تسمه کولر آبی و نحوه تنظیم آن

ثبت درخواست "تعمیر کولر آبی"
تسمه کولر آبی و نحوه تنظیم آن

اگر شما از مصرف‌کنندگان کولر آبی هستید؛ با شروع فصل گرما حتما باید به نحوه تنظیم تسمه کولر آبی دقت کنید، که اگر تسمه کولر آبی نیاز به تعویض داشته باشد؛ حتما آن را انجام دهید. چرا که تسمه کولر آبی از قطعات مکانیکی کولر است که کار یاتاقان کولر را راحت‌تر می‌کند. پس چک کردن آن را حتما در برنامه سرویس کولر خود قرار دهید. در این مطلب ما قصد داریم نکاتی درمورد تسمه کولر آبی و نحوه تنظیم تسمه کولر آبی را برای شما شرح دهیم.

تسمه کولر آبی چیست؟

تسمه کولر آبی یک قطعه مکانیکی کولر است که باعث انتقال نیرو از موتور به سمت کمپرسور می‌شود. تسمه در کولر آبی برای لغزش‌های جزئی کولر طراحی شده است که به کارکرد بهتر کولر کمک می‌کند. زمانی که سر و صدای کولر زیاد شود یا باد خنک نزند ممکن است اشکال از تسمه باشد و باید حتما چک شود. تسمه کولر آبی به داغ نشدن دینام و جلوگیری از سوختن دینام کولر کمک می‌کند.

 

نحوه تعویض تسمه کولر آبی

 

نحوه ی تعویض تسمه کولر آبی

برای تعویض تسمه کولر آبی در ابتدا باید کولر را خاموش کنید؛ سپس دریچه کولر را باز کنید و پیچ هر دو موتور را شل کنید، قسمتی که تسمه روی آن قرار دارد را با چرخاندن پولی بیرون بیاورید و اندازه تسمه معمولا روی آن حک شده و مطابق با آن تسمه جدید را خریداری می‌کنیم؛ پس از تهیه تسمه جدید آن را در جای خود قرار داده و پیچ‌ها را سفت می‌کنیم و در آخر وضعیت کلی آن را چک می‌کنیم.

نحوه رگلاژ تسمه کولر آبی؛ میزان سفتی تسمه کولر آبی

اگر تسمه موتور را محکم ببندید موتور دچار مشکل می‌شود و اگر آن را شل ببندید موتور هرز می‌گردد بنابراین در نحوه رگلاژ تسمه باید دقت کنید. اگر تسمه در نزدیکی پولی کوچک توسط دو انگشت به هم نزدیک کنیم باید به اندازه یک انگشت با هم فاصله داشته باشند یا در حات خاموشی موتور فن سریع توقف نکند و بعد از چند دور بایستد.

 

نحوه رگلاژ تسمه کولر آبی

 

خرید تسمه کولر آبی

تسمه کولر آبی را هم می‎‌توانید به صورت آنلاین تهیه کنید و یا به صورت حضوری از مراکز فروش قطعات تهیه کنید. نکته که در خرید تسمه کولر باید به آن دقت کنید این است که حتما اندازه آن را بدانید و به ضخامت و طول آن توجه کنید، چرا که هر کولر متناسب با حجم موتور آن تسمه متفاوتی دارد و اندازه نبودن آن باعث ایجاد مشکل در موتور و عدم کارکرد مناسب کولر می‌شود.

 

علائم شل بودن تسمه کولر

از علامت شل بودن تسمه کولر آبی می‌توان به سر و صدا و لغزش موتور اشاره کرد، همچنین اگر تسمه شل باشد ممکن است کولر شما باد گرم بزند و کلا موتور هرز بگردد؛ این امر باعث می‌شود بازدهی کولر شما پایین بیایید و به مرور زمان به کولر و موتور کولر آبی آسیب‌های جدی وارد می‌کند.

 

تسمه کولر آبی چقدر بای سفت باشد

 

نکاتی راجع به سرویس کولر آبی و تعویض تسمه کولر آبی

  • قبل از روشن کردن کولر آبی پس از سرویس دریچه‌ها را حتما ببندید.
  • برای از بین بردن رسوب داخل کولر می‌توانی از مواد سفید کننده یا جوهر نمک استفاده کرد.
  • در صورت از کار افتادن قطعات الکتریکی بهتر است آن  تعویض شود.
  • بهتر است در سرویس کولر آبی محل اتصال محور توربین هوا به بولبیرینگ‌ها روغن‌کاری شود.
  • اندازه‌ی آب داخل کولر را می‌توان با گرداندن حباب بر روی شناور به خوبی تنظیم کرد.
  • سطح کولر نسبت به زمین باید تراز باشد تا آب در یک طرف آن جمع نشود.
  • برای تنظیم تسمه کولر آبی و چک کردن موتور حتما توجه داشته باشید که برق کولر قطع باشد.

 

نحوه تنظیم تسمه کولر آبی

زمانی که کولر نیاز به تنظیم تسمه کولر و تعویض داشته باشد؛ صدای خشنی از کولر خارج می‌شود و اعلام می‌کند که زمان تعمیر کولر رسیده است. سعی کنید دائما تسمه کولر را چشمی بررسی کنید و اگر نیاز به تنظیم و یا تعویض داشت، حتما به سرویس کار کولر اطلاع دهید.

باید بدانید که بهترین حالت تسمه زمانی است ک پس از خاموش شدن موتور کولر اصطلاحا اگر رکلاژ باشد، کار چرخش پروانه کولر به سرعت متوقف نشود وپس از خاموشی 5 یا 6 دور بچرخد، نه اینک بلافاصله از کار بیفتد.

 

تنظیم تسمه کولر آبی

 

سخن پایانی

در این مطلب ما سعی کردیم نکات مهم تسمه کولر آبی و نحوه تنظیم آن را برای شما بازگو کنیم که امیدواریم مورد توجه و استفاده شما قرار بگیرد. در کل تعویض تسمه کولر آبی کار آسانی نیست و بهتر است تنظیم و تعویض آن را به متخصص بسپاریم. پیشنهاد ما به شما برای پیدا کردن متخصص حرفه‌ای در زمینه سرویس کولر، بازار آنلاین خدمت از ما است شما با ثبت سفارش در "خدمت از ما" و انتخاب متخصص حرفه‌ای می‌توانید این کار را در سریع‌ترین زمان ممکن و با خیال راحت انجام دهید.

 

3.87 امتیاز از 76 رای

تعمیر کولر آبی

برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با تعمیر کولر آبی

مطالب مرتبط با سرمایشی

علت سر و صدای کولر آبی چیست؟
هواساز

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading