علت نشت آب اسپرسو ساز چیست؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت نشت آب اسپرسو ساز چیست؟

علت نشت آب اسپرسو ساز معمولا به خاطر خرابی قطعات مکانیکیِ آن است. این دستگاه با فشار و دمای بالایی کار می‌کند، و عجیب نیست که قطعات آن هر از گاهی دچار ایراد شوند.

اگر اخیرا متوجه شده‌اید که دستگاه‌تان آب می‌دهد یا عملا چکه می‌کند، با ما همراه باشید تا ببینیم علت اب دادن دستگاه اسپرسو ساز شما چیست.

علت اب دادن دستگاه اسپرسو ساز چیست؟

علت نشت آب اسپرسو ساز معمولا یکی از موارد زیر است:

 • مخزن آب ترک خورده است
 • مخزن آب بیش از حد پر است
 • واشر (مخزن) دستگاه پوسیده است
 • دستگاه اسپرسو ساز رسوب دارد
 • شیلنگ دستگاه ترکیده است
 • واشر پرتافیلتر خراب شده است
 • المنت ترک خورده است
 • واشر گروپ خراب شده است
 • پرتافیلتر اشتباه نصب شده است
 • مهره شیر دوطرفه شل شده است
 • نازل بخار رسوب دارد
 • یکی از قطعات داخلی ایراد دارد

در ادامه هریک از این ایرادها و روش تعمیرشان را توضیح داده‌ایم.

 

مخزن آب ترک خورده است

وظیفه مخزن آب، تامین آب دستگاه اسپرسو ساز است. این قطعه که معمولا از پلاستیک ساخته می‌شود، ممکن است به مرور زمان ترک بخورد و نشت کند.

یکی از مهمترین دلایل این اتفاق، شست‌وشوی اشتباه مخزن است. زمانی که می‌خواهید مخزن را بشویید، آن را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید. آبِ درون ماشین‌های ظرفشویی بسیار داغ است و می‌تواند شدید به مخزن آسیب برساند.

اگر آسیبِ مخزن شدید باشد، برای رفع علت نشت آب اسپرسو ساز باید آن را تعویض کنید.

 

مخزن آب بیش از حد پر است

گاهی اوقات مخزن هیچ ترک و شکستگی‌ای ندارد، اما بیش از حد پر شده است. این اتفاق هم می‌تواند باعث چکه کردن آب از اسپرسو ساز شود.

در این حالت برای اینکه بتوانید دوباره از طعم بی‌نظیر و مهمترین خواص قهوه لذت ببرید، کافی‌ست کمی از آب مخزن را خالی کنید.

 

واشر (مخزن) دستگاه پوسیده است

اصولا دستگاه‌های قهوه ساز، به ویژه اسپرسو سازها، ممکن است به خاطر خرابی واشر کف مخزن‌شان دچار نشت آب شوند؛ چون این درزگیر می‌تواند فرسوده شود، بشکند و یا حتی خرد شود.

برای اینکه مطمئن شوید علت اب دادن دستگاه اسپرسو ساز همین است،  بفهمید مشکل از آنجاست، کافی‌ست مخزن را پر کنید و ببینید آیا آب از محل اتصال زیرِ آن نشت می‌کند یا خیر.

اگر مشکل همین بود، واشر را با یک نمونه جدید جایگزین کنید. اگر همچنان زیر دستگاه آب می‌شود، موارد دیگر را بررسی کنید.

 

خرابی واشر علت اب دادن دستگاه اسپرسو ساز

 

دستگاه اسپرسو ساز رسوب دارد

به دلیل تماس مداوم با آب بسیار داغ، لوله‌ها و اتصالات اسپرسو ساز در معرض تجمع رسوبات هستند. این آهک اضافی، به راحتی می‌تواند قطعات داخلیِ دستگاه را خراب کند.

برای جلوگیری از این اتفاق، باید دستگاه‌تان را به طور مرتب رسوب‌زدایی کنید. برای اینکار بهتر است محلول‌های رسوب‌زدایی تجاری را تهیه کنید و طبق دستورالعمل از آنها استفاده کنید. روش‌های خانگی با کمک اسید سیتریک یا سرکه هم در برخی منابع دیده می‌شود، اما بهتر است از آنها استفاده نکنید تا قطعات دستگاه آسیب نبینند و طعم قهوه هم تحت تاثیر قرار نگیرد.

دقت داشته باشید که اگر لوله یا اتصالی ترک خورده باشد، برای رفع علت چکه کردن آب از دستگاه اسپرسو ساز باید قطعه آسیب‌دیده را تعویض کنید.

 

شیلنگ دستگاه ترکیده است

تجمع رسوب تنها چیزی نیست که می‌تواند به شیلنگ‌های اسپرسو ساز آسیب بزند. این دستگاه‌ها پمپی دارند که می‌تواند آب را تا 18 بار فشرده کند. به همین خاطر شیلنگ‌ها دائما تحت فشار زیاد هستند، و ممکن است دچار ترکیدگی یا نشتی (در قسمت اتصالات‌شان) بشوند. البته گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد اما آب نشت نمی‌کند، که به دلیل تجمع رسوبات است.

مشابه حالت بالا، توصیه می‌شود که به طور منظم دستگاه‌تان را رسوب‌زدایی کنید. در صورت آسیب جدی به شیلنگ نیز باید آن را تعویض کنید تا علت نشت آب اسپرسو ساز برطرف شود.

 

ترکیدگی شلنگ علت چکه کردن آب از دستگاه اسپرسو ساز

 

واشر پرتافیلتر خراب شده است

پرتافیلتر همان قطعه‌ای است که قهوه آسیاب‌شده در آن می‌ریزیم و به دستگاه متصل می‌کنیم تا عصاره قهوه گرفته شود. این قطعه یک واشر (اورینگ) دارد که آن را اصطلاحا آب‌بندی و عایق می‌کند. اگر این واشر فرسوده شده باشد، از پرتافیلتر آب چکه می‌کند.

شما می‌توانید به راحتی این واشر و سلامت‌اش را بررسی کنید. اگر اثرات پوسیدگی و فرسودگی را روی آن دیدید، کافی‌ست آن را تعویض کنید تا علت اب دادن دستگاه اسپرسو ساز برطرف شود. فراموش نکنید که واشر جدید هم در عرض شش ماه تا یک سال فرسوده خواهد شد.

 

المنت ترک خورده است

وقتی می‌پرسید چرا از اسپرسوساز آب میاد، حتما باید از سلامت المنت گرمایش مطمئن شوید. این قطعه همان جایی قرار دارد که آب ذخیره و گرم می‌شود. تجمع رسوب روی المنت می‌تواند آن را دچار ترک و نشتی کند. برخی از اسپرسو سازهای بزرگ یک مقاومت دیگر هم برای تامین بخار دارند، که می‌تواند با همین مشکل مواجه شود.

رسوب‎زدایی به جلوگیری از این مشکل هم کمک می‌کند؛ اما اگر ایراد برطرف نشد، باید المنت را عوض کنید.

 

چرا از اسپرسوساز آب میاد

 

واشر گروپ خراب شده است

واشرهای هدگروپ اسپرو سازهای خانگی و صنعتی باید هر سه ماه یک‌بار عوض شوند، تا کاملا جلوی خارج شدن آب را بگیرند. این واشرهای لاستیکی به مرور زمان سخت‌تر می‌شوند و قابلیت آب‌بندی‌شان را از دست می‌دهند. هرچه بیشتر از دستگاه‌تان استفاده کنید، این اتفاق سریع‌تر می‌افتد.

در این حالت، واشر را به دقت بررسی کنید و اگر آثار پوسیدگی و فرسودگی را می‌بینید، آن را عوض کنید تا علت چکه کردن آب از دستگاه اسپرسو ساز رفع شود.

 

پرتافیلتر اشتباه نصب شده است

نصب اشتباه پرتافیلر هم می‌تواند منجر به نشت آب از دستگاه شود. آشنایی با طرز استفاده صحیح از پرتافیلر، سازگار بودن سایز آن با اسپرسو ساز و هماهنگ بودن آن با ارتفاع دستگاه از جمله مواردی است که به جلوگیری از این مشکل کمک می‌کند.

 

دلیل چکه کردن آب از اسپرسو ساز

 

مهره شیر دوطرفه شل شده است

برخی از دستگاه‌های اسپرسو ساز مجهز به یک شیر دوطرفه هستند، که به شما امکان می‌دهد بین حالت پرکولاتور یا بخار یکی را انتخاب کنید. محورِ این شیر می‌تواند دچار نشتی شود.

اگر دستگاه شما این قابلیت را دارد و مدل شیر آن به گونه‌ای است که می‌توانید مهره آن را ببینید، کافی‌ست بررسی کنید که آیا این مهره شل شده یا خیر. اگر مشکل همین است، مشخص می‌شود که چرا از اسپرسوساز آب میاد. مهره را به آرامی سفت کنید. اگر نشت برطرف نشد، احتمالا شیر دوطرفه باید به طور کامل تعویض شود.

 

نازل بخار رسوب دارد

ممکن است علت نشت آب اسپرسو ساز شما کار نکردن نازل بخار باشد. همان‌طور که می‌دانید، این قطعه آب درون اسپرسو ساز را به بخار تبدیل می‌کند. این قطعه هم می‌تواند دچار نشتی شود، چون در معرض رسوب آهک است.

رسوب‌زدایی برای تمیز کردن لوله و شیر مفید است، و به جلوگیری از این مشکل کمک می‌کند. اما اگر مشکل برطرف نشد، باید نازل را تعویض کنید.

 

علت نشتی اسپرسو ساز

 

یکی از قطعات داخلی ایراد دارد

اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید، اما هنوز علت چکه کردن آب از دستگاه اسپرسو ساز مشخص نیست، به احتمال زیاد یکی از قطعات داخیِ آن شکسته و آسیب دیده است. (به ویژه اگر سن دستگاه‌تان بالا باشد) اگر هم خوش‌شانس باشید، شاید صرفا قطعات شل شده باشند و با محکم کردن‌شان مشکل برطرف شود.


 

چطور علت نشت آب اسپرسو ساز را برطرف کنیم؟

برای حل مشکل، بعد موارد زیر را یک به یک بررسی کنید:

 • مطمئن شوید که مخزن آب بیش از حد پر نشده باشد.
 • مطمئن شوید که مخزن آب و فیلتر به درستی متصل شده‌اند.
 • بدنه خارجی دستگاه را به دقت بررسی کنید، و مطمئن شوید سوراخ یا ترک روی آن نیست.

اگر از بیرون مشکلی نباشد، باید داخل دستگاه را چک کنید تا مشخص شود چرا از اسپرسوساز آب میاد. فراموش نکنید که پیش از اینکار حتما دستگاه را از برق جدا کنید.

حالا می‌توانید دنبال شکستگی، ترک خوردگی یا شل شدن قطعه‌های داخلی بگردید. همچنین، اتصالات و واشرها را خوب بررسی کنید تا ببینید نشانه‌ای از پوسیدگی و (به دنبال آن) نشتی وجود دارد یا خیر.

از موارد بالا برای بررسی بخش‌های متفاوت دستگاه و عیب‌یابیِ آنها استفاده کنید. در صورت لزوم، قطعه ایراددار را با نمونه‌ای جدید جایگزین کنید، و اگر مهارت کافی در این زمینه را ندارید از یک متخصص کمک بگیرید.

 

رفع نشتی آب اسپرسو ساز

 

رفع نشتی آب اسپرسو ساز به کمک تعمیرکار

امیدواریم این مطلب به شما در پیدا کردن ریشه مشکل و رفع آن کمک کرده باشد. اما اگر تمام راهکارهای بالا را امتحان کرده‌اید و مشکل همچنان باقی‌ست، بهتر است با یک تعمیرکار ارتباط بگیرید. اگر خرابی‌ها جزئی باشند، ممکن است بتوان آنها را با مواد مخصوص ترمیم کرد؛ در غیر این صورت، باید تعویض‌شان کرد.

شما می‌تواند سفارش‌تان برای تعمیر انواع قهوه ساز و اسپرسو را در اپلیکیشن یا وب‌سایت «خدمت از ما» را ثبت کنید، از چند تعمیرکار رایگان قیمت بگیرید، نظرات و امتیازات مشتریان قبلی آنها بسنجید و بهترین گزینه را استخدام کنید.


تعمیر قهوه ساز و اسپرسو ساز
برای سرویس تعمیر قهوه ساز و اسپرسو ساز از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین