روشهای جلوگیری و از بین بردن شوره کولر

ثبت درخواست " سرویس کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
روشهای جلوگیری و از بین بردن شوره کولر

از بین بردن شوره کولر از سری اقداماتی است که در راستای بهبود عملکرد این وسیله سرمایشی انجام می‌شود. استفاده از روش‌های سنتی و همچنین روش های جدیدی مثل استفاده از شوره گیر یا رسوب گیر کولر برای رفع این مشکل این روزها کاربرد دارد.

از آنجایی که رفع شوره کولر و از بین برد جرم تشکیل شده در سطح و بدنه کولر در بهینه سازی عملکرد این وسیله تاثیر بسزایی دارد، ما در این محتوا چندین روش و ترفند جالب برای از بین بردن شوره کولر و همچنین راهکارهایی برای  جلوگیری از شوره زدن کولر آبی را بررسی کرده ایم.

قبل از هرچیز بهتر است بدانیم علت شوره کولر چیست و سپس به بررسی روش های از بین بردن آن بپردازیم.

 

علت شوره کولر آبی چیست؟

املاح موجود در آب باعث ایجاد شوره کولر می‌شوند. و علت اصلی آن این است که آب برای مدت طولانی در کفی کولر باقی می‌ماند. شوره کولر و عدم رفع آن، در اکثر سیستم‌های خنک کننده آبی ایجاد مشکل می‌کند و علاوه بر اختلال در عملکرد سیستم، موجب فرسایش زودرس قطعات آن‌ها می‌شود. این شوره ها باعث می شوند که آب به درستی به پوشال ها نرسد و در ادامه روی نحوه عملکرد موتور و دیگر قطعات تاثیر می‌گذارند.

هر چه ماندگاری آب در ظرف ته کولر زیاد باشد و تعویض نشود، باعث غلظت بیشتر آب و ازدیاد املاح در آب و ایجاد شوره می‌شود. به خصوص بعد از ظهرها که دما زیاد است و زاویه تابش خورشید بالاست، سبب شده تا آب کولرها بیشتر بخار شود و هر چه آب بیشتر بخار شود غلظت املاح بیشتر شده و باعث شوره زدن در پوشال‌های کولر می‌شود.

 

از بین بردن شوره کولر آبی

 

روشها و ترفندهای از بین بردن شوره کولر آبی

 بوی نامطبوع در هنگام جریان هوا در محیط، تاثیر منفی بر قطعات کاربردی کولر و همین طور جلوگیری از انتقال یکنواخت هوا از دریچه‌های کولر از موارد بروز داده شده در هنگام تشکیل شوره در کولر آبی است. در ادامه به ارائه چندین روش و ترفند جالب و تاثیر گذار برای رفع شوره کولر می‌پردازیم :

 

1. صابون، یک  ترفند جالب برای شوره کولر آبی

یکی از ترفندهای سریع و  کاربردی برای رفع شوره کولر آبی انداختن صابون در سینی آب کولر است. با این اقدام علاوه بر تمیز شدن کولر و جلوگیری از رسوب گذاری آب در آن بوی نامطبوع ایجاد شده در کولر آبی نیز برطرف می‌شود. اما لازم است به سه نکته توجه کنید، یکی اینکه صابون را به 4 قسمت تقسیم کنید و یکی از بخش ها را درون سینی بیندازید و نکته بعدی اینکه از صابون های خیلی معطر استفاده نکنید  و مورد آخر این است که بعد از مدتی که شوره ها از بین رفتند، بهتر است آب کولر را تعویض کنید

 

2. تعویض مداوم آب کف کولر

یکی از موارد رفع شوره کولر تعویض زود به زود آب موجود در کفی کولر است، به خصوص در مناطقی که آب شور دارند. راه دیگر نیز، نصب لوله‌های کوچک سرنگ در داخل کولر است تا بتواند همیشه آب کولر را خالی کند و نگذارد آب کهنه و دارای املاح بالا در کف کولر ذخیره شود.

 

3. شستن کولر با آب و مواد شوینده

این راه حل برای مواقعی که میزان شوره ایجاد شده در دیواره کولر آبی کم بوده کاربرد بیشتری دارد. با آب و مقداری مواد شوینده مثل سفیدکننده، می‌توانید کولر را تمیز کنید. حتی می‌توانید از برس‌های سیمی برای جداکردن موادرسوبی و از بین بردن شوره کولر آبی در این حالت استفاده کنید. 

 

4. پاک کردن شوره کولر با سرکه

همانطور که می‌دانید سرکه قدرت حل کردن مواد رسوبی و آلودگی‌های جمع شده در یک محیط را دارد. بنابراین یکی از ترفندهای جالب برای رفع شوره کولر استفاده از سرکه است، البته اگر بطور دوره‌ای و در فواصل کوتاه مدت کولر را تمیز می‌کنید می‌توانید از این ماده برای رسوب زدایی و پاک کردن سطح و کف کولر آبی بهره‌برید. 

 

5. استفاده از جوهرنمک

برخی مواقع میزان شوره ایجاد شده در دیواره کولر به اندازه‌ای بوده که تنها با مواد پاک کننده قوی مثل جوهر نمک قابل رفع است. خطرناک بودن این ماده حلال برای سلامتی و همین طور احتمال آسیب رسانی آن به قطعات کولر آبی درصد استفاده از این ماده را کاهش می‌دهد اما گاهی اوقات چاره کار است!

 

راهکارهایی برای  جلوگیری از شوره زدن کولر آبی

حالا که روش های از بین بردن شوره کولر را بررسی کردیم، بهتر است بدانیم که چه کارهایی کنیم که اصلا کولر شوره نزند، به همین دلیل در ادامه چند راهکار برای جلوگیری از شوره زدن کولر آبی را بررسی کرده‌ایم.

 

1.استفاده از توپ‌های شوره گیر

در کنار موارد بیان شده می‌توانید از توپ‌های شوره گیر که از جنس روغن تالو هستند استفاده کنید. این نوع توپ به دلیل جنسی که دارد وقتی در آب قرار می‌گیرد تمامی یون های کلسیم موجود در آب را از بین می‌برد و مانع از رسوب در کف کولر ئ در نهایت در بین پوشال ها می شود.

 

روش های جلوگیری از شوره  زدن کولر آبی

"برای دریافت حدود قیمت سرویس کولر آبی و خدمات مربوط به آن روی لینک کلیک کنید"

 

2.استفاده ار مایع‌های شوره‌گیر مخصوص کولر آبی

به تازگی نوعی مایع ضد شوره در بازار آمده است که به دلیل ساختاری که دارد در آب باقی می‌ماند و از میزان سختی آب می‌کاهد و اجازه بوجود آمدن شوره در پوشال ها و کفی کولر را نمی دهد. این نوع مایع به راحتی در بازار پیدا می‌شود.

 

3. استفاده از رسوب گیر کولر

این رسوب گیرها که یک نوع قطعه هستند و در بخش ورودی آب کولر وصل می‌شوند از جنس رزین بوده و از ورود املاح و کلسیم تا حد زیادی به درون کولر جلوگیزی می‌کنند. این روش در مقایسه با روش های دیگر کمی گران تر است اما نتیجه بسیار خوبی دارد.

نحوه شستشوی کولر از رسوبات

برای شستشو و تمیز کردن کولر از رسوبات و در ادامه روغن کاری مجدد قطعات، کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 

ترفند جالب برای شوره کولر آبی

 

  1. دریچه‌های کولر آبی را در تمامی جهت‌ها باز کنید.
  2. پوشال‌ها را جداسازی کرده تا به بدنه کولر دسترسی داشته باشید. 
  3. بدنه و کفی کولر را با مواد شوینده مناسب و فرچه بصورت اصولی بشویید.
  4. قطعات داخلی کولر آبی را روغن کاری کنید.
  5. واتر پمپ را بررسی و در صورت نیاز آن را تمیز کنید. 
  6. دینام را کنترل و تسمه را در صورت نیاز تعویض کنید. 
  7. پوشال‌های جدید را بسته و برزنت کولر را بررسی کنید

 

سخن پایانی

در این محتوا تمامی راه حل ها و ترفندهای جالب برای از بین بردن شوره کولر آبی و همچنین روشهای کاربردی برای جلوگیری از شوره کولر را توضیح دادیم. به طور کلی تمیز کردن مداوم کولر آبی و توجه به این امر یکی از روش‌های تاثیرگذار رفع شوره کولر آبی بوده که بسیار به آن تاکید شده است. با این حال اگر مشکلتان رفع نشد می‌توانید از طریق سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" به بهترین سرویسکاران کولر آبی در شهر خود متصل شوید.

4.5 امتیاز از 1736 رای


سرویس کولر آبی
برای سرویس سرویس کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین