آشنایی با ترتیب مراحل بازسازی خانه و ساختمان

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آشنایی با ترتیب مراحل بازسازی خانه و ساختمان

آشنایی با ترتیب مراحل بازسازی خانه می‌تواند به افرادی که قصد بازسازی و تعمیراتی در منزل خود دارند کمک زیادی کند؛ شما می‌توانید با خواندن این محتوا و اطلاع از مراحل بازسازی ساختمان‌های قدیمی و فرسوده، ابتدا تغییرات مورد نظر خود را اولویت بندی و سپس به ترتیب از مهم‌ترین‌ها شروع کنید. به عنوان مثال در صورتی که نقصی در زیرساخت‌های خانه وجود داشته باشد، لازم است در اولین مرحله به تعمیر و تعویض آن‌ها بپردازید و سپس بازسازی فضای داخلی خانه را انجام دهید.

پس اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد نوسازی و بازسازی منزل خود را دارند، این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" را که مراحل مهم بازسازی ساختمان را از صفر تا صد بیان کرده است، از دست ندهید.

 

مهم‌ترین چالش‌ها در مراحل بازسازی خانه

قبل از شروع مراحل بازسازی ساختمان، لازم است که به چند وجه مختلف بپردازید، تا به راحتی به چالش‌های پیش رو پاسخ دهید، از جمله:

 

 • قصد انجام چه تغییراتی در ساختمان دارید؟

این سوال اولین و مهم‌ترین سوالی است که در قدم اول باید به آن پاسخ دهید. هر ساختمان بخش‌های مختلفی دارد که ممکن است به تغییر نیاز داشته باشند. برخی از این تغییرات برای ایجاد استحکام و جلوگیری از آسیب‌های بیشتر در ساختمان‌های قدیمی است و برخی دیگر تنها برای زیباتر و به روز شدن فضای داخلی ساختمان است، پس بهتر است در ابتدا لیستی از تمام تغییرات موردنظر خود را تهیه کنید.

 

 • برای بازسازی چقدر بودجه دارید؟

مسئله مهم دیگر، تعیین میزان بودجه مورد نیاز است. هرچه بودجه در دسترس شما بیشتر باشد، بهتر می‌توانید از متریال به روزتر و مستحکم‌تر استفاده کنید. یکی از نکات مهم در این زمینه این است که برخی از افراد به دلیل بودجه ناکافی اقدام به خرید مصالح کم کیفیت می‌کنند. با این کار عمر مفید ساختمان کاهش می‌یابد. به همین دلیل بهتر است حداقل برای استحکام ساختمان هم که شده از مصالح باکیفیت استفاده کرده و در تغییرات ظاهری از متریال ارزان قیمت‌تر استفاده کنید.

شما می‌توانید برای تعیین میزان بودجه در ابتدا از بازار آنلاین "خدمت از ما" کمک بگیرید. با ثبت درخواست رایگان، 5 متخصص یا شرکت بازسازی با بررسی خدمات مورد نظر شما، قیمت پیشنهادی خود را برایتان ارسال می‌کنند.برای اطلاعات بیشتر از نحوه محاسبه هزینه، پیشنهاد می‌کنیم به محتوای جامع "هزینه بازسازی خانه" مراجعه کنید.

 

 • برای انجام مراحل بازسازی خانه قدیمی با چه کسی همکاری کنیم؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم دو مسیر پیش روی شماست. در روش اول می‌توانید با متخصصین، پیمانکاران یا شرکت‌های بازسازی  قرارداد بسته و تمام کار را به صورت صفر تا صد به آن‌ها بسپارید. این افراد در صورت نیاز تمام متخصصین را در حوزه‌های مختلف پیدا کرده و مراحل بازسازی آپارتمان و خانه را به صورت صفر تا صد انجام می‌دهند. در روش دیگر می‌توانید خودتان برای یافتن متخصص در هر مرحله اقدام کنید.

به عنوان مثال کابینت ساز پیدا کرده تا کابینت‌های آشپزخانه را عوض کند، متخصص سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی پیدا کرده تا این سیستم‌ها را در خانه شما تعمیر یا تعویض کند. این کار معمولا وقت گیرتر است، به همین دلیل بسیاری از افراد از روش اول استفاده می‌کنند.

 

مراحل بازسازی خانه

 

مراحل مهم بازسازی ساختمان

تا به اینجا به سوالات و چالش‌های مهمی در زمینه بازسازی ساختمان پرداخته شد. پس از تصمیم گیری‌های نهایی در این زمینه، باید کار بازسازی را شروع کنیم. اما از کجا؟ چه کارهایی باید انجام داد که اواسط کار به مشکل برنخورید؟ در ادامه ترتیب مراحل مهم بازسازی ساختمان را که بهتر است رعایت کنید برایتان شرح داده ایم:

 

مرحله اول: انتخاب نوع و میزان بازسازی

در اولین قدم نوع بازسازی ساختمان خود را مشخص کنید. اگر ساختمان قدیمی است و نیاز به تغییراتی اساسی برای استحکام بیشتر دارد، آنها را مشخص کنید؛ در غیر این صورت موارد مهم برای تغییر و زیباسازی بخش‌های داخلی را تعیین کنید. در این مرحله جزئیات کامل میزان بازسازی هر کدام از بخش‌های ساختمان مشخص می‌شود.

به عنوان مثال درصورتی که آشپزخانه به بازسازی نیاز دارد، باید مشخص کنید که کدام بخش‌ها مورد بازسازی قرار می‌گیرند. تغییر کابینت‌ها، کف پوش و سقف، تغییر سیستم‌های آبرسانی و لوله کشی گاز، نورپردازی و ... از مواردی هستند که برای تغییر و بازسازی آشپزخانه انجام می‌شوند.

 

مرحله دوم: دریافت مشاوره از افراد متخصص

یکی دیگر از مراحل مهم بازسازی ساختمان، دریافت مشاوره از افراد متخصص و باتجربه است. اگر تجربه کافی در زمینه بازسازی ساختمان نداشته باشید، ممکن است در این موارد به مشکل بخورید. به عنوان مثال تصمیم داشته باشید یکی از دیوارهای داخلی ساختمان را بردارید، در صورتی که برداشتن این دیوار خطرناک بوده و باعث ریزش سقف می‌شود. به همین دلیل بهتر است پس از مشخص نمودن بازسازی‌های موردنظر با افراد متخصص مشورت کرده تا تغییرات مدنظر شما را به صورت اصولی بررسی کنند.

 

مراحل مهم بازسازی ساختمان

 

مرحله سوم: انتخاب پیمانکار

انجام مراحل بازسازی خانه قدیمی باید بر طبق اصول و با تخصص و تجربه بالا صورت گیرد. به همین دلیل انتخاب یک پیمانکار باتجربه می‌تواند در این زمینه کار شما را راحت کند. یک پیمانکار ماهر و متخصص پیدا کنید و تمام مراحل بازسازی را به او بسپارید. پیمانکار برآورد هزینه را نیز برای شما انجام می‌دهد. او با بررسی ساختمان شما و ایده‌های شما برای تغییر در ساختمان، هزینه‌ها را برآورد کرده و به صورت حدودی مشخص می‌کند. همچنین می‌توانید از سقف بودجه خود به پیمانکار اطلاع دهید تا بر همین اساس کار بازسازی را انجام دهد.  

برای یافتن پیمانکار باتجربه می‌توانید از پلتفرم "خدمت از ما" کمک بگیرید. در بازار آنلاین "خدمت از ما" بهترین و مجرب‌ترین پیمانکاران در زمینه تعمیر و بازسازی ساختمان به شما معرفی می‌شوند. همچنین می‌توانید علاوه بر رزومه و نمونه کارهای قبلی، نظرات مشتریان قبلی را درباره آن‌ها مطالعه کرده و بهترین و مناسب‌ترین فرد را برای انجام بازسازی انتخاب کنید.

 

مرحله چهارم: طراحی و پیاده سازی ایده‌ها

در این مرحله ایده‌های فرد برای تغییر بخش‌های مختلف بر روی کاغذ پیاده شده تا با جزئیات کامل، مراحل کار بازسازی مشخص شود. با مشخص نمودن طراحی می‌توانید تغییرات نهایی را مشخص نموده و در صورت نارضایتی، بخش‌هایی از آن را تغییر دهید. تغییر نقشه بسیار ساده‌تر از تغییر کارهای انجام شده است، به همین دلیل ابتدا باید طرح نهایی شود و سپس برای انجام بازسازی شروع به کار کنید.

 

مرحله پنجم: دریافت مجوزهای لازم

انجام برخی از تغییرات در ساختمان به دریافت مجوز نیاز دارد. در مرحله بعد، در صورت نیاز باید مجوزهای لازم از مراجع مربوطه دریافت شود تا مشکلی برای انجام بازسازی به وجود نیاید. اگر فعالیت‌های شما در چهاچوب و نقشه کلی ساختمان تغییری ایجاد نمی‌کند، به دریافت مجوز نیاز ندارید. به عنوان مثال تغییرات در نمای داخلی، رنگ آمیزی، سفید کاری، تغییر کابینت‌ها، نصب کفپوش، کاشی و سرامیک کاری و ... به مجوز نیاز ندارند.

اما فعالیت‌هایی مانند تخریب دیوارها و تیغه‌های باربر، تغییر کاربری بخش‌های مختلف خانه، جابجایی ساختمان، ایجاد تغییر در اندازه پارکینگ، جابجایی راه پله و ... به دریافت مجوز نیاز دارند.

 

دریافت مجوز بازسازی ساختمان

 

( محتوای پیشنهادی: مشاهده قبل و بعد از بازسازی خانه )

 

مرحله ششم: مشخص نمودن ترتیب بازسازی

تمام فعالیت‌هایی که قصد دارید برای بازسازی ساختمان انجام دهید مشخص کرده تا ترتیب آن‌ها تعیین شود. به عنوان مثال اگر قصد دارید دیواری تخریب کنید باید در مراحل اولیه انجام شود. تغییر کفپوش‌ها، پوشش سقف و ... نیز در مراحل ابتدایی انجام می‌شود. پس از اتمام آن‌ها برای فعالیت‌هایی مانند تغییر دکوراسیون، رنگ کاری یا کاغذ دیواری، نصب کابینت‌ها و ... اقدام می‌شود. ترتیب مراحل بازسازی خانه بسیار مهم است و باید در ابتدای راه و بر اساس اصول مشخص شود.

 

مرحله هفتم: تخریب

یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل بازسازی ساختمان، تخریب است. برخی از قسمت‌ها باید به طور کامل حذف شده که نیاز به تخریب دارند و برخی دیگر نیز نیاز به تغییرات اساسی دارند. اگر نیاز به تغییر در سیستم آب و برق و گاز نیز وجود داشته باشد، بخش‌هایی از ساختمان نیز به این منظور تخریب می‌شود. تخریب بسیار حساس است و باید توسط افراد متخصص صورت گیرد. همچنین قبل از شروع کار، حتما برق، آب و گاز ساختمان را قطع کنید تا اتفاقات غیر منتظره‌ای در این مواقع رخ ندهد.

 

مراحل بازسازی خانه قدیمی

 

مرحله هشتم: آغاز بازسازی

پس از تخریب تمام نخاله‌های ساختمانی را از محل دور کرده تا محیط برای اجرای طرح و ایده‌های موردنظر آماده شود. در این مرحله با توجه به برنامه ریزی که در ابتدای راه انجام شد، افراد متخصصین به ترتیب برای انجام کار خود دست به کار می‌شوند. بازسازی شامل موارد مختلفی است که برخی از آن‌ها در ادامه ذکر شده‌اند:

 • جدا کردن درب و پنجره‌ها
 • تخریب کاشی و سرامیک و دیوارها
 • عایق کاری سرویس‌های بهداشتی و ایجاد پوشش مناسب برای سایر بخش‌ها
 • انجام لوله کشی آب، برق کشی و گاز کشی ساختمان
 • گچ کاری
 • نصب درب و پنجره
 • اجرای نمای جدید
 • رنگ آمیزی
 • نصب کابینت
 • نصب کلید و پریز برق
 • نصب شیر آلات
 • تمیز کاری محیط

در تمامی مراحل بازسازی خانه، مهندسین و افراد متخصص باید بر نحوه انجام کار نظارت داشته تا کار به صورت اصولی و دقیق انجام شود. همچنین پس از اتمام کار صاحب خانه از محل بازدید کرده و کار را تأیید می‌کند. به این صورت با تأیید صاحب خانه، بازسازی به اتمام می‌رسد.

 

نکات مهم مراحل بازسازی خانه قدیمی

 

( برای دسترسی به متخصصین بازسازی ساختمان در تهران و همچنین بازسازی ساختمان در کرج کلیک کنید )

 

شیوه‌های اصولی قرارداد بازسازی

همان‌طور که گفته شد یکی از قدم‌های مهم در ماحل مختلف بازسازی ساختمان، یافتن پیمانکار متخصص و باتجربه است تا کار بازسازی را صفر تا صد به او بسپارید. در این زمینه بستن قرارداد اصولی برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل بسیار ضروری است. برای بستن قرارداد، باید به چند نکته توجه داشته باشید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • تعیین مشخصات دقیق طرفین قرارداد و ذکر دقیق آنها
 • تعیین موضوع دقیق پروژه و محل انجام آن
 • ذکر مشخصات فنی ساختمان
 • برآورد هزینه
 • شرایط پرداخت هزینه‌ها
 • اسناد و نقشه‌های ساختمان قبل و بعد از بازسازی
 • جریمه دیرکرد طرفین
 • تعیین نظارت بر روند کار
 • تجهیز کارگاه و جمع کردن آن در اتمام کار
 • تعهدات کارفرما

 

در مراحل بازسازی خانه چه بخش‌هایی دچار تغییر می‌شود؟

 پس از شرح مراحل بازسازی خانه قدیمی لازم است به توضیح مختصری از بازسازی قسمت‌های مختلف آن نیز بپردازیم. توجه داشته باشید که قبل از اقدام به بازسازی لازم است کاربرد هر قسمت از منزل و اتاق را برای خود مشخص کرده باشید تا طراحی جدید بر طبق آن انجام گیرد.

 

بازسازی اتاق خواب

رنگ آمیزی دیوارها، استفاده از کاغذ دیواری و طراحی کمدها همه از جمله مواردی هستند که لازم است در هنگام بازسازی اتاق خواب به آن‌ها توجه شود. لازم به ذکر است که شما می‌توانید نسبت به کاربردی که از هر اتاق در نظر دارید، طراحی منحصر به فردی را برای آن داشته باشید.

 تعبیه کردن کمد با توجه به کاربرد مورد نظر، یکی از مواردی است که لازم است در مراحل بازسازی منزل در نظر داشته باشید.

 

 بازسازی بخش‌های مختلف آشپزخانه

اگر قصد دارید تغییر قابل توجهی در منزل خود ایجاد کنید، حتماً بازسازی آشپزخانه را در برنامه خود قرار دهید. تغییر عناصر مختلف موجود در آشپزخانه مانند کابینت‌ها، اپن، میز ناهار خوری و حتی کاشی‌های آشپزخانه می‌توانند حس و حال تازه‌ای به منزل شما بدهند. به یاد داشته باشید که نوع متریال استفاده شده توسط شما در این مرحله از مراحل بازسازی ساختمان می‌تواند در هزینه بازسازی خانه بسیار موثر باشد.

 اگر قصد بازسازی منزل خود را با کمترین هزینه دارید، توصیه می‌شود که به جای  جایگزین کردن عناصر آشپزخانه مانند کابینت و کاشی‌های آن، تنها به تعمیر آن‌ها بپردازید.

 

 بازسازی سرویس بهداشتی 

اگر اقدام به بازسازی سرویس بهداشتی خود می‌کنید توجه داشته باشید که تمامی مراحل آن به صورت کاملاً اصولی انجام گیرد. چرا که هرگونه نقص در آب بندی و عایق بندی دیوارها و کف می‌تواند در کوتاه مدت مشکلات جدی را برای شما به وجود آورد.

سخن آخر

بازسازی ساختمان از بهترین روش‌ها برای ایجاد تغییر در ظاهر و افزایش استحکام ساختمان است. اگر مراحل بازسازی خانه به صورت کاملا اصولی و دقیق پیش روند، یک ساختمان قدیمی به خوبی بازسازی شده و به خانه‌ای نو با استحکام بالا تبدیل می‌شود.

این کار مخصوصا برای افرادی که بودجه کاری برای تخریب کامل و ساخت سازه جدید ندارند، بسیار مهم است، زیرا با بودجه کمتر خانه خود را نو می‌کنند. انجام بازسازی ساختمان باید بر اساس اصول و قوانین پیش رود تا نتیجه نهایی مورد رضایت قرار بگیرد. انی مراحل به طور کامل در این مطلب شرح داده شد.

4.5 امتیاز از 985 رای


تعمیر و بازسازی ساختمان
برای سرویس تعمیر و بازسازی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین