علائم خرابی خازن کولر آبی

ثبت درخواست "تعمیر کولر آبی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علائم خرابی خازن کولر آبی

موتور، پمپ، تسمه و پوشال کولر آبی تمام توجه ما را به خود جلب کرده‌اند. اما قطعات ظریف‌تر این محصولات چه؟ مثلا اگر خازن کولر ابی خراب باشد چه میشود؟ اصلا علائم خرابی خازن کولر آبی چیست؟

در این مقاله قصد داریم این قطعه کوچک اما حیاتی را از زوایای مختلف بررسی کنیم، و ببینیم اگر خازن کولر ابی خراب باشد باید منتظر چه اتفاقات و نشانه‌هایی باشیم. تا انتهای مطلب با «خدمت از ما» همراه باشید.

 

اگر خازن کولر ابی خراب باشد چه میشود؟

برای اینکه کمی بیشتر این قطعه را جدی بگیریم، پیش از معرفی علائم خرابی خازن کولر آبی توضیح می‌دهیم که اگر برای این قطعه مشکلی پیش بیاید، چه عاقبتی در انتظار کولر شماست.

درست مانند برخی قطعات دیگر، اگر خازن کولر ابی خراب باشد می‌توانید منتظر از کار افتادن کل سیستم و حتی صدمه دیدن سایر بخش‌های آن باشید. خراب شدن واتر پمپ و پروانه، کند شدن سیستم اّبرسانی و حتی سوختن موتور از جمله عوارض معیوب شدن این قطعه است.

 

آیا موتور کولر آبی بدون خازن کار میکند؟

نقش خازن در موتور کولر، ایجاد گشتاور برای به حرکت در آوردن موتور است. اصطلاحاً گفته می شود که موتور با خازن راه انداز کار می کند. 2 مدل موتور دو دور با خازن وجود دارد:

  1. در کولرهایی با موتور دو دور با خازن راه‌انداز دائم، این قطعه در مدار موتور قرار دارد. این یعنی هرگاه که موتور کولر دو دور با خازن دائم کار، روشن باشد (روی دور تند یا کند)، خازن هم در حال کار کردن است.
  2. در موتورهای دو دور با خازن (سیم پیچ) راه انداز، پس از رسیدن دور موتور به سه چهارم دور اسمی آن، از مدار خارج می شود.

بنابراین با توجه به این موضوع و البته بخش قبل، مشخصا پاسخ این سوال یک "خیر" قاطعانه است. وجود خازن در این سیستم‌های تهویه (هرچقدر هم که ساده باشد) دلیلی دارد، و حضور آن برای اینکه باقی بخش‌ها بتوانند وظیفه‌شان را به درستی انجام دهند، حیاتی است.

 

اگر خازن کولر آبی خراب باشد چه میشود

 

علائم خرابی خازن کولر آبی چیست؟

حالا که با اهمیت این قطعه بهتر آشنا شده‌ایم، در این بخش بررسی می‌کنیم که اگر خازن کولر ابی خراب باشد چه نشانه‌هایی به ما کمک می‌کنند مشکل را سریع‌تر شناسایی کنیم.

 

تغییر شکل ظاهری خازن

واضح‌ترین مورد در علائم خرابی خازن کولر آبی، تغییر ظاهر آن است. اصولا خازن خراب (در هر دستگاهی) ظاهری بادکرده دارد. اگر هم خازن کولر شما از نوع روغنی باشد، هم ظاهر آنها باد می‌کند و هم سطح خارجی آن روغنی می‌شود. این نشانه‌ها به شما می‌گوید که خازن خراب شده است.

 

افزایش دمای موتور کولر

حس کردن این نشانه شاید چندان ساده نباشد؛ اما اگر اهل سرکشی مرتب از کولرتان باشید سریعا می‌توانید متوجه آن شوید. خرابی خازن مستقیما منجر به داغ شدن بیش از حد الکتروموتور می‌شود. اگر هم مشکل حل نشود و خازن به کار کردن در دمایی بالاتر محدوده مشخص‌شده ادامه دهد، خرابی کامل آن اجتناب‌ناپذیر است.

اگر کولرتان را در محلی خیلی گرم نصب نکرده‌اید و تهیه مناسبی هم دارد، لازم نیست "زیاد" نگران این مورد در علائم خرابی خازن کولر آبی باشید.

 

تشخیص خرابی خازن کولر آبی با نوسان ولتاژ

وجود نوسان در جریان برق و ولتاژ ورودی دستگاه هم از علائم خرابی خازن کولر آبی است. وقتی ولتاژ نوسان داشته باشد (ولتاژ ورودی به خازن از ولتاژ نامی و اسمی آن بیشتر باشد)، شدت جریان نیز بالا و پایین می‌رود، و همین موضوع باعث افزایش دمای خازن می‌شود.

اگر این اتفاق تکرار شود عمر خازن کاهش پیدا می‌کند، کارایی اولیه خود را از دست می‌دهد و نهایتا از کار می‌افتد.

 

مستهلک شدن موتور کولر

یکی دیگر از علائم خرابی خازن کولر آبی فرسوده شدن موتور دستگاه است؛ همان موتورهای دو دور با خازن راه‌انداز که بالاتر به آنها اشاره کردیم.

نصب کولر آبی در فضاهای گرم، استفاده برای مدت زمان طولانی و روشن و خاموش کردن‌های متعدد کیفیت و کارایی الکتروموتور را کاهش می دهد. مستهلک شدن موتور هم می‌تواند دلیل جدی‌ای برای خرابی خازن کولر آبی باشد.

 

علائم خرابی خازن کولر آبی

 

زور زدن دستگاه

اگر خازن کولر ابی خراب باشد، حتما متوجه زور زدن موتور کولر هنگام کار کردن شدید آن خواهید شد. در این شرایط به نظر می‌رسد باید با دست موتور را بچرخانید تا کولر بتواند کار کند. پس زور زدن موتور را هم به عنوان یکی از علائم خرابی خازن کولر آبی در ذهن داشته باشید.

 

کند شدن دور موتور کولر

این اتفاق به اندازه زور زدن موتور بغرنج نیست، اما همچنان می‌تواند خبر از خرابی خازن بدهد. الکتروموتورهای دو دور با خازن راه‌انداز چهار سیم‌پیچ متفاوت دارند (یک سیم‌پیچ مجزا برای هر دور موتور).

این موتورها در ساختار خود یک خازن و یک سیم‌پیچ کمکی دارند که در مدار آنها به صورت سری قرار گرفته‌اند. با روشن شدن کولر و کار کردن موتور، سیم پیچ اصلی، خازن و سیم‌پیچ کمکی هستند که باعث کار کردن موتور می‌شوند. بنابراین اگر خازن کولر ابی خراب باشد (یا دو بخش دیگر)، دور موتور کولر کند خواهد شد.

(بیشتر بخوانید:  علت کار نکردن دور کند کولر آبی)

 

تنظیم اشتباه تسمه

تنظیم اشتباه تسمه هم یکی دیگر از علائم خرابی خازن کولر آبی و سوختن آن است. اگر تسمه درست تنظیم نشده باشد، فشار زیادی به موتور الکتریکی دستگاه وارد می‌شود که می‌تواند منجر به خرابی خازن و سوختن آن شود.

همیشه مطمئن باشید که تسمه کولرتان درست تنظیم شده باشد تا هم بازدهی آن حفظ شود، هم مشکلی برای خازن و موتور آن پیش نیاید؛ برای تنظیم آن می‌توانید به محتوای کامل " تنظیم تسمه کولر آبی" از مجله "خدمت از ما" مراجعه کنید.

 

تست خازن موتور کولر آبی

اگر دست گذاشتن روی علائم خرابی خازن کولر آبی که تا اینجا بررسی کردیم برایتان چالش‌برانگیز است، با تست خازن می‌توانید به طور قطعی متوجه شوید که آیا خازن معیوب شده است یا خیر. با دو دستگاه می‌توانید این تست را انجام دهید:

  • با خازن‌سنج: ابتدا خازن را خالی (دشارژ) کنید. سپس با خازن‌سنج میکروفاراد خازن را به دست بیاورید. اگر خازن کولر ابی خراب باشد، عددی که به دست آوردید با مقداری ثبت‌شده روی بدنه متفاوت خواهد بود.
  • با اهم‌متر: ابتدا خازن را اتصال کوتاه بدهید تا جریانی وارد اهم‌متر نشود، و رنج مناسب را انتخاب می‌کنیم. اگر خازن نشتی داشته باشد، عقربه اهم‌متر به طرف صفر می‌رود و بعد قبل از بی‌نهایت می‌ایستد. اما اگر خازن اتصال کوتاه شده باشد، عقربه روی صفر می‌ماند.

اگر خازن کولر ابی خراب باشد چکار کنیم؟

معمولا اگر خازن خراب شده باشد، تنها با تعویض آن است که می‌توان علائم خرابی خازن کولر آبی را کاملا برطرف کرد. برای نصب خازن موتور کولر آبی باید موتور را کامل باز کنید، خازن را جایگزین کنید، و دوباره موتور را ببندید. پس اگر خودتان تخصص و ابزار لازم برای اینکار را ندارید، بهتر است از یک متخصص قابل اعتماد کمک بگیرید.

درخواست‌تان را در اپلیکیشن یا وبسایت «خدمت از ما» ثبت کنید، از برترین تعمیرکاران شهرتان به رایگان قیمت بگیرید، و بهترین گزینه را برای تعویض خازن کولر آبی‌تان انتخاب کنید.

 

راهنمای نصب خازن کولر ابی

همانطور که گفتیم، خازن سوخته را باید تعویض کنید. برای عوض کردن خازن موتور کولر آبی و نصب خازن جدید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. موتور کولر را باز کنید و خازن قدیمی را از جایش خارج کنید.
  2. در خازن راه انداز، 2 فیش ترمینال وجود دارد.
  3. یک فیش ترمینال خازن را به فیش پلاتینی کلید گریز از مرکز وصل کنید.
  4. فیش ترمینال دیگر را به سر سیم رابط سیم پیچ وصل کنید.

 

در این مطلب سعی کردیم که به زبان ساده، شما را با نقش خازن در موتور کولر آبی و علایم خرابی خازن کولر آبی آشنا کنیم. بسیار مهم است که بدانید اگر خازن کولر خراب و سوخته باشد، چه نشانه هایی دارد.

قیمت خازن کولر آبی، بسیار کم است و این قطعه جزء قطعات ارزان قیمت کولرهای آبی است. معمولاً در زمان سرویس و تعمیر کولر آبی، سرویسکار ماهر خازن را چک می کند تا اگر خراب باشد، تعویض شود.

تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading