تعویض روغن موتور آسانسور

ثبت درخواست " سرویس آسانسور "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعویض روغن موتور آسانسور

تعویض روغن موتور آسانسور از نکات مهم و قابل توجه در سرویس و نگهداری آسانسور است. دریافت علت روغن ریزی موتور آسانسور و دیگر عوامل در هنگام تعمیر آسانسور وسرویس این وسیله نقیله ساختمانی در نگهداری آن بسیار تاثیر دارد. تعویض روغن موتور آسانسور، بررسی روغن ریل آسانسور، روغن ترمز آسانسور و همین طور روغن سیم بکسل آسانسور در انواع آسانسور متفاوت بوده و در عملکرد آن بسیار تاثیر دارد. عمده روغن کاری آسانسور بر روی ریل‌ها و دیگر اجزای آسانسور شکل می‌گیرد، در کنار این موارد تعویض روغن موتور در آسانسور نیز هر مدت یکبار از موارد اوصولی در سرویس و تعمیر به موقع آسانسور است. در این مطلب به بررسی نکات مهم درباره تعویض روغن موتور آسانسور اشاره داریم.

 

 بیشتر آسانسور‌های تعبیه شده در ساختمان‌های تجاری و مسکونی به دلیل استفاده از موتور گیربکس دار برای حرکت نیاز به روغن کاری و تعویض روغن دارد. توجه داشته باشید عمل روغن کاری آسانسور‌ها را با تعویض روغن موتور آسانسور اشتباه نگیرید. تشخیص زمان تعویض روغن موتور آسانسور بهتر است تحت نظارت یک سرویسکار آسانسور صورت گیرد.

 

علت روغن ریزی موتور آسانسور

 

تعویض روغن موتور آسانسور

آسانسور‌های گیربکسی برای ایجاد عدم اصطکاک در هنگام حرکت و نحوه عملکرد اوصولی نیاز به روغن کاری موتور در هنگام تعویض روغن موتور آسانسور دارند. ریختن روغن روی موتور گیربکس مانع ایجاد اصطکاک در چرخ دنده‌ها می‌شود. در روغن کاری و تعویض روغن موتور آسانسور برای مقاومت در برابر دمای ناشی از اصطکاک به وجود آمده در هنگام حرکت از روغن‌هایی با غلظت بالا استفاده می‌شود.

 

تعویض روغن موتور آسانسور

 

تعویض روغن موتور توسط افراد متخصص و اوصولا هر دو سال یک بار انجام می‌‌شود. زمان تشخیص این امر در حالت کلی باید به واسطه یک سرویس کار آسانسور صورت گیرد.

 

دلایل نیاز آسانسور به روغن کاری موتور

آسانسور یک وسیله حمل و نقل و جابه جایی کالا و بار بین طبقات مختلف ساختمان‌های تجاری و مسکونی است که عملکرد مناسب آن با زندگی روزمره افراد رابطه‌ی نزدیکی دارد. بنابراین رسیدگی به شرایط عملکرد مناسب یک آسانسور، سرویس و نگهداری آن از عوامل مهم در هنگام نصب این وسیله است. از عوامل مهم در رویکرد مناسب آسانسور‌، تعویض روغن موتور است.

از دلایل اصلی نیاز آسانسور به تعویض روغن موتور می‌توان به نکات زیر اشاره داشت:

  • ایجاد شرایط حرکت مناسب، روانکاری مسیر حرکت و کاهش اصطکاک
  • حرارت ناشی از اصطکاک بین چرخ دنده در هنگام حرکت و دیگر موارد بوجود آورنده حرارت را منتقل می‌کند.
  • جلوگیری از ایجاد زنگ زدگی به مرور زمان
  • پاک‌کنندگی و تعلیق ذرات حاصل از سایش، این امر در جلوگیری از فرسودگی تجهیزات آسانسور نقش دارد.
  • ضربه‌گیری به واسطه تعویض روغن موتور در آسانسور
  • کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی در کارکرد آسانسور

 

دلایل نیاز آسانسور به روغن کاری موتور چیست؟

 

نحوه تشخیص روغن مناسب برای گیربکس آسانسور

انواع روغن مناسب در هنگام تعویض روغن موتور آسانسور بر اساس مدل آسانسور و سیستم حرکتی آن می‌تواند متفاوت باشد. در واقع اوصول انتخاب روغن مناسب برای روغن کاری آسانسور به این صورت است که بر روی هر موتور گیربکس آسانسور یک پلاک وجود دارد که در بخش ظرفیت آن نوع روغن مناسب، غلظت و میزان و کیفیت آن مشخص است.

 

نحوه تشخیص روغن مناسب برای گیربکس آسانسور

 

با مشاهده اطلاعات درج شده بر روی موتور گیر بکس روغن مناسب را برای تعویض روغن موتور آسانسور انتخاب کرده و از کاربرد موتور وسایل نقلیه دیگر مثل خودرو خودداری کنید. در هر صورت بهتر است انجام این کار توسط یک فرد متخصص در نصب و تعمیر آسانسور صورت گیرد.

انواع روغن کاربردی برای موتور آسانسور

انواع مختلف روغن برای تعویض روغن موتور آسانسور وجود دارد که هر کدام از آنها بر اساس کارایی و ترکیبات استفاده شده در ساخت آنها مصارف مختلفی دارند. اما در حالت کلی روغن موتور آسانسور در دو نوع Synthetic و Mineral ساخته شده اند. ترکیبات به کار رفته در نوع اول شیمیایی – ترکیبی و دومی طبیعی است. نوع دیگر روغن‌های به کار رفته در این خصوص روغن‌های تمام اتوماتیک است که با تغییرات دما سازگار است. بیشتر روغن‌های معدنی و یا Mineral که بیشتر در صنعت خودروسازی کاربرد دارد از تقطیر نفت خام فراوردی و تولید شده است.

 

انواع روغن کاربردی برای موتور آسانسور

 

روغن‌های ترکیبی و یا Synthetic که عمده مواد تشکیل دهنده آنها شیمیایی است بیشتر برای آسانسورها کاربرد دارد. این روغن‌ها تحمل حرارتی بالایی داشته و از طول عمر بالا و کیفیت مناسبی برخوردار است.

 

مدت زمان مناسب برای تعویض روغن موتور آسانسور

در بیشتر کاتالوگ‌ها و دفترچه راهنمای آسانسورها زمان تعویض روغن موتور هر 2 سال یک بار قید شده است. اما این امر بیشتر به دمای کارکرد آسانسور بستگی دارد. بیشتر متخصصان نصب و تعمیر آسانسور معتقدند که عملکرد آسانسور در دمای بالای 85 درجه نیاز به تعویض روغن موتور را هر 20 ماه یک بار کاهش می‌دهد. عدم تعویض به موقع روغن موتور آسانسور در نحوه حرکت و عملکرد آن تاثیر منفی دارد.

 

مدت زمان مناسب برای تعویض روغن موتور آسانسور

 

نشانه‌های اتمام روغن موتور آسانسور طلایی شدن رنگ آن است. مشاهده ذرات فلز موجود در روغن موتور در این حالت نشانه‌ی خوردگی فلز گیر بکس است.

 

نحوه تعویض روغن موتور آسانسور

تعویض روغن موتور آسانسور توسط یک سرویسکار متخصص صورت می‌گیرد. در این حالت توجه به پلاک روی موتور گیربکس که بیان کننده ظرفیت و میزان و نوع روغن کاربردی بری موتور آسانسور بوده بسیار اهمیت دارد. مقدار روغن را با گیج تعبیه شده در کنار موتور می‌توان اندازه گرفت. باید تابلوی برق اصلی موتور خانه برای انجام این کار از مدار خارج شود تا دریچه تخلیه باز شده و روغن قبلی خارج شود.

 

نحوه تعویض روغن موتور آسانسور

 

در این حالت ابتدا گازوئیل را ریخته و سپس برای خروج کامل و شستشوی روغن باقی مانده صبر می‌کنند. سپس روغن جدی را ریخته و جایگزین می‌کنند.

 

تعویض روغن موتور آسانسور باید با هدف بهبود عملکرد آسانسور و جلوگیری از فرسودگی و از کار افتادگی این وسیله هر مدت یک بار توسط یک تعمیرکار و یا سرویسکار آسانسور صورت گیرد. توجه به روغن مناسب موتور آسانسور و نحوه صحیح استفاده روغن موتور از جمله موارد مهم در تعمیر و نگهداری انواع آسانسور است. توجه به نکات ایمنی در هنگام انجام تعویض روغن موتور آسانسور را فراموش نکنید.

4.5 امتیاز از 1419 رای


سرویس آسانسور
برای سرویس سرویس آسانسور از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین