بررسی علت و نحوه رفع بوی بد کولر آبی

ثبت درخواست " سرویس کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بررسی علت و نحوه رفع بوی بد کولر آبی

قطعا برای شما هم پیش آمده که با روشن کردن کولر در گرمای تابستان، متوجه بوی بد کولر آبی شده باشید. مواجهه شدن با این بوی بد، در هنگام روشن کردن یا مدتی پس از فعالیت کولر بسیار آزار دهنده است.

این اتفاق به دلایل مختلفی می‌تواند بوجود بیاید و روش‌های زیادی هم برای رفع بوی بد کولر آبی وجود دارد، به همین دلیل ما در این محتوا سعی کردیم که علاوه بر بررسی و توضیح دلایل و علت بوی بد کولر آبی، روش‌های از بین بردن آن را هم توضیح دهیم، پس تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید.

 

راهکارهای رفع بوی بد کولر آبی

در تابستان اگر برای اولین بار کولر را روشن کنید و هنوز سرویس نشده باشد، ممکن است بوی بد از آن ساطع شود. پس بهترین کار این است که اول دستگاه را عیب یابی کنید، بعضی از تعمیرکاران در ابتدا بدون اینکه اقدام به عیب‌یابی کنند، از تعویض پوشال شروع می‌کنند در صورتی که ممکن است عیب دیگری رخ داده باشد و بوی بد کولر آبی از آن باشد.

پس تعمیرکار مجربی را انتخاب کنید، تا به درستی عیب را تشخیص دهد و مشکل را رفع کند. برای رفع بوی بد کولر آبی، راهکارهای مختلفی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی کرده و سپس به توضیح مفصل هر کدام می‌پردازیم:

 1. تعویض محل نصب کولر
 2. تمیز کردن سینی کولر
 3. استفاده از آب تمیز و سالم
 4. تعویض پوشال‌های کولر
 5. تعویض روغنی که برای روغن کاری قطعات کولر استفاده می‌کنید
 6. پوشاندن کولر آبی در زمستان
 7. استفاده از خوشبوکننده و مواد شوینده
 8. استفاده از فیلتر هوا

 

1. تعویض محل نصب کولر

همانطور که گفتیم، یکی از دلایل بوی بد کولر آبی، مناسب نبودن محل نصب آن است. ابتدا بررسی کنید که هوا در اطراف کولر آبی جابه‌جا می‌شود یا خیر و آیا نزدیک دهنه هواکش یا جای نامناسب نصب شده است که باعث شود بوی بد را درون خود بکشد و به داخل خانه انتقال دهد.

اگر چنین مشکلاتی بود، بهتر است برای رفع این مشکل، محل نصب دستگاه را تغییر دهید. اما بهترین کار این است که پیش از نصب اولیه کولر، تمامی این موارد بررسی شده باشد.

 

چرا کولر آبی بوی ماهی میدهد

 

2. تمیز کردن سینی کولر 

اگر آب در سینی کولر آبی راکد بماند به احتمال زیاد باعث انتقال بوی بد از طریق محفظه کولر به درون فضای خانه می‌شود. یکی از دلایلی که ممکن است آب راکد در سینی باشد درست کارنکردن پمپ آب است که باعث می‌شود آب تعویض نشود و به درستی در محفظه کولر جریان پیدا نکند.

همچنین ممکن است درون سینی کولر، به مقدار کافی آب وجود نداشته باشد. برای رفع این مشکل، می‌توانید آب را تعویض و سینی را تمیز کنید. در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم با نحوه تعویض کفی کولر آشنا شوید.

 

3. استفاده از آب تمیز  و سالم

کیفیت آب مصرفی کولر، نقش مهمی در مطبوع نگه داشتن هوای خانه دارد. با توجه به این موضوع استفاده از آب سالم در کولر بسیار اساسی است و حتما باید از شیر اصلی استفاده شود. اما برخی از افراد از منبع آب مجزا برای تغذیه کولر آبی استفاده می‌کنند که صحیح نیست.

ممکن است در این منبع‌ها آب راکد شده به درون کولر وارد شود و باعث ایجاد بوی بد از کولر آبی شود. برای رفع این مشکل، باید به طور مداوم منبع بررسی و تمیز شود تا آب آلوده به درون کولر نرود و پوشال‌ها آلوده نشوند. همچنین استفاده از آب نامناسب می‌تواند باعث شوره زدن کولر شود. اگر چنین شرایطی را تجربه می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم با ترفند جالب برای شوره کولر آبی آشنا شوید.

 

4. تعویض پوشال‌ها

اگر پوشال‌های کولر آبی خراب شده باشند بوی بدی را درون خانه ساطع می‌کنند. پوشال‌ها بخاطر مرطوب بودن، مکان مناسبی برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها هستند. بنابراین اگر مدت زمان زیادی است که پوشال‌ها را عوض نکرده‌اید، بهتر است این کار را سریع‌تر انجام دهید، تا هم از شر بوی بد خلاص شوید و هم کارایی کولرتان را افزایش دهید.

برای جلوگیری از بوی بد، لازم است، پوشال‌ها سالی یک یا دوبار تعویض شوند.

 

5. عوض کردن روغن

همانطور که گفتیم یکی از دلایل بوجود آمدن بوی بد از کولر آبی، روغن‌هایی‌ است که برای کولر استفاده می‌شود. بعضی از روغن‌ها بوی نامطبوعی دارند یا جنس مرغوبی ندارند و باعث می‌شود کولر آبی درست کار نکند و بوی نامطبوعی تولید کند. به همین دلیل بهتر است از یک سرویس کار کمک بگیرید و از او بخواهید تا روغن مرغوب استفاده کند.

 

6. پوشاندن کولر آبی در زمستان

بدنه کولر آبی را در فصول سرد سال با کاور‌های مخصوص پوشش دهید تا در معرض آلودگی، بارش باران و تجمع ذرات آلاینده قرار نگیرد. این امر در بوجود آمدن بوی بد کولر در هنگام جریان هوای خنک در فصول گرم سال از دریچه کولر تاثیر زیادی دارد. 

 

7. استفاده از خوشبو کننده و مواد شوینده

یکی از روش‌های پرکاربرد و تاثیرگذار در جلوگیری از آلودگی و تجمع آب راکد در سینی و قسمت‌های مختلف کولر آبی شستشوی آن در زمان سرویس است. استفاده از مواد ضدعفونی کننده کولر آبی مثل سفید کننده‌ها و در مرحله بعد استفاده از خوشبو کننده کولر آبی مثل آب لیمو و سرکه، در رفع بوی بد کولر سلولزی و پوشالی تاثیر بسزایی دارند. 

 

علت بو دادن کولر آبی چیست

«برای دریافت خدمات سرویس کولر آبی مشهد، سرویس کولر آبی قم و سایر شهرهای ایران کلیک کنید»

برای تمیز کردن کولر با مواد شوینده به نکات زیر توجه کنید:

 • برای استفاده از سفید کننده، بهتر است نسبت سفید کننده به آب یک به چهار باشد.
 • از موادی مانند تاید یا موادی که تولید کف می‌کنند؛ استفاده نکنید.
 • فقط از شیشه شوی، وایتکس یا مواد شستشوی سطوح برای شستن کولر آبی استفاده کنید و در مقدار مصرف آن‌ها دقت لازم را داشته باشید و به مقدار زیاد استفاده نکنید.
 • به هیچ عنوان، از مواد شوینده قوی استفاده نکنید چون باعث زنگ زدی بدنه کولر آبی می‎‌شود.
 • تمامی سطوح و دریچه‌ها را به کمک شوینده اسپری کنید و این کار را تا دو سه روز ادامه دهید.

همچنین به جای اسپری کردن محلول خوشبو کننده کولر آبی در بخش‌های مختلف، می‌توانید نصف لیوان از شوینده را در کف کولر بریزید و پمپ کولر را بزنید تا این مواد در همه جای کولر شروع به حرکت کند، بعد از چند ساعت، آب کف کولر را تخلیه کنید و به خوبی تمیز کنید. بهتر است این کار را تا از بین رفتن کامل بو ادامه دهید.

 

8. استفاده از فیلترهای هوا

یکی از روش‌های جلوگیری از ایجاد بوی بد از کولر، استفاده از فیلترهای تصفیه هوای مخصوص یا بوگیر کولر آبی است که از ورود ذرات گرد و غبار و آلودگی‌ها به درون کولر جلوگیری می‌کند و همین کار به مرور زمان مانع از تجمع رسوب و باکتری که باعث ایجاد بوی بد کولر هستند، می‌شود.

گاهی اوقات شما شاهد بوی سوختگی از کولر آبی خود هستید، برای دانستن علت آن، پیشنهاد می‌کنیم که محتوای جامع و کامل "علت بوی سوختگی کولر آبی" را مطالعه کنید. 

 

علت بوی بد کولر آبی چیست؟

کولر آبی همانند دیگر وسایل سرمایشی در طول مدت استفاده نیاز به سرویس و نگهداری دارد. خصوصا در فصول سرد سال که کولر استفاده‌ای ندارد، باید به نحوه نگهداری آن توجه ویژه داشت. علت بوی بد کولر آبی تحت تاثیر عواملی مختلفی بوده که هر کدام نشئت گرفته از عدم رعایت نکات اصولی در نصب، سرویس و تعمیر به‌موقع این دستگاه توسط افراد متخصص است.

دلایل بسیاری برای ایجاد بوی بد در کولر آبی وجود دارد. اما قبل از انجام هر عملیات تعمیراتی باید ابتدا عیب و دلیل بوی بد را شناسایی کرد و بعد به سراغ برطرف کردن مشکل بروید چون شاید این بو صرفا از پوشال یا پمپ آب نباشد، و دلایل دیگری باعث بروز آن شده باشد.

 

رفع بوی بد کولر آبی

 

 

قدیمی بودن پوشال‌ها

یکی از دلایل اصلی که باعث ایجاد بو در کولرهای آبی می‌شود، خراب و نامناسب بودن پوشال‌هاست. پوشال‌ها هم مانند سایر چیزهای دیگر، تاریخ انقضا دارند و لازم است که نهایت هر دو سال یکبار عوض شوند، البته تعویض سالیانه آن‌ها به عملکرد بهتر کولر کمک می‌کند.

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که چرا کولر آبی بوی ماهی می‌دهد، جواب این سوال در تعویض نکردن پوشال‌هاست. به دلیل وجود رشته‌های چوب در پوشال و مرطوب بودن همیشگی آن، بسیار برای رشد باکتری و میکروب مناسب است و باعث ایجاد بوی بد پوشال نو می‌شود.

عوض نکردن پوشال‌ها، علاوه بر بوی بد کولر آبی، باعث انتقال میکروب و باکتری به فضای داخلی خانه می‌شوند و به راحتی می‌توانند افراد را دچار بیماری‌های تنفسی و ریوی کنند. همچنین می‌تواند به علت دم کردن کولر آبی تبدیل شود.

 

علت بوی بد کولر آبی چیست

 

کهنگی آب درون تشتک یا کفی

اگر آبی که درون تشتک کولر است، زمان زیادی راکد بماند، کهنه و به‌نوعی لجن می‌شود. این آب مانده که منشا باکتری و میکروب است با از جریان داشتن در قسمت‌های مختلف، باعث تولید بوی بد در کولر آبی می‌شود.

به همین دلیل لازم است که آب راکد و مانده را عوض کنید، به خصوص زمانی که از پوشال نو و جدید استفاده می‌کنید، اگر آب درون تشتک عوض نشود، مجدد بوی بد از طریق پوشال جدید هم منتقل می‌شود.

 

آلوده بودن آب مخزن کولر

یکی دیگر از دلایل بوی بد کولر آبی، مربوط به آلوده بودن مخزنی است که وظیفه تامین آب کولر را دارد. اگر مدت زمان زیادی از آب مخزن استفاده نشده باشد و آب به صورت راکد در معرض مستقیم آفتاب مانده باشد، دچار لجن و ماندگی می‌شود.

حتی گاهی اوقات ممکن است موجودی درون آب افتاده باشد و باعث آلوده شدن آب شود. به همین دلیل هنگام مواجه شدن با بوی بد هنگام روشن شدن کولر، لازم است که مخزن تامین آب را هم بررسی کنید.

 

رفع بوی ماهی کولر آبی

 

نامناسب بودن محل نصب

هنگام نصب کولر آبی، یکی از مواردی که تاکید می‌شود به آن توجه شود، بررسی و انتخاب محل مناسب و فضایی است که هوا به خوبی در آن جریان دارد. رعایت نکردن همین مورد و وارد شدن هوای آلوده و کثیف به کولر، باعث تولید بوی نامطبوع در کولر می‌شود.

همچنین اگر کولر در نزدیکی مکان‌های نامناسب مثل سرویس بهداشتی و... باشد، باعث می‌شود که شما با این مشکل روبرو شوید.

 

نامناسب بودن روغن استفاده شده

هنگام سرویس کولر آبی به صورت دوره‌ای، همگی قطعات روغن کاری می‌شود. حالا اگر روغنی که استفاده شده است بوی نامطبوعی داشته باشد، با ترکیب شدن روغن با آب و گردش و توزیع آب در بخش‌های مختلف، این بوی نامطبوع در فضای خانه پخش می‌شود؛ پس در انتخاب روغن برای سرویس کاری کولر دقت کنید.

همچنین استفاده از روغن نامناسب برای روغن کاری قطعات کولر می‌تواند علت صدای موتور کولر در دور کند و دور تند باشد.

تمیز نکردن سینی زیر کولر آبی

یکی از قسمت‌هایی که بهتر است هر چند روز یک بار بررسی و تمیز شود، سینی زیر کولر آبی است. ممکن است پمپ آب خراب باشد و آب درون سینی بریزد و مانده و خراب شود. همین ماندگی آب درون سینی باعث تولید بوی بد می‌شود. بهترین کار این است که هر از چندگاهی آب درون سینی را تخلیه و سینی را به خوبی تمیز کنید.

 

نیم سوز شدن پمپ آب

گاهی اوقات، بوی نامطبوع کولر، متفاوت است و شما بویی شبیه بوی سوختگی را احساس می‌کنید، در چنین مواقعی علت بوی بد کولر، نیم سوز شدن پمپ آب است که بهتر است از یک متخصص تعمیر کولر آبی کمک بگیرید تا تشخیص دهد که پمپ آب نیاز به تعمیر دارد یا تعویض.

 

علت بو دادن کولر آبی

 

سایر دلایل

از دیگر عوامل ایجاد بوی بد در کولرهای آبی می‌توان به تجمع رسوب در کولر اشاره کرد، که باعث تولید باکتری و میکروب می‌شود. پس لازم است که هنگام سرویس کولر آبی، این مورد بررسی شود و رسوبات از بین برود. عمده رسوبات موجود در کولر به دلیل املاح موجود در آب است.

 

دلایل بوی بد کولر آبی

 

سوراخ بودن برزنت و بوی تسمه کولر همچنین از دلایل دیگر استشمام بوی بد در کولر آبی هستند. رفع علت بوی کولر در این موارد، بخشی با تعویض مناسب و به‌موقع پوشال‌ها و برزنت و شستشوی دوره‌ای کولر و بخشی دیگر با عیب یابی و تعمیر کولر  تحت نظارت افراد متخصص صورت می‌گیرد. 

برای رفع بوی بد کولر آبی، از متخصصین کمک بگیرید

در برخی مواقع علی رغم رعایت نکات بیان شده و سرویس و نگهداری مناسب همچنان مشکل بوی بد کولر آبی پا پرجاست. در این مواقع تا جایی که می‌توانید از افراد متخصص برای بازبینی و رفع مشکلات احتمالی در ساختار کولر آبی راهنمایی و کمک بخواهید.

در این محتوا سعی کردیم تمامی دلایل ایجاد بوی بد کولر آبی را شرح دهیم و راهکارهای رفع آن‌ها را هم بیان کنیم؛ اگر روش‌های مختلفی که در متن برای رفع بوی بد کولر آبی گفته شد، کارساز نبودند، می‌توانید اجرت سرویس کولر آبی را از تعمیرکاران ما استعلام بگیرید و سپس سرویس کار مورد نظر را استخدام کنید.

4.5 امتیاز از 1503 رای


برچسب‌ها:
سرویس کولر آبی
برای سرویس سرویس کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین