نکات مهم پیرامون بازسازی خانه

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نکات مهم پیرامون بازسازی خانه

همان طور که می‌دانید بازسازی خانه یکی از روش‌های مرسوم برای بهبود کیفیت فنی و ظاهری ساختمان است. در واقع بازسازی خانه و ساختمان، شامل طیف گسترده‌ای از اقدامات و فعالیت‌ها است که برای نوسازی ظاهری خانه (بازسازی نما و تغییر معماری داخلی) و یا بازسازی سازه‌ای و یا تاسیسات ساختمانی به کار می‌رود.

یکی از ساختمان‌هایی که نیاز به بازسازی در آن بیشتر حس می‌شود، خانه‌های کلنگی است. بازسازی خانه کلنگی وقتی اهمیت پیدا می‌کند که اهالی منزل تصمیم داشته باشند بدون نوسازی کامل، کماکان در خانه ساکن بمانند. در این صورت برای رعایت ایمنی و همچنین بهبود ظاهری ساختمان، حتما به بازسازی خانه کلنگی احتیاج خواهد شد.

این که بازسازی خانه باید شامل بازسازی ظاهری، معمارانه، سازه‌ای و یا تاسیساتی باشد، علاوه بر ترجیحات شما به تشخیص مهندسین این حوزه نیز بستگی دارد. در این مقاله نکات مهمی در حوزه بازسازی خانه خواهید خواند. با ما باشید.

بازسازی خانه در چه مواقعی ضرورت پیدا می‌کند؟

اصلی‌ترین دلیل بازسازی خانه، فرسوده شدن ساختمان است. فرسوده شدن در طی زمان ایجاد می‌شود و البته صرفا به معنای فرسودگی ظاهری نیست. مشکلات استحکام بنا، تاسیسات و مسائل سازه‌ای، تاثیر بیشتری در فرسوده بودن و کمبود کیفیت منزل خواهند داشت. پس بازسازی خانه، در کنار مسائل ظاهری و طراحی، به معنی استحکام بخشی سازه‌ای و تاسیساتی نیز هست.

گفتیم فرسوده شدن در طی زمان اتفاق می‌افتد. از این رو بازسازی خانه کلنگی، یکی از انواع پرتقاضای بازسازی خانه است. زیرا مدت زمان طولانی، باعث سپری شدن عمر مفید ساختمان می‌شود. بازسازی تاسیسات الکتریکی، مکانیکی و لوله‌کشی نیز در این مواقع حتما نیاز می‌شود و جزء ضروریات بازسازی خانه کلنگی است.

البته فرسوده شدن بنا، تنها دلیل بازسازی خانه نیست. شما می‌توانید صرفا برای تنوع و زیباسازی بصری و همین طور بهبود کیفیت زندگی خود دست به بازسازی بزنید و منزل خود را از جنبه‌های ظاهری بازسازی کنید. این اقدامات شامل تغییر کف سازی، رنگ و تزیینات دیوار، تعویض کابینت‌ها، درها، تغییرات نما و ... می‌شود.

در کنار عوامل بیان شده، گاهی نیز تغییر کاربری فضاهای مختلف خانه و ایجاد تنوع در نقشه معماری واحد، می‌تواند انگیزه‌ای برای بازسازی خانه باشد.

 

مراحل بازسازی خانه

با هر قصد و انگیزه‌ای که به بازسازی خانه اقدام شود، درست است که جزییات کار متفاوت خواهد بود ولی می‌توان یک پروسه کلی برای آن تعریف کرد. آگاهی از این فرایند برای شروع بازسازی، به ذهن شما نظم می‌بخشد.

 

مراحل بازسازی خانه کلنگی

 

مرحله یک: مشاوره و بازدید متخصصین

طبعا پیش از شروع کار، متخصصین بازسازی ساختمان شامل معمار، مهندس سازه و مهندس تاسیسات باید از خانه بازدید کنند. این بازدید برای بررسی و تشخیص مواردی است که نیاز به بازسازی دارند. در این مشاوره پیرامون طرح‌های ابتدایی پیشنهادی نیز صحبت خواهد شد و مشاوران براوردی از هزینه‌ها و قیمت بازسازی خانه هم خواهند کرد.

اگر قصد تغییر کاربری و طراحی دکوراسیوت داشته باشید، این بازدید برای معمار ضروری است. معمار باید نقشه خانه را برداشت و ترسیم کند تا بتواند به طراحی و تغییر آن بپردازد.

 

مرحله دو: دیزاین، طراحی و محاسبات عددی

پس از بازدید و مشاوره، باید طراحی و محاسبات هر حوزه به طور جداگانه انجام شود. پلان‌های معماری باید طراحی و ترسیم شوند. دیزاین‌های سه بعدی در حوزه تغییر دکوراسیون باید انجام شوند. جزییات نازک کاری باید مشخص شود. نقشه تاسیسات الکتریکی و مکانیکی باید توسط مهندسین این حوزه ترسیم شوند و محاسبات سازه ای نیز توسط مهندس عمران باید صورت پذیرد.

 

مرحله سه: تخریب

پس از انجام محاسبات و طراحی باید تخریب قسمت‌های مشخصی از منزل را شروع کرد. منطقا برای بازسازی خانه، نیاز به تخریب کلی بنا نیست. تخریب باید اصولی و طبق محاسبات و طراحی‌ها باشد. درواقع مرحله تخریب نیز مثل طراحی، زیر نظر متخصصین انجام می‌شود.

 

مرحله چهار: تقویت سازه و تعمیر تاسیسات

بعد از تخریب، طبعا در ابتدا باید به تقویت سازه و مستحکم نمودن بدنه اصلی ساختمان پرداخت و بعد سراغ مراحل دیگر رفت. اگر پلان معماری تغییر کرده باشد، مثلا دیواری جابجا یا اضافه شده باشد باید در این مرحله اقدامات مربوط به آن صورت پذیرد. در انتها، تعمیرات تاسیسات الکتریکی، مکانیکی و لوله کشی و فاضلاب انجام خواهد شد. بدیهی است که این مراحل باید قبل از نازک کاری ساختمان انجام شود.

 

مرحله پنج و آخر: بازسازی جزییات و نازک کاری

شاکله اصلی بازسازی خانه تا به این جا انجام شده است. حال وقت پیاده سازی جزییات و نازک کاری‌ها است. مثلا نصب کفپوش، دیوارپوش، رنگ آمیزی و نقاشی، کناف سقف، نصب کمد و کابینت و شلف و ... همه و همه در این مرحله صورت می‌گیرد. بازسازی خانه در این جا کامل می‌شود. این مرحله به طور محسوسی در جلوه ظاهری خانه شما و ایجاد تنوع در آن تاثیر خواهد گذاشت.

 

بازسازی خانه کلنگی

 

عوامل تاثیرگذار هزینه بازسازی خانه

هزینه بازسازی خانه در وهله اول به این بستگی دارد که شما در پی کدام یک از مراحل و قسمت‌های بازسازی هستید. مثلا بازسازی خانه کلنگی چون به طور معمول شامل همه انواع بازسازی می‌شود، هزینه بیشتری در پی خواهد داشت. به هرحال به دلیل ماهیت گسترده فعالیت‌های حوززه بازسازی خانه، تعیین قیمت دقیق برای آن ناممکن به نظر می‌رسد.

برای مثال انجام تقویت سازه‌ای و یا اقدامات تاسیساتی مثل تعویض لوله کشی، هرکدام هزینه متفاوتی دارند و قطعا بر قیمت نهایی بازسازی خانه افزوده خواهند شد. کیفیت و حجم مصالحی که در بازسازی به کار می‌رود، عامل تاثیرگذار بعدی در تعیین این هزینه است. مزد کارکنان و مهندسان نیز جز مبالغی است که باید برای بازسازی خانه بپردازید.

سخن نهایی

بازسازی خانه و به طور مشخص، بازسازی خانه کلنگی از ملزومات بهبود کیفیت ساختمان چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ فنی است. بازسازی خانه طیف وسیعی از خدمات را در بر می‌گیرد؛ از جمله تغییرات تاسیساتی، سازه ای، معماری و تزییناتی. برای شناخت حوزه نیاز شما در بازسازی خانه، به مشورت با متخصصین این زمینه نیاز خواهد بود.

در این مطلب پیرامون ضرورت بازسازی خانه، مراحل بازسازی خانه کلنگی و عوامل موثر در هزینه بازسازی خانه به صورت مفصل توضیحاتی ارائه کردیم. امید است با مطالب بیان شده بتوانید منسجم‌تر و منظم‌تر در مورد بازسازی خانه خود فکر و به آن اقدام کنید. متشکریم که با ما همراه بودید.

تعمیر و بازسازی ساختمان
برای سرویس تعمیر و بازسازی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading