تعمیر میز چوبی شکسته

ثبت درخواست " نجاری "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعمیر میز چوبی شکسته

تعمیر میز چوبی از آن مهارت‌های ساده‌ای است که می‌تواند شما را از تماس با نجار بی‌نیاز کند، اما نه همیشه! تعمیر میز چوبی، از میز ناهار خوری گرفته تا میز تحریر، گاهی به سادگیِ استفاده از روغن جلا یا چسب چوب است. اما گاهی به راه‌های خلاقانه‌تر و اصولی‌تر و البته ابزار مناسب احتیاج داریم.

اینجا قصد داریم روش‌های ساده و سرراستِ تعمیر میز چوبی شکسته و آسیب‌دیده را برای سه مدل میز محبوب بررسی کنیم: میزهای معمولی، میز ناهار خوری و میز تحریر. اگر هم مشخص شد تعمیر میز چوبی‌تان فراتر از زمان و تخصص شماست، ما کمک‌تان می‌کنیم تا یک نجار خوب را در شهرتان پیدا کنید.

 

تعمیر میز چوبی

میز چوبی شما اگر از جنس چوب طبیعی باشد، مثلا گردو، بلوط، افرا، ساج یا ...، قطعا ارزش تعمیر دارد. حتی میزهایی از جنس چوب ام دی اف هم قیمتی‌اند، و با تعمیر میز چوبی می‌توان چندسال دیگر از آنها استفاده کرد.

این «میزهای چوبی» بر حسب کارایی و مدل‌شان به چند دسته تقسیم می‌شوند. بر همین اساس، هرکدام از این میزها در معرض آسیب‌هایی خاص قرار می‌گیرند و تعمیر میز چوبی به روش خاصی باید انجام شود. مثلا بعضی‌های از ناحیه سطح آسیب می‌بینند، اما برخی مدام دچار لقی و شکستگی پایه می‌شوند.

 

انواع میز چوبی

 • میز غذاخوری چوبی: که معمولا تماما از چوب هستند، و گاهی هم در ترکیب با فلز و شیشه ساخته می‌شوند. میزهای غذاخوری دونفره، چهارنفره، شش‌نفره و ... معمولا با چوب گردو و افرا ساخته می‌شوند تا مستحکم باشند. البته مدل‌هایی کمتر محکم و ارزان‌تری از جنس MDF یا نئوپان هم موجود هستند. همان‌طور که در مقدمه گفتیم، در ادامه به طور مفصل تعمیرات میز ناهار خوری را بررسی خواهیم کرد.
 • میز جلو مبلی چوبی: این میزها در انواع طرح‌های کلاسیک، سلطنتی یا مدرن ساخته می‌شود. این میزها به راحتی با مبلمان ست می‌شوند. فراتر از بحث زیبایی، برخی از این میزها طبقه و کشو هم دارند که برای فضاهای کوچک عالی‌ست. موردی که البته می‌تواند بعضا تعمیر میز چوبی جلو مبلی را چالش‌برانگیز کند.
 • میز عسلی چوبی: این میزها برای پذیرایی کنار مبلمان قرار می‌گیرند، البته برای نمایش وسایل تزئینی هم مناسب‌اند و کاربرد دارند. این میزها کوچک‌اند و نسخه چوبی‌شان بسیار شیک‌تر از نمونه‌های شیشه‌ای‌ست. این میزها معمولا از ناحیه پایه آسیب می‌بینند و به خدمات تعمیر میز چوبی شکسته احتیاج پیدا می‌کنند.
 • میز تلویزیون چوبی: میز تلویزیون ساخته‌شده از چوب حقیقتا خاص و فوق‌العاده شیک است. این میزها در مدل‌های ساده، کشودار، دیواری-دکوری و ... موجودند. نکته مثبت اینجاست که این میزها معمولا دیر خراب می‌شوند و کمتر به تعمیر میز چوبی احتیاج پیدا می‌کنند.
 • میز آرایش چوبی: میزهای آرایش یا توالت دو مدل مهم دارند: با آینه پیچ‎شده یا با آینه جدا. اگر بدانید چطور سطح چوب را ترمیم کنید (که در ادامه به آن می‌پردازیم) می‌توانید تعمیر میز چوبی را اکثرا خودتان انجام دهید.
 • میز تحریر چوبی: میزهای تحریر اکثرا به عنوان میز مطالعه، کار یا کامپیوتر به کار می‌روند، و معمولا با پایه‌های فلزی ساخته می‌شوند. البته نمونه‌های تمام‌چوب هم موجود هستند. در ادامه تعمیر میز تحریر را هم بررسی می‌کنیم.

 

تعمیر میز چوبی قدیمی

 

آموزش تعمیر میز چوبی

اجازه دهید روش تعمیر میز چوبی برای هر ایراد رایج را یک‌به‌‎یک بررسی کنیم:

 

تعمیر میز چوبی شکسته (تعمیر پایه میز چوبی)

برای تعمیر پایه میز چوبی به این وسایل احتیاج دارید:

 • دریل و مته 1.8 اینچی
 • چسب کاغذی
 • چسب چوب
 • کاغذ مومی (وکس پیپر)
 • سیم‌چین
 • سوهان

ابتدا میز را به فضای باز یا مثلا پارکینگ ببرید. اگر جابه‌جایی میز ممکن نیست، یک برزنت پلاستیکی زیر آن بیندازید تا محیط در حین تعمیر میز چوبی کثیف نشود. حالا میز را به صورت برعکس روی آن قرار دهید و مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. پایه شکسته را به حالت اولیه خود برگردانید، و بخش‌های شکسته را تا حد امکان به هم نزدیک کنید.
 2. همین‌طور که بخش‌های شکسته را نزدیک بهم نگه داشته‌اید، چند دور چسب کاغذی دورشان بپیچید تا حرکت نکنند. ترجیحا از چسب دیگری استفاده نکنید تا سطح موقع جدا کردن چسب آسیب نبیند.
 3. مته قطر 1.8 را در دریل بگذارید، و دو سوراخ در پایه میز با زاویه 90 درجه نسبت به سطح میز ایجاد کنید. این سوراخ‌ها باید در نقطه شکستگی باشند، باید به قسمت متصل به میز نفوذ کنند، و از قسمت شکسته‌شده پایه هم عبور کنند.
 4. میخی را در هر سوراخ فرو کنید تا به طرف دیگر پایه برسد (اگر لازم شد، از چکش استفاده کنید). حالا می‌توانید نوارچسب را باز کنید.
 5. نوک بطری چسب را روی پایه میز در محل شکستگی قرار دهید. بطری را به آرامی فشار دهید و مطمئن شوید چسب روی تمام شکستگی بریزد. قطعات پایه را با دست به هم فشار دهید تا خوب بهم بچسبند.
 6. حدود 30 سانتی‌متر از کاغذ مومی را بچینید. آن را دور پایه بپیچید و آن را با چسب کاغذی محکم کنید. 24 صبر کنید تا چسب خشک شود.
 7. نوارچسب و کاغذ مومی را از پایه جدا کنید. انتهای بیرون‌زده‌ی میخ‌ها را هم تا جای ممکن از نزدیک به سطح پایه میز ببرید. سطوح بریده‌شده را خوب سوهان بزنید تا صاف و با پایه هم‌سطح شوند.

تبریک می‌گوییم، شما تعمیر میز چوبی شکسته‌تان را با موفقیت انجام دادید! اگر میزتان ایراد دیگری دارد، با استفاده از بخش‌های بعد می‌توانید تعمیر میز چوبی‌تان را کامل کنید.

 

تعمیر میز چوبی شکسته

 

تعمیر میز چوبی در صورت تغییر رنگ

اگر به دلیل گذشت زمان رنگ میز چوبی شما تغییر کرده است، می‌توانید از رنگ‌های مخصوص به چوب استفاده کنید. در این حالت، کمی مهارت در رنگ‌آمیزی تنها چیزی است که برای تعمیرات میز ناهار خوری یا سایر میزها احتیاج دارید.

 

پاک کردن لکه‌ها

در بحث تعمیر میز چوبی (مدل و کاربری آن خیلی توفیری نمی‌کند)، آشنایی با نحوه پاک کردن لکه‌های گوناگون مهارتی حیاتی است. اجازه دهید توضیح دهیم با هر لکه باید چکار کرد:

 

لکه آب

لاک و شلاک (از پوشش‌دهنده‌های چوب) کاملا در برابر آب مقاوم نیستند. به همین دلیل، میزهای زیبای چوبی در برابر این لکه‌ها آسیب‌پذیرند. برای از بین بردن این لکه‌های سفید پولیش مایع مبلمان را امتحان کنید.

اگر مالش آن روی سطح جواب نداد، سطح را با الکل دناتوره شده به آرامی پاک کنید. از کمترین میزان الکل برای تعمیر میز ناهار خوری یا مدل‌های دیگر استفاده کنید تا سطح آسیب نبیند.

اگر نه پولیش جواب داد و الکل، باید از ساینده‌های ملایم استفاده کرد. برای ساخت چنین ماده‌ای می‌توانید کمی خاکستر سیگار را با چند قطره روغن بذر کتان مخلوط کنید. خمیر به دست آمده را روی ناحیه لکه‌دار در امتداد رگه‌های چوب بمالید، و سپس سطح را با یک پارچه نرم پاک کنید.

شاید لازم باشد برای لکه‌های سرسخت چندبار اینکار را انجام دهید. پس از پایان تعمیر میز چوبی، تمام سطح را واکس بزنید و پولیش دهید.

 

لکه سیاه

لکه‌های سیاه ناشی از آبی است که کاملا به سطح پوشش محافظ نفوذ کرده و وارد چوب شده. متاسفانه نمی‌توان آنها را بدون آسیب به پوشش (finish) تمیز کرد.

برای تعمیرات میز ناهار خوری، تعمیر میز تحریر یا ... در این حالت پیشنهاد می‌کنیم از یک متخصص کمک بگیرید تا بهترین روش انتخاب شده، و کمترین آسیب به میز چوبی تحمیل شود.

 

لکه جوهر

لکه‌های جوهر اساسی را هم بهتر است مانند مورد قبل، به یک متخصص سپرد. اما اگر اوضاع چندان جدی و بغرنج نباشد، شاید خودتان بتوانید تعمیر میز چوبی را انجام دهید. البته به شرطی که بتوانید کمی حلال 402 (مینرال اسپریت) تهیه کنید.

به آرامی ناحیه لکه‌دار را با پارچه‌ای آغشته به این حلال بمالید. چوب را با یک پارچه نرمِ نم‌دار پاک کنید و سپس آن را خوب خشک کنید. در آخر هم آن را واکس بزنید و براق کنید.

اگر لکه پاک نشد، باید سراغ روش‌های قوی‌تری رفت که مجددا توصیه می‌کنیم آن را به متخصص تعمیر میز تحریر و مدل‌های دیگر بسپارید.

 

لکه چربی، رنگ، مداد شمعی و رژ لب

این لکه‌ها معمولاً فقط روی سطح پوشش محافظ تأثیر می‌گذارند. برای از بین بردن رنگ مرطوب، از حلال مناسب و پارچه نرم استفاده کنید (مثلا مینرال اسپریت برای رنگ پایه روغنی یا آب برای رنگ لاتکس).

برای تعمیر میز چوبی در صورت لکه‌های رنگ خشک یا سایر مواد، ابتدا آنها را با نهایت دقت با لبه کاردک پاک کنید. بعد با پشم فلزی شماره 0000 که با حلال 402 مرطوب شده، ناحیه را در امتداد رگه‎های چوب به آرامی مالش دهید. سپس تمام سطح را واکس بزنید.

 

لکه موم و آدامس

این دو معمولا راحت از میز جدا می‌شوند، اما باید همچنان دقت کرد تا پوشش محافظ چوب آسیب نبیند. برای اینکه موم یا آدامس شکننده شود، روی آن یخ (پیچیده‌شده در حوله) بگذارید. بعد آن را با انگشتان‌تان و با فشاری ملایم از سطح جدا کنید.

در صورت لزوم، دوباره از پرس یخ استفاده کنید. اینجا برای تعمیرات میز ناهار خوری، تعمیر میز تحریر یا هر مدل دیگری اصلا لکه را خراش ندهید چون احتمالا خود میز هم خراش داده خواهد شد.

وقتی لکه به طور کامل برداشته شد، با پشم فلزی شماره 0000 مرطوب‌شده با حلال 402، ناحیه را در امتداد رگه‎های چوب آرام مالش دهید. در آخر تمام سطح را واکس بزنید و پولیش کنید.

 

تعمیرات میز ناهار خوری

 

تعمیر میز ناهار خوری

میزهای ناهار خوری تنوع بی‌نطیری دارند. از اندازه‌های متفاوت مانند دو نفره، چهار نفره، دوازده نفره و ... در اشکال چهارگوش و مدور گرفته تا مدل‌هایی که تماما چوبی نیستند و با فلز و چوب ترکیب شده‌اند.

نمونه‌هایی هم هستند که از جنس MDF هستند، و روی آنها شیشه‌ای وجود دارد تا جلوی آسیب‌های گوناگون را بگیرد. چیزی که بعضا می‌تواند تعمیرات میز ناهار خوری در مدل‌های گوناگون را چالش‌برانگیز کند، ابعاد بزرگ و وزن زیاد آنها خواهد بود؛ مخصوصا هنگام تعمیر میز ناهار خوری با پایه شکسته.

 

انواع میز ناهار خوری چوبی

 • میز چوبی ناهار خوری ساده: این نمونه‌ها از چوب طبیعی ساخته می‌شوند، اما رنگ‌آمیزی و منبت‌کاری ندارند و ظاهرشان ساده و طبیعی‌ست.
 • میز ناهار خوری مدرن: تعمیرات میز ناهار خوری مدرن به نسبت چالش کمتری دارد. چون این میزها، با وجود طرح‌های متنوع، ساده و سبک و کوچک و جمع‌وجور هستند.
 • میز ناهار خوری سلطنتی (استیل): مشابه مبلمان سلطنتی، این میزها هم طراحی ظریف و مجللی دارند، از چوب طبیعی ساخته می‌شوند، وزن بالایی دارند و گران‌قیمت‌اند. اما زیبایی خاصی دارند و به‌راحتی با مبلمان و سایر وسایل چوبی ست می‌شوند.
 • میز ناهار خوری کلاسیک (نیمه استیل): این میزها هم از چوب هستند و معمولا منبت‌کاری‌های زیبایی دارند. مشابه مدل قبل، این میزها نیز اکثرا بزرگ و گران‌قیمت هستند.
 • میز ناهار خوری ام دی اف: از نکات آموزش تعمیر میز ناهار خوری می‌توان برای این میزهای متنوع هم استفاده کرد. این میزها هم سبک‌اند، هم قیمت مناسب‌تری دارند. اما استحکام آنها از میزهای چوبی کمتر است. مدل‌هایی که روکش‌های PVC یا چوب دارند اما در برابر آسیب‌هایی مانند خط و خش مقاوم‌تر هستند.

 

تعمیر میز ناهار خوری

 

تعمیرات میز ناهار خوری

اگر پایه میزتان شکسته است، از آموزش بخش قبل می‌توانید استفاده کنید. اما همان‌طور که گفتیم، به دلیل ابعاد بزرگ‌تر این میزها، مثلا کار تعمیر پایه ممکن است دشوار باشد.

پیشنهاد می‌کنیم در این حالت تعمیرات میز ناهار خوری چوبی را به متخصص بسپارید، مخصوصا به این خاطر که قیمتی هم هستند. اما اگر تعمیرات جزئی هستند، خودتان می‌تواند آنها را انجام دهید، برای نمونه:

 • اگر جلای میز کم شده است، می‌توانید با اسپری‌های مخصوص چوب آن را جلا دهید.
 • اگر میز دچار خط و خش‌های سطحی شده است، می‌توانید با روش‌های خانگی (مثلا  کمی سس مایونز یا مدادهای آرایشی) آنها را محو کنید. برخی خراشیدگی‌ها را می‌توان با سمباده هم برطرف کرد؛ اما اینکار جزو اقدامات تخصصیِ تعمیر میز ناهار خوری است که پیشنهاد می‌دهیم آن را به متخصص بسپارید.
 • اگر میز کمرنگ شده است، می‌توانید با استفاده از رنگ چوب و کمی حوصله آن را رنگ‌آمیزی کنید.
 • اگر روی میز لکه‌ای افتاده است، می‌توانید با نکات بخش قبل آنها را پاک کنید.

 

نکات نگهداری از میز ناهارخوری

 • هفته‌ای یک یا دو بار با دستمال نرم و بدون پرز گردوغبار روی میز را پاک کنید. این موضوع به حفظ رنگ و جلای میز کمک شایانی می‌کند.
 • تا جای ممکن نگذارید آب روی میز بریزد. آب قاتل چوب و بافت آن است. اگر این اتفاق افتاد، میز را کاملا خشک کنید و در برابر آفتاب قرار دهید.
 • برای نیاز کمتر به تعمیر میز ناهار خوری، مطمئن شوید که آن را نزدیک به منابع گرما مانند شوفاژ قرار نمی‌دهید. چون گرمای زیاد باعث ترک‌خوردگی چوب می‌شود.
 • از رومیزی استفاده کنید.

 

تعمیر میز تحریر

 

تعمیر میز تحریر

نکات تعمیر میز تحریر معمولا از نکاتی که تا اینجا بررسی کردیم، خارج نمی‌شود. اما اگر میز تحریر بخش‌های فلزی هم داشته باشد، به یراق‌آلات و سلامت‌شان (یا حتی وضعیت رنگ‌آمیزی‌شان) هم باید توجه کرد.

اگر وضعیت میز نامطلوب‌تر از آن باشد که با کارهای جزئی بتوان آن را ترمیم کرد، باید تعمیر میز تحریر را طبق مراحل زیر انجام داد:

 • ابتدا تمام بخش‌های فلزی را جدا کنید، و میز را کاملا تمیز کنید.
 • میز را سمباده بزنید.
 • با رنگ‌بر رنگ را پاک کنید.
 • زیرسازی کرده و سپس میز را رنگ‌آمیزی کنید.
 • پلی اورتان چوب را هم اعمال کنید.
 • بخش‌ها و قطعات فلزی را تمیز، ترمیم و یا جایگزین کنید.
 • پس از خشک شدن کامل رنگ میز، در آخرین مرحله از تعمیر میز تحریر بخش‌های فلزی را در جای خود محکم کنید.

خدمات تخصصی تعمیر میز چوبی شکسته و قدیمی

آیا تعمیر میز تحریر یا میز ناهارخوری‌تان فراتر از زمان و مهارت شماست؟ جای نگرانی نیست. متخصصان زیادی در شهر شما هستند که می‌توانند تعمیر میز چوبی در منزل را انجام دهند؛ و ما به شما کمک می‌کنیم بهترینِ آنها را پیدا کنید. این افراد می‌توانند چنین خدماتی را به شما ارائه دهند:

 • تعمیر پایه‌های شکسته میز با چسب‌چوب، دریل کاری، بست فلزی و پیچ کردن
 • صیقل دادن سطح میز و هموار کردن آن با سمباده یا روش‌های مناسب دیگر
 • برطرف کردن لکه‌های روی میز، پولیش کردن و رنگ‌آمیزی سطح آن
 • برطرف کردن خراشیدگی‌ها
 • محکم کردم پایه‌های لق
 • و ...

درخواست‌تان را با توضیحات لازم در قالب متن، تصویر یا فایل صوتی رایگان ثبت کنید؛ از بهترین نجارهای شهرتان قیمت بگیرید؛ تجربه مشتریان پیشین آنها را بخوانید؛ نمونه کارهایشان را ببینید و فرد دلخواه را برای تعمیر میز چوبی شکسته و قدیمی خود استخدام کنید.

4.0 امتیاز از 834 رای


نجاری
برای سرویس نجاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین