بازسازی خانه با هزینه کم

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بازسازی خانه با هزینه کم

بازسازی خانه همیشه یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه بوده است. ما قسمت اعظم زندگی‌مان را در خانه می‌گذرانیم؛ از خواب و استراحت گرفته تا سرگرمی و غذا خوردن؛ بنابراین بازسازی خانه با هزینه کم یا زیاد، به شکلی که آسایش‌مان را تامین کند، کاملا منطقی‌ست.

کافیست شرایط پیچیده اقتصادی و خاطره‌انگیز بودن ذاتی خانه‌های ایرانی را هم به این موضوع اضافه کنیم تا متوجه شویم بازسازی خانه های قدیمی مزایای دیگری هم دارد! حالا که چنین قصدی دارید، چرا با مطالعه این چک‌لیست موفقیت‌تان را تضمین نمی‌کنید؟

مقاله پیش رو یک راهنمای جمع‌وجور اما کامل درباره بازسازی خانه است. صرف نظر از تغییرات جزئی یا اساسی‌ای که در ذهن دارید، پیشنهاد می‌کنیم چنددقیقه با ما همراه باشید تا مراحل و گزینه‌های موجود را مرور کنید، نکات بستن قرارداد با پیمانکارها را یاد بگیرید، و ببینید چطور می‌توانید در عین بازسازی خانه با هزینه کم، منزل رویایی‌تان را به واقعیت تبدیل کنید.

 

بازسازی خانه؛ آیا همان نوسازی یا تعمیر است؟

اجازه دهید ابتدا تعریف بازسازی خانه را مرور کنیم تا در ادامه مطلب منظورمان از این عبارت شفاف باشد. بازسازی را نباید با تعمیر یا نوسازی خانه اشتباه گرفت. ویژگی اصلی بازسازی خانه های قدیمی، تغییر نکردن اسکلت کلی ساختمان است؛ هرچند گاهی ممکن است برخی ستون‌ها جابه‌جا شوند.

در مقابل، تعمیر خانه موارد جزئی را در بر می‌گیرد (در حد ترمیم دیوارهایی که گچ آنها به خاطر رطوبت تخریب شده)، و نوسازی خانه تغییرات اساسی را (در حد تغییر نقشه و اسکلت).

 

بازسازی خانه با هزینه کم

 

بازسازی خانه ایرانی؛ چه گزینه‌هایی داریم؟

بین خودمان باشد، هرچه زمان، بودجه و انرژی بیشتری را صرف بازسازی خانه کنید، نتیجه تنها به نفع شما نخواهد بود. اینکار هم کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد، هم ارزش ملک را هم بالا می‌برد. دو بخش مهم برای بازسازی خانه ایرانی وجود دارد: درون و بیرون آن.

 

بازسازی فضای بیرونی خانه

تعدادی از کارهای که می‌توانید برای نو کردن فضای بیرونی منزل انجام دهید عبارت‌اند از:

 • ترمیم و بازسازی ناودانی
 • رنگ آمیزی دیوارها، پنجره‌ها و درها
 • تعویض پنجره‌ها با مدل‌های دو یا سه جداره
 • ترمیم و مقاوم‌سازی ساختمان در برابر حریق و زلزله
 • اجرای یک محوطه مناسب و سقف‌دار برای پارک ماشین
 • بازسازی سقف و پشت‌بام (به ویژه اگر نشتی وجود دارد)
 • محوطه‌سازی باغچه، تغییر کف‌پوش و افزودن گل‌وگیاه جدید
 • ترمیم سنگ نمای ترک‌خورده و شکسته‌شده یا تغییر نما به طور کلی

 

بازسازی داخل خانه

برای بسیاری از ما اصل بازسازی خانه های قدیمی در فضای داخل آن اتفاق میفتد. اینجا هم گزینه‌ها فراوان است، از جمله:

 • تعویض شیرآلات
 • نصب توالت فرنگی
 • هوشمندسازی خانه
 • اجرای کفپوش جدید
 • تعویض مبلمان و وسایل
 • نقاشی دیوارها یا نصب کاغذ دیواری
 • تعویض کلیدپریزها یا حتی اضافه کردن پریز
 • نصب شومینه جدید یا ارتقاء شومینه قدیمی‌تان
 • تغییر سیستم نورپردازی و نصب روشنایی جدید
 • تعویض پرده‌ها با نمونه‌های مدرن‌تر و کم‌دردسرتر
 • ساخت کمدهای دیواری برای اتاق‌ها یا حتی پذیرایی
 • به‌روزرسانی‌های تاسیساتی مثل تعویض لوله‌کشی و سیم‌کشی
 • حذف دیوارها برای داشتن فضای نشیمن بزرگ‌تر، آشپزخانه دل‌بازتر یا ...
 • نصب جزیره، تعویض کابینت‌ها، تعویض سینک، نصب گاز رومیزی و غیره برای آشپزخانه

 

بازسازی خانه ایرانی

 

بازسازی خانه های قدیمی؛ چه مراحلی را باید طی کنیم؟

روند کار به نظر سرراست می‌رسد: گزینه‌هایی که می‌خواهیم تغییر دهیم را انتخاب می‌کنیم، با یک شرکت بازسازی خانه تماس می‌گیریم و کار شروع می‌شود. اما واقعیت این است که این روند می‌تواند پیچیدگی‌هایی هم داشته باشد و بیفتد مشکل‌ها! برای اینکه این چالش‌ها را به حداقل برسانید، یکبار مراحل زیر را مرور کنید:

 

به سوالات مهم بازسازی خانه پاسخ واضحی بدهید

 • چقدر بودجه (برای هزینه کردن در همین لحظه) دارم؟
 • هدف من از بازسازی خانه ۱۰۰ متری یا X متری‌ام چیست؟ (مثلا) آیا می‌خواهم آشپزخانه فرسوده و قدیمی‌ام را نو کنم، یا می‌خواهیم دکور آن را به شخصیت و سلیقه‌ام نزدیک‌تر کنم؟ یا هردو؟!
 • قصد دارم در بازسازی خانه با هزینه کم چه مشکلاتی را حل کنم؟ (مثلا) آیا قصد دارم فضاهای بلااستفاده را بهبود بدهم یا ظاهر آنها را مدرن‌تر کنم؟
 • مقایسه بازسازی خانه قبل و بعد چه زمانی از نظرم موفق است؟ (مثلا) زمانی که آشپزخانه‌ام جادارتر شود و سطح کاری بیشتری داشته باشد، یا اینکه فضای آن بازتر شود و متراژ مربع به حداکثر برسد؟

 

کارهای ضروری در مراحل بازسازی خانه را مشخص کنید

یک لیست کامل از کارها و تغییرات مدنظرتان را تهیه کنید. کارهای ضروری را مشخص کنید. منظورمان کارهایی است که به خاطرشان قصد دارید روند بازسازی خانه‌تان را استارت بزنید.

وقتی کارها و مراحل حیاتی را مشخص کنید، حالا ببینید دوست دارید چه چیزهای دیگری را "هم" داشته باشید. اینها مواردی هستند که در صورت محدودیت بودجه یا بالا بودن قیمت بازسازی خانه می‌توانید از آنها صرف نظر کنید.

 

بازسازی خانه های قدیمی و آشپزخانه

 

شرکت بازسازی خانه مدنظرتان را انتخاب کنید

اگر قصد دارید دیواری را حذف کنید، لوله‌کشی یا خطوط گاز را جابه‌جا کنید، یا ملک شما ارزش تاریخی دارد، حتما سراغ پیمانکاران باسابقه با تیمی همه‌فن‌حریف بروید. البته که خود شما می‌توانید بازسازی منزل را طراحی و بعد متخصص‌های لازم را جذب کنید؛ اما به دلیل چالش‌های اینکار (از جمله هماهنگ کردن نیروها با هم، زمان‌بر بودن تهیه مصالح و ...) چندان آن را پیشنهاد نمی‌کنیم.

به جای آن یک تیم کاربلد را استخدام کنید. توصیه ما این است که به جای جست‌وجو برای سایت بازسازی خانه، درخواست‌تان را رایگان در «خدمت از ما» ثبت کنید تا ضمن بررسی قیمت‌های پیشنهادی چند شرکت بازسازی خانه، بتوانید سوابق و میزان رضایت مشتریان آنها را هم با یکدیگر مقایسه کنید.

در بخش‌های بعد بایدها و نبایدهای بستن قرارداد را بررسی کرده‌ایم تا با خیال راحت همکاری با تیم‌مدنظرتان را آغاز کنید.

 

به ملاحظات عملی بازسازی خانه های قدیمی توجه کنید

 • حدود 10 تا 20 درصد از بودجه‌تان را به اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی این روند اختصاص بدهید.
 • اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، قوانین نوسازی آن را مرور کنید. البته می‌توانید با شرکت بازسازی خانه مدنظرتان هم مشورت کنید.
 • اگر کودک خردسال دارید یا کسی در خانواده مشکل سلامتی یا حرکتی خاصی دارد، شاید بد نباشد خانه را تخلیه کنید. اگر می‌مانید، به این فکر کنید که آیا می‌توانید به راحتی غذا بپزید و میل کنید، دوش بگیرید، بخوابید یا خیر. در صورتی که قصد بازسازی خانه ویلایی قدیمی را دارید و فضای کار جدا/دور از رفت‌وآمدهای روزمره شماست، احتمالا چنین چالش نخواهید داشت.
 • برای اینکه آشفتگی‌ها و بی‌نظمی‌های رایج در روند بازسازی خانه ایرانی را به حداقل برسانید می‌توانید مبلمان و قفسه‌ها را بپوشانید، از پوشش پلاستیکی برای جلوگیری از ورود گردوغبار به بقیه قسمت‌ها استفاده کنید و چنین مواردی.

 

عکس بازسازی خانه قبل و بعد

 

شرکت بازسازی خانه؛ چطور قرارداد ببندیم؟

داشتن قرارداد و متمم قرارداد در بحث بازسازی خانه، حتی بازسازی خانه های قدیمی با کمترین هزینه، از اوجب واجبات است. این را گفتیم تا بدانید توافقات کلامی و قراردادهای "مرامی" جایی در این پروژه‌ها ندارند. این موضوع هم نتیجه دلخواه را تضمین می‌کند، هم مانع تاخیرهای غیرقابل قبول می‌شود.

هنگام تنظیم قرارداد بازسازی خانه های قدیمی این نکات را در ذهن داشته باشید:

 • دستمزدی و به صورت متری قرارداد نبندید. گفتیم که این پروسه می‌تواند غافلگیری‌ها و هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده‌ای داشته باشد. بروز چنین اتفاقاتی می‌تواند چالش‌هایی را در این قراردادها ایجاد کند.
 • علاوه بر اندازه و نوع دکورها، مصالح و متریال کار در هرنقطه از خانه را در قرارداد مشخص کنید؛ از سیمان، گچ، آجر، سرامیک، متریال کابینت‌ها و ... گرفته تا نوع یراق‌آلات.
 • تاریخ شروع، مدت زمان و تاریخ پایان بازسازی خانه و تحویل کار هم باید در قرارداد ذکر شود.

اصولا از زمان گذاشتن برای تنظیم قرارداد بازسازی خانه های قدیمی نترسید. هرچه جزئیات بیشتر باشد، سوءتفاهم‌ها و مشکلات کمتری پیش می‌آید. اتفاقا همین موضوع هم می‌تواند به شما در پیدا کردن شرکت و پیمانکار مناسب کمک کند.

خیال‌تان راحت، هیچ شرکت بازسازی خانه معتبری که به کار خود اعتماد دارد هم از اینکار نمی‌ترسد و رو ترش نمی‌کند. آنها در بازار درحال فعالیت مداوم‌اند، نگرانی‌های مشتریان بالقوه و بالفعل خود را می‌شناسند، و برای راحت کردن خیال شما (و حتی خودشان!) از ذکر جزئیات در قرارداد استقبال هم می‌کنند.

 

بازسازی خانه های قدیمی قبل و بعد

 

قیمت بازسازی خانه های فرسوده؛ چطور هزینه‌ها را کاهش دهیم؟

با توجه به برخی نکات ساده می‌توان "بازسازی خانه با هزینه کم" را از یک شعار حرص‌دهنده(!) به واقعیتی دلچسب تبدیل کرد:

 • از چند پیمانکار و تیم نوسازی مزنه قیمت بازسازی خانه را استعلام کنید. در «خدمت از ما» می‌توانید اینکار را با پاسخ دادن به چند سوال کوتاه و بدون پرداخت هزینه انجام دهید.
 • حتما برای بازسازی خانه‌تان "طرح" داشته باشید. اهداف و کارهای مدنظرتان را با نهایت دقت و جزئیات به شرکت بازسازی خانه های فرسوده اعلام کنید، تا آنها بتوانند برنامه دقیق کارها را به شما اعلام کنند و طبق همان جلو بروند.
 • رعایت همپوشانی‌ها و انجام همزمان بعضی کارها مدت زمان و در نتیجه قیمت بازسازی خانه را کاهش می‌دهد. انتظار رعایت چنین نکاتی را از شرکت‌ها و پیمانکارهای کارکشته داشته باشید.
 • خرید مصالح اولیه پیش از شروع کار هم می‌تواند به کاهش هزینه‌های بازسازی خانه ایرانی شما کمک کند. البته برای اینکار بهتر است با پیمانکار مشورت کنید. احتمالا پیمانکار می‌تواند مصالح باکیفیت غیربرند را هم به شما معرفی کند که بعضا قیمت به شدت پایین‌تری دارند.

البته گزینه‌های دیگری مثل استفاده از کاشی‌هایی که می‌توان آنها را با چسب روی کاشی‌های قبلی چسباند هم وجود دارد؛ اما شاید به این موضوع فکر کنید که "کار نیکو کردن از پر کردن است".

و در آخر، اگر قصدتان برای اینکار جدی است و قصد دارید هرچه زودتر عکس بازسازی خانه قبل و بعدتان را با دوستان و آشنایان به اشتراک بگذارید، دست‌دست نکنید و هرچه زودتر پروژه‌تان را استارت بزنید!

«خدمت از ما» در کنار شماست تا سریعا به پیمانکارها و شرکت‌های بازسازی خانه های قدیمی با کمترین هزینه در شهرتان دسترسی داشته باشید، مبالغ پیشنهادی‌شان را مقایسه کنید، و با بررسی پروفایل حرفه‌ای و نظرات و امتیازات مشتریان قبلی آنها، بهترین را استخدام کنید.

تعمیر و بازسازی ساختمان
برای سرویس تعمیر و بازسازی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading