تعمیر صندلی چوبی

ثبت درخواست " نجاری "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعمیر صندلی چوبی

اولین جواب شما هم برای تعمیر صندلی چوبی استفاده از چسب است؟ خب، اینطور که به نظر می‌رسد، استفاده از چسب‌های اپوکسی، پلی اورتان و ... برای تعمیر صندلی چوبی آنقدرها هم فایده ندارد. پس باید چکار کنیم؟

در ادامه به شما خواهیم گفت چطور تعمیر صندلی چوبی را در خانه انجام دهید. این آموزش مرحله به مرحله، بسیار ساده و تصویری است. بنابراین، دیگر دلیلی ندارد صندلی‌های مشکل‌دار را گوشه‌ای انبار کنید یا خطر نشستن روی آنها را به جان بخرید!

 

آموزش تعمیر صندلی چوبی در منزل

در اینجا روش تعمیر صندلی چوبی با استفاده از براکت‌های L شکل فلزی را به شما آموزش می‌دهیم. حتی اگر اصطلاحا "فنی" و اهل نجاری در منزل نیستید هم می‌توانید از این آموزش استفاده کنید. نکات لازم در ادامه پوشش داده شده‌اند، البته بهتر است تجربه کار با دریل شارژی را داشته باشید.

 

یک

پیش از تعمیر پایه صندلی چوبی، ابتدا باید متوجه شوید دقیقا چه چیزی شل شده است. خوب پایه‌ها را بررسی کنید. حتی روی صندلی بشینید، و به آرامی خودتان را تکان دهید تا متوجه شوید چه چیزی حرکت می‌کند.

 

تعمیر صندلی چوبی

 

دو

حالا می‌توانید روند تعمیر صندلی چوبی را آغاز کنید. یک براکت L را مطابق شکل زیر روی صندلی قرا دهید؛ و با مداد طرح کلی آن را روی صندلی بکشید. هنگام علامت‌گذاری سوراخ درون براکت (که پیچ آنجا بسته خواهد شد) دقت بیشتری داشته باشید.

اگر براکت شما هم یک حفره دایره‌ای شکل دارد، پیشنهاد می‌کنیم داخل آن یک علامت X بزنید. اینکار محل دقیق پیچ برای ورود به چوب را تا حدی مشخص کرده، و احتمال موفقیت تعمیر صندلی چوبی را بیشتر می‌کند.

 

تعمیر صندلی چوبی در منزل

 

سه

برای اینکه کار تعمیر پایه صندلی چوبی ساده‌تر شود، پایه(های) لق را کاملا باز کنید. اما اگر نمی‌توانید به هر دلیلی اینکار را انجام دهید، بهتر است براکت‌های L شکل بلندتری تهیه کنید تا فضای کافی برای نگه داشتن دریل به موازات سطوح صندلی را داشته باشید.

 

آموزش تعمیر صندلی چوبی

 

چهار

یک نکته مهم که در آموزش تعمیر صندلی چوبی باید به آن توجه کنید، طول مته است. در این مرحله شما باید ببینید که آیا مته از عرض پایه صندلی بلندتر است یا خیر. اگر بله، حتما روی مته علامتی بزنید تا پایه را خیلی عمیق سوراخ نکنید.

 

تعمیر پایه صندلی چوبی

 

پنچ

پیش از دریل کردن هر سوراخ برای تعمیر صندلی چوبی، مطمئن شوید که مته کمی از عرض پیچ کوچک‌تر باشد. این مسئله اتصال محکم‌تری در بر خواهد داشت. حالا آن علامت X را که در مرحله دو مشخص کرده بودید را روی پایه صندلی و قاب اصلی آن با دریل سوراخ کنید.

 

تعمیر لقی صندلی چوبی

 

شش

با استفاده از مته، ابتدا براکت L شکل را روی پایه صندلی محکم کنید. دریل را کاملا عمود بر سطح را نگه دارید، و پیچ را در سوراخ محکم کنید.

 

تعمیر صندلی چوبی قدیمی

 

هفت

برای اینکه در آینده نزدیک دوباره به تعمیر صندلی چوبی احتیاج پیدا نکنید و اتصالی محکم‌تر، از مقدار کمی چسب چوب در اتصالات پایه صندلی استفاده کنید. چسب اضافی را حتما پاک کنید.

 

تعمیر صندلی چوبی با چسب

 

هشت

قبل از اینکه براکت L را به صندلی متصل کنید، اگر اتصالاتی را در مرحله سه باز کردید، اکنون باید آن را ببندید و خوب محکم‌شان کنید.

 

تعمیرات صندلی چوبی

 

نه

در نهایت طرف دوم براکت را به پایه صندلی پیچ کنید. تبریک می‌گوییم، شما تعمیر صندلی چوبی قدیمی خود را با موفقیت انجام دادید!

 

تعمیر پایه صندلی چوبی

 

چرا تعمیر پایه صندلی چوبی با چسب توصیه نمی‌شود؟

همان‌طور که در مقدمی اشاره کردیم، آموزش تعمیر صندلی چوبی در منزل فقط با چسب، کاری از پیش نمی‌برد. خیلی از افراد مقداری چسب روی یک اتصال شل می‌ریزند، به آن زمان می‌دهند تا خشک شود، و بعد امیدوارند همه‌چیز به حالت اول برگشته باشد.

اما استفاده از مقدار زیادی چسب برای تعمیر لقی صندلی چوبی در واقع نتیجه معکوس دارد. اصولا اگر اینکار بخواهد نتیجه بدهد، باید یک لایه نازک از چسب چوب را روی هر دو طرف اتصال اعمال کنید، و بعد آنها را به همدیگر محکم فشار دهید تا چشب خشک شود.

البته همین کار هم برای تعمیر صندلی چوبی به شکل اساسی زیاد کاربرد ندارد، و معمولا باید اتصال را بازسازی و تقویت کرد. یا اینکه پایه را کاملا جدا کنید، و چسب‌های به‎جا مانده از تعمیرات قبلی را بردارید تا قطعات به درستی کنار هم و روی هم جا بیفتد.

اجازه دهید توضیح دهیم چرا. برای اینکه صندلی به راحتی جابه‌جا شود، باید سبک ساخته شود. با این حال، باری که یک صندلی تحمل می‌کند، بسیار زیاد است. یک صندلی ممکن است 10 کیلو وزن داشته باشد، اما باید بتواند 10 برابر وزن خود یا بیشتر را تحمل کند.

ضمنا، این بار ثابت نیست. مثلا خودتان را روی یک صندلی تصور کنید. شما ممکن است روی آن بنشینید، بایستد، جابه‌جا شوید، و خلاصه به روش‌های مختلفی مفاصل و اتصالات آن را تحت فشار قرار دهید. اما عملا هیچ وسیله چوبی دیگری تحت چنین فشارهایی قرار نمی‌گیرد (مثلا دراورها، میزها یا کمدها را ببینید).

به همین خاطر، هم بیشتر به تعمیر صندلی چوبی احتیاج پیدا می‌کنیم؛ هم نمی‌توانیم صرفا به استفاده از چسب برای اینکار اکتفا کنیم.


تعمیر صندلی چوبی قدیمی به کمک متخصص

اگر برای تمام صندلی‌های چوبی‌تان یک معاینه دقیق ترتیب دهید، خواهید دید که چه تعداد زیادی از پایه‌های آنها لق هستند. اصلا مهمترین ایراد این صندلی‌ها هم همین است: لق شدن پایه. این مسئله هم افراد را معذب می‌کند، هم امنیت آنها را به خطر می‌اندازد.

امیدواریم به کمک آموزش بالا بتوانید مشکل صندلی چوبی‌تان را برطرف کنید. اگر یک صندلی عتیقه دارید که دچار مشکل شده و نمی‌خواهید از ارزش آن کم شود، یا اینکه پایه صندلی کلا شکسته است، شاید بهتر باشد از یک متخصص برای تعمیر صندلی چوبی خود کمک بگیرید.

با ثبت رایگان درخواست‌تان در اپ یا وبسایت «خدمت از ما» می‌توانید به برترین نجار شهر خود دسترسی داشته باشید، مبلغ پیشنهادی آنها برای تعمیر پایه صندلی چوبی (و دیگر تعمیرات مثل تعمیر مبل در منزل) را ببینید، سوابق کاری و نظرات مشتریان قبلی‌شان را بررسی کنید، و نهایتا یکی را استخدام کنید.

4.2 امتیاز از 1224 رای


نجاری
برای سرویس نجاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین