گیربکس اتومات چه مزیت‌ها و معایبی نسبت به گیربکس دستی دارد؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
گیربکس اتومات چه مزیت‌ها و معایبی نسبت به گیربکس دستی دارد؟

نصب گیربکس اتوماتیک به جای گیربکس دستی

یکی از مشکلات زندگی شهری وجود ترافیک متعدد در سطح شهر است که این ترافیک برای افرادی که خودرویی با گیربکس دستی دارند بسیار آزار دهنده می‌باشد. با پیشرفته شدن صنعت خودرو و فراگیر شدن گیربکس‌های اتوماتیک به جای گیربکس دستی حتی بر روی خودروهای ملی ایران باعث شده برخی افراد علاقه به تبدیل گیربکس دستی ماشین خود به اتوماتیک را داشته باشند. برای تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک در تهران باید حتما به مرکز تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک در تهران بروید زیرا نصب اشتباه و غیر استاندارد گیربکس  اتوماتیک مشکلات و هزینه‌های زیادی برای شما درست می‌کند.

در مراکز تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیم در تهران به شما مشاوره داده می‌شود و شما با خیالی آسوده گیربکس اتوماتیک بر روی خودرو خدتان نصب می‌کنید. تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک پرشیا درخواست‌های زیادی دارد. شرکت ایران خودرو نیز در برخی نمونه‌ها به سفارش مشتری گیربکس اتوماتیک را بر روی خودروهای صفر خود نصب می‌کند. همچنین تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک پراید نیز درخواست‌های زیادی دارد ولی شرکت سایپا برای پراید گیربکس اتوماتیکی ارائه نکرده است. گیربکس اتوماتیک باید با کامپیوتر خودرو هماهنگی داشته باشد تا تعویض دنده درست در زمان مناسب باشد به اصطلاح هماهنگی بین موتور و گیربکس به خوبی برقرار باشد.

 

 

در چه خودروهای می‌توان گیربکس اتوماتیک را نصب کنیم؟

علی رغم این که تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک برای بیشتر خودروها امکان پذیر است، اما این کار فقط برای خودروهایی که دارای مدل اتومات هستند، عاقلانه خواهد بود.

اگر مدل اتومات خودروی شما توسط کارخانه خودروسازی تولید شده است، می‌توانید نسبت به تبدیل گیربکس مدل دستی آن به اتومات اقدام نمایید.

با وجودی که نمی‌توانیم نسبت به عملکرد حرفه ای آن مطابق با ساخت کارخانه اطمینان داشته باشیم، اما استفاده از مکانیک ماهر و متخصص در این حوزه، که پیش از این تجربه تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک را داشته باشد، اوضاع را بهتر خواهد کرد. 

اگر گیربکس اتوماتیک غیرفابریک روی خودرو قرار داده شود، درگیری بین پیشرانه خودرو و گیربکس با مشکلاتی همراه شده و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

مراحل نصب گیربکس اتوماتیک بر روی خودرو

لازم به ذکر است که تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک در هر خودرو مختص به همان مدل و برند می‌باشد. برای این کار لازم است که کل سیستم دنده‌ها و وابسته‌های به آن تعویض شوند؛ زیرا عملکرد گیربکس اتوماتیک کاملا متفاوت است.

اما فرمول کلی شامل تعویض گیربکس، سیم کشی، سیستم کنترل برق ECU، پولوس‌ها، دسته سیم، اهرم دنده، رادیاتور، بوستر ترمز، فلای ویل و میل لنگ می شود. در بعضی خودروها به دلیل تغییرات ایجاد شده در سیستم برق خودرو، ایربگ ها نیز باید تعویض شوند.

همین طور ممکن است نیاز به جایگزینی قطعاتی مانند پمپ، مبدل گشتاور و چندین قطعه دیگر برای مکان جای دادن و علکرد صحیح جعبه دنده اتومات داشته باشید.

 

مرکز تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک در تهران

 

مزایای استفاده از گیربکس اتوماتیک

از مزایای تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 رانندگی راحت‌تر و آسوده‌تر به خصوص در ترافیک‌های سنگین

بدیهی ست که با استفاده از گیربکس اتوماتیک، نیازی به تعویض دنده مداوم نداشته و با آسودگی بیشتری رانندگی می‌کنید. کافی ست دنده را در حالت D قرار داده و به پیش برانید.

 عملکرد عالی در سراشیبی‌ها و سربالایی‌ها

خودروهای دنده اتوماتیک در سربالایی‌ها و سراشیبی‌ها عملکردی عالی دارند. اما دقت داشته باشید که اگر تعویض دنده دستی به اتوماتیک غیرحرفه ای و با تجهیزات غیرفابریک انجام شود، ممکن است این موضوع کاملا برعکس اتفاق بیفتد. یعنی خودرو در سراشیبی‌ها و سربالایی‌ها واکنشی نامطلوب از خود نشان دهد.

 فشار کمتر به سیستم فیزیکی راننده و کاهش حرکات

اگر ناچار به فشار دادن پی در پی پدال کلاچ نباشید، ماهیچه ها و عضلات پا، کمر و همین طور زانوی شما بیشتر در سلامت خواهند ماند و احساس خستگی کمتری می‌کنید.

بالا بردن تمرکز راننده حین رانندگی

با استفاده از دنده اتوماتیک، راننده تمرکز بالاتری حین رانندگی دارد. شما دیگر نیازی به دقت روی زمان تعویض دنده و دور موتور نخواهید داشت و این موضوع کمک می کند تا حواس خود را به مسیر معطوف سازید.

 آمار کمتر از حضور در تصادفات

آمار تصادفات جهانی حاکی از آن است که خودروهای دارای دنده اتوماتیک کمتر از خودروهای دارای دنده دستی در تصادفات حضور دارند. البته نمی‌توان به قطع این موضوع را به سیستم دنده مرتبط دانست، بلکه شاید از حضور حواس و دقت راننده نشأت گرفته باشد!

 

معایب استفاده از گیربکس اتوماتیک

 - هزینه تعویض نسبتا بالا خواهد بود

هزینه اولیه تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک بالاست. البته این نرخ برای خودروهای گوناگون، متفاوت خواهد بود. بستگی به این دارد که تجهیزات و وسایل مورد نیاز در بازار به وفور یافت شود، یا لازم باشد به دنبال قطعه‌ای کمیاب بگردید. به علاوه دستمزد مکانیکی که این کار را برایتان انجام می دهد هم جای خود دارد!

-  هزینه تعمیر و نگهداری نیز نسبت به گیربکس دستی گران تر است

به طور کلی خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک هزینه بیشتری برای مالک خود به همراه دارند. این موضوع در اتومبیل‌هایی که تبدیل دنده دستی به اتوماتیک در آن‌ها انجام پذیرفته است، شدت می یابد. هر چه قدر هم این کار با مهارت صورت گرفته باشد، تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک مانند عمل قلب باز و تعویض یک رگ گرفته با رگی سالم از ران بیمار می‌باشد! پس نگهداری و نیاز به تعمیر و رسیدگی همیشه سایه به سایه تان خواهد بود.

-  بالا بردن مصرف سوخت

هر میزان مصرف سوختی که خودروی شما در حال حاضر دارد، با تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک، انتظار افزایش آن را داشته باشید.

-  افزایش میزان استهلاک

با تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک به ویژه در خودروهایی که مدل اتوماتیک آن‌ها رایج نیست، استهلاک بیشتری را در اتومبیل خود خواهید داشت. البته این به سبک رانندگی، تجهیزات به کار رفته (فابریک بودن یا نبودن)، مهارت مکانیک و میزان کارکرد شما نیز بستگی دارد.

اگر این تعویض روی خودروهایی چون پراید، سمند و یا دیگر اتومبیل های هم رده صورت پذیرد، احتمالا صدای زیادی از موتور داخل کابین شنیده خواهد شد. به علاوه قدرت حرکت و شتاب ماشین به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 

مراکز تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک تهران

 

برای تبدیل دنده دستی به اتوماتیک، لازم است که رادیاتور آهنی جایگزین شود و این موضوع در خودروهایی که برای چنین سیستمی طراحی نشده‌اند، موجب گرم شدن موتور شده و مشکلاتی وابسته به آن در پی خواهد داشت.

 

راه حل جایگزین استفاده از گیربکس اتوماتیک

اگر به راستی از گیربکس دستی خودروی خود به ستوه آمده و به هر ترتیب شده می‌خواهید از شر آن خلاص شوید، به جای تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک می‌توانید از کلاچ های برقی استفاده کنید.

کلاچ برقی تقریبا برای بیشتر اتومبیل‌ها قابل نصب است. خرید و نصب این کلاچ در قیاس با تعویض گیربکس دستی به اتوماتیک، به چیزی نزدیک به یک ششم می‌رسد.

کلاچ برقی دستگاهی ست که روی خودرو اضافه شده و راننده به جای فشار دادن پدال کلاچ از آن استفاده می‌کند. به این شکل شما فشار دادن کلاچ را حذف کرده‌اید و به جای آن کلاچ برقی و دکمه آن (که روی دسته دنده قرار می گیرد) را در اختیار خواهید داشت.
البته لازم به ذکر است که در استفاده از کلاچ برقی تنها پدال پایی کلاچ حذف می‌شود و همچنان مسئولیت تعویض و انتخاب دنده با راننده خواهد بود. اما با این وجود شرایط بارها راحت تری حین رانندگی خواهید داشت و از فشردن پی در پی کلاچ راحت می‌شوید.

4.5 امتیاز از 1636 رای


تعمیر ماشین و تعمیر خودرو
برای سرویس تعمیر ماشین و تعمیر خودرو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین