بتن دکوراتیو چیست؟

ثبت درخواست " نمای ساختمان "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بتن دکوراتیو چیست؟

بتن دکوراتیو، بتن استامپی و یا بتن منقش به راحتی پتانسیل آن را دارد که به متریال محبوب شما در ساخت‌وساز تبدیل شود. اما بتن دکوراتیو چیست؟ وجود کلمه دکوراتیو در نام این ماده ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، زیرا بتن معمولا ماده‌ای نیست که نقش زیباسازی را در ساختمان‌ها ایفا کند. اما با شناخت بتن تزئینی و دکوراتیو و کاربردهای آن مطمئنا نظرتان عوض خواهد شد.

در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی بتن دکوراتیو، بگوییم کاربردهای بتن دکوراتیو چیست، و برخی از محبوب‌ترین انواع آن مانند بتن دکوراتیو کف و بتن دکوراتیو نما را بررسی کنیم. در انتها نیز مروری بر قیمت بتن دکوراتیو خواهیم داشت.

بتن دکوراتیو چیست؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه و مفید توضیح دهیم، هر روش جذاب و خلاقانه در اجرای بتن که بتواند توجه شما را جلب کند، بتن دکوراتیو است. بتن دکوراتیو می‌تواند یک بتن ساده و معمولی باشد که به روش‌های جدید روی کف، دیوار و ... اجرا شده است. اجرای بتن دکوراتیو را می‌توان در دو دسته کلی جای داد:

 1. در دسته اول، بتن تزئینی و دکوراتیو مشابه بتن معمولی اجرا شده، و سپس سطح آن به کمک دستگاه‌های سایشی مانند سرامیک و سنگ براق و زیبا می‌شود.
 2. در دسته دوم، هنگام اجرای بتن دکوراتیو از مواد رنگی برای زیباسازی آن استفاده می‌شود. این مواد رنگی ممکن است در فرآیند آماده‌سازی بتن به پودر بتن دکوراتیو، و یا در حین اجرای بتن دکوراتیو به آن اضافه شود.

بتن استامپی و بتن منقش نیز به آن دسته از بتن تزئینی و دکوراتیو اشاره دارد که با استمپ پلاستیکی روی آنها مهر زده شده، و طرح‌های زیبایی ایجاد می‌شود. تنوع قالب بتن دکوراتیو در ترکیب با رنگ‌های مختلف می‌تواند توجه هر فرد با هر سلیقه‌ای را جلب کند.

 

بتن دکوراتیو چیست

 

نحوه اجرای بتن دکوراتیو کف

همان‌طور که گفتیم، در تولید پودر بتن دکوراتیو ممکن است از مواد افزودنی خاصی استفاده شود. باید توجه داشت که این مواد افزودنی نحوه اجرای بتن دکوراتیو را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

برای تولید بتن دکوراتیو کف و نما از ماسه سنگ، سیمان و آب استفاده می‌شود. در این پروسه ممکن است مواد متراکم کننده و ضد آب نیز به پودر بتن دکوراتیو اضافه شود، تا آب به لایه‌های زیرین آن نفوذ نکند. البته مواد رنگی هم ممکن است به پودر بتن دکوراتیو اضافه شود و ظاهر آن را دگرگون کند.

برای اجرای بتن دکوراتیو کف، پس از خرید بتن دکوراتیو و انتقال آن به محل پروژه، ابتدا بتن‌ریزی انجام می‌شود. سپس مانند کف‌سازی معمولی، سطح با استفاده از بتن دکوراتیو کف کاملا پوشش داده می‌شود. در مرحله بعد، از یک ماده سخت‌کننده یا هاردنر (Hardener) برای محکم کردن بتن دکوراتیو کف استفاده می‌شود. بعد از اینکه بتن دکوراتیو کف محکم شد، باید سطح آن را به کمک دستگاه‌های مخصوص سابید و صیقل داد.

علاوه بر مسطح کردن برجستگی‌های سطح بتن دکوراتیو کف، برخی از مجریان بتن استامپی از مواد لعاب دهنده و براق کننده نیز برای پر کردن فضای خالی بتن استفاده می‌کنند. آخرین مرحله در اجرای بتن دکوراتیو کف، اسیدشویی سطح برای تمیز کردن و براق شدن آن است. پس از اسیدشویی، سطح بتن دکوراتیو کف کاملا بسیار براق و یکدست خواهد بود. اگر در اجرای بتن دکوراتیو از مواد رنگی برای زیباسازی سطح آن استفاده شود، به آن بتن منقش می‌گویند.

 

بتن دکوراتیو کف

 

سایر کاربردهای پودر بتن دکوراتیو

بتن دکوراتیو کف تنها گزینه موجود پس از خرید بتن دکوراتیو نیست. در ادامه خواهیم گفت باقی کاربردهای بتن دکوراتیو چیست:

 • دیوارپوش بتنی: انواع بتن دکوراتیو نما و دیوارپوش بتنی از جدیدترین مصالح به‌کار رفته در دکوراسیون داخلی هستند. به دلیل هماهنگی بتن دکوراتیو نما با سبک‌های مینیمال و مدرن، از انواع بتن دکوراتیو نما و دیوارپوش در طراحی داخلی مراکز تجاری، رستوران‌ها و ... استفاده می‌شود.
 • کانتر آشپزخانه بتنی: شما می‌توانید روی بتن تزئینی و دکوراتیو به عنوان متریالی برای تکمیل حمام، آشپزخانه و ... نیز حساب کنید. کانتر آشپزخانه یکی از گزینه‌های شما برای استفاده از بتن استامپی و بتن منقش است. یک کانتر بتنی در برابر حرارت، سایش، خراش، مواد شوینده و ضربه مقاومت فوق‌العاده‌ای داشته، و نظافت آن نیز ساده است.
 • سینک‌های بتنی: ساخت سینک با بتن استامپی به معنای داشتن سینکی بسیار محکم و البته ضد آب است. اگر قصد اجرای سینک آشپزخانه را با پودر بتن دکوراتیو داشتید، مراقب باشد تا ظروف‌تان روی آن نیفتد و بشکند.
 • میز و صندلی بتنی: ترکیب بتن تزئینی و دکوراتیو با فلز برای ساخت میز و صندلی فضاهای باز نیز از کاربردهای بتن منقش است. میز و صندلی‌های بتنی جدا از مقاومت بی‌نظیرشان، بسیار مدرن هستند و حس حضور در طبیعت را به افراد منتقل می‌کند.
 • المان‌های دکوراتیو: به جز بتن دکوراتیو کف، بتن دکوراتیو نما و موارد دیگر، در مقیاس‌های کوچکتر نیز می‌توان از پودر بتن دکوراتیو استفاده کرد. برای مثال در ساخت ساعت، گلدان، لامپ و بسیاری المان‌های خلاقانه دیگر.

 

پودر بتن دکوراتیو

 

مزایای بتن استامپی

استفاده از پودر بتن دکوراتیو و قالب بتن دکوراتیو مزایای بسیار جذاب و ترغیب‌کننده‌ای دارد؛ از جمله:

 • قابلیت استفاده در پیاده‌رو، حیاط و سایر قسمت‌ها با تردد بالا
 • خلق ظاهری زیبا و متنوع برای انواع پروژه در عین قیمت بسیار مناسب
 • قابلیت استفاده به صورت معمولی یا رنگ‌آمیزی شده، بدون مشکلات جدا شدن سرامیک‌ها
 • یکپارچگی، استحکام و مقاومت بالا در برابر ضربه، تغییرات شرایط جوی، زلزله و سایر تنش‌های کششی

 

معایب بتن منقش

بتن استامپی نیز مانند سایر پوشش‌ها معایبی دارد که در ادامه آنها را آورده‌ایم:

 • نیاز به کارهای اصلاحی و اصلاح سطح و ساختار بتن استامپی
 • نیاز به سابیدن و صیقل دادن آن در صورت برخورد با مواد مختلف
 • سختی بالای بتن منقش و کاربرد پایین آن در مکان‌هایی مانند حمام و اتاق خواب

 

قیمت بتن دکوراتیو

 

قیمت بتن دکوراتیو

قیمت بتن دکوراتیو با توجه به نوع پروژه شما و نیازتان به مواد افزودنی مختلف، متغیر است. مهمترین فاکتور در قیمت بتن دکوراتیو هنگام خرید بتن دکوراتیو، قیمت مصالح اولیه در آن مانند ماسه سنگ و سیمان است.

اگر هم منظورتان از قیمت بتن دکوراتیو در واقع قیمت اجرای بتن استامپی باشد، باید قیمت مواد پرکننده و متراکم کننده برای از بین بردن حباب‌های بتن، مواد پوشش دهنده برای یکدست‌کردن سطح بتن، مواد لازم برای اسیدشویی و براق کردن و نهایتا اجرت متخصص اجرای بتن دکوراتیو کف و نما را نیز درنظر گرفت.

4.5 امتیاز از 1246 رای


نمای ساختمان
برای سرویس نمای ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین