نحوه ترمیم، تعمیر و تعویض کفی کولر آبی

ثبت درخواست " سرویس کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه ترمیم، تعمیر و تعویض کفی کولر آبی

کفی کولر آبی یکی از قسمت هایی است که به مرور زمان دچار خرابی و پوسیدگی می‌شود. راکد بودن آب در این بخش یکی از مهمترین دلایل بروز پوسیدگی است اما، علت ‌های دیگری هم وجود دارد که در ادامه به آنها میپردازیم.

با بوجود آمدن پوسیدیگی باید اقدام به تعمیر و یا تعویض کفی کولر آبی کنید. شما می‌توانید برای انجام این از متخصصین و سرویسکارها کمک بگیرید و اگر خودتان فردی فنی هستید با مطالعه این محتوا که پیرامون نحوه تعویض کف کولر آبی است، با دقت و حوصله این کار را انجام دهید. با ما همراه باشید تا مراحل تعویض و تعمیر کفی و تمام نکات پیرامون آن را به طور کامل بیاموزید.

 

نحوه تعویض کفی کولر آبی

قبل از بررسی موارد و نکات دیگر، در ابتدا نحوه تعویض کفی کولر آبی را توضیح میدهیم، چراکه پرتکرار ترین سوال برای کاربران همین مورد است و در ادامه راهکارهای تعمیر و جلوگیری از پوسیدگی را خواهیم گفت.

کولر آبی از 4 ستون، یک کفی و یک سقف تشکیل شده است، که برای عوض کردن کفی کولر لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا سیم کشی هار متصل به کولر را جدا می‌کنید.
 2. سپس برزنت کولر و شلنگ متصل به آن را جدا و کولر را وارونه کنید.
 3. هر ستون به وسیله دو پیچ به کفی متصل شده است، تمامی پیچ ها را باز و کفی قدیمی را جدا کنید.
 4. و کفی نو را به جای آن قرار دهید فقط در این مرحله توجه کنید که حتما دریچه های کولر را جا بزنید تا با توجه به قرار گیری آنها کفی نو را فیکس کنید.
 5. و نکته آخر اینکه حتما فاصله بین ستون ها را با متر اندازه بگیرید و بر اساس آن کفی کولر را نصب کنید.

 

البته روش های دیگری هم وجود دارد که به دو صورت زیر است اما روش بالا بهترین گزینه است:

 • به جای وارونه کردن کولر، با آویزان کردن آن از سقف اقدام به تعویض کفی کنید؛ که در این روش برای بالا نگه داشتن کولر نیاز به طناب و چرثقیل دستی دارید، که خب این روش برای همه آسان نست.
 • مورد بعد قرار دادن کفی نو روی کفی قدیمی است، یعنی کولر دو کفی داشته باشد که برای این کار باید با دریل جای آب زیر کولر را کاملا سوراخ و باز کنید و سپس کفی جدید را جایگزین کنید.

 

آشنایی با انواع کفی کولر آبی

حتما قبل از تعویض کفی باید بدانید که با توجه به اندازه و سایز کولر، مناسب ترین کفی را انتخاب کنید. انواع کفی کولر آبی به شرح زیر است:

 • کفی مناسب کولرهای ۳۰۰۰
 • کفی مناسب کولرهای ۵۰۰۰
 • کفی مناسب کولرهای ۷۰۰۰

 

تعویض کفی کولر آبی

 

ویژگی های بهترین کفی کولر 

با توجه به مواری که گفتیم، بهترین کفی کولر آبی علاوه بر این که باید با سایز و حجم کلی دستگاه هماهنگ باشد، باید مشخصات زیر را نیز داشته باشد:

 • وزن سبک و قابل حمل
 • دارای جنس محکم و بدون خراش
 • نصب آسان بدون نیاز به تبحر و تخصص
 • تولید شده از جنس گالوانیزه باکیفیت و مقاوم
 • دارای شکاف کوچک در زمان ذخیره­‌سازی بیش از حد آب

 

قیمت کفی کولر آبی چقدر است؟

خرید و تعویض کفی کولر آبی هزینه زیادی را به شما تحمیل نمی‌­کند، با این وجود، عوامل زیر بر قیمت کفی کولر تأثیرگذار هستند:

 • حجم و سایز کولر
 • استحکام و جنس کفی
 • قابلیت نصب و چفت شدن آسان

 

تعویض کردن کفی کولر

 


( برای دسترسی سریع به خدمات سرویس کولر آبی اصفهان و سرویس کولر آبی مشهد برای تعویض کفی کولر، کافی است روی لینک مورد نظر کلیک کنید)


 

نکات مهم برای تعویض کف کولر آبی

تعویض کف کولر، یکی از اقدامات مهم در سرویس کولر می‌باشد، حال اگر تصمیم به تعویض آن دارید، به نکات زیر توجه کنید:

 • توجه کردن به جنس کفی کولر هنگام خرید بسیار مهم است. کفی کولر باید از جنس بدنه دستگاه باشد، که گالوانیزه بهترین گزینه است.
 • برای عملکرد بهتر، خوب است که بعد از تعویض کف کولر آبی یا همان قسمت زیرین، از یک پوشش رنگ مناسب و محافظت کننده استفاده شود تا از پوسیدگی و ساییدگی آن جلوگیری کند.
 • و نکته مهم آخر این است که، هنگام تعویض کردن کف کولر آبی باید یک شکاف کوچک برای زمانی که دستگاه بیش از اندازه آب ذخیره کرده، تعبیه شود، تا آب اضافه از کولر خارج شده و به موتور آسیبی نرساند.

 

آیا امکان ترمیم کردن کفی کولر آبی وجود دارد؟

گفتیم که بدنه کولر به دلیل تماس با آب، همیشه در معرض زنگ زدن و پوسیدگی قرار دارد. بسیار از ما با پوسیده و سوراخ شدن کف کولر، به دنبال اطلاعاتی برای دانستن نحوه تعویض کف کولر آبی هستیم، اما اگر به هر دلیلی امکان اجرای و تعویض کفی کولر را نداشتیم، چه کنیم؟ آیا می‌توانیم به جای تعویض، تعمیر یا ترمیم کفی کولر آبی را انجام دهیم؟

جواب این سوال بله است، در بعضی شرایط و با بررسی درست می‌توانید اقدام به تعمیر کفی کولر کنید، و نیاز صد در صد به تعویض نیست. برای آشنایی با مراحل تعمیر کفی پاراگراف بعد را مطالعه کنید.

 

روش تعویض کفی کولر آبی نحوه تعویض کفی کولر آبی

 

 نحوه ترمیم کفی کولر آبی

یکی از روش ها برای ترمیم پوسیدگی کف کولر، استفاده از عایق مناسب است. عایق های مناسب برای تعویض کف کولر آبی دارای نوع و ترکیبات متنوعی است. به عنوان مثال، عایق‌های نانو الاستیک، این عایق پلیمری بعد از استفاده روی سطوح، بی‌رنگ و شفاف شده و جایگزین خوبی به جای عوض کردن کامل کفی کولر آبی است.

مراحل ترمیم با عایق کولر آبی به صورت زیر است:

 1. در ابتدا باید شوره کولر آبی را رفع کنید. با استفاده از یک برس سیمی، شوره و زنگ زدگی بدنه و کف کولر را پاک کنید، و سپس کولر را کاملا بشویید.
 2. اگر کف کولر آبی سوراخ است، با استفاده از یک لایه کارتن، سوراخ‌ها را پوشانده و به کمک یک قلمو و یا غلتک، سطح کولر را به مواد عایق آغشته کنید.
 3. سپس مقداری از مواد عایق را روی سطح بریزید و سپس آن را صاف و یکدست کنید. این کار را با دقت انجام دهید تا هیچ قسمتی بدون پوشش نماند.
 4. برخلاف روش تعویض کف کولر آبی که زمان مشخصی ندارد؛ بهتر است عایق کردن کولر آبی خود را در روزهای سرد سال انجام ندهید. بهترین زمان برای این کار بهار و تابستان است.
 5. بعد از اینکه کف کولر را عایق کردید، تا ۲۴ ساعت روی سطوح عایق شده آب نریزید، و اجازه دهید تا تمام قسمت‌های سطح کولر خشک شوند. همانطور که می­‌بینید، اینکار از انجام مراحل تعویض کف کولر آبی زمان بیشتری می‌­برد.

 

انواع عایق مناسب برای کف کولر آبی

برای ترمیم کفی کولر آبی، علاوه بر عایق نانو الاستیک می‌توان با استفاده از عایق‌های دیگر، قسمت های آسیب دیده، زنگ زده و سوراخ ها را پوشاند.

 • استفاده از قیر سرد: این ماده نوعی عایق برای پوشاندن سوراخ‌ها و زنگ زدگی‌­های کولر آبیست. قیر سرد مانند چسب، کف کولر را پوشانده و مانع از فرسوده شدن کف کولر می‌شود. استفاده از این عایق بسیار آسان است. شما به جای تعویض کفی کولر آبی، به راحتی و با کمترین ابزار می‌توانید با قیر سرد، کف کولر را عایق کنید.
 • اسپری قیر: یکی از کاربردی‌ترین مواد برای عایق کاری کف کولر، اسپری قیر است. استفاده از این اسپری بسیار آسان بوده و برای سطوحی که در تماس مستقیم با آب هستند، کاربرد دارد. برای استفاده از این اسپری، ابتدا آب کولر را تخلیه، و صبر کنین تا کف کولر خشک شود. در صورت وجود زنگ زدگی و رسوب، ابتدا کف کولر را تمیز کنید، و سپس با استفاده از اسپری تمام سطح مورد نظر را بپوشانید.

 

چه مواردی باعث زنگ زدگی کف کولر می‌شود؟

حالا که با نحوه تعمیر و تعویض کف کولر آبی آشنا شده ایم، بهتر است در انتها به این موضوع بپردازیم که چه مواردی باعث پوسیدگی سریع کف کولر می‌شود.

 • ماندن آب راکد در کولر: بعد از تمام شدن فصل گرما، لازم است مجدد کولر را سرویس کنید و یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که آب موجود در کف کولر را خالی کنید.
 • وجود رسوبات و املاح : وجود املاح در آب به خصوص شهرهایی که آب شور دارند، باعث پوسیدگی سریع کف کولر می‌شود به همین دلیل در فصول گرم، در مدت زمانی که از دستگاه استفاده می‌کنید، لازم است که هر از چند وقت یکبار آب را تخلیه کنید و کف کولر را از رسوبات پاک کنید.
 • تابش زیاد آفتاب : گاهی اوقات به اجبار کولر در جایی نصب شده است که مستقیما آفتاب روی آن می‌تابد و همین تابش مستقیم باعث پوسیدگی کف کولر می‌شود؛ در چنین شرایطی از سایبان کولر استفاده کنید.
 • عدم استفاده از فلز با کیفیت : سعی کنید هزینه بیشتری پرداخت کنید اما کفی با جنس بهتر را بخرید. زیرا در طول زمان کفی دیرتر چار پوسیدگی می‌شود و دیگر نیاز به تعویض و یا ترمیم سریع آن را ندارید.

سخن آخر

در این محتوا تمام تلاشمان را کردیم که نحوه تعویض کف کولر آبی و همپنین مراحل ترمیم و تعمیر آن را به خوبی برای شما شرح دهیم. با کمک نکاتی که در این محتوا گفتیم، بهترین کفی کولر را انتخاب کنید و از روی راهنما اقدام به تعویض کفی کنید.

با این حال اگر این کار برای شما مشکل است کافی است از طریق سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" یک ثت سفارش رایگان انجام داده و بهترین متخصص برای  تعمیر کولر آبی را در شهر و نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید.

4.5 امتیاز از 1435 رای


برچسب‌ها:
سرویس کولر آبی
برای سرویس سرویس کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین