نحوه تعویض شفت و پروانه کولر آبی

ثبت درخواست " تعمیر کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
نحوه تعویض شفت و پروانه کولر آبی

رفع مشکل و تعویض پروانه یا شفت کولر آبی از جمله مواردی است که همیشه قبل از روشن کردن کولر و هنگام سرویس کردن این دستگاه باید مورد بررسی و تعویض قرار بگیرد. 

تعویض پروانه کولر آبی در صورت فرسودگی در کنار مواردی مثل مشاهده وضعیت یاتاقان کولر آبی، تنظیم تسمه کولر آبی و دمونتاژ کولر آبی از مراحل مهم در سرویس کولر آبی به حساب می‌آید. باد خنک جریان یافته در کانال کولر حاصل فعالیت و چرخش پروانه کولر یا فن کولر در قطعه ای به نام حلزونی است.

بنابراین اقدام به موقع برای تعویض پروانه کولر آبی و یا تعویض شفت کولر آبی که همان محور پروانه کولر آبی است، در هنگام از کار افتادگی یا فرسودگی و همچنین رفع سفت شدن پروانه کولر آبی ارتباط مستقیمی بر عملکرد مناسب این سیستم سرمایشی دارد.

سلامت تجهیزات کولر در بهینه سازی مصرف انرژی هنگام استفاده از این سیستم خنک کننده هوا تاثیر دارد. توجه به وضعیت شفت و پروانه کولر آبی و تجهیزات وابسته به آن مثل حلزونی کولر و تعویض قطعات در صورت فرسودگی، در عملکرد و طول عمر کولر تاثیر مثبت دارد.

 

پروانه و شفت کولر آبی چیست؟

هنگامی که به کولر آبی نگاه کنید. در قسمت مرکزی کولر، یک قطعه فلزی می‌بینید که شبیه به حلزون است، به همین جهت به این بخش از کولر آبی حلزونی می‌گویند. بخش حلزونی دارای محو مرکزی و یک پروانه فلزی است، که به دور این محور می چرخد و چرخش همین پروانه باعث تولید باد خنک در کولر می‌کند.

محور مرکزی که پروانه کولر به دور آن می‌چرخد را شفت کولر آبی می‌گویند. در صورت آسیب دیدن شفت، پروانه کولر از کار می‌افتد و دستگاه شروع به داغ شدن می‌کند، در این شرایط ممکن است بوی سوختگی کولر آبی را حس کنید که در نهایت نیاز به تعویض شفت کولر آبی دارید. اما در ادامه به بررسی علائم نیاز به تعویض پروانه کولر آبی خواهیم پرداخت.

 

پروانه کولر آبی چیست

 

علائم نیاز به تعویض پروانه کولر آبی

هر قطعه معیوبی یک سری نشانه و علائم برای بروز ایراد در نحوه عملکرد خود دارد. با مشاهده این نشانه‌ها و رفع به موقع آنها به راحتی می‌توانید در بهبود عملکرد کولر آبی تاثیر بگذارید و همچنین از هزینه‌های زیاد و اضافی جلوگیری کنید.

گاها آسیب به قطعه پروانه و یا تجهیزات وابسته به آن مثل تسمه کولر که انرژی لازم را برای چرخش این قطعه فراهم می‌کند و یا حلزونی که در آن قرار دارد روی عملکرد مناسب پروانه کولر آبی نقش دارند.

از مهمترین علائم خرابی و نیاز به تعویض پروانه کولر آبی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهتر است در صورت مشاهده این موارد و بعد از بررسی آن، اقدام به تعویض قطعات قدیمی و فرسوده و یا در صورت لزوم تعویض شفت کولر آبی کنید. اگر قادر به تشخیص دلیل عیب ایجاد شده در نحوه عملکرد پروانه کولر آبی نیستید، کافیست هزینه تعمیر کولر آبی را از متخصصین استعلام بگیرید و بهترین تعمیرکار شهرتان را استخدام کنید.

 

علائم نیاز به تعویض پروانه کولر آبی

 

چه عواملی منجر به از کار افتادگی پروانه کولر آبی می‌شوند؟

عوامل خاص و مشخصی می‌تواند در نحوه عملکرد پروانه کولر آبی و نیاز به تعویض آن نقش داشته باشد. یکی از علل صدای ناهنجار و جیر جیر مانند کولر، ایراد و تاب برداشتن پروانه کولر آبی است. در این قسمت به بخشی از این نکات تاثیر گذار در عملکرد پروانه این سیستم خنک کننده می‌پردازیم.

 • کیفیت نامطلوب محور نگهدارنده پروانه یا همان شفت کولر آبی که در صورت بروز ایراد، نیاز به تعویض شفت کولر است.
 • نامیزان و تراز نبودن کولر آبی
 • فرسودگی و آسیب پذیری یاتاقان‌های کولر آبی
 • خرابی پولی کولر آبی
 • ضعف شفت (محور نگهدارنده) نسبت به قدرت موتور الکتریکی

 

عوامل موثر در خراب شدن پروانه کولر

 

توجه داشته باشید در صورت تاب برداشتن فن و پروانه کولر آبی، بهترین پیشنهاد تعویض پروانه کولر آبی است. چنانچه محور نگدارنده پروانه کولر آبی دچار مشکل شده و آسیب دیده است، بایستی تعویض شفت کولر آبی انجام شود.

 

علت سفت شدن پروانه کولر آبی چیست؟

سفت شدن تسمه کولر، خرابی پولی و ضعف در تجهیزات تعبیه شده در بدنه کولر در سفت شدن پروانه کولر آبی و خرابی زود به زود تسمه کولر تاثیر دارد. تعویض پروانه کولر آبی در این مواقع از جمله موارد تاثیرگذار در بهبود عملکرد کولر آبی می‌باشد.

 

علت سفت شدن پروانه کولر آبی

 

چرا تعویض پروانه کولر آبی اهمیت دارد؟

با گذشت زمان و استفاده از کولر آبی ممکن است، عوامل زیادی در فرسودگی تجهیزات سیستم خنک کننده نقش داشته باشند. ایجاد نقص در عملکرد یکی از تجهیزات کولر منجر به افت عملکرد مناسب آن شده و این امر افزایش مصرف انرژی و عدم بهره‌وری کولر آبی را به دنبال دارد. یکی از این قطعات موثر در نحوه عملکرد کولر، پروانه کولر آبی تعبیه شده در حلزونی کولر است.

با توجه به اینکه وظیفه این قطعه فراهم کردن جریان باد خنک برای انتقال به کانال های کولر است، تعویض و بررسی وضعیت آن روی کارکرد مناسب کولر تاثیر دارد. همچنین عدم تعویض پروانه کولر آبی می‌تواند به سایر بخش‌های کولر از جمله خازن‌ها تاثیر بگذارد. نقش خازن در کولر آبی را اینجا بخوانید.

تعویض پروانه در هنگام سرویس کولر و یا در مواقع مشاهده ایراد در این قطعه کمک زیادی به بهبود عمکرد کولر آبی می‌کند. تشخیص به موقع فرسودگی و از کار افتادگی، در تعویض شفت و پروانه کولر آبی نقش بسزایی دارد.

 

تعویض پروانه کولر آبی

 

مراحل تعویض شفت کولر آبی

برای تعویض شفت کولر آبی، لازم است که به ترتیب و با دقت مراحل زیر را انجام دهید:

 1.  به کمک پیچ گوشتی، پیچ های پولی یا فولی کولر آبی را باز کنید (قطعه‌ای که تسمه کولر روی آن سوار است) و سپس به کمک فولی کش، آن را خارج کنید.
 2. بعد از آن باید به سراغ باز کردن پیچ هایی بروید که روی پروانه قرار دارد، این پیچ ها برای اینکه شفت کولر آبی، هنگام چرخش پروانه هرز نچرخد استفاده شده است.
 3. حالا باید پیچ های یاتاقان را برای باز شدن راحت شفت کولر، کمی شل کنید و با کمی چرخاندن شفت، آن را خارج کنید.
 4. شفت جدید را سر جای مورد نظر قرار دهید.
 5. مجدد تمامی پیچ هایی را که باز کردید را، به همان صورت ببندید.

 

نحوه تعویض پروانه کولر آبی

برای تعویض پروانه کولر آبی، ابزار، مهارت و دانش کافی لازمه کار است. بنابراین در صورت نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه انجام این کار را به یک متخصص بسپارید.

قبل از هر چیز، باید عیب یابی انجام شود و علت خرابی پروانه را مشخص کنید، اگر مشکل از بخش های دیگر مثلا، از یاتاقان کولر و یا شفت کولر آبی باشد، لازم است که اقدام به تعویض آنها کنید. در ادامه به نحوه تعویض شفت کولر آبی می‌پردازیم.

 برای تعویض این قطعه باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. ابتدا کولر را در حالت خاموش قرار داده و برق را قطع کنید.
 2. با کمک پیچ گوشتی، پیچ های قاب اطراف بدنه کولر را باز کنید و قاب ها را بردارید و سپس صفحه نگهدارنده جلوی پروانه را بردارید تا به پروانه دسترسی داشته باشید.
 3. پس از آن برای جلوگیری از آسیب به دستانتان، به کمک دستکش محافظ، تسمه پروانه را باز کنید و گوشه ای بگذارید.
 4. با استفاده از آچار مخصوص پیچ‌های دو سر محور را باز کنید و قطعه پولی را با کمک آچار آلن، از قسمت مربوطه خارج کنید.
 5. با رعایت همین موازین محور و پروانه را از جایگاه مخصوص خارج کرده و با دقت بعد از انجام روغن کاری، محور و پروانه جدید را جایگزین کنید. (در نظر داشته باشید که پروانه جدید را به صورتی در محفظه قرار دهید که پره ها به سمت پایین باشد)

مراحل بیان شده در این قسمت شاید آسان به نظر بیاید اما حساسیت و پیچیدگی کار به گونه ای است که بهتر است برای تعویض پروانه و محور پروانه کولر آبی از یک تعمیرکار متخصص در این زمینه استفاده شود.

تعویض پروانه کولر آبی تا حد زیادی در بهبود جریان هوای خنک در فضای مورد نظر تاثیر دارد. کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی انرژی برق و آب مصرفی برای راه اندازی کولر از دیگر موارد موثر در سرویس به موقع کولر و تعویض قطعات معیوب است.

 

تعویض شفت کولر آبی

 

رفع صدای ناهنجار کولر آبی با تعویض پروانه

یکی از نکات مهم و تاثیرگذار در از بین رفتن صدای جیرجیر کولر آبی که باعث از بین رفتن آرامش افراد بخصوص در مصارف خانگی می‌باشد، چک کردن،شفت و تسمه است. بررسی پروانه کولر، شفت و تسمه کولر است. تعویض پروانه کولر آبی در هنگام فرسودگی و سرویس به موقع این سیستم سرمایشی کمک زیادی به کاهش صدای مزاحم کولر می‌کند.

خشک شدن یاتاقان در کنار این مورد در بوجود آوردن صدای جیر جیر در کولر آبی بی‌تاثیر نمی‌باشد. اما در کل ناهمواری و کجی محور پروانه و ناهم‌تراز بودن محل قرارگیری کولر از دلایل اصلی جیرجیر در کولر آبی است.

تعویض به موقع و اصولی قطعات فرسوده کولر آبی از جمله پروانه کولر آبی در هنگام سرویس کردن این سیستم خنک کننده بسیار اهمیت دارد. تعویض پروانه کولر آبی در کنار تعویض شفت کولر آبی، بررسی وضعیت دریچه‌ها، نحوه عایق کاری کف کولر و چک کردن مطلوب بودن وضع پوشال‌ها از جمله موارد اساسی در بهبود جریان هوای خنک در فضای مورد استفاده است.

ما در این محتوا به طور کامل مراحل تعویض پروانه و شفت کولر آبی را شرح دادیم، اما اگر برای تعویض قطعات مختلف، پیش زمینه و مهارت لازم را ندارید، می توانید از متخصصین تعمیر کولر آبی اصفهان، تعمیر کولر آبی مشهد و سایر شهرها کمک بگیرید تا بهترین متخصصین را با کمترین هزینه استخدام کنید.

4.5 امتیاز از 2871 رای


برچسب‌ها:
تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین