تنظیم تسمه کولر آبی

ثبت درخواست " تعمیر کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تنظیم تسمه کولر آبی

اگر شما از مصرف‌کنندگان کولر آبی هستید؛ با شروع فصل گرما حتما باید به تسمه کولر آبی، هنگام سرویس آن توجه کنید. نحوه تنظیم تسمه کولر آبی و همچنین تعویض آن در صورت لزوم، از جمله کارهایی است که باید بدانید، زیرا کار پیچیده‌ای نیست و با یک آموزش ساده، می‌توانید آن را خودتان انجام دهید.

اگر هنگام بررسی و سرویس کولر، متوجه شدید که نیاز به تعویض تسمه کولر آبی دارید، حتما نسبت به انجام این کار اقدام کنید، زیرا یکی از مواردی که در سالم ماندن دینام کولر موثر است، همین تسمه کولر آبی می‌باشد. همچنین تسمه کولر آبی در عملکرد بهینه و مطلوب این دستگاه تاثیر بسزایی دارد.

در این مطلب ما قصد داریم نکاتی درمورد تسمه کولر آبی و نحوه تنظیم تسمه کولر آبی و همچنین نحوه تعویض آن را برای شما شرح دهیم، پس تا پایان این محتوا با ما همراه باشید.


 

تسمه کولر آبی چیست؟

تسمه کولر آبی یک قطعه مکانیکی کولر است که باعث انتقال نیرو چرخشی از موتور به سمت پروانه کولر می‌شود. تسمه در کولر آبی برای لغزش‌های جزئی کولر طراحی شده است که به کارکرد بهتر کولر کمک می‌کند.

تسمه جزء قطعاتی است که خیلی زود فرسوده می‌شود، به همین دلیل نیاز به تعویض تسمه کولر آبی زیاد است. تسمه یکی از قطعاتی است که از داغ شدن و سوختن دینام جلوگیری می‌کند. به همین دلیل، اشکال در این قطعه و تنظیم نبودن تسمه کولر آبی، می‌تواند روی عملکرد سایر قطعات کولر هم موثر باشد.

زمانی که سر و صدای کولر زیاد شود یا با دور تند کار نکند ممکن است اشکال از تسمه باشد و باید حتما چک شود. البته علت کار نکردن دور تند کولر آبی، الزاما وابسته به تسمه آن نیست و می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، که در محتوای مربوطه به آن پرداخته‌ایم.

 

تسمه کولر آبی

 

اهمیت تنظیم تسمه کولر آبی

تنظیم تسمه کولر آبی، از آن جهت اهمیت دارد که، شل یا سفت بودن آن، باعث خرابی دینام و از همه مهمتر سوختن موتور کولر آبی می‌شود؛ و از آنجایی که هزینه خرید یک موتور کولر بسیار زیاد است، پس توجه و بررسی این موضوع، بسیار پراهمیت است.

تسمه ها در سایز و اندازه های مختلفی وجود دارند و اندازه آنها به صورت شماره روی بدنه تسمه نوشته شده است. هنگام خرید تسمه باید توجه کنید که تسمه مناسب و اندازه کولر شما باشد.

 

نحوه تنظیم تسمه کولر آبی

به طور کلی، تسمه باید به شکلی در کولر باشد، که نه خیلی کشیده شده باشد، که باعث پارگی و سخت کار کردن آن شود و نه حالت افتادگی داشته باشد.

برای دانستن مناسب بودن و تنظیم بودن تسمه کولر آبی، کافی است دو سمت تسمه را به هم نزدیک کنید، در نزدیک پولی کوچک، این دو باید به اندازه یک بند انگشت از هم فاصله داشته باشند. در شکل زیر بهتر می‌توانید متوجه این توضیحات شوید:

 

آموزش تنظیم تسمه کولر آبی

 

اگر بعد از بررسی نیاز به تنظیم تسمه کولر آبی داشتید، کافی است که پیچ‌های پایه الکترو موتور را کمی شل کنید و با تکان دادن پایه‌ها، تسمه را تنظیم کنید. تسمه را به صورتی تنظیم کنید که نه زیاد شل باشد که روی پولی کوچک و بزرگ کمانه کند و نه زیاد کشیده شده باشد که محور را تحت فشار قرار دهد.

زمانی که کولر نیاز به تنظیم تسمه کولر و تعویض داشته باشد؛ صدای خشنی از کولر خارج می‌شود و اعلام می‌کند که زمان سرویس کولر فرارسیده است. سعی کنید دائما تسمه کولر را چشمی بررسی کنید و اگر نیاز به تنظیم و یا تعویض داشت، حتما به سرویس کار کولر اطلاع دهید.شما می‌توانید همین حالا هزینه تعمیر کولر آبی را از متخصصین «خدمت از ما» استعلام بگیرید.

لازم به ذکر است که فرآیند تنظیم تسمه در کولرهای کوچک نیز به همین صورت است. با این حال اگر بعد از تنظیم تسمه، کولر آبی کوچک شما روشن نمی‌شود، پیشنهاد می‌کنیم مطلب تعمیر کولر آبی کوچک را بخوانید.

 

تنظیم تسمه کولر آبی با رگلاژ کردن دینام کولر

یکی از سوالات مهم کاربران در این زمینه این است که؛ تسمه کولر آبی چقدر باید سفت باشد؟ در این مورد می‌توانید در صورت شل یا سفت بودن تسمه، با رگلاژ کردن دینام کولر، میزان سفتی تسمه کولر آبی را تنظیم کنید. برای تنظیم کردن تسمه به کمک دینام، باید به این صورت عمل کنید که:

 • چهار پیچی که در زیر موتور یا همان دینام کولر قرار دارد را باز کنید.
 • اگر تسمه سفت است، دینام را به سمت پایین بکشید تا شل شود و اگر، تسمه کولر شل است، دینام را به سمت بالا بکشید.
 • بعد از تنظیم میزان سفتی تسمه کولر آبی، سفت کردن پیچ ها را فراموش نکنید.

باید بدانید که بهترین حالت تسمه زمانی است که پس از خاموش شدن موتور کولر اصطلاحا اگر رگلاژ باشد، کار چرخش پروانه کولر به سرعت متوقف نشود و پس از خاموشی 5 یا 6 دور بچرخد، نه اینکه بلافاصله از کار بیفتد. با این حال ممکن است پروانه کولر نیز مشکل داشته باشد که در این صورت پیشنهاد می‌کنیم مطلب تعویض شفت کولر آبی را بخوانید.

 

علائم شل بودن تسمه کولر

 

علائم شل بودن تسمه کولر آبی

از علائم شل بودن تسمه کولر آبی می‌توان به سر و صدا و لغزش موتور اشاره کرد، همچنین اگر تسمه شل باشد ممکن است کولر شما باد گرم بزند و کلا موتور هرز بگردد.

این امر باعث می‌شود بازدهی کولر شما پایین بیایید و به مرور زمان به کولر و موتور کولر آبی آسیب‌های جدی وارد می‌کند؛ در این شرایط ممکن است قطعات الکتریکی کولر مثل خازن‌ها آسیب ببینند و مجبور به تعمیر موتور کولر آبی شوید. پیشنهاد می‌کنیم درباره نقش خازن در کولر آبی بیشتر بدانید.

 

میزان سفتی تسمه کولر آبی

 

نحوه تعویض تسمه کولر آبی

اگر تسمه، دچار پارگی و پوسیدگی باشد، لازم است که تسمه عوض شود، برای تعویض تسمه کولر آبی، باید به شکل زیر عمل کنید:

 1. برای تعویض تسمه کولر آبی در ابتدا باید کولر را خاموش کنید.
 2. سپس دریچه کولر را باز کنید و هر دو پیچ موتور را شل کنید.
 3. حالا باید تسمه کهنه را بیرون بکشید؛ برای این کار، کافیست که تسمه را به سمت بیرون بکشید و یک دور آن را بچرخانید. با چرخاندن، تسمه از پولی پروانه خارج می‌شود.
 4. اندازه تسمه معمولا روی آن حک شده است. مطابق با آن، تسمه جدید را خریداری کنید.
 5. برای قرار دادن تسمه جدید، کافی است یک قسمت از تسمه را روی پولی پروانه قرار دهید و آن را بچرخانید؛ با چرخش پولی، تسمه در سر جای خود قرار می‌گیرد.
 6. مجدد پیچ‌ها را سفت و در آخر وضعیت کلی آن را چک کنید.
 7. در صورت نیاز به تنظیم شدن، از طریق توضیحات بالا، تسمه را تنظیم کنید

 

نکاتی راجع به تعویض تسمه و سرویس کولر آبی

تمامی قطعات کولر آبی در هنگام تعویض و تنظیم با یک سری مراحل و نکات خاصی همراه هستند. بیشتر این نکات در روند عملکرد این وسیله سرمایشی تاثیر بسزایی دارد. در این بخش با چندین نکته مهم در خصوص تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی در منزل آشنا می‌شویم. 

 • پس از سرویس کردن کولر آبی و قبل از روشن کردن آن، دریچه‌ها را حتما ببندید.
 • برای از بین بردن رسوب داخل کولر می‌توانید از مواد سفید کننده یا جوهر نمک استفاده کرد.
 • در صورت از کار افتادن قطعات الکتریکی بهتر است آن‌ها را تعویض کنید.
 • بهتر است در سرویس کولر آبی محل اتصال محور توربین هوا به بولبیرینگ‌ها روغن‌کاری شود.
 • اندازه آب داخل کولر را می‌توان با گرداندن حباب بر روی شناور به خوبی تنظیم کرد.
 • سطح کولر نسبت به زمین باید تراز باشد تا آب در یک طرف آن جمع نشود.
 • برای تنظیم تسمه کولر آبی و چک کردن موتور حتما توجه داشته باشید که برق کولر قطع باشد.

جمع بندی

در این مطلب ما سعی کردیم مراحل و نحوه تعویض و تنظیم تسمه کولر آبی را برای شما بازگو کنیم که امیدواریم مورد توجه و استفاده شما قرار بگیرد. در کل اگر فردی فنی نیستید، بهتر است که کار تعویض تسمه کولر آبی را به یک متخصص بسپارید.

پیشنهاد ما به شما برای پیدا کردن متخصص حرفه‌ای در زمینه سرویس کولر، بازار آنلاین خدمت از ما است؛ شما با ثبت سفارش در "خدمت از ما" و انتخاب متخصص حرفه‌ای، می‌توانید خدمات تعمیر کولر آبی در تهران، تعمیر کولر آبی در کرج و سایر شهرها را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنید.

4.5 امتیاز از 1536 رای


تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین