رنگ آمیزی با قلم مو

ثبت درخواست "نقاشی ساختمان"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
رنگ آمیزی با قلم مو

رنگ آمیزی با قلم مو اولین تصویریست که هنگام صحبت از نقاشی ساختمان در ذهن‌مان تداعی می‌شود. رنگ آمیزی با قلم‌مو یکی از روش‌های سنتی نقاشی ساختمان است. رنگ آمیزی با قلم مو نیز مانند سایر روش‌های رنگ آمیزی (مانند رنگ كردن ديوار با غلطك) نکات ظریفی دارد؛ مانند رنگ آمیزی درب و پنجره، از بین بردن رد قلم مو، روش صحیح رنگ زدن دیوار با قلمو و غیره.

در این مطلب از مجله خدمت از ما قصد داریم روش رنگ آمیزی با قلم را قدم به قدم، به همراه کلیه نکات را برایتان توضیح دهیم.

 

کاربردهای رنگ آمیزی با قلم مو

رنگ آمیزی با قلم‌مو برای کلیه عملیات رنگ آمیزی بهترین انتخاب نیست. با وجودی که آموزش رنگ آمیزی درب و پنجره با این ابزار، از شما نقاش حرفه‌ای‌تری خواهد ساخت؛ باید بدانید که رنگ آمیزی با قلمو برای شرایط خاصی مناسب است؛ از جمله این شرایط:

 • رنگ آمیزی با قلم مو هنگامی که وسایلی مانند پیستوله و پمپ باد برای نقاشی در دسترس‌تان نیست، یکی از گزینه‌های مناسب است، در کنار نقاشی ساختمان با غلطک.
 • در کنار استفاده از پیستوله یا غلطک، روش رنگ آمیزی با قلم مو برای نقاشی بخش‌های باریک، ظریف و یا زاویه‌دار ضروریست؛ مانند گوشه‌های دیوار، اطراف کلیدها و پریزها، قرنیزها و ... .
 • رنگ آمیزی چوب با قلم مو، مخصوصا برای اولین رنگ آستر روی چوب یک انتخاب عالیست.
 • رنگ آمیزی با قلم‌مو هنگامی که دو یا چند رنگ روی هم زده شده است، توصیه می‌شود.

 

روش رنگ آمیزی با قلم مو

 

روش پرداخت قلم مو

حالا که می‌دانید آموزش نقاشی ساختمان با قلم مو در چه موقعیت‌هایی به شما کمک می‌کند، باید نکات مهم پیش از نقاشی با قلم مو را نیز بدانید. روش رنگ آمیزی با قلم مو به فرو کردن قلم مو در سطل رنگ و شروع نقاشی نمی‌شود. پیش از رنگ آمیزی با قلم‌مو باید آن را پرداخت کنید.

برای این منظور، باید قلم‌موی نو را محکم به سطحی خشک و تمیز بکشید و سپس خوب بتکانید. با اینکار گردوغبار و موهای جدا شده قلم‌مو‌ می‌ریزد، و هنگام رنگ آمیزی در و پنجره فلزی به سطح نمی‌چسبد.

 

آموزش نقاشی ساختمان با قلم مو

حالا که قلم‌مو را پرداخت کردید، می‌توانید رنگ آمیزی چوب با قلم مو یا سطوح دیگر را انجام دهید. مراحل آموزش رنگ آمیزی درب و پنجره و ... را در ادامه ملاحظه می‌کنید:

 1. به دلیل آنکه از کل حجم قسمت مویی قلم، تنها 1/3 آن را مو و باقی را هوا تشکیل داده است، برای رنگ آمیزی با قلم‌مو، قلم را از نزدیک قاعده آن بگیرید، آن را چندبار در رنگ فرو کنید و به لبه ظرف بکشید. با اینکار، تمام موها به‌خوبی به رنگ آغشته شده و دیگر هوایی میان موهای قلم، باقی نخواهد ماند.
 2. هنگام فرو کردن قلم‌مو در ظرف رنگ لازم نیست تمام قسمت مویی را در رنگ فرو ببرید؛ نهایتا تا 1/2 یا نصف آن کافیست. اینکار موجب می‌شود تا رنگ از دسته قلم، هنگام رنگ آمیزی با قلم‌مو برای دیوار یا سقف چکه نکند.
 3. در ادامه آموزش رنگ آمیزی درب و پنجره با قلم‌مو، به روش رنگ آمیزی با قلم مو می‌رسیم. روش صحیح رنگ زدن دیوار با قلمو این است که قلم رنگی را ابتدا در یک جهت روی سطح بکشید، و سپس آن را در جهت متقاطع با جهت قبلی پخش کنید.
 4. بهتر است رنگ آمیزی با قلم مو برای هر قسمت را از بالا به پایین شروع کنید، و از بالا به پایین نیز به پایان برسانید. با اینکار شره کردن رنگ در نقاشی با قلم مو بسیار کمتر می‌شود.
 5. در روش صحیح رنگ زدن دیوار با قلمو، باید آستر و دست اول را با فشار تقریبا بیشتری انجام دهید، تا حفره‌های سطح کاملا پر شود. رنگ دست دوم و رنگ رویه را باید ملایم‌تر بزنید؛ زیرا پوشش یکدست و دادن نمای زیبا به سطح در رنگ آمیزی با قلم‌مو به عهده این لایه‌هاست.

 

آموزش نقاشی ساختمان با قلم مو

 

از بین بردن رد قلم مو

از بین بردن رد قلم مو یکی از نکات مهم در آموزش رنگ آمیزی درب و پنجره و روش صحیح رنگ زدن دیوار با قلمو است. در ادامه دلایل ماندن رد قلم مو پس از پایان رنگ آمیزی با قلم مو را برایتان آورده‌ایم. برای از بین بردن رد قلم مو باید به این نکات توجه کنید:

 • غلظت بالای رنگ
 • پایین بودن کیفیت قلم به‌کار رفته در نقاشی با قلم مو
 • هم‌دما نبودن رنگ، محیط کار و سطح مورد نظر برای رنگ ‌آمیزی

 

نحوه تمیز کردن قلم مو پس از رنگ آمیزی با قلم مو

پس از رنگ آمیزی با قلم‌مو و از بین بردن رد قلم مو، نوبت یه تمیز کردن قلم می‌رسد. این مرحله نیز در آموزش نقاشی ساختمان با قلم مو اهمیت بالایی دارد. در ادامه مراحل اینکار را می‌بینید:

 1. پس از پایان رنگ آمیزی در و پنجره فلزی، رنگ آمیزی چوب با قلم مو و ...، باید قلم را روش سطحی تمیز و خشک مانند روزنامه بکشید تا رنگ اضافی آن پاک شود.
 2. سپس، باید قلم‌مو را با حلال‌هایی مانند تینر، بنزین یا آب بشویید.
 3. در آخر، توصیه می‌کنیم قلم موی تمیز را در محلول تمیز حلال طوری آویزان کنید تا قسمت عمده مو در آن قرار بگیرد و نرم بماند.

 

رنگ آمیزی با قلم‌مو

 

مزایای رنگ آمیزی با قلم‌مو

 • رنگ آمیزی با قلم‌مو برای بسیار از افراد آرامش‌بخش بوده، و مانند مدیتیشن عمل می‌کند.
 • سایز قلم موی نقاشی ساختمان بسیار متنوع بوده و در نقاشی با قلم مو امکان رنگ آمیزی ظریف‌ترین سطوح نیز ممکن است.
 • رنگ آمیزی با قلم مو برای فضاهای کوچک مانند گوشه‌های دیوار بسیار مناسب است (برخلاف آموزش رنگ آمیزی با اسپری یا غلطک)
 • در صورت به‌کارگیری روش صحیح رنگ زدن دیوار با قلمو، نتیجه روش رنگ آمیزی با قلم مو از سایر روش‌ها، طبیعی‌تر و یکدست‌تر خواهد بود.

 

معایب روش رنگ آمیزی با قلم مو

 • بزرگترین نکته منفی رنگ آمیزی با قلم‌مو، سرعت پایین آن است. در رنگ آمیزی با غلطک یا قلم مو، آموزش رنگ آمیزی با غلطک سرعت بسیار بالاتری دارد.
 • رنگ آمیزی با قلم مو به معنای استفاده بیشتر از رنگ نیز هست، و از نظر اقتصادی نیز برای فضاهای بزرگ انتخابی اقتصادی نیست.
 • رنگ آمیزی با قلم مو شامل تمیز کردن و نگهداری از قلم می‌شود؛ مرحله‌ای که در سایر روش‌ها نیست.
 • روش رنگ آمیزی با قلم مو وقت‌گیر (و در مواردی خسته‌کننده) بوده و توان بالایی می‌طلبد.

سخن آخر

در این مقاله از مجله خدمت از ما، به نقاشی ساختمان و رنگ آمیزی با قلم مو، به همراه آموزش و مزایا و معایب آن پرداخته شد. می‌توانید درخواست نقاشی ساختمان خودتان را در خدمت از ما ثبت کنید تا در سریع‌ترین زمان، به بهترین نقاش‌های شهر خودتان دسترسی پیدا کنید و از آن‌ها، خدمات مدنظرتان را دریافت کنید.

نقاشی ساختمان
برای سرویس نقاشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading