نحوه نصب رسوب گیر پکیج

ثبت درخواست " سرویس و تعمیر پکیج "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه نصب رسوب گیر پکیج

پیش‌تر انواع رسوب گیر پکیج و ویژگی‌های آنها را بررسی کردیم. و حالا در این راهنما قصد داریم روش نصب رایج‌ترین سختی‌گیرها در بازار را با یکدیگر مرور کنیم.

در ادامه ضمن توضیح نحوه نصب رسوب گیر پکیج (در مدل‌های مغناطیسی، پلی‌فسفات، رزینی و فیلتردار) به صورت گام به گام، زمان مناسب برای تعویض فیلترهای آنها را نیز به شما می‌گوییم. 

نحوه نصب رسوب گیر پکیج مغناطیسی

نصب فیلتر مغناطیسی پکیج به شدت محبوب است؛ چون هم نسبت به سختی‌گیرهای دیگر ساده‌تر نصب می‌شود، هم کارکرد آن به شکلی است که در کنار گرفتن سختیِ آب، به مرور رسوب‌های فعلی در لوله‌کشی را هم از بین می‌برد. نحوه نصب رسوب گیر مغناطیسی به این شکل است:

 1. چون سختی‌گیر از یک طرف رو پیچ و از طرف دیگر تو پیچ است، برای نصب باید به ورودی و خروجی آن دقت کنید.
 2. مسیر خروجی (که معمولا با یک پیکان مشخص شده است) باید به سمت پکیج باشد. شیلنگ حصیری هم روی خروجی بسته می‌شود. معمولا خروجی سختی‌گیر تو پیچ است و شیلنگ داخل آن بسته می‌شود.
 3. روی رزوه‌های شیلنگ را خوب با نوار تفلون آب‌بندی کنید. سمت دیگر سختی‌گیر که روی والو بسته می‌شود اورینگ دارد و احتیاجی به آب‌بندیِ مجدد آن نیست.

 

محل نصب فیلتر مغناطیسی پکیج

اصولا رسوب گیرها در مسیر آب سرد ورودی پکیج نصب می‌شوند؛ چگونه؟ اجازه دهید دقیق‌تر توضیح دهیم.

برای نصب پکیج از چهارشیلنگ حصیری مخصوص استفاده می‌شود. همچنین، در محل ورودی و خروجی لوله‌ها برای هرکدام یک والو پیش‌بینی می‌شود. والو ورودی و خروجی پکیج سه‌چهارم، و والو ورودی و خروجی آب سرد یک‌دوم است. آب سرد هم به ترتیب با والو آبی و قرمزرنگ مشخص شده‌اند.

ورودی آب سرد پس از تعبیه یک مغزی و چپقی و مغزی مجدد به والو ختم می‌رسد. محل نصب فیلتر مغناطیسی پکیج همین‌جاست، یعنی پیش از اتصال شیلنگ حصیری.

نکته: دقت کنید که در شرایط عادی، محل نصب فیلتر مغناطیسی پکیج بوتان، ایران رادیاتور و دیگر برندها روی والو است. اما اگر شیلنگ پکیج کوتاه باشد یا لازم شود ارتفاع اتصالات کمی بالاتر باشد، می‌توانید دستگاه را پیش از شیلنگ ورودی آب سرد پکیج نصب کنید.

 

محل نصب فیلتر مغناطیسی پکیج بوتان

 

نحوه نصب فلیتر پکیج رزینی و فیلتری

سختی‌گیرهای رزینی و فیلتری (فیلتردار) از دیگر گزینه‌های محبوب برای نصب روی پکیج‌ها هستند:

 • مدل‌های رزینی که در واقع زیرگروه رسوب گیرهای شیمیایی هستند، با فیلتر رزینی‌شان (که شبیه توپ‌های نیمه‌شفاف است) سختیِ آب را می‌گیرند.
 • مدل‌های فیلتردار اما اینکار را به کمک فیلترهای الیاف مصنوعی مصنوعی انجام می‌دهند.

این سختی‌گیرها در حجم‌های گوناگون موجود هستند، و باید با توجه به مصرف شما انتخاب شوند. برای انتخاب حجم مناسب، با یک متخصص مشورت بگیرید. روش کار این دو مدل برای حذف رسوبات با یکدیگر متفاوت است، اما نصب‌شان پروسه یکسانی دارد.

 

نحوه نصب رسوب گیر پکیج برای این مدل‌ها به دو صورت می‌تواند انجام شود:

در روش اول به همان شکلی عمل می‌کنیم که برای سختی‌گیرهای مغناطیسی یاد کردیم. یعنی صرفا با استفاده از دو مغزی آنها را در مسیر ورودی آب سرد پکیج نصب می‌کنیم و تمام.

روش دوم اصولی‌تر و البته چالش‌برانگیزتر است، که توصیه می‌کنیم آن را به متخصصان واگذار کنید. نحوه نصب رسوب گیر پکیج به این شکلِ حرفه‌ای‌تر، چنین مراحلی دارد:

 1. مسیر ورود آب به سختی‌گیر، و مخیر خروج آب از آن مشخص کنید.
 2. قسمتی از لوله‌کشی آب سرد ورودی به پکیج را برش دهید، و از مدار خارج کنید. محلی که برای برش انتخاب می‌کنید، باید آنقدر قبل‌تر از محل ورود آب به دستگاه باشد که راحت بتوانید کار را انجام دهید، اما در عین حال خیلی هم از پکیج دور نباشد.
 3. یک شیر کنترل فشار روی لوله نصب کنید تا اگر فشار آب ورودی بالا رفت، آن را تنظیم کند.
 4. یک مسیر بای‌پاس ایجاد کنید تا در صورت نیاز، آب از طریق آن وارد پکیج شود. برای اینکار به دو عدد سه‌راهی، دو عدد زانو، لوله و یک عدد شیر یک‌طرفه یا والو احتیاج دارید. در نحوه نصب رسوب گیر پکیج، متخصصان استفاده از والو را توصیه می‌کنند تا کیفیت جذب رسوبات کم نشود.
 5. دو طرف لوله را ببرید؛ و بعد از سه‌راهی، والو را نصب کنید تا همه‌چیز برای نصب سختی گیر آماده باشد.
 6. سختی‌گیر شما (چه رزینی، چه فیلتردار) احتمالا یک پایه نصب دارد، که باید به دیوار نصب شود. سختی‌گیر را روی پایه محکم کنید، و سپس پایه را با اتصالات‌اش به دیوار محکم کنید. ابتدا محل اتصالات را علامت بزنید تا مشکلی پیش نیاید.
 7. پس از نصب سختی‌گیر روی دیوار، در دو سرِ آن دو مغزی برنجی ببندید (مغزی‌ها معمولا در لوازم خود دستگاه هستند). این مغزی‌ها از سمتی که به سختی‌گیر بسته می‌شوند، اورینگ دارند؛ اما باید از سمت دیگر با نوار تفلون آب‌بندی‌شان کنید.
 8. حالا با دو شیلنگ حصیری مخصوص پکیج یا شیلنگ‌های حصیریِ موجود در لوازم سختی‌گیر، دو والو را به سختی‌گیر متصل کنید. این شیلنگ‌ها دو سر مهره هستند، پس باید روی والوها هم یک مغزی بسته شده باشد.
 9. در ادامه مراحل نحوه نصب رسوب گیر پکیج، باید پس از سه‌راهی (که بای‌پاس و سختی‌گیر آب را به سمت‌اش هدایت می‌کنند) و درست پیش از اتصال به پکیج، یک شیر یک‌طرفه قرار دهید تا آب به سمت سختی‌گیر و بای‌پاس برنگردد.

اگر همه اتصالات به درستی بسته شده باشند، حالا می‌توانید سختی‌گیر را نصب کنید و مراحل پایانی را مطابق روش قبل انجام دهید. دقت کنید که نصب اتصالات را با ملایمت انجام دهید؛ بدنه سختی‌گیرها اکثرا لاکی است که می‌تواند با فشار کم هم آسیب ببیند.


بیشتر بخوانید: راهنمای نصب فیلتر رسوب گیر آبگرمکن دیواری


آیا فیلترتان سه راه ورودی آب دارد؟

برخی سختی‌گیرها (به ویژه مدل‌های فیلتردار) دارای سه راه ورودی آب هستند، که یکی از آنها روی سختی‌گیر قرار گرفته است. چرا این مدل‌ها به این شکل طراحی شده‌اند؟ تا در صورت نیاز، نصاب بتواند سختی‌گیر را در محل پیچ لوله نصب کرده، و لوله خروجیِ آب نرم‌شده را برای زیباییِ کار انتخاب کند.

بنابراین، نحوه نصب رسوب گیر پکیج برای این مدل‌ها هم طبق مراحل قبل است. با این تفاوت که می‌توانید لوله خروجی سختی‌گیر را هم روی فیلتر یا سختی‌گیر، هم در سمت خروجی نصب کنید؛ سمت دیگر که باید پیچ تنظیم هوا را قرار دهید.

 

نحوه نصب صافی برگشت پکیج

 

پس از نصب؛ نکاتِ بهبود عملکرد سختی گیر رزینی و فیلتردار

وقتی نحوه نصب رسوب گیر پکیج تمام شد، باید به یکسری موارد دیگر رسیدگی کنید، تا مطمئن شوید سختی‌گیر بهینه‌ترین عملکرد خود را خواهد داشت:

 

هواگیریِ سختی‌گیر

برای ایکه دستگاه به درستی کار کند، باید اولین‌باری که آب وارد سختی‌گیر می‌شود، با پیچی که روی آن قرار دارد سختی‌گیر را هواگیری کنید. برای اینکار کافی‌ست پیچ را با پیچ‌گوشتی چهارسو کمی باز کنید، و بعد از اینکه هوا خالی شد مجددا آن را محکم کنید. اینکار را حداقل ماهی یکبار انجام دهید.

 

نصب مخزن تحت فشار

برخی متخصص‌ها پس از شیر یک‌طرفه یک مخزن تحت فشار هم برای تامین فشار آب ورودیِ پکیج نصب می‌کنند (به دلیل افت فشار ناشی از عملیات ‌سختی‌گیر در مدار آب سرد).

مخزن‌های مخصوص و چندلیتری‌ای برای این هدف در بازار موجودند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. تنها نکته مهم تست مداوم فشار مخزن است، تا مطمئن شوید روی 1 بار قرار دارد.


 

نحوه نصب فیلتر پلی فسفات پکیج

برای نصب فیلتر پلی فسفات پکیج هم باید آن را بعد از شیر آب سرد پکیج به شیر ورودی نصب کنید، و سمت دیگر آن را از طریق شلنگ به زیر پکیج اتصال دهید.

در واقع نحوه نصب فیلتر پلی فسفات پکیج به همان روشی انجام می‌شود که برای مدل‌های رزینی توضیح دادیم. چون همان‌طور که گفتیم، مدل‌های پلی فسفات و رزینی در واقع زیرمجموعه رسوب‌گیرهای شیمیایی هستند.

 

نحوه تعویض فیلتر پکیج

 

نحوه تعویض فیلتر پکیج

آشنایی با نحوه نصب صافی برگشت پکیج و انجام آن دقیقا پایان کار نیست! برای حفظ کارایی و رسوب‌گیریِ مطلوب، فیلتر‌ها یا رزین‌های مخزن سختی‌گیر را باید در زمان مشخصی تعویض کنید. فیلترهای یدکی و رزین‌های بسته‌بندی‌شده در بازار موجودند و می‌توانید تهیه‌شان کنید.

جدا از پایان تاریخ انقضای فیلتر، خوب است بدانید که هرگاه چنین نشانه‌هایی را دیدید، باید کم‌کم برای تعویض فیلتر داخلیِ پکیج (یا کارتریج آن) دست به کار شوید.

 • افت فشار آب پکیج
 • بدمزه یا بدبو شدن آب
 • تجربه‌ی صدای خش‌خش، حباب یا جریان نامنظم آب
 • تغییر رنگ یا کدر شدن آب

 

به طور کلی، نحوه تعویض فیلتر پکیج چنین مراحلی دارد (نکات تعویض فیلترهای پلی فسفات و مغناطیسی را در ادامه کامل‌تر توضیح می‌دهیم):

 • پیش از هرچیز، ابتدا برق یا گاز پکیج را قطع کنید. سوئیچ برق معمولا زیر پکیج سمت راست قرار دارد.
 • پیچ بست را از پنل پایینی باز کنید و پنل را بردارید. دو دریچه می‌بینید؛ ابتدا شیر آب سرد ورودی و سپس شیر آب گرم خروجی را ببندید. به کمک شیر تخلیه هم آب باقیمانده در سیستم را خالی کنید.
 • مخزن لیوانی شکل سختی‌گیر را با چرخاندن خلاف جهت عقربه‌های ساعت باز کنید، فیلتر یا رزین‌های آن را بیرون بیاورید و آن را با نمونه جدید جایگزین کنید.
 • حالا شیرهای آب سرد و گرم را باز کنید، پنل پایینی را در جای خود قرار دهید، و برق یا گاز پکیج را وصل کنید.

در پایان مراحل نحوه تعویض فیلتر پکیج، سختی‌گیر را هواگیری کنید تا با بهترین راندمان کار کند.

نکته: برای مدل‌های فیلتردار، ممکن است تمیز کردن کافی باشد و بتوانید کمی دیرتر آن را تعویض کنید. برای اینکار کافی‌ست زباله‌های آن را با یک برس کوچک خارج کنید و نهایتا آن را زیر آب بشویید.

 

زمان تعویض فیلتر پلی فسفات پکیج

 

زمان تعویض فیلتر مغناطیسی پکیج

عمر این فیلترها بالاست و زمان مشخصی برای تعویض آنها وجود دارد. معمولا گفته می‌شود که هرچند سال یکبار برای تعویض فیلتر پکیج از نوع مغناطیسی اقدام کنید. این مدل نمک و کریستال ندارد، و صرفا مانند یک لوله‌ی کوچک در مسیر آب بسته می‌شود. به این ترتیب، کارتریجی هم برای جایگزین کردن ندارد.

برای نگهداریِ بهتر و مطمئن‌تر، اگر بیشتر از یک‌سال است که از پکیج‌تان استفاده می‌کنید، بازدید و سرویس بعد از یک‌ماه و در ادامه به صورت سالیانه توصیه می‌شود. اگر هم پکیج‌تان نو است، بازدید سالیانه توصیه می‌شود.

 

زمان تعویض فیلتر پلی فسفات پکیج

روی کاغذ، زمان تعویض فیلتر پلی فسفات پکیج بین 6 تا 12 ماه است، که به سختیِ آب منطقه‌ی شما، کیفیت فیلتر و چندعامل دیگر بستگی دارد. اما تقریبا تمام کارشناسان توصیه می‌کنند که پس از گذشت 6 ماه برای تعویض فیلتر پکیج اقدام کنید، چون تاثیر خود را از دست می‌دهند.

نشانه‌های زیر کمک‌تان می‌کند تا زمان تعویض فیلتر پلی فسفات پکیج را سریع‌تر متوجه شوید:

 • حل شدن نمک‌ها یا کریستال‌های موجود در داخل محفظه سختی گیر
 • تغییر رنگ کریستال‌ها یا ایجاد پوشش‌های سبز روی آن‌ها (این اتفاق وقتی که رسوب گیر در جایی تاریک قرار گرفته باشد و در مناطق با رطوبت بالا بیشتر دیده می‌شود)

در نحوه نصب صافی برگشت پکیج به مشکل خورده‌اید؟

نصب فیلتر پکیج، صرف نظر از نوع آن، کمک زیادی به حفظ راندمان دستگاه می‌کند و نیاز به رسوب گیری پکیج و تعمیر پکیج را شدیدا کاهش می‌دهد. امیدواریم با مطالعه این راهنما، مراحل نصب فیلتر پکیج در انواع مختلف و کارتریج‌های آنها برای‌تان شفاف‌تر شده باشد.

چنانچه قصد نصب این دستگاه را دارید و مایل‌اید از متخصص کمک بگیرید، ما برترین کارشناسان شهرتان را به شما معرفی می‌کنیم. در «خدمت از ما» می‌توانید رایگان قیمت بگیرید، سوابق متخصص‌ها را بررسی کنید، نظرات مشتریان قبلی را ببینید، و فرد دلخواه را استخدام کنید تا نحوه نصب رسوب گیر پکیج بوتان، ایران رادیاتور و ... به حرفه‌ای‌ترین شکل برای شما انجام شود..

4.5 امتیاز از 1256 رای


سرویس و تعمیر پکیج
برای سرویس سرویس و تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین