نگهداری سگ گرگی

نگهداری سگ گرگی

سگ گرگی، یکی از محبوب‌ترین نژادها میان افرادی است که دارای محیط‌های باز نظیر باغ هستند؛ و به خصوص افرادی که تمایل به طبیعت گردی دارند است. سگ گرگی یا گرگی، علاوه بر هوش بالایی که برخوردار است، دارای قابلیت پذیری بالایی نیز هست؛ که بسیاری از تربیت کنندگان، از آموزش سگ گرگی لذت می‌برند.

مشخصات سگ گرگی

قد سگ گرگی سفید مشکی 63 تا 84 سانتی­متر و وزن آن 25 تا 50 کیلوگرم است. رنگ خز این نژاد اکثرا خاکستری، سفید یا مشکی است و 13 تا 16 سال عمر می­‌کند. اولین مورد سگ­‌های گرگی به انگلستان قرن 18 بازمی‌­گردد؛ اما تا سال 1960 پرورش آنها رایج نشده بود. اکنون، ژن این سگ­ها به سگ بیشتر شبیه است تا گرگ، مانند سگ ژرمن شپرد که نژاد آن به گرگ­‌ها بازمی­‌گردد. اغلب سگ­‌های دورگه امروزی از نژاد گرگ خاکستری و سگ هاسکی، مالموت آلاسکا یا سگ گرگی ژرمن هستند و ژنوم اندکی از گرگ‌­ها در آنها دیده می‌­شود.

 

ویژگی‌­های مهم حیوان در نگهداری از سگ گرگی

توجه به نیازمندی‌­ها و ویژگی­‌های این حیوان در نحوه نگهداری از سگ گرگی اهمیت بالایی دارد. باید توجه داشته باشید که سگ گرگی سفید مشکی:

 • صمیمیت پایینی دارد، چه با بچه‌­ها و چه سایر حیوانات.
 • سگ گرگی انرژی بالایی دارد و در نتیجه نیاز آن به فعالیت نیز بالاست (حدود 3 تا چهار 4 در روز)، هر چند زیاد اهل بازیگوشی و پارس کردن نیست.
 • علاوه بر این، در نگهداری سگ گرگی، هوش و آموزش­‌پذیری بالای آن را نیز فراموش نکنید.
 • میزان ریزش موی این حیوان نیز متوسط بوده و در نگهداری سگ گرگی باید به آن توجه داشت.

نکته مهم اینجاست که اگر چه سگ­‌های گرگی اساسا سگ هستند، اما به دلیل داشتن رگ گرگی می‌­توانند برای خانواده خطرساز باشند و در نگهداری از سگ گرگی باید مراقب آنها بود. برخی از سگ­‌های گرگی بیشتر شبیه گرگ هستند تا سگ و رفتار آنها ممکن است از سگ هاسکی یا مالموت آلاسکا متفاوت باشد. اما اگر مراقب آن باشید، می­‌توانید سگ گرگی سفید مشکی را به خانه خود بیاورید. البته بهتر است با روش نگهداری سگ گرگی کاملا آشنا باشید.

 

نگهداری سگ گرگی

 

روش نگهداری سگ گرگی

به طور کلی نگهداری از سگ گرگی آسان نیست و آنها ممکن است از خود خشونت نشان دهند، و برای خانواده­‌های دارای فرزند سگی خشن محسوب شوند. با این وجود هرکدام از این سگ­‌ها از دیگری متفاوت است؛ برخی دوست­‌داشتنی و  برخی تا حدودی خطرناک هستند. حتی در بین توله‌­­های یک مادر گرگی نیز ممکن است رفتار توله‌­های سگ گرگی متفاوت باشد.

به طور کلی هر چقدر اجداد گرگینه سگ گرگی سفید مشکی بیشتر باشند، رفتار آن خشن­‌تر خواهد بود. مراقبت از غذا و قلمرو در گرگ­‌ها غریزی بوده و ممکن است در خانه نیز چنین رفتاری از خود نشان دهند. سگ‌­هایی با اجداد گرگی بیشتر می‌­توانند برای خانه مناسب نباشند، زیرا غریزه حفر کردن در آنها قویست. روش نگهداری سگ گرگی برای افرادی مناسب است که بتوانند با آنها وقت گذرانی کنند. اگر کارمند هستید، نگهداری از سگ گرگی برای شما بهترین انتخاب نیست.

از آنجا که گرگ­‌ها اهلی نیستند، در روش نگهداری سگ گرگی باید آنها را اجتماعی کرد تا بتوانند در میان مردم زندگی کنند. هنگام نگهداری سگ گرگی بهتر است این سگ­‌ها را با افراد، مکان­‌ها و موقعیت‌­های مختلف آشنا کنید تا احساس ترس به حمله و گاز گرفتن منجر نشود. البته فرآیند آموزش در روش نگهداری سگ گرگی هم می‌­تواند دشوار باشد. زیرا این سگ­‌ها مانند سگ­‌های معمولی در آموزش انعطاف‌­پذیر نیستند. تغییرات هورمونی در زمان بلوغ هم می­‌تواند آنها را غیرقابل پیش‌­بینی و نگهداری سگ گرگی را چالش‌­برانگیز کند.

 

سگ گرگی قوچک

 

رژیم غدایی در شرایط نگهداری سگ گرگی

سگ‌­های گرگی (از جمله سگ گرگی قوچک، سگ هاسکی، سگ گرگی شیانلو، و سگ گرگی ژرمن) غذای معمولی ندارند و باید از غذای گرگ­‌های وحشی مانند گوشت خام تغذیه کنند. به طور ایده‌آل، باید روزانه چند کیلو گوشت خام برای سگ خود تهیه کنید. گوشت مرغ و بوقلمون هم خوب است و از خوردن استخوان هم لذت می‌­برند. سگ گرگی شما باید آب تمیز، علف، و گیاهان نیز دسترسی داشته باشد (بسیاری از آنها میوه هم می­‌خورند).

سگ گرگی علاوه بر گوشت ممکن است به مکمل­‌های غذایی هم نیاز داشته باشد. این مکمل­‌ها از مشکلاتی نظیر آرتروز، بیماری­‌های پوستی، انگل و مشکلات هاضمه پیشگیری می‌­کنند.

مکان مناسب برای نگهداری سگ گرگی

سگ گرگی سفید مشکی برای آپارتمان مناسب نیست. آنها نه تنها با به جا گذاشتن لکه­‌های ادرار و مدفوع بهداشت محیط را تحت تاثیر قرار می‌­دهند، بلکه می‌­توانند به کودکان و حیوانات دیگر آسیب برسانند. علاوه بر این همان­‌طور که گفتیم، سگ‌­های گرگی به فعالیت زیادی نیاز دارند و می‌­توانند خانه را به هم بریزند. مکان مناسب برای نگهداری سگ گرگی چنین جاییست:

 • زمینی برای بازی از موارد مهم در نگهداری سگ گرگی است. همچنین، از آنجا که بهتر است سگ­ها به صورت جفت یا گروه باشند، 2 قلاده از آنها به فضای بزرگی نیاز خواهند داشت.
 • بهتر است حفاظی حداقل 2 متری در دور زمین که از داخل هم خاردار باشند را نصب کنید تا سگ گرگی سفید مشکی نتواند از روی آن بپرد.
 • زیر حفاظ را با سیمان بپوشانید تا سگ نتواند آن را حفر کرده و از آن خارج شود. درها نیز باید حدود 2 متر ارتفاع داشته باشند و قفل شوند.
 • فراموش نکنید که زهکشی فاضلاب را تعمیر کنید تا در صورت بارش باران سطح خشک باشد.
 • در سگ گرگی سفید مشکی، خانه او باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا در صورت نامساعد بودن هوا به داخل آن پناه ببرد. همچنین، بهتر است خانه به اندازه‌­ای باشد که سگ در آن بتواند بایستد.
 • زمین نگهداری سگ گرگی بهتر است با از علف پوشیده باشد تا سگ از آن تغذیه کرده و در آن و بازی کند.

 

عکس سگ گرگی وحشی

 

مشکلات نگهداری از سگ گرگی

علاوه بر روش نگهداری سگ گرگی باید به مشکلات آن نیز توجه کرد. سگ‌­های گرگی می­‌توانند به مشکلات و بیماری­‌های سگ­‌های بزرگ دچار شوند. در صورت خریداری یک روش نگهداری سگ گرگی باید به یک دامپزشک دسترسی داشته باشید تا بتواند او را معاینه کند. سگ گرگی شما باید از کودکی تا بزرگسالی به طور مرتب واکسینه و معاینه شود. از جمله مشکلات نگهداری سگ گرگی (مانند هر سگ دیگری) می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تومور
 • جراحت
 • پاروویروس
 • کک، هیره و کنه
 • دیروفیلاریا ایمیتیس
 • بیماری­‌های مسری مانند مشکلات تنفسی
نگهداری حیوانات خانگی
برای سرویس نگهداری حیوانات خانگی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading