روش های تمیز کردن شومینه

ثبت درخواست " سرویس و تعمیر شومینه "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
روش های تمیز کردن شومینه

کسانی که در خانه از شومینه استفاده می‌کنند، باید بدانند روش‌های تمیز کردن شومینه چیست و چگونه می‌توان دودکش، کف، دیوار، سقف و سایر لکه‌های که در اثر کارکرد شومینه به وجود می‌آید را پاک کنند. پاک کردن دوده، پاک کردن دوده از سقف، براق کردن آجر نسوز و ... می‌تواند کاری سخت و زمان بر باشد، ولی در این نوشته ما به شما تمامی روش‌های تمیز کردن شومینه را آموزش می‌دهیم.

دیگر نگران پاک کردن لکه دوده در خانه خود نباشید. پاک کردن دوده از سرامیک خانه شما دیگر سخت نیست. دیگر به دنبال نحوه براق کردن آجر نسوز شومینه نباشید، چون ما در این مطلب از مجله خدمت از ما روش‌های تمیز کردن شومینه و ساخت بهترین حلال دوده را برای شما نوشته‌ایم.

آموزش رفع دوده شوفاژ و پاک کردن لکه های سیاه از روی دیوار گچی را نیز به شما آموزش می‌دهیم.

پیش از شروع به تمیز کردن شومینه

پیش از اقدام برای برای تمیز کردن سنگ شومینه، خاکسترهای داخل شومینه را جمع کنید. البته اگر شومینه شما گاز سوز باشد نیازی به این کار نیست. جمع کردن خاکسترهای داخل شومینه را بهتر است به آرامی انجام دهید تا خاکسترها در سایر نقاط خانه پخش نشوند.

پس از جارو کردن و جمع کردن خاکسترها باید لکه‌های دوده که بر روی دیواره شومینه و کف شومینه به وجود آمده‌اند را پاک کنید. یکی از اولین راه‌های که به ذهن میرسد تمیز کردن با یک دستمال مرطوب است. ولی برای پاک کردن کامل و نو شدن کامل شومینه به چیزی بیشتر از آب نیاز دارید.

 

4 روش آسان برق انداختن سنگ شومینه

در ادامه به شرح 4 روش آسان جهت تمیز کردن شومینه و برق انداختن آن خواهیم پرداخت.

 

1. تمیز کردن دوده‌های شومینه با کرم تار تار

مواد مورد نیاز برای درست کردن محلول شوینده دوده: کرم تارتار، آب، سرکه سفید، جوش شیرین، مایع ظرفشویی یا دستشویی.

در اولین قدم کرم تارتار را با مقداری آب مخلوط کنید. برای یک شومینه دو قاشق کرم تارتار کافی است. این کرم را با مقداری آب قاطی کنید تا مخلوطی خمیر مانند لطیفی به دست آید. پس از آن خمیر را به کمک یک اسفنج این مخلوط را روی قسمت‌های دوده دار بکشید. اگر شومینه شما در قسمت های زیادی دود دارد شما به مخلوط بیشتری نیاز پیدا می‌کنید.

پس از کشیدن یک لایه از این مخلوط بر روی دیوار محل را با آب تمیز کنید. اگر لکه ها به خوبی پاک نشدند چند بار دیگر نیز این کار را انجام دهید.

 

پاک کردن لکه دوده

 

اگر این محلول جوابگوی لکه‌های سرسخت شما نبود، قدم بعدی استفاده از محلول آب و سرکه سفید است.

برای درست کردن این محلول آب و سرکه سفید را به مقدار مساوی ترکیب کنید و آن را بر روی دوده‌ها اسپری کنید. سپس با اسفاده از یک برس شروع به پاک کردن دوده‌ها کنید. اگر اثار دوده به خوبی پاک نشدند، این کار را چند بار امتحان کنید.

 

2. تمیز کردن شومینه با جوش شیرین

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن شومینه استفاده از مخلوط مایع ظرفشویی و یا دستشویی با جوش شیرین است. برای درست کردن این ترکیب مقدار مساوی از این دو ماده را باهم ترکیب کنید. مثلا دو قاشق مایه ظرف شویی و دو قاشق جوش شیرین. سپس این دو را با هم ترکیب کنید تا مخلوطی خمیری به دست آید. این مخلوط را با کمک یک فرچه و یا برس روی قسمت سیاهی دیوار بکشید تا تمیز شود.

 


3. تمیز کردن شومینه و لکه های سر سخت

برخی دوده‌ها و لکه‌ها سرسخت هستند و با روش های تمیز کردن شومینه معمولی پاک نمی‌شوند. برای پاک کردن سرسخت ترین دوده‌ها نیز راه حلی وجود دارد.

ترکیب تری سدیم فسفات و آب یکی از قوی ترین پاک کننده‌های دوده می‌باشد. برای استفاده از این محلول باید حتما از دستکش و عینک و ماسک استفاده کنید.

برای درست کردن این ترکیب یک چهارم فنجان تری سدیم فسفات را با هفت و نیم لیتر آب گرم مخلوط کنید. این محلول می‌تواند آسیب‌های جدی به پوست شما وارد کند پس حتما نکات ایمنی زمان کار را رعایت کنید.

برای استفاده با ید یه برس سفت را به این مواد آغشته کنید و به صورت دورانی روی دوده بکشید. این ماده با ترکیب دوده ایجاد کف میکند و دوده را پاک می‌کند. در محل هایی که نقش و کنده کاری دارید می‌توانید از یک برس کوچک استفاده کنید. این کار را چند بار انجام دهید تا به خوبی پاک شود. برای اینکتر نیاز نیس برس را زیاد محکم فشار دهید زیرا باعث آسیب به سنگ‌ها بشوید.

 

پاک کردن دوده از سرامیک

 

نکات استفاده از ترکیب تری سدیم فسفات

اگر تری سدیم فسفات را پیدا نکردید می‌توانید از سدیم کربنات استفاده کنید. همچنین برخی مواد پاک کننده از ترکسی تری سدیم کربنات داخل خود بهر می‌برند از آن مواد نیز می‌توانید استفاده کنید.

ریختن بیشتر تری سدیم فسفات باعث تمیزی بیشتر نمی‌شود. استفاده بیش از حد تر سدیم فسفات باعث خوردگی می‌شود.

تمیز کردن دوده از داخل دودکش شومینه

برای تمیز کردن دوده از داخل دودکش می‌توانید از یک برس با دست بلند استفاده کنید. معمولا تمیز کردن دودکش سال یک بار لازم است.

 

روش های تمیز کردن شومینه

 

اگر می‌خواهید زحمت تمیز کردن شومینه را نداشته باشید، می‌توانید با انجام دادن چند کار ساده از دوده گرفتن شومینه خود جلوگیری کنید.

  • ابتدا باید علت دود دادن شومینه هیزمی خود را بیابید و آن را رفع کنید.
  • در شومینه خود از چوب خشک استفاده کنید زیرا چوب های تازه علاوه بر اینکه به خوبی نمی‌سوزند؛ باعث دوده گرفتن شومینه شما می‌شوند.
  • هر هفته یا دوهفته یک بار خاکسترهای داخل شومینه خود را نمیز کنید تا شومینه شما دوده نگیرد. این کار زیبایی شومینه را نیز بیشتر می‌کند.
  • ریختن نمک بر روی آتش نیز می‌تواند مقدار در از بین بردن دوده ها به شما کمک کند. می‌توانید به صورت دوره‌ای مقداری نمک بر روی آتش ریخته تا از دوده گرفتن شومینه شما کاهش پیدا کند.

4.5 امتیاز از 1000 رای


سرویس و تعمیر شومینه
برای سرویس سرویس و تعمیر شومینه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین