بهترین راهکارها برای خنک شدن کولر آبی

ثبت درخواست " سرویس کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بهترین راهکارها برای خنک شدن کولر آبی

خنک شدن کولر آبی از آن جهت اهمیت زیادی دارد که در بیشتر شهرها و استان‌های کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچه کولر بهتر بتواند باد خنک تولید کند، مصرف انرژی کاهش پیدا می‌کند. در مقابل خنک نکردن کولر آبی می‌تواند مصرف آب و برق را به شدت افزایش دهد.

در این مقاله قصد داریم تا درباره روش‌های خنک کردن باد کولر آبی و رفع مشکلات آن بپردازیم. در صورتی که نکات و راهکارهای زیر را امتحان کنید، می‌توانید متوجه افزایش بهره‌وری کولر آبی خود شوید.

روش‌های خنک‌تر کردن باد کولر آبی

یکی از مشکلاتی که معمولا در تابستان با آن روبرو هستیم، خنک نکردن کولر آبی است. کولر ساعت‌ها روشن است اما درست در ساعات ظهر که دما در بالاترین درجه بوده، کولر به درستی خنک نمی‌کند.

برای رفع این مشکل راهکارها و روش‌های مختلفی وجود دارد که باید با توجه به شرایط خود آن‌ها را انتخاب کنید. پیشنهاد ما این است که هر کدام از روش‌ها را انتخاب کرده و اگر نتیجه دلخواه نبود، راهکار بعدی را امتحان کنید:

 

1. سرویس سالانه کولر

یکی از اولین کارهایی که برای خنک شدن کولر آبی باید انجام دهید، سرویس کردن سالانه است. کولرهای آبی باید قبل از شروع فصل گرم، توسط متخصص سرویس شوند تا مشکلات و ایرادات آن رفع شود. همچنین نحوه سرویس کولر آبی می‌تواند در کیفیت باد خنک تاثیر داشته باشد.

گاهی ممکن است تنها با تعویض پوشال مشکل برطرف شود اما گاهی نیاز به اقدامات بیشتری است. به عنوان مثال شلنگ‌هایی که آب را روی پوشال‌ها را می‌ریزند ممکن است رسوبات بگیرند. بنابراین آبرسانی به پوشال‌ها متوقف شود.

در این صورت با تعویض یا جرمگیری لوله‌ها می‌توان مشکل را حل کرد. علاوه بر این، روغن‌کاری موتور و پمپ‌ها، بررسی یاتاقان و از بین بردن رسوبات کف کولر بخشی از سرویس سالانه است.

 

خنک‌تر کردن کولر آبی

 

2. استفاده از سایبان روی کولر

بعد از سرویس سالانه، مهم‌ترین روش خنک شدن کولر آبی این است که آفتاب مستقیم به آن نتابد. از آن‌جایی که بدنه کولر فلزی است، با تابش مستقیم نور خورشید دمای آن افزایش پیدا می‌کند.

این مساله دلیل گرم شدن باد کولر آبی محسوب می‌شود. برای رفع این مشکل لازم است تا حتما روی کولر را به هر روشی که بلد هستید، بپوشانید. نصب سایبان چوبی یا پلاستیکی می‌تواند تا حد زیادی گرمای کولر را کاهش دهد.

 

قرار دادن سایبان روی کولر آبی

 

3. روشن کردن پمپ آب

ساده‌ترین ترفند خنک شدن کولر ابی که نیاز به هیچ هزینه اضافی ندارد، این است که قبل از روشن کردن کولر، حداقل چند دقیقه پمپ آن را فعال کنید. با روشن کردن پمپ، آب روی پوشال‌ها می‌ریزد و آن را خنک می‌کند. در نتیجه زمانی که کولر را روشن می‌کنید، هوای خنک در سراسر خانه پخش می‌شود.

این نکته را به خصوص در روزهای گرم به یاد داشته باشید و از روشن کردن همزمان موتور کولر و پمپ آب آن اجتناب کنید. حتی گاهی می‌توانید با شلنگ روی پوشال‌ها آب بریزید تا سریع‌تر خنک شوند و بتوانید از کولر استفاده کنید.

 

4. باز کردن درب و پنجره

اشتباهی که بعضی از افراد می‌کنند این است که هنگام استفاده از کولر آبی، تمام درب و پنجره‌ها را می‌بندند. این کار برای کولر گازی مناسب است اما برای کولر آبی، باید حداقل یک پنجره باز باشد.

باز کردن درب یا پنجره کمک می‌کند تا هوای خنک داخل خانه جریان پیدا کند. در نتیجه سریع‌تر اتاق خنک می‌شود. البته این بدان معنا نیست که همه درب‌ها و پنجره‌ها را باز کنید.

 

ایجاد راه خروجی برای هوا

 

5. تنظیم موقعیت کولر آبی

یک علت خنک نکردن کولر ابی می‌تواند این باشد که در اثر تکان‌های شدید، جابجا شده باشد. بنابراین در یک راستا با کانال نباشد.

راهکاری که پیشنهاد می‌شود این است که کولر ابی را درست هم راستای کانال تنظیم کنید. در این صورت بیشترین میزان باد را دریافت می‌کنید.

 

6. استفاده از یخ برای خنک کردن کولر

در روزهایی که هوا بسیار گرم است یا به دلیل میهمانی نیاز دارید تا هوای داخل خانه سریع‌تر خنک شود؛ می‌توانید از قالب یخ استفاده کنید.

اگر به دلیل گرما کولر ابی باد خنک نمی زند یا خیس شدن پوشال‌ها زمان می‌برد، می‌توانید از چند قطعه یخ داخل سینی کولر استفاده کنید. البته باید قبل از آن برای رفع بوی ماهی کولر آبی حتما سینی را به خوبی تمیز کرده باشید.

البته اگر راهکارهای قبلی را امتحان کرده باشید، احتمالا سرعت خنک شدن کولر شما زیاد باشد. با این حال قطعه‌های یخ این فرایند را تسریع می‌کند.

 

استفاده از یخ در سینی کولر

 

علت خنک نکردن کولر ابی

ممکن است همه راهکارهای بالا را رعایت کرده باشید اما همچنان کولر ابی شما خنک نمی‌کند. در این صورت باید به دنبال دلایل مختلفی باشید و در صورت امکان آن‌ها را برطرف کنید:

 • عمر بالای کولر: مهم‌ترین علت خنک نکردن کولر آبی سلولزی قدیمی بودن دستگاه است. کولر مانند هر وسیله دیگری یک عمر مفید دارد. بنابراین اگر از عمر مفید آن رد شده باشد، عملکرد کاهش پیدا کرده و در نهایت از کار می‌افتد. برای رفع این مشکل بهتر است به سراغ یک دستگاه جدید بروید.
 • کم بودن آب کف کولر: اگر دستگاه شما قدیمی نیست و هیچ روش خنک شدن کولر آبی مشکل آن را برطرف نمی‌کند؛ احتمالا مشکل از کفی کولر است. کفی کولر ممکن است آب کافی نداشته باشد یا به دلیل ترک خوردن و خرابی، آب آن خارج می‌شود. در این صورت لازم است اقدام به تعویض کفی کولر کنید.
 • کوچک بودن کولر: ظرفیت کولر باید متناسب با متراژ ساختمان باشد. اگر نسبت به متراژ فضا، کولر کوچکی را انتخاب کرده باشید؛ این مساله می‌تواند دلیل گرم شدن باد کولر آبی باشد. پس بهتر است ظرفیت مناسب را پیدا کرده و آن را خریداری کنید.
 • پاره شدن تسمه کولر: تسمه یکی از قطعات مهم در کولر است زیرا اجازه می‌دهد تا فن به راحتی بچرخد. در صورت پارگی تسمه، امکان خنک شدن کولر آبی وجود ندارد. به همین دلیل بهتر است در صورت وجود باد گرم، حتما تسمه را چک کنید. بیش از حد شل یا سفت بودن تسمه باعث خرابی آن می‌شود و همین علت صدای موتور کولر در دور کند خواهد بود.
 • خرابی موتور کولر: اگر کولر ابی باد خنک نمی زند شاید موتور آن از کار افتاده باشد. بعد از بررسی‌های متخصص تعمیرات کولر می‌توانید متوجه شوید که موتور به طور کامل از کار افتاده یا بخشی از آن نیاز به تعمیر دارد.
 • رطوبت بالای محیط: کولر آبی نباید در محیط‌های مرطوب مانند شمال کشور استفاده شود. اگر رطوبت محیط اطراف کولر زیاد باشد، چرخه تبخیر و گردش هوا دچار مشکل می‌شود. در نتیجه کولر ابی کار می‌کند اما هوای خنکی از آن خارج نمی‌شود.
 • فضای نامناسب نصب کولر: یک علت خنک نکردن کولر آبی سلولزی نصب آن در فضای نامناسب است. کولر را باید در مکانی نصب کرد که اطراف آن هوا جریان داشته باشد. در صورتی که آن را در یک گوشه نصب کنید، به دلیل عدم گردش هوا در اطراف آن، هوای خنکی دریافت نمی‌کنید.
 • گرم بودن بیش از حد هوا: با اینکه وظیفه کولر خنک کردن هوا بوده اما در صورتی که دمای بیرون بیش از حد گرم باشد، توانایی آن دچار مشکل می‌شود. بنابراین اگر در شهرهای گرمسیر زندگی می‌کنید، بهتر است اصلا به سراغ کولر آبی نروید. در غیر این صورت با قرار دادن سایبان می‌توانید مشکل خنک نکردن کولر آبی را رفع کنید.

 

خنک کردن کولر آبی قدیمی

 

نکاتی برای استفاده از کولر آبی

آشنایی با انواع ترفند خنک شدن کولر ابی می‌تواند عمر دستگاه را زیاد کرده و هوای مطبوعی برای شما فراهم کند. با این حال رعایت نکاتی که در ادامه می‌گوییم می‌تواند برای افزایش عمر کولر آبی مناسب باشد:

 • حتما هر سال قبل از شروع فصل گرما، کفی و دیواره‌های کولر را بشویید. استفاده از چند ترفند جالب برای شوره کولر آبی می‌تواند در تمیز ماند این وسیله در طول سال به شما کمک کند.
 • بهتر است کولر آبی را به مدت طولانی روشن نگذارید. هر چند ساعتی که فعالیت می‌کند، کمی آن را خاموش کنید تا موتور استراحت کند.
 • با اینکه دور تند کولر هوای خنک را با شدت بیشتری وارد اتاق می‌کند اما بهتر است از این حال زیاد استفاده نکنید. استفاده از دور تند کولر به مدت طولانی به موتور و تسمه آسیب وارد می‌کند.
 • در روزهای گرم باید 15 دقیقه قبل از روشن کردن موتور کولر، پمپ آن را فعال کنید. اجازه دهید پوشال‌ها به خوبی خیس شوند تا فعالیت موتور کولر بی‌فایده نباشد.
 • قبل از روشن کردن کولر، کانال را از داخل اتاق تمیز کنید. تمیز نکردن کانال باعث می‌شود به محض اینکه کولر را روشن می‌کنید، گرد و خاک وارد اتاق شود.
 • هرسال پوشال را عوض کنید مگر اینکه کولر شما سلولزی بوده که در این صورت باید با تعمیرکار کولر مشورت کنید.

نگهداری صحیح از کولر باعث می‌شود تا هم عمر آن افزایش پیدا کرده و هم در طول تابستان باد خنک بدهد. در بسیاری از مواقع علت خنک نکردن کولر ابی عدم سرویس به موقع و مراقبت از دستگاه است. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع فصل گرما از تیم متخصصان «خدمت از ما» برای سرویس کولر ابی خود بهره‌مند شوید.

5.0 امتیاز از 1 رای


سرویس کولر آبی
برای سرویس سرویس کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین