علت سر و صدای کولر آبی چیست؟

ثبت درخواست "سرویس کولر آبی"
علت سر و صدای کولر آبی چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با نزدیک شدن فصل گرما و استفاده از کولر آبی، با سر و صدای آن مواجه می شوید. اما علت سر و صدای کولر آبی چیست؟ از آنجا که سر و صدای زیاد کولر آبی می تواند آرامش افراد را مختل کند، در این مقاله دلیل صدای موتور کولر و روش های برطرف کردن علت صدای زیاد موتور کولر آبی را بررسی می کنیم. در صورت درست نشدن کولر، می توانید این کار را به یک سرویسکار کولر آبی مجرب و متخصص بسپارید. 

 

دلایل سر و صدای کولر آبی

چه مواردی می توانند علت سر و صدای کولر آبی و دلیل صدای موتور کولر باشند؟ در ادامه رایج ترین دلایل علت صدای زیاد موتور کولر آبی همراه با روش از بین بردن صدای کولر آبی را معرفی می کنیم:

 

7 راه از بین بردن صدای کولر آبی

برای از بین بردن صدای کولر آبی باید ابتدا علت آن را بیابیم.

 

سرو صدای کولر آبی: از بین بردن صدای کولر آبی

 

1. خشک شدن یاتاقان ها و علت سر و صدای کولر آبی

رایج ترین پاسخ به سوال "علت سر و صدای کولر آبی چیست؟"، خشک شدن یاتاقان های آن است. یاتاقان ها در محل اتصال پروانه کولر هستند و پایه های پروانه درون آنها قرار گرفته است. بلبرینگ های این قطعه در صورت روغن کاری نشدن، علت صدای زیاد موتور کولر آبی خواهند بود. در صورت ادامه این وضعیت، ممکن است کار کردن کولر آبی متوقف شود.
رفع دلیل صدای موتور کولر به دلیل خشک شدن یاتاقان کولر
روغن کاری یاتاقان ها یکی از مراحل مهم سرویس کولر آبیست. این کار نه تنها باعث از بین بردن صدای کولر آبی می شود، بلکه عملکرد صحیح آن را تضمین می کند. اگر دلیل صدای موتور کولر همین باشد، با روغن کاری یاتاقان ها این مشکل را برطرف کنید.

2. خرابی یاتاقان ها و علت سر و صدای زیاد کولر آبی

علاوه بر خشک شدن، خراب شدن یاتاقان ها نیز می تواند پاسخ سوال علت سر و صدای کولر آبی چیست و علت صدای جیر جیر کولر ماشین باشد. خراب شدن یاتاقان ها دلایل متفاوتی از جمله فرسودگی، ضربه شدید، زنگ زدگی، و جام کردن داشته باشد.

 

تعویض یاتاقان برای از بین بردن صدای کولر آبی

در این حالت، تنها تعویض یاتاقان کولر آبی دلیل صدای موتور کولر را از بین خواهد برد. اگر خودتان قصد خرید و تعویض این قطعه را دارید، توجه داشته باشید که یاتاقان ها متناسب با حجم کولر هستند و اندازه های متفاوتی دارند.

 

3. خرابی تسمه پروانه کولر و سر و صدای کولر آبی

 

خرابی تسمه پروانه

 

خرابی تسمه پروانه کولر یک دیگر از پاسخ های سوال "علت سر و صدای کولر آبی چیست" است. در این حالت تسمه نخ نما و یا ریش ریش می شود. در ادامه حرکت آن باعث می شود تا این ریشه ها به اطراف برخورد کنند و صداهای عجیبی را تولید کنند.

 

رفع دلیل صدای موتور کولر در اثر خرابی تسمه

علت صدای زیاد موتور کولر آبی مشخصا با تعویض تسمه حل خواهد شد. اما اگر تسمه را تازه تعویض کرده اید، دلیل خرابی آن را حتما بررسی کنید. سفت بودن، شل بودن، کیفیت تسمه و خرابی پولی از دلایل خرابی زود هنگام تسمه کولر آبیست.

4. سر و صدای کولر آبی در اثر شل شدن پولی ها

هر کولر آبی 2 پولی دارد: پولی پروانه و پولی موتور که تسمه کولر را هنگام چرخیدن نگه می دارند. گاهی اوقات باید پاسخ سوال "علت سر و صدای کولر آبی چیست؟" را در شل شدن و یا گشاه شدن پولی جستجو کرد.

 

رفع علت صدای زیاد موتور کولر آبی بخاطر پولی ها

اگر پولی کولر آبی شل شده باشد، برای از بین بردن صدای کولر آبی کافیست تسمه کولر را در بیاورید، پیچ های آن را سفت کنید، و مجدد تسمه کولر را جا بیندازید. در صورتی گشاد شدن پولی گشاد، برای برطرف کردن دلیل صدای موتور کولر باید اقدام به خرید پولی کولر و نصب آن کنید. پولی موتور با یک پیچ به شافت موتور وصل شده است و به سادگی باز می شود. اما برای باز کردن پولی پروانه باید ابتدا یاتاقان ها را باز، و سپس پولی را خارج کنید.

 

5. خوردگی بوشن و دلیل صدای موتور کولر

خرابی موتور

 

اگر هیچکدام از موارد بالا دلیل صدای موتور کولر آبی شما نبود، در این صورت علت سر و صدای کولر آبی چیست؟ خوردگی بوشن موتور می تواند یکی دیگر از پاسخ های احتمالی علت صدای زیاد موتور کولر آبی باشد. بوشن های موتور ممکن است به خاطر سفت بودن زیاد تسمه کولر، رطوبت بالا، ضعیف شدن موتور و... آسیب ببینند.

 

رفع علت سر و صدای کولر آبی و مشکلات بوشن

بهتر است تعمیر کولر آبی و رفع دلیل صدای موتور کولر در این حالت را به تعمیرکار خبره بسپارید. در صورت عدم دسترسی، موتور کولر را باز کنید و به تعمیرکار تحویل دهید تا آن را تعمیر کند. تنها راه از بین بردن صدای کولر آبی در این صورت تعویض بوشن ها و بررسی دلیل خرابی آنهاست. تا زمانی که علت صدای زیاد موتور کولر آبی و خراب شدن بوشن را متوجه نشده اید، آن را تعویض نکنید.

 

6. صدای زیاد موتور کولر آبی به دلیل تاب برداشتن پروانه

صدای زیاد موتور

 

تاب برداشتن و یا کج شدن محور پروانه یکی از پاسخ های کم تکرار "علت سر و صدای کولر آبی چیست" است، اما احتمال آن وجود دارد. تراز نبودن کولر، خرابی یاتاقان های کولر، خرابی پولی، جنس بد محور و ضعیف بودن محور نسبت به قدرت موتور از دلایل اصلی تاب برداشتن محور پروانه و علت سر و صدای کولر آبی است.

 

رفع تاب برداشتن پروانه و از بین بردن صدای کولر آبی

برای از بین بردن صدای کولر آبی که ایت مشکل را دارد، تنها راه تعویض محور و یا پروانه کولر است. برخی ادعا می کنند که می توانند محور را تعمیر کنند، اما بهترین راه تعویض آن است.

 

7. دلیل صدای موتور کولر و خرابی آن

 

صدای موتور

 

در نهایت، خرابی موتور کولر می تواند پاسخ سوال علت سر و صدای کولر آبی چیست باشد. موتور کولر یکی از گران ترین قطعات کولر آبیست، بنابراین از این مطمئن شوید که پیشنهادات قبلی مشکل را برطرف نمی کنند.

 

از بین بردن صدای کولر آبی در اثر خرابی موتور

در این صورت باید موتور جدید را خریداری و نصب کنید. پیشنهاد می کنیم این کار را به یک تعمیرکار باتجربه بسپارید و ضمن از بین بردن صدای کولر آبی، از هوای مطبوع در فضای خانه تان لذت ببرید.
 

3.54 امتیاز از 80 رای

سرویس کولر آبی

برای سرویس سرویس کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با سرویس کولر آبی

مطالب مرتبط با سرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading