علت سر و صدای کولر آبی چیست؟

ثبت درخواست " سرویس کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت سر و صدای کولر آبی چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با نزدیک شدن فصل گرما و استفاده از کولر آبی، با سر و صدای آن مواجه شوید. اما علت سر و صدای کولر آبی چیست؟ از آنجا که سر و صدای زیاد کولر آبی می‌تواند آرامش افراد را مختل کند، در این مقاله دلیل صدای موتور کولر و روش‌های برطرف کردن علت صدای زیاد موتور کولر آبی را بررسی می‌کنیم. در صورت درست نشدن کولر، می‌توانید کار پیدا کردن علت صدای کولر آبی و از بین بردن صدای کولر آبی را به یک متخصص سرویس کولر آبی مجرب و متخصص بسپارید. 

 

دلایل سر و صدای کولر آبی و جیر جیر کولر آبی

چه مواردی می‌توانند علت سر و صدای کولر آبی و دلیل صدای موتور کولر باشند؟ بسته به علت سر و صدای کولر آبی، مشکل موجود را باید با تعمیرات تخصصی، و یا کارهای ساده‌تری مانند روغن‌کاری رفع کرد. در ادامه رایج‌ترین دلایل علت صدای زیاد موتور کولر آبی را همراه با روش از بین بردن صدای کولر آبی را معرفی می‌کنیم:

 

7 راه از بین بردن علت صدای کولر آبی

برای از بین بردن صدای کولر آبی، باید ابتدا علت صدا دادن کولر آبی را بیابیم، در ادامه 7 علت صدای کولر آبی را بررسی می کنیم و راه های رفع هر کدام را هم، مختصر توضیح می دهیم.

 

از بین بردن سرو صدای کولر آبی

 

1. خشک شدن یاتاقان‌ها، علت صدای کولر آبی

رایج‌ترین پاسخ به سوال "علت سر و صدای کولر آبی چیست؟"، خشک شدن یاتاقان‌های آن است. یاتاقان‌ها در محل اتصال پروانه کولر هستند، و پایه‌های پروانه درون آنها قرار گرفته است. بلبرینگ‌های این قطعه در صورت روغن‌کاری نشدن، علت صدای زیاد موتور کولر آبی خواهند بود. در صورت ادامه این وضعیت، ممکن است کار کردن کولر آبی متوقف شود، و نیاز به تعویض پروانه کولر آبی و تعمیرات جدی پیدا کنید.

 

رفع علت صدای کولر آبی به دلیل خشک شدن یاتاقان کولر

روغن‌کاری یاتاقان‌ها یکی از مراحل مهم سرویس کولر آبی است. این کار نه تنها باعث از بین بردن صدای کولر آبی می‌شود، بلکه عملکرد صحیح آن را تضمین می‌کند. اگر دلیل صدای موتور کولر همین باشد، به تعویض و نعمیر موتور برای رفع علت صدای کولر آبی نیازی نخواهید داشت، و می‌توانید با روغن‌کاری یاتاقان‌ها این مشکل را برطرف کنید.

 

2. خرابی یاتاقان‌ها و علت سر و صدای زیاد کولر آبی

علاوه بر خشک شدن، خراب شدن یاتاقان‌ها نیز می‌تواند علت صدای کولر آبی و علت صدای جیر جیر کولر ماشین باشد. به همین ترتیب، یکی از علائم خرابی یاتاقان کولر هم صدا دادن دستگاه است. خراب شدن یاتاقان‌ها دلایل متفاوتی از جمله فرسودگی، ضربه شدید، زنگ زدگی، و جام کردن داشته باشد. آشنایی با علائم خرابی یاتاقان کولر به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر مشکل را رفع کنید.

 

صدا دادن کولر آبی

 

تعویض یاتاقان برای از بین بردن صدای کولر آبی

در این حالت، تنها تعویض یاتاقان کولر آبی دلیل صدای موتور کولر را از بین خواهد برد. اگر خودتان قصد خرید و تعویض این قطعه را دارید، توجه داشته باشید که یاتاقان‌ها متناسب با حجم کولر هستند و اندازه‌های ‌متفاوتی دارند.

(مطلب پیشنهادی: آموزش تعویض یاتاقان کولر آبی)

 

3. خرابی تسمه پروانه کولر و سر و صدای کولر آبی

خرابی تسمه پروانه کولر یک دیگر از پاسخ‌های سوال "علت سر و صدای کولر آبی چیست" است. در این حالت تسمه نخ‌نما و یا ریش‌ریش می‌شود. در ادامه حرکت آن باعث می‌شود تا این ریشه‌ها به اطراف برخورد کنند، و صداهای عجیبی را تولید کنند.

 

رفع دلیل صدای موتور کولر در اثر خرابی تسمه

علت صدای زیاد موتور کولر آبی مشخصا با تعویض تسمه حل خواهد شد. اما اگر تسمه را تازه تعویض کرده‌اید، دلیل خرابی آن و علت صدا دادن کولر آبی را حتما بررسی کنید. سفت بودن، شل بودن، کیفیت تسمه و خرابی پولی از دلایل خرابی زود هنگام تسمه کولر آبیست.

(مطلب پیشنهادی: نحوه تعویض تسمه کولر آبی)

 

علت صدای کولر آبی

 

4. سر و صدای کولر آبی در اثر شل شدن پولی‌ها

هر کولر آبی 2 پولی دارد: پولی پروانه و پولی موتور که تسمه کولر را هنگام چرخیدن نگه می‌دارند. گاهی اوقات باید پاسخ سوال "علت سر و صدای کولر آبی چیست؟" را در شل شدن و یا گشاد شدن پولی جستجو کرد.

 

رفع علت صدای زیاد موتور کولر آبی بخاطر پولی‌ها

اگر پولی کولر آبی شل شده باشد، برای از بین بردن علت صدای کولر آبی، کافیست تسمه کولر را در بیاورید، پیچ‌های آن را سفت کنید، و مجدد تسمه کولر را جا بیندازید. در صورتی گشاد شدن پولی گشاد، برای برطرف کردن دلیل صدای موتور کولر باید اقدام به خرید پولی کولر و نصب آن کنید. پولی موتور با یک پیچ به شافت موتور وصل شده است و به سادگی باز می‌شود. اما برای باز کردن پولی پروانه باید ابتدا یاتاقان‌ها را باز، و سپس پولی را خارج کنید.

 

5. خوردگی بوشن و دلیل صدای موتور کولر آبی

اگر هیچکدام از موارد بالا دلیل صدای موتور کولر آبی شما نبود، در این صورت علت سر و صدای کولر آبی چیست؟ خوردگی بوشن موتور می‌تواند یکی دیگر از پاسخ‌های احتمالی علت صدای زیاد موتور کولر آبی باشد. بوشن‌های موتور ممکن است به خاطر سفت بودن زیاد تسمه کولر، رطوبت بالا، ضعیف شدن موتور و ... آسیب ببینند و علت صدای کولر آبی باشند.

 

رفع علت صدای کولر آبی

 

رفع علت صدای کولر آبی و مشکلات بوشن

بهتر است تعمیر کولر آبی و رفع دلیل صدای موتور کولر در این حالت را به تعمیرکار خبره بسپارید. در صورت عدم دسترسی، موتور کولر را باز کنید و به تعمیرکار تحویل دهید تا آن را تعمیر کند. تنها راه از بین بردن صدای کولر آبی در این صورت تعویض بوشن‌ها و بررسی دلیل خرابی آنهاست. تا زمانی که علت صدای زیاد موتور کولر آبی و خراب شدن بوشن را متوجه نشده‌اید، آن را تعویض نکنید.

 

6. صدای زیاد موتور کولر آبی به دلیل تاب برداشتن پروانه

تاب برداشتن و یا کج شدن محور پروانه یکی از پاسخ‌های کم تکرار "علت سر و صدای کولر آبی چیست" است، اما احتمال آن وجود دارد. تراز نبودن کولر، خرابی یاتاقان‌های کولر، خرابی پولی، جنس بد محور و ضعیف بودن محور نسبت به قدرت موتور از دلایل اصلی تاب برداشتن محور پروانه و علت سر و صدای کولر آبی است.

 

از بین بردن علت صدا دادن کولر آبی

 

رفع تاب برداشتن پروانه و از بین بردن صدای کولر آبی

برای از بین بردن صدای کولر آبی که این مشکل را دارد، تنها راه تعویض محور و یا پروانه کولر است. برخی ادعا می‌کنند که می‌توانند محور را تعمیر کنند، اما بهترین راه برای از بین بردن صدای کولر آبی، تعویض آن است.

 

7. دلیل صدای موتور کولر و خرابی آن

در نهایت، خرابی موتور کولر می تواند پاسخ سوال علت سر و صدای کولر آبی چیست باشد. موتور کولر یکی از گران‌ترین قطعات کولر آبیست، بنابراین از این مطمئن شوید که پیشنهادات قبلی مشکل شما و علت صدا دادن کولر آبی را برطرف نمی کنند، برای بررسی موتور، می‌توانید محتوای جامع "تعمیر موتور کولر آبی" از مجله خدمت از ما را مطالعه کنید.

 

رفع جیر جیر و صدای موتور کولر آبی

 

از بین بردن علت صدای کولر آبی در اثر خرابی موتور

در این صورت برای رفع علت صدای کولر آبی باید موتور جدید را خریداری و نصب کنید. پیشنهاد می‌کنیم این کار را به یک تعمیرکار باتجربه بسپارید؛ و ضمن از بین بردن صدای کولر آبی، از هوای مطبوع در فضای خانه‌تان لذت ببرید.

 

راه حل نهایی از بین بردن جیر جیر کولر آبی

همان‌طور که دیدید، بعضی از دلایل سر و صدای کولر آبی را می‌توان به‌راحتی حل کرد. اما اگر آشنایی لازم با مکانیزم کولرهای آبی، و یا وقت کافی را ندارید، ما به شما کمک خواهیم کرد. برای از بین بردن صدای جیر جیر کولر آبی، و خدمات تخصصی‌تر مانند رفع علائم خرابی یاتاقان کولر می‌توانید روی کمک «خدمت از ما» حساب کنید، شما می توانید پیش از نهایی کردن ثبت سفارش، از هزینه سرویس کولر آبی با توجه به نوع خدمات خود مطلع شوید.

ما در این محتوا، به بررسی تمامی موارد و علت صدای کولر آبی پرداختیم و راه حل های لازم برای رفع آنها را هم بیان کردیم، اما اگر شما فردی فنی نیستید، با توجه به توضیحاتی که در پاراگراف بالا دادیم، بهتر است از یک متخصص برای سرویس و تعمیرات کولر آبی کمک بگیرید.

4.5 امتیاز از 1473 رای


سرویس کولر آبی
برای سرویس سرویس کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین