم در دو دسته کلی قرار دهیم. در ادامه با گچبری دستی و مدل‌های پیش ساخته آشنا می‌شویم:

 

گچبری دستی (گچبری سنتی)

هر گچبری دیوار ساده و شیک می‌تواند کار دست یک گچکار باشد که به آن گچبری دستی می‌گویند. این روش با نام گچبری سنتی هم شناخته می‌شود. در گچبری سنتی، گچکار خمیر گچ را تهیه می‌کند، آن را با دست شکل می‌دهد، و از ابزار گچبری دستی (که در ادامه معرفی‌شان می‌کنیم)، برای حکاکی و کنده‌کاری استفاده می‌کند.

به دلیل زمانبر بودن و زحمت بیشتر، قیمت گچبری دستی برای گچبری اتاق خواب، گچبری آشپزخانه و ... در مقایسه با مدل‌های پیش ساخته بالاتر است.

 

گچبری پیش ساخته

در این روش انواع طرح‌های گچبری دیوار و بخش‌های دیگر از قبل با استفاده از قالب‌های مختلف ساخته می‌شود. این گچ بری‌ها تنها باید در ساختمان با استفاده از چسب‌های مخصوص نصب شوند. گچ، پلی یورتان و فوم‌های فشرده پلی استایرن از جمله موادی هستند که در ساخت گچ پیش ساخته کاربرد دارند.

 

گچبری سقف ساده و شیک

 

کاربردهای گچبری ساختمان

گچبری ساختمان به قسمت خاصی از یک فضا مربوط نمی‌شود. در ادامه سه کاربرد اصلی گچبری ساختمان را می‌بینید:

 

گچبری دیوار

حتما شما هم با ما موافق هستید که یک گچبری دیوار ساده و شیک می‌تواند هر فضایی را زیباتر کند. گچبری دیوار اتاق خواب و گچبری دیوار پشت تلویزیون را می‌توان محبوب‌ترین حالات این کاربرد دانست؛ حداقل درحال حاضر.

طرح‌های گچبری دیوار تنوع چشمگیری دارند، و می‌توانند تمام سلیقه‌ها را راضی کنند. این طرح‌ها را می‌توانیم در دو دسته گچبری کلاسیک دیوار و گچبری دیوار مدرن قرار دهیم.

 

گچبری سقف

کمتر خانه‌ای را می‌توان پیدا کرد که گچبری سقف پذیرایی، گچبری دستی دور لامپ و یا گچبری سقف اتاق خواب نداشته باشد. گچبری سقف ساده و شیک هم به‌صورت دستی انجام می‌شود، و هم با مدل‌های پیش ساخته. جالب است بدانید که با وجود گچ بری‌های پیش ساخته، گچبری دستی سقف همچنان رواج دارد.

امروزه از این سبک تغییر دکوراسیون سقف بطور ست و هماهنگ شده با سرامیک کف آشپزخانه، مدل کابینت و دیگر عناصر دکوراتیو انتخاب شده برای محیط استفاده می‌شود. 

 

گچ بری ستون

گچ بری ستون‌های کرد و مربعی در گچبری کلاسیک فوق‌العاده رایج بوده که در سبک گچبری ستون وسط پذیرایی بسیار طرفدار و کاربرد دارد. به کمک انواع گچ بری می‌توان به ستون‌ها جذابیت قابل‌توجهی بخشید، و دکور داخلی را چند مرحله ارتقا داد.

 

تصاویر گچبری دستی و سنتی

 

انواع گچ بری

گچبری ساختمان انواع مشخصی هم دارد که در ادامه کوتاه آنها را توضیح داده‌ایم:

 • طرح‌های حاشیه‌ای: این نوع گچبری ساختمان در حاشیه سقف‌ها، گوشه راه‌پله‌ها، کناره‌های راهرو و ... کاربرد دارد.
 • طرح‌های زمینه‌ای: این نوع برای گچبری دیوار و سقف کاربرد دارد. در گچ بری با طرح‌های زمینه‌ای، قاب‌های گچی روی دیوار و سقف ایجاد شده، و جلوه چشم‌نوازی به آنها می‌دهد.
 • گچبری‌های خاص: انواع گچ بری خاص به صورت سفارشی ساخته و اجرا می‌شوند. این مدل بیشتر برای ستون‌ها در منازل کاربرد دارد. یک نورپردازی حرفه‌ای انواع گچ بری خاص را زیباتر هم می‌کند.

 

انواع گچبری ساختمان

 

وسایل و ابزارهای گچبری دستی سنتی و مدرن

مانند هر هنر و حرفه دیگری، گچبری ساختمان هم به کمک ابزارها و وسایل مخصوصی انجام می‌شود. در ادامه هر ابزار گچبری دستی و گچبری مدرن را معرفی کرده‌ایم:

 • دمبر: دمبر یک ابزار نوک‌تیز و برنده است که برای بریدن گچ به‌کار می‌رود. استفاده از برخی وسایل گچبری دستی یک کار تخصصی است و دمبر یکی از آنهاست. نحوه استفاده از این ابزار زیبایی نهایی طرح گچبری مدرن و گچبری کلاسیک را مشخص می‌کند.
 • وردنگی: نوعی قلم برای انواع گچ بری محسوب می‌شود. این ابزار برای خط انداختن روی گچبری دیوار و ... به‌کار می‌رود. پس از خط انداختن روی گچ با وردنگی، می‌توان به‌سادگی آن را برش داد.
 • قلم بومگرد: قلم بومگرد وسیله طراحی روی گچبری ساختمان است، و با آن می‌توان لبه‌های گرد و قاشقی را روی گچبری دیوار و سقف ایجاد کرد.
 • پلی اورتان: این محصول پلیمری به‌دلیل مقاومت و ماندگاری، انعطاف بالا، قیمت مناسب و رنگ‌پذیری مطلوب در ساخت گچ‌بری پیش ساخته کاربرد فراوانی دارد.
 • پلی استایرن: یک محصول پلیمری دیگر که در گچبری دیوار، سقف و ستون استفاده می‌شود. این ماده سبک، ضد رطوبت، عایق صوتی و حرارت است و در ساخت صفحات گچی پیش ساخته کاربرد دارد.
 • گلویی یا حاشیه: این ابزار در گچبری مدرن و گچبری کلاسیک یکی از از پرکاربردترین‌هست. گلویی بیشتر در حاشیه‌های دیوار، کنج‌ها و زاویه‌ها به‌کار رفته، و از ترک خوردن آنها جلوگیری می‌کند.
 • دندان موشی یا کنگره: دندان موشی طرح‌هایی کوچک، منظم و یکدست است، که در گچبری ساختمان معمولا برای تزئین حاشیه به‌کار می‌رود.
 • قاب: استفاده از قاب‌های آماده در دکوراسیون داخلی رواج زیادی داشته، و قابلیت نصب روی دیوارها، ورودی‌ها و سقف را دارند.
 • کربل یا منقاره: این وسیله در گچبری ساختمان برای تزئین سرستون‌ها و گچبری‌های طاقچه‌ای به‌کار می‌رود.
 • بومخوار: بومخوار در گچبری ساختمان برای تمیز کردن زمینه کار گچکاری استفاده می‌شود.
گچبری و گچ کاری
برای سرویس گچبری و گچ کاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading