علت دود دادن شومینه هیزمی

ثبت درخواست " سرویس و تعمیر شومینه "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت دود دادن شومینه هیزمی

علت دود دادن شومینه هیزمی و وضعیت دودکش شومینه هیزمی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. اگر نقشه شومینه هیزمی به صورت اصولی تهیه شود، ابعاد استاندارد شومینه هیزمی رعایت شود، طراحی دودکش شومینه هیزمی به دقت انجام شود، نصب شومینه هیزمی توسط افراد خبره انجام شود و...، هیچگاه دچار مشکل دود دادن شومینه هیزمی مواجه نخواهید شد؛ چراکه دلیل دود کردن شومینه هیزمی کاملاً با شیوه ساخت نادرست آن در ارتباط است.

با این وجود، درصورت مواجه با این مشکل باید هرچه سریع‌تر علت دود دادن شومینه هیزمی و مشکلات دودکش شومینه هیزمی را پیدا کنیم تا برای ساکنان خطری ایجاد نکند. با مجله خدمت از ما همراه باشید تا علت دود دادن شومینه هیزمی را بررسی کنیم.

علت دود دادن شومینه هیزمی

همانطور که گفتیم، بی‌اعتنایی به علت دود دادن شومینه هیزمی و مشکلات دودکش شومینه هیزمی ممکن است باعث به خطر افتادن سلامت افراد حاضر در منزل ساکنان شود. حتی اگر این دود زیاد نباشد، می‌تواند باعث کثیف شدن فضای داخلی منزل شود. دود بسیار کم تولید شده توسط چوب را نیز نباید نادیده گرفت، زیرا می‌تواند باعث آسیب‌های جدی به کودکان و سالمندان شود. در ادامه علت دود دادن شومینه هیزمی را توضیح داده‌ایم:

 

1. بسته بودن دودکش شومینه هیزمی

بسته بودن خروجی یا همان دودکش شومینه هیزمی موردی بسیار محتمل در علت دود دادن شومینه هیزمی است. به طور کلی، دودکش شومینه هیزمی در نقشه شومینه هیزمی، ابعاد استاندارد شومینه هیزمی و نصب شومینه هیزمی اهمیت بالایی دارد.

بسته بودن یا هر مشکل دیگری در دودکش شومینه هیزمی ممکن است علت دود دادن شومینه هیزمی باشد. پیش از روشن کردن شومینه حتما از باز بودن دودکش شومینه هیزمی و مجرای آن مطمئن شوید. اگر شومینه شما بعد از مدتی دود می‌دهد، بهتر است ابتدا دودکش شومینه هیزمی را برای پیدا کردن علت دود دادن شومینه هیزمی بررسی کنید.

 

علت دود دادن شومینه هیزمی

 

2. وجود مشکل در نقشه شومینه هیزمی

علت دود دادن شومینه هیزمی را می‌توان در نامتناسب بودن اندازه کف شومینه و خروجی آن نیز جستجو کرد. در واقع این مشکل ناشی از وجود ایراداتی در اجرای نقشه شومینه هیزمی و نقشه اجرایی شومینه هیزمی است. کف شومینه و دودکش شومینه هیزمی (خروجی) باید طبق استاندارهای هندسی مشخصی در نقشه شومینه هیزمی طراحی و ساخته شده باشند. در غیر این صورت، دود حاصل از احتراق شومینه به سمت بالا و در نهایت خروجی لوله دودکش شومینه هیزمی هدایت نخواهد شد.

این استانداردها در نقشه شومینه هیزمی بر اساس هندسه ساختمان شومینه و اندازه‌های استاندارد شومینه هیزمی تهیه و اجرا می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما کار طراحی دودکش شومینه، نقشه شومینه هیزمی و نصب شومینه هیزمی خود را به یک دکوراتور ماهر بسپارید.

 

3. حجم نامناسب هیزم در شومینه هیزمی آماده

هیزم بیشاز اندازه نیز می‌تواند علت دود دادن شومینه هیزمی باشد. به این معنا که اگر حجم هیزمی که در آتش قرار می‌دهید بیشتر از حجم استاندارد شومینه باشد، شومینه دود می‌دهد. این استاندارد را باید از متخصص نصب شومینه بپرسید. حجم استاندارد هیزم برای هر شومینه با توجه به هندسه داخلی آن و ابعاد استاندارد شومینه هیزمی و اندازه‌های استاندارد شومینه هیزمی محاسبه می‌شود.

 

4. مشکلات کلاهک و علت دود دادن شومینه هیزمی

کلاهک بخش بسیار مهمی در شومینه است. کلاهک شومینه هیزمی آماده یا شومینه هیزمی روستایی باید به صورت T و خارج از ساختمان در ارتفاع استاندارد نصب شود. بیرون این کلاهک باید همیشه باز باشد تا دود حاصل از احتراق به سمت داخل منزل پس زده نشود. توصیه می‌کنیم هرگز از کلاهک‌هایی که به شکل T نیستند استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است باعث ایجاد خطرات زیادی شوند.

 

دودکش شومینه هیزمی

 

5. وجود مشکل در لوله دودکش شومینه هیزمی

لوله دودکش شومینه هیزمی نیز باید از ابعاد استاندارد شومینه هیزمی پیروی کند؛ در غیر اینصورت می‌تواند علت دود دادن شومینه هیزمی باشد. این استاندارد شامل جنس و اندازه می‌شود. اگر قطر لوله لوله دودکش شومینه هیزمی کمتر از اندازه‌های استاندارد شومینه هیزمی باشد، دود حاصل از احتراق از آن عبور نمی‌کند و به سمت داخل منزل پس زده می‌شود.

استاندارد لوله دودکش شومینه هیزمی نیز براساس حجم شومینه و نقشه شومینه هیزمی تعیین می‌شود. بنابراین، نمی‌توان یک لوله دودکش شومینه هیزمی را برای دو شومینه هیزمی آماده یا شومینه هیزمی روستایی با اندازه‌های متفاوت استفاده کرد.

 

6. محل نامناسب هیزم‌ها

علاوه بر گرفتگی دودکش شومینه هیزمی، قرار دادن هیزم‌ها در محل نامناسب نیز می‌تواند علت دود دادن شومینه هیزمی باشد. برای مثال، اگر شما هیزم‌ها را مستقیما روی کف شومینه قرار داده باشید، ممکن است دود ایجاد شود. در این حالت سوختن سطح رویی کف شومینه می‌تواند علت دود دادن شومینه هیزمی باشد. برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید هیزم را روی یک ورقه‌ توری فلزی یا مواد غیرقابل اشتعال دیگر قرار دهید.

 

7. وجود مشکل در دیوار پشت شومینه

نقشه اجرایی شومینه هیزمی طوری ساخته می‌شود که دیوار پشت آن کمی به سمت بیرون خم شده باشد. این خمیدگی دود را به سمت بالا و خروجی دودکش شومینه هیزمی هدایت می‌کند. اگر این استاندارد مهم در نصب شومینه هیزمی رعایت نشود، دود حاصل از سوختن هیزم به جای خروجی دودکش شومینه هیزمی و بیرون از ساختمان، به سمت بیرون شومینه و داخل فضا هدایت خواهد شد. بنابراین، صاف بودن دیوار پشت شومینه نیز می‌تواند علت دود دادن شومینه هیزمی باشد.

 

طراحی دودکش شومینه

 

8. اندازه لوله بیرون از ساختمان

همان‌طور که تا اینجا مطالعه کردید، در بسیاری از موارد رعایت نکردن ابعاد استاندارد شومینه هیزمی و اندازه‌های استاندارد شومینه هیزمی می‌تواند علت دود دادن شومینه هیزمی باشد. اندازه خروجی بخشی از لوله دودکش شومینه هیزمی که از دودکش ساختمان به بیرون هدایت شده نیز استاندارد مشخصی دارد.

این استاندارد بر اساس حجم آتشی که هر شومینه می‌تواند تحمل کند محاسبه می‌شود. اگر اندازه این لوله‌ کمتر یا بیشتر از ابعاد استاندارد شومینه هیزمی در نقشه شومینه هیزمی باشد، شومینه دود می‌دهد.

 

9. خفه شدن آتش

هرگز از روش خفه کردن آتش برای خاموش کردن شومینه استفاده نکنید. آتش در این شرایط بعد از مدتی خاموش می‌شود، اما دود آن وارد خانه خواهد شد. البته خفه شدن آتش ممکن است به دلیل بسته شدن راه ورود و خروج هم باشد. اگر شومینه‌ شما در دارد، مطمئن شوید سوراخ‌های روی در شومینه بسته نشده باشند.


مهمترین موارد علت دود دادن شومینه هیزمی را بررسی کردیم. البته مواردی مانند کثیف بودن شومینه یا روشن کردن آن در تابستان نیز می‌تواند علت دود دادن شومینه هیزمی باشد. توصیه می‌کنیم علت دود دادن شومینه هیزمی را جدی بگیرید تا مشکلی برای شما و سایر ساکنان خانه ایجاد نشود.

4.5 امتیاز از 1330 رای


سرویس و تعمیر شومینه
برای سرویس سرویس و تعمیر شومینه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین