سختی گیر پکیج

ثبت درخواست "سرویس و تعمیر پکیج"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
سختی گیر پکیج

سختی گیر پکیج یا به اصطلاح بهتر، سختی گیر آب پکیج، همانطور که از اسمش کاملا مشخص است، وظیفه جلوگیری از تشکیل رسوبات و سختی آب درون لوله‌های پکیج را دارد. سختی گیر پکیج، با توجه به کاربردی که دارد؛ مورد توجه مصرف کنندگان پکیج قرار گرفته است.

حال در ادامه می‌خواهیم به طور جزئی‌تر به سراغ سختی گیر پکیج برویم و برای خرید سختی گیر آب پکیج، نحوه تعویض سختی گیر پکیج، نصب سختی گیر پکیج و اطلاع از قیمت سختی گیر پکیج و ... راهنمایی خوبی باشیم.

سختی گیر پکیج دقیقا چه وظیفه ای دارد؟

رسوب گیر پکیج که در اصلاح رایج به سختی گیر آب پکیج معروف هستند؛ به دستگاه‌هایی گفته می‌شوند؛ که معمولاً روی لوله آب سرد ورودی سیستم پکیج نصب می‌شوند؛ و وظیفه آنها جلوگیری از تشکیل و یا حتی از بین بردن رسوبات در تجهیزات و لوله‌های حاوی آب گرم در سیستم تأسیسات منزل هستند.این تجهیزات کاری مشابه رسوب زدایی آبگرمکن دیواری را با تجهیزات مختلف مثل نصب فیلتر رسوب گیر آبگرمکن دیواری انجام می‌دهند. 

در واقع با توجه به سختی بالای آب مخصوصا در جنوب کشور ما و تشکیل رسوب در تجهیزات گرمایشی از جمله مبدل حرارتی، آبگرمکن و ... و دیگر مشکلات استفاده از یک سختی گیر پکیج ضروری شده است.در صورت مشاهده علائم رسوب گیری پکیج با در نظر داشتن عوامل بوجود آورنده‌ی تفاوت پکیج و آبگرمکن و همین طور فاکتورهای اصلی تعمیر پکیج بوتان و دیگر برندها بصورت تخصصی در صدد رفع آن برآیید. 

 

سختی گیر آب پکیج

 

آشنایی با انواع سختی گیر پکیج

عمده سختی‌گیر های آب پکیج از نوع مغناطیسی هستند. این سختی‌گیرها در اشکال مختلفی تولید می‌شوند و به طور کلی فعالیت سختی گیر پکیج به این شکل است که با ایجاد میدان مغناطیسی در مسیر آب از ایجاد رسوب در مسیر جلوگیری می‌کنند تا رسوبات در بدنه اتصالات خشک نشوند. اما برخی از سختی‌گیرهای پیشرفته‌تر هم در بازار هستند؛ که از نوع رزینی و یا فیلتری هستند که عملیات رسوب گیری پکیج با نوع مغناطیسی تفاوت زیادی دارد.

یکی از خدماتی که در هنگام سرویس پکیج بوتان و مدل‌های دیگر پکیج باید به آن توجه ویژه داشت، بررسی وضعیت رسوب گیری لوله‌های منتهی به پکیج است. دلایل و علائمی مشابه علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری را بررسی و نسبت به رفع این مشکلات در مسیر ورودی و خروجی آبگرمکن دیواری و پکیج اقدامات لازم را انجام دهید.

 

1. سختی گیر مغناطیسی بهترین سختی گیر آب پکیج

سختی گیر مغناطیسی قطعه ای فلزی است که با توجه به مگنت قوی که دارد؛ باعث تغییر ساختار مولکولی یون‌های فلزی آب مانند یون منیزیم و کلسیم شده و از تشکیل رسوب در مسیر آب جلوگیری می‌کند. در صورتی که علت گرم نشدن آب پکیج با گرفتگی لوله‌های آب گرم مرتبط باشد، تجهیز کردن دستگاه به این ابزار در رفع این قبیل مشکلات تاثیر گذار است. 

 

2. سختی گیر الکترونیکی، از دیگر انواع سختی گیر پکیج

سختی گیر الکترونیکی، به دستگاهی گفته می‌شود که با ایجاد امواج الکترو مغناطیسی باعث از بین رفتن تعادل بین یون‌های منفی و مثبت و کوچک تر کردن یون‌های موجود در آب می‌شود؛ و در نتیجه این ذرات خنثی و معلق می‌گردند و دیگر به بدنه قطعات پکیج دیواری و سیستم لوله کشی نمی‌چسبند.

 

3. سختی گیر شیمیایی، معروف به سختی گیر پلی فسفات

سختی گیر شیمیایی، دستگاهی است که دارای مخزنی می‎باشد که کارتریج یا فیلتر شیمیایی در داخل آن است و آب وارد این مخزن شده و طی فرایندی شیمیایی موجب حل شدن مواد معدنی مانند یون‌های کلسیم و منیزیم در آن می‌شود. فیلتر سختی گیر شیمیایی باید پس از مدتی از استفاده تعویض گردد. در واقع بسته به میزان سختی آب باید بعد از 6 الی 18 ماه فیلتر آن تعویض شود.

 

سختی گیر مغناطیسی و علت محبوبیت آن

سختی‌گیرهای مغناطیسی در بین انواع سختی گیر های پکیج محبوبیت بیشتری دارد؛ چرا که علاوه بر جلوگیری از تشکیل رسوب در بدنه اتصالات پکیج، یک فعالیت دیگر هم انجام می‌دهند و آن هم این است که به دلیل خاصیت حلالیت بیشتر در آب می‌شوند که این موضوع باعث از بین رفتن رسوبات قبلی در لوله‌کشی به مرور زمان می‌شود. همچنین سختی‌گیرهای مغناطیسی به راحتی خراب نمی‌شوند و در صورت معیوب شدن به راحتی قابل تعمیر هستند.

بنابراین با انتخاب این ابزار و نصب آن‌ها در مسیر لوله‌های منتهی به پکیج علاوه بر جلوگیری از آسیب رسیدن به قطعات اصلی نسبت به کاهش هزینه سرویس پکیج ایران رادیاتور و دیگر برندها اقدام کنید. 

 

سختی گیر های مغناطیسی علاوه بر عوامل ذکر شده، به چند دلیل عمده در تاسیسات نسبت به سایر سختی گیر‌ها کاربرد زیادی دارند، که عبارتند از:

 • هزینه راه اندازی مقرون به صرفه
 • تاسیسات ساده تر و بهره بردای راحت تر
 • امکان کارکرد به صورت اتوماتیک و دستی
 • و مهم تر از همه امکان راه اندازی آن در اندازه‌های بزرگ و کوچک و حجم زیاد آب

سختی گیر مغناطیسی

 

چرا استفاده از سختی گیر پکیج ضروری است؟

در واقع به دلیل اینکه پکیج‌های دیواری حجم قابل توجهی از آب را برای چرخش درون رادیاتورها و لوله‌های آب گرم و حمام به چرخش در می‌آورند؛ عدم استفاده از سختی گیر آب پکیج سر راه ورودی به این سیستم گرمایشی باعث ایجاد مشکلات فراوانی از جمله گرفتگی و انسداد می‌شود. که این انسداد نیز باعث می‌شود پکیج برای به چرخش درآوردن آب انرژی بیشتری از موتور بگیرد که در نهایت منجر به خراب شدن موتور پکیج، افزایش مصرف گاز پکیج و پرداخت هزینه‌های هنگفت برای خرید آن می‌شود.

علت روشن نشدن پکیج بوتان در برخی مواقع با موارد بیان شده در خصوص گرفتگی لوله‌های ورودی و خروجی آب گرم به این دستگاه ارتباط دارد. بنابراین اگر به دنبال رفع معایب پکیج و بهره مندی از مزایای کاربردی آن هستید باید به اندازه استفاده از آن با سرویس دوره‌ای از بروز اختلال در برد پکیج بوتان و دیگر برندها و فرسودگی قطعات اصلی جلوگیری کنید. 

 

قیمت سختی گیر پکیج چقدر است؟

قیمت سختی گیر پکیج با هم متفاوت است و مثلا قیمت سختی گیر پکیج مغناطیسی از قیمت سختی گیر شیمیایی بیشتر است و یا در مثال دیگر، سختی گیر پکیج بوتان با قیمت رسوب گیر پکیج ایران رادیاتور فرق دارد. قیمت سختی گیر اتوماتیک از قیمت نیمه اتوماتیک یا سولو ولو با همان مشخصات فنی بالاتر است. حال به طور کلی قیمت سختی گیر پکیج بسته به جنس بدنه اعم از اف آر پی یا گالوانیزه، فشار کاری، ضخامت بدنه و جنس رزین سختی گیر شیمیایی در قیمت سختی گیر تاثیر بسزایی دارند.

 

قیمت سختی گیر پکیج

 

مهم‌ترین نشانه‌هایی که باید در مورد تعویض فیلتر پکیج بدانید

یکی از ویژگی‌های بارز بهترین پکیج و همین طور بهترین آبگرمکن دیواری بر اساس اصل و راهنمای خرید پکیج و انواع آبگرمکن دیواری تامین آب گرم مصرفی ساختمان است. بنابراین زمان تعویض فیلتر پکیج یا همان سختی گیر آب پکیج زمانی فرا رسیده است، که شما شاهد سرد و گرم شدن مکرر آب و کاهش فشار آب می‌شوید.

اگر دچار این مشکل شدید هرچه سریع تر به تعویض سختی گیر آب پکیج اقدام کنید چرا که کاهش فشار آب، موجب کاهش جریان آب در لوله‌ها می‌گردد و از طرفی برای تأمین گرمایش آب مصرفی، دستگاه شما نیز باید بیشتر از حد لزوم کار کند تا بتواند دیواره‌های ضخیم شده لوله‌ها را گرم کند.

پس دست به جنباندید و اگر خودتان در تعویض فیلتر پکیج یا همان سختی گیر آب پکیج خبره هستید و نسبت به طرز کار پکیج اطلاعات کاملی دارید، دست به کار شوید و یا از فردی ماهر کمک بخواهید. توصیه می‌کنیم برای تعویض سختی گیر آب پکیج به سراغ فردی خبره بروید؛ چرا که او کاملا با جنس انواع فیلترها، میزان سختی آب و نحوه نصب سختی گیر پکیج مهارت بالایی دارد.

نحوه نصب سختی گیر پکیج

 1. برای شروع نصب سختی گیر آب پکیج به ۴ عدد شیلنگ مخصوص نیاز دارید.
 2. ابتدا باید در مسیر ورود و خروج آب در هر شیلنگ یک والو نصب کنید.
 3. سختی‌گیر پکیج باید دقیقا قبل از اتصال شیلنگ به والو و در مسیر آب سرد نصب شود.
 4. قسمت خروجی سختی‌گیر پکیج باید در سمت پکیج قرار بگیرد و شیلنگ مخصوص نیز روی همین قسمت نصب گردد.
 5. اگر شیلنگ کوتاه باشد و نتوانید سختی گیر پکیج را روی والو نصب کنید، می‌توانید آن را قبل از شیلنگ ورودی مربوط به آب سرد وصل کنید.
 6. توجه داشته باشید که نحوه نصب سختی گیر پکیج از جنس رزینی کمی مشکل‌تر از سختی گیر مغناطیسی است و درست طبق روالی که برای نحوه نصب فیلتر پکیج بیان شد با نصب شیر کنترل فشار روی لوله و ایجاد مسیر بای پس برای هدایت آب انجام می‌شود. بهتر است این نوع از انواع سختی‌ گیر را برای محکم شدن به دیوار نصب نمایید تا عملکرد بهتری داشته باشد.

همانند تعویض دیگر قطعات پکیج مثل تعویض سوپاپ بای پس پکیج ایران رادیاتور، تعمیر قطعات اصلی پکیج و همین طور سرویس کامل انواع برندهای مورد استفاده از این دستگاه نصب سختی گیر نیز در برخی مدل‌ها باید به دست افراد متخصص صورت گیرد. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از آسیب به ساختار اصلی این دستگاه با افراد کاربلد در این زمینه در ارتباط باشید.

 

مزایای سختی گیر پکیج

 • کاهش هزینه مصرف انرژی با استفاده از دستگاه رسوب گیر یا همان سختی گیر آب پکیج
 • افزایش طول عمر شیرآلات، سیستم لوله کشی و تأسیسات ساختمانهای از اداری، مسکونی، تجاری و ...
 • جلوگیری از تشکیل سفیدک و لکه‌های سفید رنگ آهکی روی سطوح، شیرآلات، سینک‌ها و ... با نصب فیلتر سختی گیر پکیج
 • کاهش مصرف مواد شوینده، چرا که به راحتی مواد شوینده با آب نرم کف می‌کند و خاصیت شویندگی بسیار بالاتری دارد
 • جلوگیری از کاهش فشار آب درون لوله کشی و بالا بردن عمر مفید موتور پکیج با نصب سختی گیر پکیج

 

کلام پایانی

امیدواریم این مطلب آموزشی چاره ای باشد برای رفع مشکل شما عزیزان، حال اگر برای تعویض فیلتر پکیج، سختی گیر پکیج به دنبال یک فرد ماهر می‌گردید؛ فراموش نکنید که "خدمت از ما" برای برخورداری شما از تمامی خدمات مربوط به پکیج و نصب و تعویض فیلتر می‌تواند به شما کمک کند.

سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading