اقدامات لازم برای نگهداری از بچه گربه

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
اقدامات لازم برای نگهداری از بچه گربه

نگهداری از بچه گربه و شناخت کامل ویژگی‌های یک بچه گربه از اصول مراقبتی این حیوان خانگی است. یادگیری نحوه نگهداری از بچه گربه پرشین و یا داشتن اطلاعات کافی در خصوص زمان جدای بچه گربه از مادر از اوصول ابتدایی نگهداری از انواع بچه گربه است. اگر تمایل به نگهداری از این سبک حیوانات خانگی دارید باید حتما پس از تشخیص سن بچه گربه اقدامات لازم برای انجام واکسیناسیون و همین طور تهیه لیست نکات مهم در نگهداری از بچه گربه را انجام دهید. دومین موردی که پس از تشخیص سن بچه گربه اهمیت دارد کسب اطلاع از این است که بچه گربه تا چند ماهگی شیر مادر میخورد و برای تغذیه و نگهداری از بچه گربه در این شرایط چه اقداماتی باید صورت گیرد.

برای نگهداری از بچه گربه خیابانی گرفته تا بچه گربه‌های واکسینه شده روش‌های خاص مراقبتی وجود را دارد. بیشترین سهم در نگهداری مناسب از انواع بچه گربه را داشتن اطلاعات دقیق درباره سن بچه گربه و آشنایی با اوص,ل مراقبتی این حیوان خانگی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

زمان جدایی بچه گربه از مادر

 

اقدامات لازم برای نگهداری از بچه گربه

اگر تصمیم به خریداری یک بچه گربه خانگی دارید و یا علاقمند به نگهداری از بچه گربه ای بی پناه شدید باید برای مراقبت صحیح از این حیوان خانگی با یک سری از ویژگی‌های انواع بچه گربه آشنایی داشته باشید. در این مقاله با بیان خصوصیات یک بچه گربه در سنین مختلف سعی داریم شما را با اوصول نگهداری از بچه گربه آشنا کنیم.

 

اقدامات لازم برای نگهداری از بچه گربه

 

نحوه نگهداری از بچه گربه در سنین مختلف

اقدامات لازم برای نگهداری از بچه گربه و درک نیاز‌های این حیوان خانگی در سنین خصوصا زیر دو ماه به شما در مراقبت صحیح کمک بسیاری می‌کند. به نکات بیان شده در این خصوص تجه داشته باشید.

 

نحوه نگهداری از بچه گربه در سنین مختلف

 

تشخیص سن گربه

 اولین اقدام اثر گذار در نگهداری از بچه گربه است. اینکه بدانید گربه شما در چه وضعیت وسنی است شما را با بهترین راهکار برای نگهداری از آن آشنا می‌کند. ویژگی‌های انواع بچه گربه درسنین مختلف بصورت زیر بیان شده است:

 

نحوه نگهداری از بچه گربه - تشخیص سن گربه

 

یک بچه گربه در صفر تا هفت روزه گی چه ویژگی دارد؟

نوازاد گربه بسیار کوچک و آسیب پذیر است که چهار حالت را همواره با خود دارد: شیر می‌خورد، می‌خوابد، نیاز به دستشویی دارد و در نهایت باید جای آن را گرم نگهداشت. این موارد نشان دهنده نیاز بچه گربه به مادر است و هنوز زمان جدایی بچه گربه از مادر فرا نرسیده است. برای نگهداری از بچه گربه‌ها در این سن باید خیلی حساس باشید.

 

بچه گربه تا چند ماهگی شیر مادر میخورد

 

بچه گربه‌ها در این سن بسیار ضعیف بوده و با ویژگی‌های بصورت زیر همراه هستند:

  • چشم انواع بچه گربه حدود ۸ روزگی شروع به باز شدن میکنه و در ۱۴ روزگی کامل باز می‌شود. در این فاصله زمانی هر گونه تلاش برای باز کردن چشم بچه گربه ممکن است منجر به کوری آن شود.
  • در روزهای اولیه تولد نه حس شنوایی دارند و نه بینایی و تنها با حس گرمای بدن مادر احساس امنیت داشته و شیر می‌خورند. بنابراین اگر از بچه گربه بدون مادر در این سنین نگهداری می‌کنید باید این شرایط را برایشان بوجود آورید.
  • امکان راه رفتن تا قبل از یک ماهگی برای بچه گربه‌ها وجود نداشته و بسیار کوچک هستند.

 

یک بچه گربه در هفت تا چهارده روزه گی چه ویژگی دارد؟

  • در این سن چشم گربه‌ها شروع به باز شدن می‌کند. برای نگهداری از بچه گربه با مراحل جدیدی پیش رو هستید. چرا که کم کم تلاش برای شروع به حرکت در بچه گربه دیده می‌شود.
  • برای نگهداری از بچه گربه‌ها در این سنین آنها را در معرض نور خورشید قرار ندهید.
  • رشد بچه گربه‌ها در این سن سریع تر شده و برای نگهداری از بچه گربه باید به تغذیه شان در این سن توجه داشته باشید. حس بویایی بچه گربه در این سن تکمیل می‌شود.

 

یک بچه گربه در هفت تا چهارده روزه گی چه ویژگی دارد؟

 

در ادامه این روند متوجه می‌شوید که در چهارده ماهگی امکان تشخیص جنسیت گربه برای شما وجود خواهد داشت و با تکیمل دوره بیست و هشت روزه گی و ورد بچه گربه به یک ماهگی کار شما برای نگهداری از بچه گربه حساس تر خواهد شد.

 

مراحل و اوصول نگهداری از بچه گربه

اساسی ترین مطلب در نگهداری از بچه گربه پس ار تشخیص سن نحوه رفتار و مراقبت صحیح از این حیوانات خانگی در سنین مختلف است. بنابراین در این قسمت مراحل نگهداری از بچه گربه را وابسته به نوع تغذیه، محل خواب و ... بررسی می‌کنیم.

 

مراحل  و اوصول نگهداری از بچه گربه

 

نگهداری از بچه گربه کوچک تر از یک ماه

اگر در حال نگهداری از بچه گربه بدون مادر و یا خیابانی هستید باید با حوصله و بطور تمام و کمال در نگهداری از آن وقت بگذارید.

 

گرم نگهداشتن بچه گربه

افت دما اصلی ترین خطری است که بچه گربه‌ای که کمتر از سه هفته سن دارد را تهدید می‌کند. بچه گربه ای که دچار افت دمای بدن شده باشد، ابتدا شروع به سر و صدا کرده، سپس دچار ضعف و بیحالی و در نهایت می میرد. بنابراین اولین اقدامی که برای نگهداری از بچه گربه بی مادر باید انجام دهید، تهیه پتو و وسایل گرمایشی مناسب است. اگر هیچ وسیله‌ای در دسترس نداشتید با تماس بچه گربه با بدنتان و نوازش آن سعی در گرم کردن بدنش داشته باشید.

 

 نگهداری از بچه گربه - گرم نگهداشتن بچه گربه

 

بنابراین از نگهداری نوزاد گربه در حیاط و یا خیابان خودداری کرده و حداقل تا یک ماهگی آن را در فضای منزل نگهدارید. دمای اطراف بچه گربه را متعادل کنید گرمای زیاد هم برای بچه گربه‌ها توصیه نمی‌شود. هیچ وقت اجازه ندین بچه گربه چند روزه خیس شود، اگر جایش را کثیف کرد، سریعا با دستمال مرطوب تمیز و خشکش کنید.

 

توجه به تغذیه بچه گربه

برای نگهداری از بچه گربه زیر یک ماه تغذیه مناسب فقط و فقط شیر خشک توصیه می‌شود. برای شیر دادن به بچه گربه نیاز به شیشه شیر مخصوص دارید که روش تهیه شیر را بصورت مناسب بر روی آن درج کرده اند. به بچه گربه تان اجازه دهید خودش شیر بخورد. اگر به هر دلیلی برای خوردن شیر مشکل داشت به کمک قطره چکان از کنار دهان به آن شیر داده و منتظر بماید شیر را کاملا قورت دهد.

 

 نگهداری از بچه گربه - توجه به تغذیه بچه گربه

 

عدم توجه به این نکته و همین طور استفاده از سرنگ برای دادن شیر به بچه گربه عوارضی مانند جمع شدن شیر در ریه آن را به دنبال دارد. اوصول شیر دهی به بچه گربه های زیر ۱۰ روز هر ۳-۴ ساعت و از ۱۸ روزگی هر ۵ تا ۶ ساعت می‌باشد.

 

کمک به عمل دفع بچه گربه

برای نگهداری از بچه گربه تان بصورت کاملا اوصولی باید به این نکته توجه داشته باشیذ که بعد از هر وعده غذایی، بچه گربه باید دفع داشته باشد و تا قبل از ۳ هفتگی انجام این کار به تنهایی برایش مقدور نیست.

 

 نگهداری از بچه گربه - کمک به عمل دفع بچه گربه

 

توجه به انواع بیماری بچه گربه

برای نگهداری از بچه گربه‌، به دلیل آسیب پذیری این موجود کوچک بهتر است حتما تحت نظر یک کلینیک دامپزشکی مناسب بوده و وضعیت روزانه و ماهانه بچه گربه را با برنامه و طبق نظر دامپزشک پیش ببرید. بچه گربه‌ها به شدت در معرض انواع بیماری هستند،

 

نحوه تشخیص و مراقبت از گربه مریض - غذای بچه گربه مریض

 

عدم توجه به این مساله می‌تواند منجر به از دست رفتن آنها شود. یکی از بیماری های شایع در بچه گربه‌ها، عفونت دستگاه تنفسی بوده که با علائمی مانند کم اشتهایی، مشاهده ترشحات از چسم و بینی همراه است.

 

حساسیت‌های نگهداری از بچه گربه بعد از دو ماهگی

نگهداری از بچه گربه پس از دو ماهگی با حساسیت‌های خود ادامه خواهد داشت. بهترین عملکرد در این زمان قرار داشتن تحت نظر یک دامپزشک و داشتن برنامه مناسب برای نگهداری صحیح از این حیوان خانگی است.

 

حساسیت‌های نگهداری از بچه گربه بعد از دو ماهگی

 

4.5 امتیاز از 1394 رای


نگهداری حیوانات خانگی
برای سرویس نگهداری حیوانات خانگی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین