طرز تهیه فلافل خانگی و لذیذ

طرز تهیه فلافل خانگی و لذیذ

فلافل از غذاهای پرطرفدار بین ما ایرانیان است که ریشه آن عربی است و به غذای جنوبی معروف است. مواد اولیه و اصلی انواع فلافل را نخود، که از دسته حبوبات‌های مقوی است، تشکیل داده است. پخت فلافل را در دسته فست فود‌ها در نظر می‌گیرند، اما سادگی پخت این غذا و ارزان بودن مواد اولیه آن، تمایل بیشتر افراد را برای پخت و تهیه این غذا به دنبال داشته است. فلافل به دلیل سادگی مواد اولیه برای پخت این امکان را به افراد می‌دهد که برای لذیذ شدن آن مطابق سلیقه خود انواع طعم دهنده‌ها را در کنار این غذا استفاده کنند. دستور پخت انواع فلافل با یک سبک ثابت تهیه مواد اولیه برای سبک‌های مختلف آشپزی و انواع ذائقه‌های غذایی قابل استفاده است.

 

امروزه انواع فلافل با دستور پخت مشابه و با استفاده از سس‌های خوراکی مخصوص مثل خردل در غالب فلافل ساندویچی، بازاری، بندری، رستورانی در فست فود‌ها، تهیه و به فروش می‌رسد. میزان علاقه افراد به این سبک غذای آماده بیشتر رستوران‌ها را به سمت اضافه کردن منو و طرز تهیه فلافل رستورانی را به انواع غذاهای سرو شده، کرده است.

 

مواد لازم برای پخت فلافل

 

ماده اصلی پخت فلافل

همانطور که بیان شد، مواد اولیه و اصلی غذای فلافل را نخود تشکیل داده است. برای پخت فلافل دستور مشخصی با طعم دهنده‌های مختلف ارائه شده است. به عنوان مثل می‌توان از سیب زمینی سرخ کرده در کنار ساندویچ فلافل استفاده کرد. فلافل با سیب زمینی سرخ کرده به خصوص برای کودکان بسیار خوشمزه است. دستور پخت فلافل در نوع‌های مختلفی عنوان شده است که در هر کدام تنها نوع چاشنی‌ها ممکن است تفاوت داشته باشد.

 

طرز تهیه فلافل ساندویچی

 

مواد لازم برای پخت فلافل

ترکیبات اصلی و مواد لازم برای پخت فلافل به صورت زیر است:

 • نخود: 1کیلو
 • جعفری: 100 گرم
 • پیاز: 1 عدد
 • سیر: 1 بوته
 • فلفل سیاه و سفید: 2/3 ق چ
 • نمک: به میزان لازم
 • ادویه (فلفل قرمز و زردچوبه): به میزان لازم
 • ادویه مخصوص فلافل (زیره، گشنیز، زردچوبه و ادویه‌های مختلف)
 • روغن سرخ کردنی (استفاده از روغن کنجد پیشنهاد می‌شود.): به میزان لازم
 • انواع سس: به میزان لازم

 

طرز پخت فلافل ترد

 

طرز تهیه فلافل

برای پخت یک فلافل باکیفیت و خوشمزه، رعایت نکات ریز در دستور پخت فلافل اهمیت زیادی دارد:

 1. در ابتدای کار نخود را از 24 ساعت قبل در آب ولرم بخیسانید در این مدت چند بار آب نخود را عوض کنید.
 2. در مرحله بعدی نخود خیس خورده آماده را با سبز جعفری، پیاز و سیر را در داخل چرخ گوشت و یا غذاساز ریخته و با هم بخوبی میکس کنید.
 3. سپس با آماده شدن خمیر نخود، زمان اضافه کردن نمک، فلفل و ادویه‌های لازم است. برای ترکیب شدن این مواد با خمیر فلافل آن را بخوبی با قاشق هم بزنید.
 4. اگر مقداری آب در خمیر مشاهده کردید با اضافه کردن مقداری آرد نخوچی مواد را به هم جذب کنید.
 5. با قالب مخصوص و یا قاشق فلافل‌ها را بصورت کاملا گرد یا گنبدی شکل برداشته و در روغن داغ برای سرخ کردن قرار دهید.
 6. برای برگرداندن فلافل‌ها عجله نکنید، در صورتی که روغن به بالای فلافل آمد زمان برگرداندن فلافل است. برای جلوگیری از سوختن روغن و پاشیدن روغن به بیرون از ظروف گود و کوچک استفاده کنید.
 7. پس از سرخ شدن فلافل‌ها برای گرفتن روغن اضافی می‌توانید آنها را بر روی یک پارچه تمیز قرار دهید.
 8. برای تهیه سس مخصوص فلافل از مواد مختلفی مثل سس انبه می‌توانید استفاده کنید. برای تهیه این سس به ازای هر 1 قاشق پودر انبه 6 برابر آب جوشیده به همره یک ته استکان سرکه سفید را به هم اضافه کنید.
 9. می‌توانید با قرار دادن مقداری خیارشور و گوجه و یا انواع سبزیجات مثل کاهو فلافل را به روش سنتی سرو کنید.

 

چند دستور پخت فلافل

 

چند نوع دستور پخت فلافل

در این بخش با معرفی چند دستور متنوع پخت فلافل برای استفاده از این غذا متناسب با سبک و ذائقه‌های مختلف با شما همراه خواهیم بود.

 

طرز تهیه فلافل ساندویچی

 

دستور فلافل بازاری

بعضی افراد با یک بار خوردن فلافل در یک رستوران وسط شهر علاقمند به این غذا شده و بهترین سبک پختن فلافل را مطابق باشیوه ارائه شده در انواع فست فوتی‌ها و یا ساندویچی‌ها می‌دانند. در این قسمت یک دستور فلافل بازاری را با هم مشاهده می‌کنیم.

 

چند نکته در دستور پخت فلافل بازاری

 • اضافه کردن یک عدد سیب زمینی متوسط در دستور پخت فلافل منجر به ترد شدن فلافل‌های بیرون می‌شود.
 • چرخ کردن سیب زمینی با نخود و دیگر مواد لازم برای تهیه خمیر و دادن یک استراحت سه دقیقه‌ای به این مواد نیاز در لذیذ شدن فلافل تاثیر دارد.
 • استفاده از روش‌های ابتکاری دیگر مثل اضافه کردن مواد غذایی دیگر مثل قارچ در مواد اولیه فلافل نیز از دیگر روش‌های پخت فلافل بازاری است.

 

دستور پخت فلافل بازاری

 

تهیه فلافل در بازار و رستوران‌ها با دسترس بودن انواع لوازم مخصوص پخت فلافل صورت می‌گیرد. اما با به کارگیری روش تهیه فلافل به سبک بازار می‌توانید یک وعده غذای باکیفیت را تهیه کنید.

 

طرز تهیه فلافل خاص

 

طرز تهیه فلافل ساندویچی

استفاده از نکات به کار رفته در دستور پخت فلافل مانند ساندویچی‌ها از دیگر مواردی افراد زیادی به دنبال آن برای پخت فلافل هستند. یک دستور پخت فلافل ساندویچی بصورت زیر قابل ارائه می‌باشد.

 1. میزان نخود در نظر گرفته شده را دو ساعت در آب بخیسانید. برای سریع خیس خوردن نخود مقداری نمک را به آب اضافه کنید.
 2. نخودهای خیس شده را همراه با پیاز، سیر، جعفری و ادویه ها داخل مخلوط کن بریزید تا به خوبی خرد و مخلوط شوند.
 3. پس از ترکیب شدن مواد با هم از به مقدار لازم آرد به مواد استفاده کنید.
 4. اضافه کردن تخم مرغ به مواد اولیه فلافل ساندویچی در این مرحله است.
 5. سپس مواد اولیه تهیه شده را در روغن آماده سرخ کنید.

 

طرز تهیه فلافل ساندویچی

 

طرز تهیه فلافل بندری

به دلیل اینکه ریشه این غذا به قسمت جنوب کشور بر می‌گردد، بیشتر افراد بهترین دستور پخت فلافل را بندری، اهوازی یا خوزستانی می‌دانند. بدین منظور در این بخش طرز تهیه فلافل آبادانی خوشمزه را ارائه می‌دهیم.

 

طرز تهیه فلافل بندری

 

مواد اولیه برای پخت فلافل به این روش بصورت زیر بیان شده است:

 • سیصد گرم نخود
 • یک عدد پیاز
 • یک دوم استکان جعفری
 • سه حبه سیر
 • دو قاشق غذاخوری آرد نخودچی
 • یک قاشق چای خوری فلفل سیاه
 • یک قاشق چای خوری زیره سبز
 • یک قاشق چای خوری تخم گشنیز
 • یک عدد تخم مرغ( دلخواه)
 • به مقدار لازم نمک

 

طرز تهیه فلافل آبادانی خوشمزه

 

طرز تهیه فلافل در این سبک نیز مانند روش‌های بیان شده در قسمت‌های قبل است. برای میل کردن این فلافل با این سبک می‌توانید از ترکیب انواع سبزیجات با سس مخصوص استفاده کنید.

 

طرز تهیه فلافل در فر

برخی افراد به دلیل استفاده زیاد فلافل از روغن، تمایل دارند این غذا را باشیوه‌ای جدید در فر طبخ کرده و میل کنند. طرز تهیه فلافل در فر را با هم مشاهده می‌کنیم.

 1. اولین اقدامی که انجام می‌دهید تنظیم درجه فر برای گرم شدن آن است. در این حالت حرارت 200 درجه را برای فر در نظر بگیرید.
 2. مواد لازم فلافل را در یک مخلوط کن یا غذاساز ریخته و توجه داشته باشید، پوره نشود.(نخود له نشود.)
 3. برای اینکه مواد به خوبی به هم جذب شوند، این مخلوط را با روغن زیتون به طور کامل هم بزنید. این کار را تا زمانی که یک مخلوط یک دست را مشاهده کنید ادامه دهید. قرار دادن مواد در یخچال به مدت یک ساعت بع انسجام بیشتر و چسبندگی آن کمک می‌کند.
 4. سینی فر را با روغن چرب کرده و مواد لازم را با یک قاشق یا قالب مخصوص فلافل جدا کرده و در سینی بچینید، برای بهتر پخته شدن فلافل‌ها با قاشق کمی سطح آنها را صاف کنید.
 5. به مدت 10 دقیقه برای پخت یک روی فلافل زمان در نظر بگیرید، سپس فلافل را با کفگیر برگردانده و برای سمت دیگر آن 15 دقیقه زمان داده و تا مغز پخت شدن آن صبر کنید.
 6. اگر تمایل به برشته و تیره شدن ظاهر فلافل دارید، مدت زمان قرار گرفتن در فر را اندکی افزایش دهید، اما حواستان باشد فلافل‌ها خشک نشده و خاصیت تردی خود را از دست ندهد.

 

طرز تهیه فلافل در فر

 

طرز تهیه فلافل رستورانی

تغییرات اندکی در دستور پخت فلافل در بیشتر رستوران‌ها وجود دارد که خوشمزه تر شدن این غذا را به دنبال دارد. اضافه کردن یک لیموترش به مواد فلافل گذراندن دوره استراحت خمیر، ورز دادن زیاد مواد فلافل، استفاده از بیکینگ پودر برای ترد شدن فلافل و در نهایت استفاده از چرخ گوشت برای آماده کردن نخود از جمله پیشنهاداتی که در این خصوص برای تهیه فلافل رستورانی به چشم می‌خورد.

 

طرز تهیه فلافل رستورانی

 

طرز تهیه فلافل با سیب زمینی

در بیشتر دستور پخت‌های فلافل اضافه کردن یک عدد سیب زمینی به چشم می‌خورد. این امر در خوشمزه و ترد شدن فلافل تاثیر داشته و برای افرادی که طعم نخود را به تنهایی دوست ندارند پیشنهاد می‌شود. با اضافه کردن یک عدد سیب زمینی متوسط به دستور اصلی فلافل و میکس کردن آن با مواد خمیر فلافل می‌توانید، تهیه فلافل با سیب زمینی را تجربه کنید.

 

طرز تهیه فلافل با سیب زمینی

 

طرز تهیه فلافل لبنانی

ریشه و جایگاه شکل گیری غذای فلافل به کشور‌های عربی بر می‌گردد. این غذا با ورود از سمت جنوب کشور در بیشتر فرهنگ‌ها یک غذای خاص جنوبی به شمار می‌آید. در دستور پخت فلافل لبنانی چیزی که بیشتر از همه به چشم می‌خورد تاکید بر استفاده از ادویه فلافل در هنگام تهیه خمیر نخود می‌باشد و اضافه کردن باقلا به ترکیبات است که مواد لازم آن بصورت زیر می‌باشد.

 • باقلای خشک: ۳۸۰ گرم
 • نخود: ۳۸۰ گرم
 • سیر: کوبیده ۲ حبه درشت
 • پیاز (ریز خرد شده): یک عدد درشت
 • پیازچه ( ریز خرد شده): ۴ عدد بزرگ
 • فلفل سبز قلمی تند: یک عدد ( ریز خرد شود)
 • بیکینگ پودر: یک قاشق غذاخوری
 • آرد: ۳ قاشق غذاخوری
 • جعفری خرد شده: یک فنجان
 • پودر تخم گشنیز: یک قاشق مرباخوری
 • پودر زیره سبز: ۵/۱ قاشق مرباخوری
 • نمک و فلفل: به مقدار لازم
 • روغن برای سرخ کردن فلافل به مقدار لازم

 

طرز تهیه فلافل لبنانی

 

طرز تهیه فلافل برای 5 نفر

با در نظر گرفتن 200 گرم نخود و اضافه کردن مواد دیگر به مقدار لازم می‌توانید، فلافل را برای 5 نفر تدارک ببنید. با این وجود اندازه‌ی تهیه غذا ممکن است وابسته به ذائقه و سبک غذا در هر خانواده‌ای به تعداد جمعیت متفاوت باشد.

 

طرز تهیه فلافل برای 5 نفر

 

ادویه فلافل تاثیر آن در پخت فلافل خانگی

ادویه فلافل نقش پر رنگی در خوش طعم شدن و نزدیک شدن طعم فلافل به سبک اصلی این غذا دارد. با این وجود به کاربردن ادویه، انواع فلفل ممکن است برای خیلی از افراد خوشایند نباشد. بنابراین می‌توانید به اندازه علاقه و سلیقه‌تان از انواع ادویه و سبزیجات برای خوش طعم شدن فلافل بهره ببرید.

 

ادویه فلافل تاثیر آن در پخت فلافل خانگی

 

4.5 امتیاز از 1417 رای


در بازار آنلاین "خدمت از ما" برای تمامی خدمات، از چند متخصص به رایگان قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین