علت دم کردن کولر آبی و نحوه رفع آن

ثبت درخواست " سرویس کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت دم کردن کولر آبی و نحوه رفع آن

آیا می‌دانید علت دم کردن کولر آبی چیست؟ چه زمانی می‌گویند که کولر دم کرده است؟ چگونه رطوبت کولر آبی را بگیریم؟

اینها سوالاتی است که در روزهای گرم تابستان ممکن است برای خیلی از افراد پیش آید که احساس کنند هوای محیط دم کرده است و کولر آبی خنک نمی‌کند. اگر شما هم با این مشکل روبرو شده اید و به دنبال علت و راه حل رفع آن هستید در این محتوا با ما همراه باشید؛ زیرا در این مقاله به بررسی دلایل و علت دم کردن کولر ابی و راه حل های رفع این مشکلات پرداخته ایم .

 

علت دم کردن کولر آبی چیست؟

در ادامه به بررسی دلایل دم کردن کولر آبی پرداخته ایم و راه‌کار‌های عملی برای بهبود هر وضعیت را بیان کرده‌ایم. البته قبل از هر چیز، باید بدانسد که توجه به سرویس کردن کولر به صورت دوره ای و یا دانستن نحوه سرویس کولر  به صورت صحیح و اصول، یکی از کارهایی است که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می کند.

 

علت دم کردن کولر آبی

 

"برای دریافت خدمات "نصاب کولر آبی مشهد" و همچنین "سرویس کولر آبی شیراز" روی لینک مورد نظر کلیک کنید"

 

1. گرمای زیاد هوا

یکی از اصلی ترین دلایل دم کردن کولرهای آبی را می‌توان گرمای زیاد هوا و همچنین عدم راه گریز باد کولر در ساختمان دانست؛ از آن جا که در اکثر موارد کولر را در پشت بام یا بالکن نصب می‌کنند، بدنه کولر به راحتی در معرض تابش نور آفتاب قرار می‌گیرد. با داغ شدن بدنه کولر، حرارت به داخل کولر هدایت می‌شود و باعث گرم شدن آب موجود در کولر شده و حتی مقداری از آن را تبخیر می‌کند.

در نتیجه سرمایش کولر کاهش می‌یابد و بخار آب موجود در محفظه کولر به داخل ساختمان راه پیدا کرده و همین مورد یکی از علت های دم کردن کولر آبی می‌شود. این اتفاق در مواقعی که دمای بیرون محیط و اطراف کولر بیش از 35 درجه سانتی گراد شود به راحتی ملموس است.

راهکار: برای جلوگیری از چنین اتفاقی بهتر است در کنار نصب و یا سرویس کولر از خدمات نصب سایبان کولر هم استفاده کنید و از متخصص بخواهید که چنین کاری انجام دهد، زیرا این کار از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری می‌کند. 

 

علت دم کردن کولر آبی چیست؟

 

2. استفاده از کولر آبی در فضای بسته

نصب در محل نامناسب را می‌توان مهم ترین علت دم کردن کولر ابی دانست. در صورت استفاده از کولر آبی در فضای بسته، میزان گردش هوا به داخل آن کاهش می‌یابد و رطوبت آن داخل کولر می‌ماند و باد گرم به محیط می‌دهد.

راهکار: برای رفع این مشکل تنها کافی است کولر را باز کرده، در محیطی آزاد و در مسیر جریان باد نصب کنید. البته متخصصین "خدمت از ما" قبل از ارائه خدمات نصب کولر آبی بررسی های لازم برای مشخص کردن مکان مناسب را انجام میدهند. 

 

3. عدم جریان باد کولر در ساختمان

عدم جریان باد کولر در ساختمان هم می‌تواند یکی از علت‌های دم کردن کولر آبی باشد. راه‌حل این مورد بسیار ساده است. کافی است برای جلوگیری از دم کردن هوا و جمع شدن رطوبت کولر، یک راه خروج هوا در ساختمان را باز بگذارید. در این حالت باز کردن درز یک پنجره یا درب برای ایجاد جریان کافی است.

 

4. فرسوده شدن پوشال و بسته شدن منافذ آن

همانطور که می‌دانید، پوشال‌ها یکی از اصلی ترین قسمت های کولر هستند که باعث افزایش راندمان و خنک بودن باد کولر می‌شوند. هوای بیرون از طریق پوشال‌ها وارد کولر شده و در هنگام عبور از پوشال، بوسیله آب روی آن خنک می‌شود.

حال فرض کنید که مدت زیادی است که پوشال‌ها را عوض نکرده اید، قطعا به دلیل سختی آب و رسوبات موجود، تمامی منافذ آن بسته شده و همین مورد باعث می‌شود که هوای تازه به میزان کمتری وارد دستگاه شود.

راهکار:  بنابراین لازم است که پوشال‌ها را به طور مرتب چک کرده و در صورت نیاز از خدمات فعال تعویض پوشال کولر استفاده کنید.

 

5. میزان رطوبت محیط

متاسفانه بالا بودن میزان رطوبت شهر و محل زندگی هم، یکی دیگر از دلایل دم کردن کولر آبی است که راه‌حلی جز تعویض با کولر گازی ندارد. همان طور که می‌دانید کولرهای آبی مناسب آب و هوای خشک می‌باشند و قادر به جذب رطوبت محیط نیستند، به همین دلیل بعد از کمی کار کردن، شما احساس می‌کنید که فضای خانه گرم شده یا اصطلاحا دم کرده است.

راهکار: تنها راه‌حل برای این مشکل،تعویض کولر آبی با کولرهای گازی است. کولرهای گازی بر خلاف کولرهای آبی که رطوبت محیط را بیشتر می‌کنند، با گرفتن رطوبت محیط و تولید باد سرد و خشک دمای هوا را کاهش می‌دهند.

 

استفاده از کولر آبی در فضای بسته

 

6. خاموش بودن دکمه پمپ آب کولر

قبل از روشن شدن کولر آبی، لازم است که دکمه پمپ آب را بزنید تا چند دقیقه ای، پمپ آب کار کند و آبرسانی انجام شود و بعد از آن دکمه روشن شدن آن را بزنید. گاهی اوقات پیش می‌آید که افراد بدون زدن دکمه پمپ آب، دکمه موتور و سرعت را می‌زنند و انتظار دارند که کولر باد خنک بزند.

اگر دکمه پمپ آب زده نشود، به این معنی است که آبرسانی و خیس شدن پوشالها هم انجام نشده و کولر فقط مثل یک پنکه عمل می‌کند و باد تولیدی گرم است. پس یکی از اولین اقداماتی که باید برای عیب یابی و رفع علت دم کردن کولر آبی انجام دهید، چک کردن دکمه پمپ آب و روشن کردن آن است.

(محتوای پیشنهادی: تعمیر پمپ آب کولر)

 

7. باز بودن فضای اطراف کولر

وقتی به ظاهر کولر آبی نگاه کنید، می‌بینید که کولر در یک محفظه قرار دارد. همین محفظه باعث می‌شود هوای سرد تولید شده، در کولر بماند و به داخل ساختمان منتقل شود. گاهی اوقات باز بودن بخشی از درهای کولر، باعث هدر رفتن و خارج شدن باد خنک از کولر می‌شود و به دنبال آن شاهد باد گرم از کولر و دم کردن آن هستیم.

راهکار: بعضی افراد برای جلوگیری از هدر رفتن باد خنک، اطراف کولر را با برزنت می پوشانند، که این کار بعد از بستن درها، یکی از راهکارهای خوب برای جلوگیری اط دم کردن محیط است.

 

8. مسدود شدن لوله توزیع کننده آب

وقتی آب وارد کولر می‌شود و در کفی کولر قرار می‌گیرد، به وسیله پروانه پمپ آب، به لوله های توزیع کننده آب منتقل می‌شوند و این لوله‌ها، آب را روی پوشالها میریند و در اثر خیس شدن پوشال، باد خنک به داخل خانه منتقل می‌شود.

گاهی اوقات، منافذ موجود روی سطح لوله های توزیع کننده، بر اثر گرفتگی و رسوبات بسته می‌شوند و روند توزیع آب و خیس شدن پوشالها به درستی انجام نمی‌شود، در نتیجه شاهد دم کردن کولر آبی خواهیم بود.

راهکار: برای رفع این مشکل، ابتدا رسوبات موجود در لوله‌ها را با محلول سرکه از بین ببرید، در صورت باز نشدن منافذ، بهتر است که لوله ها را عوض کنید.

 

9. دم کردن کولر آبی به دلیل مشکل در سیستم آب

گاهی اوقات ممکن است، اصلا آب به اندازه کافی وارد کولر نشود؛ در نتیجه کولر باد گرم تولید می‌کند و باعث دم کردن محیط می‌شود. برای رفع این مشکل، بهتر است موارد زیر را بررسی کنید:

  • چک کردن کفی کولر و در صورت سوراخ بودن، اقدام به تعویض کفی کولر 
  • چک کردن وصل بودن شیرفلکه اصلی ساختمان
  • بررسی پمپ آب و تعمیر پمپ آب کولر در صورت نیاز
  • چک کردن منبع ورودی آب به کولر

(محتوای پیشنهادی: علت کار نکردن پمپ کولر آبی)

سخن پایانی

در این محتوای آموزشی ما به صورت جامع و کامل چند دلیل و علت دم کردن کولر آبی را بررسی کردیم و برای هر کدام از آنها راهکارهایی را بیان کردیم و فهمیدیم که از جمله مهمترین موارد در تولید باد گرم،  استفاده از کولر آبی در فضای بسته است اگر شما فردی فنی هستید، که با خواندن این محتوا می‌توانید عیب یابی کولر را انجام دهید، در غیر این صورت بهتر است از متخصصین فعال در "خدمت از ما" برای سرویس و یا تعمیر کولر کمک بگیرید. 

4.5 امتیاز از 1489 رای


برچسب‌ها:
سرویس کولر آبی
برای سرویس سرویس کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین