درمان و علل چربی موی سر

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
درمان و علل چربی موی سر

چربی موی سر در اثر عوامل مختلفی در افراد وجود داشته که بیشتر مواقع با مشکلات زیادی همراه است. یافتن علل چربی موی سر و درمان موی چرب با استفاده از روش‌های طبیعی، صنعتی و انواع ماسک مو از مهترین اقداماتی است که در افراد با موی سر چرب صورت می‌گیرد.

چربی موی سر در بیشتر افراد به جنس موی، وضعیت ژنتیکی و نحوه مراقبت از مو آنها بر می‌گردد. اما عوامل محیطی و انواع بیماری‌های روحی و جسمی نیز سهم زیادی در علل چربی موی سر دارند. درمان موی چرب با استفاده از بهترین شامپو برای موی چرب و همین طور درمان موی چرب با مواد طبیعی امکان پذیر است.

اینکه چگونه چربی موی سر را از بین ببریم با توجه به عوامل بوجود آورنده چربی مو در روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. چربی موی سر مانند دیگر حالت‌های مو مثل خشکی زیاد و علت نازک شدن مو با مراقبت به موقع و از بین بردن علل چربی موی سر قابل پیشگیری و درمان است.

همانطور که در درمان خشکی، ریزش و دیگر مشکلات پوستی و مویی استفاده از انواع مواد طبیعی مثل روغن آرگان برای پوست و مو تاثیر دارد، یا استفاده از برخی مواد طبیعی رشد سریع مو در یک روز  و از بین رفتن این مشکلات پوست و مو را در مدت زمان کوتاهی به دنبال داشته، همان اندازه در درمان چربی موی سر می‌توان روی این روش‌ها حساب کرد. 

 

چربی موی سر و روش‌های مقابله با آن

چربی موی سر مانند دیگر حالت‌های مو تحت تاثیر عوامل محیطی، استفاده نادرست از لوازم بهداشتی، عدم مراقبت صحیح از موها و دیگر عوامل مانند ژنتیک و انواع بیماری‌ها در افراد مختلف بروز می‌دهد. چربی موی سر در برخی با ریزش مو و در برخی دیگر با حالت نگرفتن و کثیف به نظر رسیدن مداوم به نحوی منجر به از بین رفتن اعتماد به نقس می‌شود.

 

چربی موی سر و روش‌های مقابله با آن

 

برای مقابله با چربی موی سر راهکارهای زیادی از بهترین شامپو برای موی چرب گرفته تا درمان‌های گیاهی و استفاده از ماسک تقویت مو برای جلوگیری از ریزش موی چرب پیشنهاد می‌شود. دریافت علل چربی موی سر در استفاده صحیح از هر کدام از این روش‌ها تاثیر دارد.

 

آشنایی با علل چربی موی سر

یافتن علت چربی موی سر در افراد از مهمترین اقدامات در انتخاب یک روش درمانی مناسب برای رفع چربی موی سر است. علل چربی موی سر افراد اوصولا و در بهترین حالت با ویزیت دکتر متخصص مشخص شده و راهکار درمانی مناسب نیز از همین طریق ارائه می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده در خصوص علل چربی موی سر بیشتر موارد تاثیر گذار را می‌توان در نکات زیر معرفی کرد.

 

آشنایی با علل چربی موی سر

 

بیماری درماتیت سیبریئیک

تولید بیش از حد سبوم در غدد چربی پوست سر تحت تاثیر این بیماری که با خارش و قرمزی پوست سر همراه است، از یکی از علل چربی موی سر در افراد می‌باشد.

 

علت چربی موی سر: بیماری درماتیت سیبریئیک

 

جنس موی سر افراد

نوع موی افراد در ایجاد چربی و تحریک غدد چربی پوست سر تاثیر دارد. بعنوان مثال موهای فر و ضخیم دارای ریشه‌های چرب است و امکان ایجاد سبوم در پوسته سر این افراد در صورت عدم مراقبت مناسب دیده می‌شود. بنابراین یکی از علت‌های چربی موی سر جنس موی افراد است.

 

علت چربی موی سر: جنس موی سر افراد

 

بهم ریختن تعادل هورمون‌ها

بهم ریختگی هورمون‌ها می‌تواند در دلایل ایجاد چربی موی سر شود. از بین رفتن تعادل هورمون آندروژن که وظیفه تنظیم چربی پوست سر را به واسطه کنترل تولید سبوم را دارد، از مهمترین دلایل چربی موی سر در این حالت است. بروز این عارضه بیشتر در سن بلوغ افراد و در هنگام بروز تیروئید رخ می‌دهد.

 

بهم ریختن تعادل هورمون‌ها

 

تاثیر رژیم غذایی نامناسب بر مو

استفاده از مواد غذایی آماده مثل انواع فست فود که دارای چربی‌های اشباع نشده هستند، منجر به تحریک غدد سباسه و تولید بیشتر روغن توسط این غدد و چربی پوست سر می‌شود.یک رژیم غذایی مناسب، باید شامل غذاهای حاوی ویتامین B و E و روی باشد.

 

تاثیر رژیم غذایی نامناسب بر چربی مو

 

مراقبت‌های بهداشتی نامناسب از مو

استفاده از مواد بهداشتی و مراقبتی مو بدون اطلاع دقیق درباره جنس و نوع موها از علل چربی موی سر می‌باشد. استفاده بیش از حد از برخی شامپوها و نرم کننده‌ها با هدف تقویت مو باعث ایجاد رشته‌های براق در پوست سر می‌شود. انتخاب شامپو انواع نرم کننده مناسب با موی شما بهترین اقدام مراقبتی برای جلوگیری از چربی موی سر است.

 

مراقبت‌های بهداشتی نامناسب از مو یکی از علل چربی مو است

 

تاثیرات آب و هوایی بر مو

تاثیر رطوبت زیاد و گرمای تابستان بر تحریک غدد چربی پوست سر و ترکیب عرق با چربی پوست سر از مهمترین عوامل چربی موی سر تحت تاثیر آب و هوای محیط است. علاوه بر این موارد گرما و رطوبت منجر به خشکی پوست سر و تحریک غدد سباسه و تولید بیش از حد سبوم می‌شود.

 

استرس و نگرانی و تاثیر آن بر مو

استرس فراوان و نگرانی‌های مداوم باعث افزایش سطح برخی از هورمون‌ها شده و در نتیجه میزان ترشح غدد چربی نیز بیشتر می شود.این موارد بر چربی موی سر تاثیر مستقیم دارند.

 

چرب شدن موی سر

 

تاثیر ژنتیک بر چربی مو

جنس موهای شما بر اساس ژنتیک به پدر یا مادر شما نزدیک است. بنابراین از دلایل اصلی چربی مو در افراد می‌توان به ژنتیک اشاره داشت. علاوه بر این مورد افراد دارای پوست چرب بیش از دیگران مستعد گرفتار شده به عارضه چربی موی سر هستند.

 

 علل چربی موی سر: ژنیتیک

 

هر کدام از این موارد می‌توانند به تنهایی علل چربی موی سر افراد باشند. با شناخت دلایل چربی مو شرایط برای درمان موی چرب فراهم می‌شود.

 

روش‌های درمان موی چرب

برای درمان چربی موی سر روش‌های مختلفی از راه حل‌های دارویی گرفته تا روش‌های موضعی و در نهایت درمان‌های خانگی با مواد طبیعی برای درمان موی چرب ارائه می‌شود. در این میان ماسک‌های موی طبیعی کم عوارض ترین راه حل برای درمان چربی موی سر بوده اما دوره درمان طولانی دارد.

 

روش‌های درمان چربی موی سر

 

 برای استفاده از روش دارویی و موضعی که با استفاده از انواع قرص‌ها و شامپوها و کرم‌های صورت می‌گیرد بهترین راهکار مراجعه به پزشک و تشخیص یک متخصص است. در ادامه به ارائه روش تهیه چند ماسک طبیعی مو برای درمان چربی موی سر می‌پردازیم.

 

روش‌های گیاهی برای درمان موهای چرب

مواد طبیعی بهترین و کم عوارض‌ترین انتخاب برای از بین بردن و کنترل چربی موی سر به شمار می‌آید. اکثر ماسک‌های طبیعی مو با خاصیت تقویت کننده‌گی در کنار رفع چربی موی سر همراه هستند. در این قسمت با معرفی چندین روش درمان گیاهی برای رفع چربی موی سر با شما همراه خواهیم بود.

 

درمان گیاهی برای موهای چرب

 

جوش شیرین برای درمان موهای چرب

جوش شیرین ماده‌ای طبیعی و پر کاربرد با خاصیت جذب کننده‌گی روغن است. قلیایی بودن جوش شیرین در تنظیم چربی پوست سر تاثیر مثبت داشته و یک از بین برنده چربی موی طبیعی قوی به شمار می‌آید.

 

جوش شیرین برای درمان موهای چرب

 

از ترکیب جوش شیرین با 3 لیوان یک خمیر تهیه کرده و برای چند دقیقه روی موهای چرب قرار دهید، سپس موهایتان را با آب گرم بشویید. تکرار دو الی سه بار این روش در هفته بر درمان چربی موی سر تاثیر دارد.

 

سرکه سیب برای درمان چربی مو

اسید استیک موجود در سرکه سیب در به تعادل رسیدن PH سطح پوست سر و کاهش روغن تولید شده در پوست سر تاثیر بسزایی داشته و یک درمان کننده قوی چربی پوست سر و مو شناخته شده است. برای تهیه ماسک موی سرکه سیب برای درمان موی چرب یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه کنید.

 

سرکه سیب برای درمان چربی مو

 

پس از شستن ملایم موها با شامپو، یک بار با این محلول شستشوی مو را انجام دهید. پس از گذشت چند دقیقه موهایتان را با آب شرد بشویید. این درمان را دو الی سه بار در هفته تکرار کنید.

 

ژل آلوئه ورا برای کاهش چربی مو

برای درمان موی چرب با ماسک آلوورا برای مو، یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و یک قاشق غذاخوری آب لیمو را در فنجان با هم مخلوط کرده و در شامپو بریزید. به مدت 15 دقیقه این شامپو را روی پوست سر نگهداشته و سپس بشویید.

 

ژل آلوئه ورا برای کاهش چربی مو

 

ژل آلوئه ورا که داری مواد مغذی و انواع ویتامین‌ها و آنزیم هاست، یک انتخاب مناسب برای کنترل چربی پوست و موی سر و همین طور جادوی رویش مو است. این ژل ناخالصی‌های پوست سر را از بین برده و تعیین کننده حد تولید سبوم و تقویت کننده ریشه مو است. خاصیت خنک کننده این ژل در تسکین تحریک و خارش پوست سر در موهای چرب تاثیر زیادی دارد.

 

آبلیمو برای درمان موی چرب

آبلیمو خاصیتی مشابه سرکه سیب برای درمان چربی پوست سر و چربی موی سر دارد. برای استفاده از خواص بهبود دهنده آبلیمو برای درمان چربی موی سر از روش زیر برای تهیه ماسک مو استفاده می‌شود:

 

آبلیمو برای درمان موی چرب 

 

ترکیب دو لیمو و آب مقطر را با سه قاشق عسل ترکیب کرده و این مخلوط را بر روی پوست و موی خود به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید. این روش را سه بار در هفته برای درمان موی چرب تکرار کنید.

 

چای سیاه برای رفع چربی موی سر

چای سیاه دارای خواص بالایی در کاهش چربی پوست و موی سر با سفت کرده سفت کردن حفره های پوست می‌باشد. برای استفاده از این روش گیاهی یک قاشق چایخوری از برگ چای سیاه را به یک فنجان آب اضافه کرده ده دقیقه آن را بجوشانید. این محلول را پس از قرار دادن در اتاق خنک کرده و روی موهای سرتان بگذارید.

 

چای سیاه برای رفع چربی موی سر

 

چند ماده طبیعی برای از بین بردن سریع چربی مو

بیش از 30 محصول طبیعی برای درمان موهای چرب وجود دارد که قابل استفاده هستند. بیشتر محصولات شامل؛ زرده تخم مرغ، بلغور جو دوسر، رزماری، فندق، نمک طعام، و غیره است. در حالت کلی بهترین پیشنهاد برای درمان سریع چربی مو مراجعه به پزشک و استفاده از تجویز متخصص برای درمان چربی موی سر است.

4.5 امتیاز از 1305 رای


ویتامینه و ماسک مو بانوان
برای سرویس ویتامینه و ماسک مو بانوان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین