علت کند شدن دور موتور کولر آبی چیست؟

تعمیر کولر آبی
شما در حال مطالعه مجله "خدمت از ما" هستید
علت کند شدن دور موتور کولر آبی چیست؟

کند شدن دور موتور کولر آبی مشکلی است که با شروع فصل گرما برای مردم شروع می‌شود و معمولا قبل از سرویس کولر با این مشکل مواجه می‌شوند. قبل از هر چیزی بهتر است شما زمانی که می‌خواهید کوار آبی خود را روشن کنید، کامل آن را سرویس کنید چرا که بعد از چند ماه عدم استفاده از آن ممکن است قطعات آن دچار مشکل شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد. در این مطلب ما می‌خواهیم علت کند شدن دور موتور کولر آبی را بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

 

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

برای عیب یابی موتور کولر آبی باید اطلاعات فنی کافی راجع به موتور وسیم کشی داشته باشید. موتور کولر آبی از مهم ترین قسمت کولر آبی می‌باشد.

  •  یکی از دلایل کاهش دور موتور کولر آبی، شل شدن تسمه کولرآبی است که باید به میزان لازم سفت باشد؛ تسمه نباید نه به قدری سفت باشد که حرکت نکند و نه آن‌قدر شل باشد که کند کار کند، تسمه باید به اندازه‌ای باشد که وقتی آن را در اطراف پولی جمع می‌کنیم به اندازه یک بند انگشت اضافه داشته باشد. برای تنظیم تسمه کولر آبی باید چهار پیچ زیر دینام را باز کنید دینام را بالاتر بکشید تا تسمه سفت شود و برای شل کردن تسمه برعکس دینام را باید پایین‌تر بکشید. به تنظیم تسمه ریگلاژ نیز گفته می‎‌شود.
  • علت کند شدن دور موتور کولر آبی می‎‌تواند این باشد که سیم پیچ راه انداز آن سوخته است و یا سیم پیچی راه انداز به کلید گریز از مرکز وصل نیست.
  • از دیگر دلایل کند شدن دور موتور کولر آبی این است که  تنها یک دور از موتور فن کار می کند. علت این موضوع میتواند قطع شدن سیم مربوط به دور دوم از صفحه کلید موتور باشد یا گاهی اوقات ممکن است ایراد از پارگی درون استاتور باشد.
  • نیم سوز شدن سیم پیچی دور تند و یا سوختن خازن نیز هر کدام می‌توانند علت کند شدن دور موتور کولر آبی باشد.

 

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

 

دور تند و کند موتور کولر

بعضی از افراد توصیه می‌کنند که استارت کولر با دور تند باشد ولی این توصیه مبنای محکمی ندارد؛ موتور تکفاز برای استارت نیاز به سیم پیچ کمکی دارد که بعد از استارت، این سیم پیچ کمکی باید از مدار خارج شود که توسط کلید گریز از مرکز در کولر انجام می‌شود. در حالت عادی هم سیم پیچ کمکی و هم سیم پیچ دور تند در مدار قرار دارند، بنابراین چه روی دور تند کولر رو روشن کنید وچه روی دور کند ، در هر دوحالت کولر روی دور تند استارت میخورد.

 

علت کار نکردن موتور کولر آبی

  • از علت کار نکردن موتور کولر آبی، سوختن موتور کولر می‌تواند ‌باشد، که اگر این اتفاق افتاده باشد دیگر قابل تعمیر نیست.
  • از دیگر دلایل کار نکردن موتور کولر آبی پرید واترپمپ می‌تواند باشد که با تعویض آن می‌توانید از این مسئله اطمینان حاصل کنید.
  • علت دیگر کار نکردن موتور کولر آبی بروز مشکل در موتور دو سرعته است که باید به صورت جدا تست شود و در صورت خرابی از یک متخصص برای تعمیر آن کمک بگیرید.

 

علت کار نکردن موتور کولر آبی

 

افزایش دور موتور کولر آبی

افزایش دور موتور کولر آبی با تعویض پولی کولر با سایز کوچکتر ممکن است اما باید به این نکته توجه داشت که پولی نباید اینقدر کوچک باشد که مانع از حرکت تسمه شود و باید متناسب با تسمه باشد چرا که اگر پولی کوچکباشد پروانه نمی‌تواند سرعت زیاد بگیرد.

علت پریدن فیوز کولر آبی

از دلایل پریدن فیوز کولر آبی این است که احتمالا یا سیم های متصل به کمپرسور محکم نیست که در این حالت باید توسط یک متخصص این مشکل را رفع کنیم.

علت دیگر پریدن فیوز کولر آبی ضعیف شدن موتور می‌باشد که باعث میشود جریان برق زیاد بکشد و فیوز بپرد، که حتما باید این مشکل رفع شود در غیر این صورت موتور کاملا می‌سوزد و باید تعویض شود.

 

کاهش دور موتور کولر آبی

 

 

علت گیرپاژ موتور کولر

 گیرپاژ در کولر آبی در پمپ و دینام معمولا اتفاق می‌افتد. وقتی پمپ آب یا دینام کولر می‌خواهد بچرخد اما به دلایل مختلف موانعی بر سر این کار به‌وجود می‌آید، پمپ یا دینام گیرپاژ(یا قفل) می‌کند. اگر کوار آبی شما گیرپاژ کرد حتما سریع به تعمیرکار خبر دهید تا علت را جستجو کرده و آن را برطرف کند.

 

نحوه تست موتور کولر آبی

در ابتدا بیرون موتور کولر آبی را چک کنید. به بدنه آن توحه کنید و پیچ ‌ها بررسی کنید و آلودگی‌ها را تا جایی که ممکن است برطرف کنید. بعد از آن پلاک نامی موتور کولر آبی اطلاعات بسیار مهمی درباره موتور به شما می‌دهد. یاتاقان‌ها نیز قسمت بسیار مهم کولر آبی هستند که حتما باید چک شود چرا که یکی از دلایل خرابی موتور ایراد در یاتاقان‌ها می‌باشد؛ گردش روتور در یاتاقان باید کاملا نرم و بی صدا باشد. و در آخر از یک اهم متر برای بررسی مقدار مقاومت اهمی موتور استفاده کنید.

 

خازن موتور کولر آبی

خازن‌های راه انداز کولرهای آبی می‌توانند دارای ظرفیت متفاوتی باشند که این ظرفیت به نوع کولر و ظرفیت هوادهی کولر بستگی دارد. برای مثال برای کولرهایی به ظرفیت هوادهی 7000 خازن های راه انداز دارای ظرفیت 430 الی 480 میکروفاراد است. نصب و اتصال مربوط به خازن‌ها مبحثی تقریبا تخصصی است که لازم است نسبت به نقشه های الکتریکی کولر مربوطه انجام گیرد.

 

علت لرزش موتور کولر آبی

 

 

علت لرزش موتور کولر آبی

از عمده‌ترین دلایل لرزش کولر آبی، عدم نصب صحیح به شکل تراز است؛ این حالت باعث می‌شود که فشار به یک سمت وارد شود و اجزای موتور مثل یاتاقان آسیب ببیند. در نصب کولر حتما از چهارپایه مخصوص و متناسب با کولر خود استفاده کنید و سعی کنید از گذاشتن چوب آجر و ... در زیر کولر خودداری کنید. از دیگر دلایل لرزش و صدای کولر آبی مربوط به مشکلات فنی کولر آبی است، اگر لرزش کولر آبی از مشکلات فنی بود باید حتما با منخصص تماس بگیرید تا مشکل را بررسی کند.

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم علت کند شدن دور موتور کولر آبی و دیگر مشکلاتی که ممکن است برای کولر آبی اتفاق بیوفتد را  توضیح دهیم. اگر کولر شما احتیاج به سرویس تعمیر داشت یا اگر می‌خواهید علت کند شدن دور موتور کولر آبی را متوجه شوید، ما بازار آنلاین "خدمت از ما" را به شما پیشنهاد می‌دهیم. با ارسال درخواست در سامانه خدمت از ما می‌توانید از بهترین متخصصین این زمینه بهره‌مند شوید.

2.33 امتیاز از 111 رای

تعمیر کولر آبی

برای سرویس تعمیر کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با تعمیر کولر آبی

نحوه تنظیم شناور کولر آبی
تعویض یاتاقان کولر آبی
4 مورد برای رفع شوره کولر

مطالب مرتبط با سرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading