علت کند شدن دور موتور کولر آبی چیست؟

ثبت درخواست "تعمیر کولر آبی"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت کند شدن دور موتور کولر آبی چیست؟

کند شدن دور موتور کولر آبی مشکلی است که با شروع فصل گرما برای مردم شروع می‌شود و معمولا قبل از سرویس کولر آبی با این مشکل مواجه می‌شوند. قبل از هر چیزی بهتر است شما زمانی که می‌خواهید کولر آبی خود را روشن کنید، کامل آن را سرویس کنید. چرا که بعد از چند ماه عدم استفاده از آن، ممکن است قطعات آن دچار مشکل شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد. در این مطلب ما می‌خواهیم علت کند شدن دور موتور کولر آبی و علت کار نکردن موتور کولر آبی، کار نکردن دور کند کولر آبی را بررسی کنیم، با ما همراه باشید. 

مشکلات رایج دور تند و کند موتور کولر

همانطور که گفتیم، با نزدیک شدن فصل گرم سال همه به فکر سرویس کردن کولر ابی و رفع عیب‌های احتمالی آن می‌افتند. اما برخی هم به دلیل مشغله زیاد این کار را به تعویق می‌اندازند و متاسفانه در میانه‌ی تابستان با مشکل روبرو می‌شوند. درباره خرابی کولر آبی، سوالات زیر بیشتر مطرح می‌شوند و ما هم قصد داریم در اینجا به پاسخ آن‌ها بپردازیم.

 • نحوه تست موتور کولر آبی
 • علت کم و زیاد شدن باد کولر آبی
 • افزایش دور موتور کولر آبی
 • علت کم و زیاد شدن دور موتور کولر چیست؟
 • علت کار نکردن دور کند موتور کولر آبی
 • علت لگد زدن موتور کولر آبی
 • افزایش سرعت کولر آبی
 • خرابی خازن کولر آبی چه نشانه هایی دارد؟

 

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

برای عیب یابی موتور کولر آبی باید اطلاعات فنی کافی راجع به موتور وسیم کشی داشته باشید. موتور کولر آبی از مهم‌ترین قسمت کولر آبی است.

 •  یکی از دلایل کاهش دور موتور کولر آبی، شل شدن تسمه کولر آبی است که باید به میزان لازم سفت باشد؛ تسمه نباید نه به قدری سفت باشد که حرکت نکند و نه آن‌قدر شل باشد که کند کار کند، تسمه باید به اندازه‌ای باشد که وقتی آن را در اطراف پولی جمع می‌کنیم به اندازه یک بند انگشت اضافه داشته باشد. برای تنظیم تسمه کولر آبی باید چهار پیچ زیر دینام را باز کنید دینام را بالاتر بکشید تا تسمه سفت شود و برای شل کردن تسمه برعکس دینام را باید پایین‌تر بکشید. به تنظیم تسمه ریگلاژ نیز گفته می‎‌شود.
 • علت کند شدن دور موتور کولر آبی می‎‌تواند این باشد که سیم پیچ راه انداز آن سوخته است و یا سیم پیچی راه انداز به کلید گریز از مرکز وصل نیست.
 • از دیگر دلایل کند شدن دور موتور کولر آبی این است که تنها یک دور از موتور فن کار می کند. علت این موضوع میتواند قطع شدن سیم مربوط به دور دوم از صفحه کلید موتور باشد یا گاهی اوقات ممکن است ایراد از پارگی درون استاتور باشد.

نیم سوز شدن سیم پیچی دور تند و یا سوختن خازن نیز هر کدام می‌توانند علت کند شدن دور موتور کولر آبی باشد.

 


حدود قیمت تعمیر کولر آبی را مشاهده کنید. 


 

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

 

از جمله خدماتی که می‌توانید در بازار خدمات خدمت از ما دریافت کنید:

 

نکته مهم در مورد دور تند و کند موتور کولر

بعضی از افراد توصیه می‌کنند که استارت کولر با دور تند باشد، ولی این توصیه مبنای محکمی ندارد. موتور تکفاز برای استارت نیاز به سیم پیچ کمکی دارد که بعد از استارت، این سیم پیچ کمکی باید از مدار خارج شود، که توسط کلید گریز از مرکز در کولر انجام می‌شود. در حالت عادی هم سیم پیچ کمکی و هم سیم پیچ دور تند در مدار قرار دارند. بنابراین چه روی دور تند کولر رو روشن کنید و چه روی دور کند، در هر دوحالت کولر روی دور تند استارت می‌خورد. 

 

علت کار نکردن دور کند کولر آبی

معمولا هنگام گرم‌تر شدن هوا، کولر آبی کند می‌شود. علت کار نکردن دور کند کولر آبی را باید به طور دقیق توسط تعمیرکار بررسی کنید. کار نکردن دور کند کولر آبی می‌تواند نشان از یک مشکل جدی در کولر آبی باشد.

 

علت کار نکردن موتور کولر آبی

 • از علت کار نکردن موتور کولر آبی، سوختن موتور کولر می‌تواند ‌باشد، که اگر این اتفاق افتاده باشد دیگر قابل تعمیر نیست.
 • از دیگر دلایل کار نکردن موتور کولر آبی پرید واترپمپ می‌تواند باشد، که با تعویض آن می‌توانید از این مسئله اطمینان حاصل کنید.
 • دیگر علت کار نکردن موتور کولر آبی بروز مشکل در موتور دو سرعته است، که باید به صورت جدا تست شود و در صورت خرابی از یک متخصص برای تعمیر آن کمک بگیرید.

 

علت کار نکردن موتور کولر آبی

 

افزایش دور موتور کولر آبی

افزایش دور موتور کولر آبی یا افزایش سرعت موتور کولر با تعویض پولی کولر با سایز کوچکتر ممکن است، اما باید به این نکته توجه داشت که پولی نباید اینقدر کوچک باشد که مانع از حرکت تسمه شود. باید متناسب با تسمه باشد چرا که اگر پولی کوچک باشد؛ پروانه نمی‌تواند سرعت زیادی بگیرد.

 

در یک بازار خدمات، هر خدمتی پیدا می‌شود؛ مثل اسباب کشی! در بازار خدمات از ما، شهر خودتان را هم فراموش کنید. ما در هر شهری بستر ارائه خدمات را مهیا کرده‌ایم. اسباب کشی تهران را با چند کلیک درخواست کنید.

 

علت پریدن فیوز کولر آبی

از دلایل پریدن فیوز کولر آبی این است که احتمالا یا سیم‌های متصل به کمپرسور محکم نیست که در این حالت باید توسط یک متخصص این مشکل را رفع کنیم.

دیگر علت پریدن فیوز کولر آبی، ضعیف شدن موتور می‌باشد که باعث میشود جریان برق زیاد بکشد و فیوز بپرد، که حتما باید این مشکل رفع شود در غیر این صورت موتور کاملا می‌سوزد و باید تعویض شود.

 

کار نکردن دور کند کولر آبی

 

علت گیرپاژ موتور کولر

گیرپاژ کولر آبی در پمپ و دینام معمولا اتفاق می‌افتد. وقتی پمپ آب یا دینام کولر می‌خواهد بچرخد، اما به دلایل مختلف موانعی بر سر این کار به‌وجود می‌آید، پمپ یا دینام گیرپاژ (یا قفل) می‌کند. پس علت گیرپاژ موتور کولر یا نچرخیدن تسمه کولر آبی خرابی دینام یا پمپ کولر آبی است که می توانید از آموزش تعمیر پمپ آب کولر استفاده کنید.

اگر کولر آبی شما گیرپاژ کرد، حتما سریع به تعمیرکار خبر دهید تا علت را جستجو و آن را برطرف کند.

نحوه تست موتور کولر آبی

نحوه تست موتور کولر آبی بدین صورت است که، در ابتدا بایستی بیرون موتور کولر آبی را چک کرد. به بدنه آن توحه کنید و پیچ ‌ها بررسی کنید و آلودگی‌ها را تا جایی که ممکن است برطرف کنید. بعد از آن پلاک نامی موتور کولر آبی اطلاعات بسیار مهمی درباره موتور به شما می‌دهد. یاتاقان‌ها نیز قسمت بسیار مهم کولر آبی هستند که حتما باید چک شود چرا که یکی از دلایل خرابی موتور ایراد در یاتاقان‌ها می‌باشد؛ گردش روتور در یاتاقان باید کاملا نرم و بی صدا باشد. و در آخر از یک اهم متر برای بررسی مقدار مقاومت اهمی موتور استفاده کنید.

 

خازن موتور کولر آبی

خازن‌های راه انداز کولرهای آبی می‌توانند دارای ظرفیت متفاوتی باشند که این ظرفیت به نوع کولر و ظرفیت هوادهی کولر بستگی دارد. برای مثال برای کولرهایی به ظرفیت هوادهی 7000 خازن های راه انداز دارای ظرفیت 430 الی 480 میکروفاراد است. نصب و اتصال مربوط به خازن‌ها مبحثی تقریبا تخصصی است که لازم است نسبت به نقشه های الکتریکی کولر مربوطه انجام گیرد.

 

علائم خرابی خازن کولر آبی

به زبان ساده خازن کولر آبی کمک می‌کند تا در کمترین زمان ممکن دور موتور به اندازه مطلوب برسد. چنانچه خازن کولر دچار خرابی یا سوختگی شود، بایستی حتماً عوض شود، چرا که خرابی خازن موتور کولر آبی باعث خرابی سایر قطعات کولر مانند سیستم آبرسانی، پمپ آب و پروانه کولر می‌شود.

اگر خازن کولر آبی خراب باشد، بارزترین نشانه آن کار نکردن دور تند کولر آبی است. بعضی مواقع بدین صورت دیده می‌شود که برای کار کردن موتور روی دور تند، اصطلاحاً موتور زور می‌زند اما نیروی لازم برای کار کردن موتور کولر ابی وجود ندارد.

 

علت لرزش موتور کولر آبی

 

علت لرزش موتور کولر آبی

عمده‌ترین علت لرزش کولر آبی، عدم نصب صحیح به شکل تراز است؛ این حالت باعث می‌شود که فشار به یک سمت وارد شود و اجزای موتور مثل یاتاقان آسیب ببیند. در نصب کولر آبی حتما از چهارپایه مخصوص و متناسب با کولر خود استفاده کنید و سعی کنید از گذاشتن چوب آجر و ... در زیر کولر خودداری کنید. از دیگر دلایل لرزش و صدای کولر آبی مربوط به مشکلات فنی کولر آبی است، اگر لرزش کولر آبی از مشکلات فنی بود باید حتما با منخصص تماس بگیرید تا مشکل را بررسی کند.

بعضی مواقع کولر ابی حین کار کردن تکان های شدیدی دارد که اصلاحاً گفته می‌شود: موتور کولر لگد می‌زند. علت لگد زدن موتور کولر آبی می‌تواند به نصب اشتباه و اتصال مستقیم کولر به کانال مربوط باشد. اما اگر کولر با پارچه برزنتی به کانال متصل است، لگد زدن موتور به یکی از دلایل زیر مربوط است:

 • تاب برداشتن پروانه کولر ابی و نیاز به تعویض پروانه کولر آبی
 • شکستگی یا زنگ زدگی یاتاقان ها
 • خرابی دینام کولر ابی
 • خرابی پولی
 • مشکلات تسمه پروانه

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم علت کند شدن دور موتور کولر ابی و دیگر مشکلاتی که ممکن است برای کولر آبی اتفاق بیوفتد را توضیح دهیم. اگر کولر شما احتیاج به سرویس تعمیر داشت یا اگر می‌خواهید علت کند شدن دور موتور کولر آبی و علت کار نکردن دور کند کولر آبی را متوجه شوید، ما بازار آنلاین "خدمت از ما" را به شما پیشنهاد می‌دهیم. با ارسال درخواست در سامانه خدمت از ما می‌توانید از بهترین متخصصین این زمینه بهره‌مند شوید.

تعمیر کولر آبی
برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading