آموزش تنظیم و تعویض تسمه کولر آبی

ثبت درخواست "تعمیر کولر آبی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش تنظیم و تعویض تسمه کولر آبی

اگر شما از مصرف‌کنندگان کولر آبی هستید؛ با شروع فصل گرما حتما باید به تسمه کولر آبی، هنگام سرویس آن توجه کنید. نحوه تنظیم تسمه کولر آبی و همچنین تعویض آن در صورت لزوم، از جمله کارهایی است که باید بدانید، زیرا کار پیچیده‌ای نیست و با یک آموزش ساده، می‌توانید آن را خودتان انجام دهید.

اگر هنگام بررسی و سرویس کولر، متوجه شدید که نیاز به تعویض تسمه کولر آبی دارید، حتما نسبت به انجام این کار اقدام کنید، زیرا یکی از مواردی که در سالم ماندن دینام کولر موثر است، همین تسمه کولر آبی می‌باشد. همچنین تسمه کولر آبی در عملکرد بهینه و مطلوب این دستگاه تاثیر بسزایی دارد. 

در این مطلب ما قصد داریم نکاتی درمورد تسمه کولر آبی و نحوه تنظیم تسمه کولر آبی و همچنین نحوه تعویض آن را برای شما شرح دهیم، پس تا پایان این محتوا با ما همراه باشید.

تمامی موارد مربوط به بررسی تسمه کولر آبی مثل  تنظیم تسمه کولر آبی، نحوه راه اندازی و تعویض تسمه کولر، در راستای رفع مشکلات پیش آمده در عملکرد این وسیله سرمایشی تحت تاثیر خرابی این قطعه صورت می‌گیرد.  

 

تسمه کولر آبی چیست؟

تسمه کولر آبی یک قطعه مکانیکی کولر است که باعث انتقال نیرو چرخشی از موتور به سمت پروانه کولر می‌شود. تسمه در کولر آبی برای لغزش‌های جزئی کولر طراحی شده است که به کارکرد بهتر کولر کمک می‌کند.

تسمه جزء قطعاتی است که خیلی زود فرسوده می‌شود، به همین دلیل نیاز به تعویض تسمه کولر آبی زیاد است. تسمه یکی از قطعاتی است که از داغ شدن و سوختن دینام جلوگیری می‌کند. به همین دلیل، اشکال در این قطعه و تنظیم نبودن تسمه کولر آبی، می‌تواند روی عملکرد سایر قطعات کولر هم موثر باشد.

زمانی که سر و صدای کولر زیاد شود یا باد خنک نزند ممکن است اشکال از تسمه باشد و باید حتما چک شود. البته علت صدای کولر آبی، الزاما وابسته به تسمه آن نیست و می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، که در محتوای مربوطه به آن پرداخته ایم.

 

نحوه تعویض تسمه کولر آبی

 

اهمیت تنظیم تسمه کولر آبی چیست؟

تنظیم تسمه کولر آبی، از آن جهت اهمیت دارد که، شل یا سفت بودن آن، باعث خرابی دینام و از همه مهمتر سوختن موتور کولر آبی می‌شود؛ و از آنجایی که هزینه خرید یک موتور کولر بسیار زیاد است، پس توجه و بررسی این موضوع، بسیار پراهمیت است.

تسمه ها در سایز و اندازه های مختلفی وجود دارند و اندازه آنها به صورت شماره روی بدنه تسمه نوشته شده است. هنگام خرید تسمه باید توجه کنید که تسمه مناسب و اندازه کولر شما باشد.

 

نحوه تنظیم تسمه کولر آبی

به طور کلی، تسمه باید به شکلی در کولر باشد، که نه خیلی کشیده شده باشد، که باعث پارگی و سخت کار کردن آن شود و نه حالت افتادگی داشته باشد. برای دانستن مناسب بودن و تنظیم بودن تسمه کولر آبی، کافی است دو سمت تسمه را به هم نزدیک کنید، در نزدیک پولی کوچک، این دو باید به اندازه یک بند انگشت از هم فاصله داشته باشند. در شکل زیر بهتر می‌توانید متوجه این توضیحات شوید.

 

آموزش تنظیم تسمه کولر آبی

 

اگر بعد از بررسی نیاز به تنظیم تسمه کولر آبی داشتید، کافی است که پیچهای پایه الکترو موتور را کمی شل کنید و با تکان دادن پایه ها، تسمه را تنظیم کنید. تسمه راب ه صورتی تنظیم کنید که نه زیاد شل باشد که روی پولی کوچک و بزرگ کمانه کند و نه زیاد کشیده شده باشد که محور را تحت فشار قرار دهد.

زمانی که کولر نیاز به تنظیم تسمه کولر و تعویض داشته باشد؛ صدای خشنی از کولر خارج می‌شود و اعلام می‌کند که زمان تعمیر کولر آبی رسیده است. سعی کنید دائما تسمه کولر را چشمی بررسی کنید و اگر نیاز به تنظیم و یا تعویض داشت، حتما به سرویس کار کولر اطلاع دهید.

 

تنظیم تسمه کولر آبی با رگلاژ کردن دینام کولر

شما می‌توانید در صورت شل یا سفت بودن تسمه، با رگلاژ کردن دینام کولر، تسمه را تنظیم کنید. برای تنظیم کردن تسمه به کمک دینام، باید به این صورت عمل کنید که؛ چهار پیچی که در زیر موتور یا همان دینام کولر قرار دارد را باز کنید، سپس اگر تسمه سفت است، دینام را به سمت پایین بکشید تا شل شود و اگر، تسمه کولر شل است، دینام را به سمت بالا بکشید. بعد از تنظیم شدن تسمه، سفت کردن پیچ ها را فراموش نکنید.

 

نحوه ی تعویض تسمه کولر آبی

اگر تسمه، دچار پارگی و پوسیدگی باشد، لازم است که تسمه عوض شود، برای تعویض تسمه کولر آبی، باید به شکل زیر عمل کنید:

 1. برای تعویض تسمه کولر آبی در ابتدا باید کولر را خاموش کنید.
 2. سپس دریچه کولر را باز کنید و هر دو پیچ موتور را شل کنید.
 3. حالا باید تسمه کهنه را بیرون بکشید؛ برای این کار، کافیست که تسمه را به سمت بیرون بکشید و یک دور آن را بچرخانید. با چرخاندن، تسمه از پولی پروانه خارج می‌شود.
 4. اندازه تسمه معمولا روی آن حک شده است. مطابق با آن، تسمه جدید را خریداری کنید.
 5. برای قرار دادن تسمه جدید، کافی است یک قسمت از تسمه را روی پولی پروانه قرار دهید و آن را بچرخانید؛ با چرخش پولی، تسمه در سر جای خود قرار میگیرد.
 6. مجدد پیچ‌ها را سفت و در آخر وضعیت کلی آن را چک کنید.
 7. در صورت نیاز به تنظیم شدن، از طریق توضیحات بالا، تسمه را تنظیم کنید.

 

تنظیم تسمه کولر آبی

 

باید بدانید که بهترین حالت تسمه زمانی است که پس از خاموش شدن موتور کولر اصطلاحا اگر رگلاژ باشد، کار چرخش پروانه کولر به سرعت متوقف نشود و پس از خاموشی 5 یا 6 دور بچرخد، نه اینک بلافاصله از کار بیفتد.

(مطلب پیشنهادی: تعویض پروانه کولر آبی)

 

چندین فاکتور تاثیرگذار در تعویض تسمه کولر آبی

تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی از خرید صحیح این قطعه تا نصب و راه اندازی اوصولی آن را در بر می‌گیرد. بنابراین برای دریافت نتیجه مطلوب از تعویض یا تعمیر تسمه کولر آبی باید از نمونه‌های مناسب این قطعه برای کولر اطلاع داشته و نسبت به نصب صحیح آن اقدامات لازم را انجام دهید. 

در این بخش به بررسی چندین فاکتور و علائم موثر در عملکرد، تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی برای استفاده بهینه از این وسیله سرمایشی با شما همراه خواهیم بود. 

 

تعویض تسمه کولر آبی

 

خرید تسمه کولر آبی

تسمه کولر آبی را هم می‎‌توانید به صورت آنلاین تهیه کنید و یا به صورت حضوری از مراکز فروش قطعات تهیه کنید. نکته که در خرید تسمه کولر باید به آن دقت کنید این است که حتما اندازه آن را بدانید و به ضخامت و طول آن توجه کنید، چرا که هر کولر متناسب با حجم موتور آن تسمه متفاوتی دارد و اندازه نبودن آن باعث ایجاد مشکل در موتور و عدم کارکرد مناسب کولر می‌شود.

 

علائم شل بودن تسمه کولر

از علامت شل بودن تسمه کولر آبی می‌توان به سر و صدا و لغزش موتور اشاره کرد، همچنین اگر تسمه شل باشد ممکن است کولر شما باد گرم بزند و کلا موتور هرز بگردد؛ این امر باعث می‌شود بازدهی کولر شما پایین بیایید و به مرور زمان به کولر و موتور کولر آبی آسیب‌های جدی وارد می‌کند؛ و نیاز به نصب موتور کولر آبی پیدا می‌کنید. البته عوامل دیگری هم بر علت کند شدن دور موتور کولر آبی اثر گذار هستند.

 

نحوه سفت كردن تسمه كولر ابي

 

نکاتی راجع به سرویس کولر آبی و تعویض تسمه کولر آبی

تمامی قطعات کولر آبی در هنگام تعویض و تنظیم با یک سری مراحل و نکات خاصی همراه هستند. بیشتر این نکات در روند عملکرد این وسیله سرمایشی تاثیر بسزایی دارد. در این بخش با چندین نکته مهم در خصوص تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی در منزل آشنا می‌شویم. 

 • قبل از روشن کردن کولر آبی پس از سرویس دریچه‌ها را حتما ببندید.
 • برای از بین بردن رسوب داخل کولر می‌توانی از مواد سفید کننده یا جوهر نمک استفاده کرد.
 • در صورت از کار افتادن قطعات الکتریکی بهتر است آن تعویض شود.
 • بهتر است در سرویس کولر آبی محل اتصال محور توربین هوا به بولبیرینگ‌ها روغن‌کاری شود.
 • اندازه‌ی آب داخل کولر را می‌توان با گرداندن حباب بر روی شناور به خوبی تنظیم کرد.
 • سطح کولر نسبت به زمین باید تراز باشد تا آب در یک طرف آن جمع نشود.
 • برای تنظیم تسمه کولر آبی و چک کردن موتور حتما توجه داشته باشید که برق کولر قطع باشد.

جمع بندی نحوه تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی 

در این مطلب ما سعی کردیم مراحل و نحوه تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی را برای شما بازگو کنیم که امیدواریم مورد توجه و استفاده شما قرار بگیرد. در کل اگر فردی فنی نیستید، بهتر است که کار تعویض تسمه کولر آبی را به یک متخصص بسپارید.

پیشنهاد ما به شما برای پیدا کردن متخصص حرفه‌ای در زمینه سرویس کولر، بازار آنلاین خدمت از ما است؛ شما با ثبت سفارش در "خدمت از ما" و انتخاب متخصص حرفه‌ای می‌توانید این کار را در سریع‌ترین زمان ممکن و با خیال راحت انجام دهید.

تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading