علت دم کردن کولر آبی و نحوه رفع رطوبت آن

ثبت درخواست "سرویس کولر آبی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت دم کردن کولر آبی و نحوه رفع رطوبت آن

آیا می‌دانید علت دم کردن کولر آبی چیست؟ چه زمانی می‌گویند که کولر دم کرده است؟ چگونه رطوبت کولر آبی را بگیریم؟ راه‌حل‌های رفع علت دم کردن کولر آبی چیست؟

ممکن است شما هم در روزهای گرم تابستان متوجه خنک نکردن کولر آبی خود شده باشید و حس کنید هوای داخل ساختمان مرطوب و شرجی شده است و با وجود روشن بودن کولر آبی، هوای داخل همچنان گرمتر می‌شود. 

در این محتوا به بررسی دلایل و علت دم کردن کولر ابی و خنک نکردن آن و اینکه چرا کولر باد گرم می‌زند می‌پردازیم و روش‌های رفع آن را با هم بررسی می‌کنیم؛ پس تا آخر محتوا با ما همراه باشید.

 

علت دم کردن کولر آبی

 


"برای دریافت خدمات "سرویس کولر آبی در اصفهان"، دسترسی به "نصاب کولر آبی مشهد" ، "تعمیر کولر آبی شیراز" روی لینک مورد نظر کلیک کنید"


 

علت دم کردن کولر آبی و راه‌حل آن

در زیر چند علت دم کردن کولر آبی که منجر به وقوع شرایط گفته شده می‌شوند را یادآور شده و راه‌کار‌های عملی برای بهبود وضعیت را بیان می‌کنیم. البته دانستن نحوه سرویس کولر و انجام آن به صورت دوره ای توسط خودتان یا متخصص، یکی از کارهایی است که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می کند.

 

گرمای هوا، علت دم کردن کولر آبی

در فصل تابستان، دم کردن هوای محیط هنگام استفاده از کولر آبی، از بدترین اتفاقاتی است که می‌توان با آن مواجهه شد. در این حالت به اصطلاح می‌گویند که کولر دم کرده است. اصلی ترین علت دم کردن کولر آبی را می‌توان گرمای زیاد هوا و همچنین عدم راه گریز باد کولر در ساختمان دانست.

از آن جا که در اکثر موارد کولر را در پشت بام یا بالکن نصب می‌کنند، بدنه کولر به راحتی در معرض تابش نور آفتاب قرار می‌گیرد. با داغ شدن بدنه کولر، حرارت به داخل کولر هدایت می‌شود و باعث گرم شدن آب موجود در کولر شده و حتی مقداری از آن را تبخیر می‌کند.

در نتیجه سرمایش کولر کاهش می‌یابد و بخار آب موجود در محفظه کولر به داخل ساختمان راه پیدا کرده و همین مورد یکی از علت های دم کردن کولر آبی می‌شود. این اتفاق در مواقعی که دمای بیرون محیط و اطراف کولر بیش از 35 درجه سانتی گراد شود به راحتی ملموس است.

 

علت دم کردن کولر آبی چیست؟

 

استفاده از کولر آبی در فضای بسته

نصب در محل نامناسب را می‌توان مهم ترین علت دم کردن کولر ابی دانست. در صورت استفاده از کولر آبی در فضای بسته، میزان گردش هوا به داخل آن کاهش می‌یابد و رطوبت آن داخل کولر می‌ماند و باد گرم به محیط می‌دهد. برای رفع این مشکل تنها کافی است کولر را باز کرده، در محیطی آزاد و در مسیر جریان باد نصب کنید.

همچنین ممکن است محل نصب کولر آبی به گونه‌ای باشد که تابش آفتاب مانع از خنک کردن آن شود. برای حل این مشکل باید اقدام به نصب سایبان کولر کنید و یک سایه‌بان برای کولر خود تعبیه کنید و یا اطراف آن را با عایقی مانند حصیر بپوشانید.

 

مسدود بودن جریان باد کولر در ساختمان

عدم جریان باد کولر در ساختمان نیز می‌تواند یک علت دم کردن کولر آبی باشد. راه‌حل این مورد بسیار ساده است. کافی است برای جلوگیری از دم کردن هوا و جمع شدن رطوبت کولر، یک راه خروج هوا در ساختمان را باز بگذارید. در این حالت باز کردن درز یک پنجره یا درب برای ایجاد جریان کافی است.

 

فرسوده شدن پوشال و بسته شدن منافذ آن

همانطور که می‌دانید، پوشال‌ها یکی از اصلی ترین قسمت های کولر هستند که باعث افزایش راندمان و خنک بودن باد کولر می‌شوند. هوای بیرون از طریق پوشال‌ها وارد کولر شده و در هنگام عبور از پوشال، بوسیله آب روی آن خنک می‌شود.

حال فرض کنید که مدت زیادی است که پوشال‌ها را عوض نکرده اید، قطعا به دلیل سختی آب و رسوبات موجود، تمامی منافذ آن بسته شده است و همین مورد باعث می‌شود که هوای تازه به میزان کمتری وارد دستگاه شود. بنابراین لازم است که پوشال‌ها را به طور مرتب چک کرده و در صورت نیاز اقدام به تعویض پوشال کولر کنید.

 

میزان رطوبت محیط، علت دم کردن کولر ابی

متاسفانه بالا بودن میزان رطوبت محل زندگی هم، یکی از علت‌های دم کردن کولر آبی است که راه‌حلی جز تعویض با کولر گازی ندارد. همان طور که می‌دانید کولرهای آبی مناسب آب و هوای خشک می‌باشند و قادر به جذب رطوبت محیط نیستند، به همین دلیل بعد از کمی کار کردن، شما احساس می‌کنید که فضای خانه گرم شده یا اصطلاحا دم کرده است.

راه حل رفع دم کردن کولر آبی:

تنها راه‌حل برای شما تعویض کولر آبی خود با کولرهای گازی است. کولرهای گازی بر خلاف کولرهای آبی که رطوبت محیط را بیشتر می‌کنند، با گرفتن رطوبت محیط و تولید باد سرد و خشک دمای هوا را کاهش می‌دهند.

 

استفاده از کولر آبی در فضای بسته

 

خاموش بودن دکمه پمپ آب کولر

قبل از روشن شدن کولر آبی، لازم است که دکمه پمپ آب را بزنید تا چند دقیقه ای، پمپ آب کار کند و آبرسانی انجام شود و بعد از آن دکمه روشن شدن آن را بزنید. گاهی اوقات پیش می‌آید که افراد بدون زدن دکمه پمپ آب، دکمه موتور و سرعت را می‌زنند و انتظار دارند که کولر باد خنک بزند.

اگر دکمه پمپ آب زده نشود، به این معنی است که آبرسانی و خیس شدن پوشالها هم انجام نشده و کولر فقط مثل یک پنکه عمل می‌کند و باد تولیدی گرم است. پس یکی از اولین اقداماتی که باید برای عیب یابی و رفع علت دم کردن کولر آبی انجام دهید، چک کردن دکمه پمپ آب و روشن کردن آن است.

(محتوای پیشنهادی: تعمیر پمپ آب کولر)

 

باز بودن فضای اطراف کولر آبی

وقتی به ظاهر کولر آبی نگاه کنید، می‌بینید که کولر در یک محفظه قرار دارد. همین محفظه باعث می‌شود هوای سرد تولید شده، در کولر بماند و به داخل ساختمان منتقل شود. گاهی اوقات باز بودن بخشی از درهای کولر، باعث هدر رفتن و خارج شدن باد خنک از کولر می‌شود و به دنبال آن شاهد باد گرم از کولر و دم کردن آن هستیم.

بعضی افراد برای جلوگیری از هدر رفتن باد خنک، اطراف کولر را با برزنت می پوشانند، که این کار بعد از بستن درها، یکی از راهکارهای خوب برای رفع علت دم کردن کولر آبی است.

 

مسدود شدن لوله توزیع کننده آب

وقتی آب وارد کولر می‌شود و در کفی کولر قرار می‌گیرد، به وسیله پروانه پمپ آب، به لوله های توزیع کننده آب منتقل می‌شوند و این لوله‌ها، آب را روی پوشالها میریند و در اثر خیس شدن پوشال، باد خنک به داخل خانه منتقل می‌شود.

گاهی اوقات، منافذ موجود روی سطح لوله های توزیع کننده، بر اثر گرفتگی و رسوبات بسته می‌شوند و روند توزیع آب و خیس شدن پوشالها به درستی انجام نمی‌شود، در نتیجه شاهد دم کردن کولر آبی خواهیم بود.

برای رفع این مشکل، ابتدا رسوبات موجود در لوله‌ها را با محلول سرکه از بین ببرید، در صورت باز نشدن منافذ، بهتر است که لوله ها را عوض کنید.

(محتوای پیشنهادی: ویژگی بهترین کولر آبی)

 

دم کردن کولر آبی به دلیل مشکل در سیستم آب

گاهی اوقات ممکن است، اصلا آب به اندازه کافی وارد کولر نشود؛ در نتیجه کولر باد گرم تولید می‌کند و باعث دم کردن محیط می‌شود. برای رفع این مشکل، بهتر است موارد زیر را بررسی کنید:

  • چک کردن کفی کولر و در صورت سوراخ بودن، اقدام به تعویض کفی کولر 
  • چک کردن وصل بودن شیرفلکه اصلی ساختمان
  • بررسی پمپ آب و تعمیر پمپ آب کولر در صورت نیاز
  • چک کردن منبع ورودی آب به کولر

(محتوای پیشنهادی: علت کار نکردن پمپ کولر آبی)

در این محتوا به بررسی جامع و کامل علت دم کردن کولر ابی پرداختیم و برای هر یک از آنها راه حل های ممکن را بیان کردیم. از جمله مهمترین موارد در تولید باد گرم توسط کولر،  استفاده از کولر آبی در فضای بسته است، پس بهتر است، پیش از نصب کولر آبی، از یک متخصص سرویس و تعمیر کولر، جهت بررسی تمامی موارد کمک بگیرید.

سرویس کولر آبی
برای سرویس سرویس کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading