تمیز کردن هود آشپزخانه

ثبت درخواست " نظافت منزل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تمیز کردن هود آشپزخانه

تمیز کردن هود آشپزخانه یکی از مهمترین کارهایی است که باید برای تهویه درست هوا و خارج کردن بخارات از آشپزخانه انجام دهید. با این حال خیلی از افراد با مراحل تمیز کردن هود آشنا نیستند و نمی‌دانند که قوی ترین پاک کننده چربی هود چیست؟

به همین دلیل در این مقاله از خدمت از ما می‌خواهیم به آموزش تمیز کردن قسمت‌های مختلف هود مانند موتور یا فیلتر پرداخته و مراحل انجام این کار را به شما یاد بدهیم. 

چطور هود آشپزخانه را تمیز کنیم؟

آشپزخانه محلی است که پخت غذا همواره در آن انجام می‌شود؛ به همین دلیل ذرات چربی بر روی تمامی ابزارهایی که در آشپزخانه و اطراف اجاق گاز هستند، خواهد نشست. تجمع این ذرات چربی و آلودگی باعث می‌شود که محیط آشپزخانه غیربهداشتی شود. به همین دلیل نیاز است که حتما از هود استفاده کنید که این گرد و غبارهای معلق را جذب کرده و تا حد زیادی بخارهای موجود در آشپزخانه را خارج می‌کند. اما تمیز کردن هود آشپزخانه هم باید با فواصل زمانی معین انجام شود تا هم سر و صدای زیاد نداشته باشد و هم عملکرد آن افت نکند.

اگر نمی‌دانید چگونه هود آشپزخانه را تمیز کنید، باید ابتدا آن را از برق کشیده و درب را باز کنید. پس از این کار، فیلترها را بیرون آورده و به تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه بپردازید. همچنین می‌توانید فیلترهای جدید را در صورت نیاز نصب کنید تا هود عملکرد بهتری داشته باشد. حال بدنه هود را تمیز کرده و مراقب باشید که به قسمت‌های برقی آسیبی نزنید. در نهایت فیلتر را سر جای خود گذاشته و هود را دوباره ببندید.

 

مراحل تمیز کردن هود آشپزخانه

برای اینکه بتوانید هود آشپزخانه را به درستی تمیز کرده و همه چربی‌ها را از روی آن پاک کنید، باید مراخل زیر را پشت سر بگذارید:

 

تمیز کردن هود شیشه ای آشپزخانه

 

1-    شیشه هود را تمیز کنید

در مرحله اول نیاز است که چربی‌های جمع شده بر روی شیشه هود را تمیز کنید. در صورتی که بدنه هود شما فلزی است، تنها یک شیشه کوچک در قسمت روبروی آن وجود دارد؛ اما در مواردی، کل بدنه شیشه ای خواهد بود. به همین دلیل نیاز است که تمیز کردن هود شیشه ای آشپزخانه را یاد بگیرید. برای این کار باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • مواد مناسب برای تمیز کردن شیشه هود را انتخاب کنید.
 • با استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی، به آرامی روی شیشه را پاک کرده و مراقب باشید که آسیب نبیند.
 • با استفاده از مخلوط سرکه سفید و آب، ضمن پاککردن چربی‌ها، خط و خش‌های موجود بر روی شیشه را از بین ببرید.
 • یک دستمال نرم یا اسفنج بردارید و سطح شیشه را با استفاده از آن کاملا تمیز کنید.
 • پس از تمیز کردن هود شیشه ای آشپزخانه، سطح آن را به طور کامل خشک کنید تا اثری از مواد شوینده بر روی آن باقی نماند.

توصیه می‌شود که برای جلوگیری از تجمع چربی بر روی هود شیشه ای و سخت شدن فرایند تمیز کردن هود آشپزخانه، حتما هر روز یا دو روز یک بار، شیشه را تمیز کنید تا دچار خط و خش هم نشود.

 

2-    تمیز کردن بدنه هود آشپزخانه

در صورتی که هود شما شیشه‌ای باشد، می‌توانید با استفاده از روش‌های بیان شده در قسمت قبلی، به تمیز کردن هود شیشه ای آشپزخانه بپردازید. اما اگر از هودهای قدیمی با بدنه فلزی دارید، باید هود را از جای خود خارج کرده و بدنه فلزی را با استفاده از محلول شوینده مناسب بشویید. دقت داشته باشید که حتما پس از شستن، بدنه را به طور کامل خشک کنید تا دچار زنگ زدگی نشود.

 

3-    تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

مرحله بعدی برای انجام این کار، تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه است؛ برای این کار از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که ما بهترین آن را بیان خواهیم کرد. برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه باید فیلتر را از بست‌های مخصوص جدا کنید؛ حالا از یک شوینده مناسب برای تمیز کردن چربی‌ها از روی فیلتر استفاده نمایید. برای این کار استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه مناسب خواهد بود.

 

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

 

همجنین می‌توانید با استفاده از قرص ماشین ظرفشویی هم فیلتر را به خوبی بشویید. برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه با استفاده از قرص ماشین ظرفشویی باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • فیلتر را درون آب گرم قرار دهید.
 • قرص ماشین ظرفشویی را برای خیس کردن فیلتر استفاده کنید.
 • با استفاده از یک برس پرزدار، چربی‌ها را پاک کنید.
 • آب جوش بر روی فیلتر بریزید تا چربی‌ها پاک شوند.
 • با استفاده از مسواک، بخش‌های گوشه فیلتر را به خوبی تمیز کنید.
 • با استفاده از آب گرم بشویید.
 • فیلتر را خوب خشک کرده و در جای خود قرار دهید.

 

4-    تمیز کردن موتور هود آشپزخانه

در مرحله چهارم تمیز کردن هود آشپزخانه باید موتور آن را تمیز کنیم. برای تمیز کردن موتور هود آشپزخانه از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود تا سیم کشی‌های آن دچار آسیب نشوند. برای مثال شما می‌توانید مقداری آب را در یک ظرف مناسب روی گاز گذاشته و صبر کنید تا شروع به بخار شدن کند. در این حالت بخار آب به موتور وارد شده و چربی یا گرد و غبار را حل خواهد کرد. حدود نیم ساعت بعد، ظرف آب را بردارید و با استفاده از یک دستمال نرم، قطعات موتور را تمیز کنید.

 

5-    تمیز کردن فن هود آشپزخانه

یکی از قطعات اصلی در موتور، به نام فن شناخته می‌شود؛ به همین دلیل در زمان تمیز کردن موتور هود آشپزخانه باید فن را هم تمیز کنید. برای این کار، باید اسپری شوینده مناسب را انتخاب کرده و به فن بزنید؛ مدتی صبر کنید تا ذرات چربی و آلودگی در محلول غوطه ور شوند. حال یک دستمال بردارید و پره‌های فن یا قسمت‌های اطراف آن را تمیز کنید. دقت داشته باشید که حتما همه بقایای مواد شوینده را پاک کنید تا هود شما دچار مشکل نشود.

 

روش های تمیز کردن هود آشپزخانه

 

روش‌های تمیز کردن هود با مواد مختلف

برای اینکه بتوانید تمیز کردن هود آشپزخانه را به صورت کامل انجام دهید، نیاز است که روش‌ها و مواد پاک کننده برای این کار را بشناسید. در حال حاضر بهترین روش‌های خانگی تمیز کردن هود عبارتند از:

 

تمیز کردن هود آشپزخانه با سرکه

سرکه سفید یکی از بهترین انواع تمیزکننده هود آشپزخانه است؛ به همین دلیل معمولا اولین گزینه‌ای که برای پاک کردن چربی‌ها استفاده می‌شود، تمیز کردن هود آشپزخانه با سرکه است. برای این کار باید سرکه سفید و آب ولرم را با نسبت مساوی ترکیب کرده و با استفاده از آب پاش، به هود بپاشید. این محلول یکی از قوی‌ترین پاک کننده‌های چربی به شمار می‌رود و می‌تواند پس از چند دقیقه، امکان پا کردن چربی‌ها با یک دستمال نخی را برای شما فراهم کند.

 

پاک کردن چربی هود با جوش شیرین

یکی دیگر از قوی‌ترین پاک کننده‌های چربی هود، جوش شیرین است؛ برای این کار باید آب و جوش شیرین را ترکیب کنید و دقت داشته باشید که آب مقدار بیشتری از این ترکیب باشد. خمیر به دست آمده را می‌توانید بر روی یک مسواک نرم روی چربی‌های هود کشیده و مدتی صبر کنید تا چربی‌ها حل شوند. حال با یک دستمال نخی می‌توانید چربی‌ها را پاک کنید. البته خمیر را نباید به فیلتر بزنید؛ زیرا باعث مسدود شدن سوراخ‌های آن خواهد شد.

امکان تمیز کردن هود آشپزخانه با محلول جوش شیرین و آب هم وجود دارد که در این صورت باید آن را اسپری کنید. پس از گذشت چند دقیقه می‌توانید چربی‌ها را با استفاده از یک دستمال نخی پاک کنید. در حال حاضر می‌توان گفت که جوش شیرین قوی ترین پاک کننده چربی هود است و ماده‌ای بی‌ضرر به شمار می‌رود که برای محیط زیست و انسان مضر نیست. شما می‌توانید از جوش شیرین به صورت مرتب برای چربی زدایی هود استفاده کنید.

 

پاک کردن چربی هود با جوش شیرین و سرکه

اگر به دنبال قوی ترین پاک کننده چربی هود هستید، ترکیب جوش شیرین و سرکه را استفاده کنید. در این حالت می‌توانید سرکه سفید و جوش شیرین را با نسبت مساوی با هم ترکیب کرده و بر روی چربی‌ها اسپری کنید. پس از گذشت چند دقیقه، با استفاده از یک دستمال نخی، چربی‌های حل شده را بشویید. پاک کردن هود با جوش شیرین و سرکه به صورت هفتگی یا در فواصل کوتاه، می‌تواند از تجمع چربی بر روی هود جلوگیری کند.

 

تمیز کردن هود آشپزخانه با اسپری کردن گاز پاک کن

هرچند توصیه می‌شود از اسپری‌های خانگی و طبیعی برای تمیز کردن هود آشپزخانه استفاده کنید، استفاده از اسپری گاز پاک کن هم می‌تواند مفید باشد. البته دقت داشته باشید که این اسپری‌ها ممکن است برای پوست شما حساسیت ایجاد کرده یا باعث ایجاد آسیب‌های تنفسی شوند. به همین دلیل تا حد امکان از اسپری‌های مصنوعی و شیمیایی استفاده نکرده و به سراغ محلول‌های چربی زدای طبیعی بروید.

 

پاک کردن هود با استفاده از پودر ماشین لباسشویی

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن هود آشپزخانه استفاده از پودر ماشین لباسشویی است که می‌توانید آن را با آب ولرم ترکیب کرده و یک تمیزکننده به وجود آورید. این محلول را با استفاده از اسکاچ بر روی هود کشیده و پس از چند دقیقه با یک دستمال دیگر خشک کنید. با این کار، هم بدنه هود شما تمیز به نظر می‌رسد و هم چربی‌ها از روی آن پاک خواهند شد.

 

قوی ترین پاک کننده چربی هود آشپزخانه

 

نکات مهم در تمیز کردن هود آشپزخانه

 • حتما قبل از تمیز کردن هود، آن را از برق بکشید.
 • هم قسمت‌های داخلی و هم بیرونی هود را کاملا تمیز و چربی زدایی کنید.
 • قبل از متصل کردن هود به برق، مطمئن شوید که همه قسمت‌ها به صورت کامل خشک شده باشند.
 • حتما در زمان تمیز کردن هود از ماسک استفاده کنید تا دچار حساسیت‌های تنفسی نشوید.
 • برای تمیز کردن هود از سیم ظرفشویی یا اسکاچ ضخیم استفاده نکنید تا بدنه آن دچار خط و خش نشود.
 • هود را به صورت ماهانه تمیز کنید تا نیازی به چربی زداهای قوی نداشته باشید.
 • حتما قبل از بستن هود، از جا افتادن فیلتر مطمئن شوید.
 • در صورت نیاز، فیلتر و لامپ‌های هود را بعد از تمیز کردن، تعویض کنید.

 

سوالات متداول شما درباره‌ی شستن هود آشپزخانه

 • هود شیشه ای مشکی را چگونه تمیز کنیم؟

بهترین روش تمیز کردن هود شیشه ای مشکی استفاده از سرکه سفید و اسپری کردن آن بر روی سطح هود است. پس از اسپری کردن، می‌توانید با استفاده از یک دستمال نخی نرم یا حوله، سطح را به آرامی تمیز کنید.

 • قویترین پاک کننده چربی هود چیست؟

قوی تریم پاک ننده چربی هود، ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید به مقدار مساوی است که می‌تواند به طور کامل چربی‌ها را از بین ببرد.

 • چگونه هود قدیمی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن هود قدیمی، باید پس از جدا کردن فیلترها، بدنه را با استفاده از مواد شوینده به خوبی تمیز کنید. پس از اسپری کردن محلول شوینده و گذشت چند دقیقه، از یک دستمال نرم برای پاک کردن هود استفاده کنید.

 • چگونه چربی توری هود را تمیز کنیم؟

برای پاک کردن چربی توری هود باید ابتدا فیلتر را جدا کرده و سینک را با استفاده از آب جوش پر کنید. حال مقداری جوش شیرین و مایع ظرفشویی را در آب ریخته و پس از حل شدن، توری را در آن بگذارید. بهتر است در این حین، مقدار سرکه هم اضافه کنید. پس از حدود 10 دقیقه، از یک برس تمیزکننده برای پاک کردن ذرات استفاده نمایید.

در این مقاله به طور کامل به بررسی مراحل و روش های تمیز کردن هود آشپزخانه پرداختیم. همچنین گفتیم که قوی‌ترین پاک کننده چربی هود، جوش شیرین و سرکه است و توصیه می‌شود که از مواد شیمیایی برای این کار استفاده نکنید.

در نهایت هم نکاتی را برای تمیز کردن بهتر هود آشپزخانه به شما یاد دادیم تا بتوانید همواره یک هود تمیز و عالی داشته باشید.


نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین