علت نازک شدن موی سر

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت نازک شدن موی سر

علت نازک شدن موی سر، ضعیف و شکننده شدن موی سر می‌تواند دلایل مختلف داشته باشد. داشتن موهای سالم و به دور از هرگونه شکنندگی و در نهایت وزی حاصل از آن، مستلزم رعایت یک سری نکات تغذیه‌ای و بهداشتی است.

یافتن علت نازک شدن موی سر و دلیل سست شدن ریشه مو در بهبود وضعیت مو تاثیر زیادی دارد. نازک شدن مو در طولانی مدت منجر به ریزش و از بین رفتن لطافت و زیبایی مو می‌شود. گاها عواملی مثل استفاده نادرست از شامپو، خشک کردن مکرر مو باسشوار و اتوی مو و... علاوه بر نکات تغذیه ای علت نازک شدن موی سر می‌باشند. 

شناخت روش تهیه انواع ماسک مو تقویتی و رعایت اصول نگهداری از موهای مختلف در جلوگیری از بروز این عوارض پوستی و مویی تاثیر بسزایی دارد.

 

 

علت نازک شدن موی سر، تحت تاثیر عواملی مثل سست شدن ریشه مو و نازک شدن پوست سر و همین طور عدم رعایت نکات اصولی در خشک کردن موها پس از حمام و... بروز می‌دهد.در حالت کلی استفاده از ماسک تقویت مو و همین طور روش‌های صحیح مراقبت از مو در جلوگیری از بروز این مشکلات تاثیر بسزایی دارد.

 

علت نازک شدن موی سر - نازک شدن پوست سر

 

کاربرد روغن‌های طبیعی مثل روغن آرگان برای پوست و مو و موارد مشابه برای درمان چربی موی سر و همین طور خشکی مو که زمینه ساز نازک شدن و ریزش آن بوده باید تحت نظارت افراد متخصص انجام شود. 

 

علت نازک شدن موی سر

نازک شدن مو با ریزش خفیف و متوسط موها همراه است. بر خلاف ریزش یک باره مو، نازک شدن مو منجر به طاسی نمی‌شود، اما ظاهر موهای شما را کم پشت نشان می‌دهد. نازک شدن مو یک امر تدریجی است که در طولانی مدت در اثر یک سری عوامل بیرونی و تغذیه‌ای اتفاق می‌افتد. هر چه سریعتر علت نازک شدن موی سر را بیابید به همان اندازه در درمان آن موفق خواهید بود.

 

علت نازک شدن موی سر و عوامل به وجود آورنده

 

علت نازک شدن موی سر در کنار عادات بد زندگی، ممکن است در اثر عوامل ژنتیکی یا هر دو عامل باشد. عوارض برخی از داروها نیز از موارد علت نازک شدن موی سر در افراد را در شامل شود. امروزه بیشتر افراد به دنبال یافتن علت ریزش مو، نازک شدن آن و همین طور راه حل‌هایی مثل جادوی رویش مو یا ایده‌هایی برای رشد سریع مو در یک روز هستند.

در این قسمت به معرفی چندین عوامل موثر در نازک شدن مو  می‌پردازیم که رعایت آن‌ها در سلامت مو، رشد مجدد و جلوگیری از ضعیف و شکننده شدن آن نقش پر رنگی دارد. 

 

تغذیه ناسالم

بخش زیادی تامین از سلامت پوست و مو را تغذیه مناسب بر عهده دارد. زمانی که صحبت از سلامت مو به میان می‌آید، بررسی میزان مواد مغذی که از طریق تغذیه برای رشد و سلامت مو لازم است یک امر ضروری به شمار می‌آید. تغذیه نشدن ریشه مو با مواد مغذی مشخص ، یکی از بازرترین علت نازک شدن موی سر است.

 

علت نازک شدن موی سر - تغذیه ناسالم

 

پرخوری عصبی که یک اختلال در تغذیه به حساب می‌آید از موارد مهم در تاثیر تغذیه نامناسب بر مو است .استفاده از پروتئین و آنتی اکسیدان که بیشتر در غذاهای گیاهی وجود دارد و همین طور اطمینان از دریافت روی، آهن و اسیدفولیک به میزان لازم بدن تا حد زیادی مانع آسیب دیدگی و شکنندگی مو می‌شود.

 

استرس و نگرانی

تحمل حجم بالایی از نگرانی و استرس در ریزش مو اثر مستقیم دارد. به مرور زمان با اثبات تاثیر زیاد استرس بر شکنندگی و ضعف مو می‌توان علت نازک شدن موی سر را استرس و نگرانی ناشی از مشکلات روحی در افراد دانست. سعی در برگرداندن آرامش و جلوگیری از بروز استرس در داشتن موهای سالم و زیبا تاثیر زیادی دارد.

 

علت نازک شدن موی سر - استرس و نگرانی

 

خشکی و کمبود رطوبت در مو

از بین رفتن رطوبت مو و همین طور خشکی مو در اثر استفاده مداوم از آب داغ هنگام شستن موها و همین طور زندگی در محلی با آب و هوای خشک از مشخص ترین علت نازک شدن موی سر می‌باشد.

 

علت نازک شدن موی سر - خشکی و کمبود رطوبت در موی

 

استفاده زیاد از اتو و سشوار

استفاده مداوم و غیر اصولی از سشوار، اتوی مو و دیگر صاف کننده و حالت دهنده‌های مو که با انتقال حرارت و گرمای زیاد به مو همراه است، از چندین علت نازک شدن موی سر به شمار می‌آید.به دلیل آسیب زیادی که حرارت و گرمای مستقیم بر ماده‌ی کوتیکول مو وارد می‌کند، بهتر است تنها یک بار در هفته از این ابزار استفاده شود.

 

علت نازک شدن موی سر - استفاده زیاد از اتو و سشوار

 

مواد شیمایی مثل صاف کننده‌های دائمی

اگر از مواد شیمیایی برای صاف و فر کردن موها استفاده می‌کنید و یا بطور مداوم موهای خود را رنگ می‎‌کنید، با گذشت زمان ضعف و شکنندگی مو را تجربه خواهید کرد. علت نازک شدن موی سر در این حالت عدم رسیدگی مناسب به موها پس از استفاده از مواد شیمایی و همین طور استفاده همزمان از چند ماده‌ی شیمایی بر روی موهاست.

 

علت نازک شدن موی سر - مواد شیمایی مثل صاف کننده‌های دائمی

 

استحمام و شستن زیاد موها

چرب شدن سریع موها و پوست سر، از موارد شایعی است که افراد را به حمام روزانه ترغیب می‌کند. در این مورد علت نازک شدن موی سر شستن مداوم موهای چرب با شامپو در طول هفته و عدم استفاده از شامپو و نرم کننده مناسب در این مدل موهای چرب و خشک در هنگام شستن سر است. درمان موهای چرب و نازک از جمله مواردی است که در رفع نازک شدن مو باید به آن توجه داشت.

 

خشک کردن غیر اصولی مو با حوله

خارج کردن به یک باره آب از موهای خیس پس از حمام با حوله، یکی از شایع ترین علت نازک شدن موی سر به مرور زمان است. برای جلوگیری از این امر به فکر استفاده از حوله‌های جذبی برای خشک کردن موهایتان پس از حمام باشید.

 

علت نازک شدن موی سر - استحمام و شستن زیاد موها - خشک مردن غیراصولی موها

 

بستن مداوم مو و کوتاه نکردن مو

برس و شانه زدن غیر اصولی مو، بستن مداوم مو بخصوص با گیره‌های سر و همین طور کوتاه نکردن طولانی مدت مو، ایجاد شکنندگی و مو خوره در مو را به دنبال دارد. استفاده از مواد مغذی و تقویت کننده در راستای از بین بردن موخوره در جلوگیری از شکننده شده مو تاثیر بسزایی دارد.

 

علت نازک شدن موی سر - بستن مداوم مو و کوتاه نکردن مو

 

فعال شدن تروئید

علت نازک شدن موی سر را بر اساس علم پزشکی می‌توان عوارض ناشی از بروز بیماری تیروئید در افراد دانست. در هنگام بروز تیروئید کم کار میزان ویتامین بدن کم شده که این عامل منجر به شکنندگی مو به مرور زمان می‌گردد. با مصرف مرتب داروهای این بیماری یا یک سری ویتامین‌های مکمل تحت نظر پزشک می‌توان به رفع این مشکل پرداخت.

 

علت نازک شدن موی سر - فعال شدن غذه تیروئید

 

راه‌های ترمیم موی نازک شده

پس از یافتن علت نازک شدن موی سر، نوبت به انجام یک سری راهکار برای ترمیم موهای نازک شده و از بین بردن عوارض ناشی از آن می‌رسد. در ادامه به معرفی چندین روش برای بهبود موهای نازک شده و به دست آوردن سلامت قبلی موها اشاره شده است.

 

علت نازک شدن موی سر -راه‌های ترمیم موی نازک شده

 

درمان نازک شدن مو در طب سنتی

علت نازک شدن موی سر ممکن است در اثر نرسیدن رطوبت کافی و عدم رسیدگی مناسب به موها صورت گرفته و با استفاده از ماسک‌های طبیعی مو از طریق کاربرد درمان نازک شدن مو در طب سنتی، به راحتی رفع شود. انواع ماسک‌های طبیعی برای رفع نازک شدن موی سر به صورت زیر قابل تهیه و استفاده است.

 

علت نازک شدن موی سر -درمان نازک شدن مو در طب سنتی

 

استفاده از ماسک تخم مرغ

استفاده از ماسک تخم مرغ بهترین و راحت ترین روش برای برگردانندن لطافت و ضخامت مو در منزل است. با استفاده از تخم مرغ روی موها موادکم شده در علت نازک شدن موی سر در اثر نرسیدن مواد طبیعی را تامین کنید.

 

درمان نازک شدن مو در طب سنتی -استفاده از ماسک تخم مرغ

 

ماساژ موها با روغن‌های گیاهی گرم شده

روغن‌هایی مثل نارگیل، زیتون و ... را حرارت داده و موهایتان را با این نوع روغن ها ماساژ دهید سپس به ارامی بشویید. با این کار مواد مغذی ضعیف شده در مو را تامین کنید.

 

درمان نازک شدن مو در طب سنتی - ماساژموها با روغن‌های گیاهی گرم شده

 

ماسک مو روغن زیتون و مایونز

مایونز باعث تغذیه موها، و ترکیب آن با روغن زیتون و سرکه سفید باعث ترمیم و برگرداندن سلامت موها در هنگام ضعف و شکنندگی مو می‌شود.

 

درمان نازک شدن مو در طب سنتی - ماسک مو روغن زیتون و مایونز

 

تهیه ماسک موز برای مو

پتاسیم، چربی و ویتامین موجود در پوست برای تقویت موی سر مفید است. دو موز ،روغن زیتون و همین طور عسل به برگرداندن ضخامت مو و از بین رفتن شکنندگی مو در هنگام نازک شدن مو می‌شود.

 

ماسک آلوئه ورا برای مو

آلوئه ورا به دلیل داشتن فواید برای پوست و مو و ایجاد خواص ضد میکروبی و ضد قارچ تا حد زیادی در از بین رفتن شکنندگی مو می‌شود. بخش مساوی از آلوئه ورا و روغن بادم را با هم ترکیب کرده و 30 دقیقه روی موهایتان نگهدارید. برای از بین بردن علت نازک شدن موی سر از ماسک آلوورا برای مو استفاده کنید.

 

درمان نازک شدن مو در طب سنتی - ماسک آلوئه ورا برای مو

 

استفاده از چای سبز

پودر چای سبز را با روغن نارگیل مخلوط کرده و این خمیر را روی پوست سر خود قرار دهید، خواص آنتی اکسیدان چای سبز تا حد زیادی روی از بین رفتن شکنندگی مو تاثیر دارد. خواص ضد قارچی و ضد التهابی چای سبز تا حد زیادی پوست سر شما را از عفونت محافظت کند و از تداوم موارد به وجود آورنده علت نازک شدن مو ی سر جلوگیری کند.

 

درمان نازک شدن مو در طب سنتی - استفاده از چای سبز

 

سرکه سیب

استفاده از ترکیب دو قاشق غذاخوری و دو فنجان آب بر روی موها به دلیل داشتن اسید استیک به حفظ تعادل پوست سر کمک کرده و با ایجاد تمیزی در مو نیاز به استفاده از شامپو را کم کرده و به ترمیم موهای ضعیف شده موثراست.

 

آووکادو

خمیر آووکادو را با زرده تخم مرغ و ویتامین مخلوط کرده و ماسک ایجاد شده را 20 دقیقه بر روی موهایتان بگذارید. آووکادو سرشار از ویتامین،اسیدهای چرب امگا 3، مواد معدنی بوده و یک نرم کننده طبیعی است که از شکنندگی مو و آسیب به مو جلوگیری می‌کند.

 

درمان نازک شدن مو در طب سنتی - استفاده ازماسک آووکادو

 

روغن هویج و روغن هسته انگور

6یا 7 قطره روغن هویج را روی پوست و مو بمالید، . این روغن منبع غنی از ویتامین آ و ایی و بتا - کاروتوئن است که برای موی سالم کاملا ضروری هستند. بعد از 1 یا 2 ساعت آن رابشویید.

 

درمان نازک شدن مو در طب سنتی - استفاده روغن هویج و هسته ی انگور

 

 روغن هسته انگور را گرم و به آرامی روی سر قرار دهید و سپس سر خود را با یک کلاه بپوشانید، روغن هسته انگور یکی از بهترین راه ها برای مرطوب نگه داشتن مو است.

 

قرص برای ضخیم شدن مو

پس از یافتن علت نازک شدن موی سر، مطمئنا به دنبال راهی برای درمان هستید. یکی از راه‌های درمان نازک شدن مو می‌باشد. قرص‌هایی مثل آسپرین به دلیل مواد تشکیل دهنده‌شان در پرپشتی مو کمک می‌کنند. استفاده از این نوع قرص روی موهایتان مشکل ضعیف شدن مو را برطرف می‌کنند.

 

قرص برای ضخیم شدن مو

 

شامپو نازک شدن مو

بعد از بررسی علت نازک شدن موی سر، یافتن راهکار‌هایی برای رفع شکنندگی و نازک شدن مو بسیار اهمیت دارد. استفاده از شامپو‌های تقویتی برای نازک شدن مو و تقویت موهای آسیب دیده از جمله این راهکار‌هاست.

 

شامپو نازک شدن مو

 

تقویت موهای جلوی سر

نازک شدن موی سر باعث کم پشت نشان دادن موها بخصوص در جلوی سر است. تقویت موهای جلوی سر با استفاده از داروهای گیاهی و شیمیایی با تجویز پزشک و داشتن تغذیه مناسب می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

 

تقویت موهای جلوی سر

 

دلیل سست شدن ریشه مو

یکی از مشخص ترین علت نازک شدن موی سر را می‌توان سست شدن ریشه مو در اثر عواملی مثل تغذیه و رعایت نکردن بهداشت صحیح مو و عدم نگهداری درست از سلامت موها بیان کرد.

 

علت نازک شدن پوست سر

یکی از علت‌های نازک شدن موی سر را می‌توان ضعف ناشی از نازک شدن پوست سر و ریزش مو دانست.

 

دلیل سست شدن ریشه مو- علت نازک شدن پوست سر

 

در این مطلب علت نازک شدن موی سر و موارد پیشگیری و درمان آن مورد بررسی قرار گرفت. با داشتن تغذیه مناسب و همین طور استفاده از لوازم بهداشتی و تقویتی معتبر در کنار مراقبت‌های لازم برای مو می‌توان از نازک شدن موی سر و یا بهبود آن در اثر به وجود آمدن این مشکل پوست و مو کمک کرد.

4.5 امتیاز از 1449 رای


ویتامینه و ماسک مو بانوان
برای سرویس ویتامینه و ماسک مو بانوان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین