علت بوی سوختگی کولر آبی

ثبت درخواست " تعمیر کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت بوی سوختگی کولر آبی

استشمام بوی سوختگی کولر آبی می‌تواند تمام برنامه‌های شما برای داشتن یک تابستان مطبوع را به هم بریزد. این بوی کمابیش ترسناک نه تنها نشانه بروز مشکل در کولر است، بلکه بسته به علت بوی سوختگی کولر آبی احتمال دارد بخش‌ها بیشتری از دستگاه را هم دچار مشکل کند.

اگر بحث تعمیر را کنار بگذاریم، خبر خوب این است که دلیل بوی سوختگی کولر آبی را تقریبا به راحتی می‌توان پیدا کرد. با «خدمت از ما» همراه باشید تا ببینیم منشاء این بوی ناخوشایند در دستگاه شما از کجاست.

 

علت بوی سوختگی کولر آبی چیست؟

این بو ممکن است به دلایل متعددی ایجاد شود، از ایرادات جزئی بگیرید تا خرابی‌های اساسی؛ در واقع تشخیص بوی سوختگی کولر آبی، زیاد کار دشواری نیست. اگر موتور کولر آبی داغ شود یا به پمپ آب به مقدار کافی آب نرسد، ممکن است پمپ را بسوزاند و باعث بوی سوختگی مانند بوی سوختن پلاستیک شود. حتی وقتی تسمه کولر دچار سوختگی شود و باعث ایجاد بوی سوختگی در فضا می‌شود.

از طرفی بوی سوختگی کولر آبی ممکن تحت تاثیر اتصالی سیم‌ها و نیم سوز شدن برخی تجهیزات رخ دهد؛ با شناسایی عیب به راحتی می‌توان بوی سوختگی را تشخیص داد و مشکل بوی بد کولر آبی را رفع کرد. در ادامه به بررسی تمامی این موارد می‌پردازیم:

 

وجود بوی سوختگی در محیط اطراف کولر

بیایید کمی خوشبین باشیم. شاید اصلا منبع بوی سوختگی کولر آبی دستگاه شما نباشد؛ شاید چیز دیگری نزدیک کولر در حال سوختن است، و بوی آن از راه کانال‌ها وارد فضای شما شده. به فضای بیرون سرک بکشید. شاید در هوا دود را ببینید، شاید هم مچ کسی را در حال سیگار  کشیدن نزدیک به کولر گرفتید!

مهم اینجاست که علت بوی سوختگی از کولر آبی نشانه وجود ایراد در کولر نیست. تنها کاری که در این شرایط می‌توانید انجام دهید، خاموش کردن دستگاه است تا دود وارد فضا نشود. وقتی دیگر بوی سوختگی را حس نکردید، می‌توانید دوباره کولرتان را روشن کنید.

 

سوختن یا نیم سوز شدن موتور کولر

یکی از دلایل شایع و البته به شدت آزاردهنده بوی سوختگی کولر آبی سوختن موتور دستگاه است. بوی سوختگی موتور کولر آبی شبیه به بوی سوختن لوازم برقی و ذوب شدن سیم است.

 

از کجا بفهمیم موتور کولر آبی سوخته؟

در این حالت، مدت کوتاهی پس از استشمام بو کولر سریع از کار می‌افتد و خاموش می‌شود. و این یعنی یا موتور کاملا سوخته یا نیم‌سوز شده است.

 

خرابی پمپ علت بوی سوختگی کولر آبی

خراب شدن پمپ آب کولر یکی دیگر از دلایل ایجاد چنین بویی است. اگر پمپ خراب شود و آبی به پوشال‌ها نرسد، به هم خوردن روند کار کولر اصلا دور از ذهن نخواهد بود. کمبود آب در سیستم کولر مستقیما باعث گرم شدن بیش از حد موتور و ایجاد بوی سوختگی می‌شود.

اگر پمپ آب کولرتان قدیمی است، احتمال اینکه همین موضوع دلیل بوی سوختگی کولر آبی باشد، بیشتر هم می‌شود. پیشنهاد ما این است که هرسال اقدام به تعویض و یا تعمیر پمپ آب کولر خود کنید تا هم توان دستگاه حفظ شود، هم بوی سوختگی خانه‌تان را پر نکند، هم موتور کولر آسیب نبیند.

 

بوی سوختگی موتور کولر آبی

 

خشک بودن پوشال‌های کولر

پوشال خشک فقط باعث نمی‌شود هوای کولر گرم شود. پوشال خشک می‌تواند آتش بگیرد، و کولر را به یک کوره دلهره‌آور تبدیل کند. استشمام بوی سوختگی کولر آبی در این حالت هم اصلا عجیب نیست.

پوشال‌ها باید همیشه مرطوب باشند تا کولر خوب کار کند. به همین دلیل، خوب است که آنها را سالانه تعویض کنید (مانند پمپ). همچنین، چندهفته یکبار هم آنها را بررسی کنید تا مطمئن شوید مشکلی ندارند، و آب بهشان می‌رسد.

 

اتصالات معیوب و بوی سوختگی کولر آبی

مانند هر دستگاه برقی دیگری، صحت اتصالات الکتریکی و سیم‌کشی کولر آبی شما کارکرد مناسب آن را (بدون بوهای عجیب و غریب) تضمین می‌کند. اگر اتصالات الکتریکی ایراد داشته باشد، بیش از حد داغ می‌شوند. اجزای الکتریکی داغ در مجاورت آب هم یک ترکیب به شدت خطرناک را تشکیل می‌دهد.

هروقت بوی سوختگی کولر آبی را حس کردید، سریع دستگاه را خاموش، و اتصالاتش را چک کنید تا مطمئن شوید فرسوده نیستند و مشکلی وجود ندارد. چرا که مثلا سوییچ خراب می‌تواند باعث بیش از داغ شدن و نیم سوز شدن موتور کولر شود.

 

وجود ایراد در موتور فن کولر

اگر این قطعه هر مشکلی داشته باشد (مثلا اشتباه نصب شده باشد)، حتما آن را به عنوان علت بوی سوختگی کولر آبی در نظر داشته باشید. در صورتی که این قطعه را هم مانند پمپ و پوشال‌ها هرسال تعویض و یا حداقل سرویس کنید، مخصوصا اگر موتور فن‌تان قدیمی است، کمتر با چنین ایرادی روبه‌رو خواهید شد.

بیشتر بخوانید: تعمیرات موتور کولر)

 

روغن موتور نامرغوب دلیل بوی سوختگی کولر آبی

اگر خوش‌شانس باشید، ممکن است بوی نامطبوعی که حس می‌کنید صرفا به دلیل سوختن روغن موتور باشد و نه خود آن! روغن‌کاری موتور کولرهای آبی با روغن‌های بی‌کیفیت باعث سوختن روغن هنگام کار کولر و انتشار بوی آن در فضا می‌شود.

 

علت بوی سوختگی کولر آبی

 

بیش از حد بودن ولتاژ

وجود ولتاژ بیش از حد هم می‌تواند علت بوی سوختگی موتور کولر آبی باشد. اصولا هر کولری ولتاژ خاص خود را دارد که بهتر است از آن مطلع باشید. ولتاژ استاندارد کولرتان را می‌توانید روی موتور آن پیدا کنید. توجه داشته باشید که ولتاژ همیشه باید حدود 60 درصد ظرفیت نهایی که روی موتور نوشته شده است، باشد.

اگر میزان ولتاژ از حد استاندارد عبور کند، موتور بیش از حد داغ شده و بوی سوختن را از خود ساطع می‌کند. این اتفاق هم چنین عواقبی را به دنبال دارد:

  • آسیب به موتور و خاموش شدن دستگاه
  • آسیب به اتصالات و سیم‌کشی کولر

 

بیش از حد شل یا سفت بودن تسمه

تسمه بیش از حد شل درست کار نمی‌کند، تسمه بیش از حد سفت هم اصولا کار نمی‌کند؛ و هردو می‌توانند علت بوی سوختگی از کولر آبی شما باشند.

فراموش نکنید که تسمه باید با فشار درست نصب شود تا بتواند درست کار کند. اگر پس از بررسی کولر متوجه پارگی یا کشیدگی در تسمه شدید، برای رفع مشکل آن را تعویض کنید. برای دانستن نحوه تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی، به محتوای مربوطه مراجعه کنید.

رفع علت بوی سوختگی کولر آبی

برای پیدا کردن و رفع علت بوی سوختگی موتور کولر آبی، ابتدا دستگاه را خاموش کنید. سپس درپوش کناری آن را باز کنید، و موارد زیر را یکی یکی بررسی کنید:

  • بیش از حد سفت یا شل بودن تسمه
  • سیم‌کشی و اتصالات الکتریکی
  • استاندارد بودن میزان ولتاژ
  • سلامت یاتاقان بلبرینگ ( از کجا بفهمیم یاتاقان کولر خراب است)

در طی این مراحل متوجه خواهید شد کدام‌یک از این 9 مورد گفته شده دلیل بوی سوختگی کولر آبی شماست. اگر مشکل را پیدا نکردید، یا اصولا ترجیح می‌دهید کار را به کارشناسان معتبر بسپارید، ما به شما کمک می‌کنیم.

درخواست‌تان را رایگان در اپلیکیشن یا وبسایت «خدمت از ما» ثبت کنید، از متخصصان قیمت تعمیرات کولر آبی را بگیرید، و به سرعت بهترین تعمیرکاران شهرتان را پیدا کنید.

4.3 امتیاز از 1779 رای


تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین